BUITENLANDSC11E BEUICTEN. Te Utrecht is een slalhouiiersknecht, die Zondag 11. hij het eten van viscli een graat had doorgeslikt, aan de gevolgen daarvan overleden. De man laat eene vrouw met zes kinderen na. Blijkens het uitvoerig verslag van de Arnh. C. omtrent de zaak van het duel, dezer dagen voor de arrond.-regtbank te Arnhem behandeld, stonden te dier zake teregt de beide duellisten, een burger en een officier der infanterie op non-activiteit, aldaar woonachtig, de vier secondanten en de geneesheer, die het duel had bijgewoond. Uit de verklaringen van ge tuigen bleek, dat beide eerstgenoemden twist hadden gekregen aan de table d'hóte in het hotel des Pays-Bas, ten gevolge waarvan onheusche woorden lusschen hen werden gewisseld en de burger den officier een glas wijn in het gezigt wierp, waarna deze laatste begreep de tafel te moeten verlaten met een zeeofficier, die zijn gast was. Hij gaf echter, voordat h(j de zaal uitging,, den burger nog een slag in het gezigt. Een duel was nu onver- mijdelijk, volgens het gevoelen van andere personen, wier raad de officier inwon, tenzij de burger excuses wilde maken, hetgeen deze echter weigerde Daar deze geen secondanten kon vinden, werden zij hem //ambtshalve" toegevoegd en een paar dagen later reed men in drie rijtuigen naar Berg- en-Dalten einde, zooals men meende, op Pruisisch grondgebied ongestraft tc doenwat de Ncderlandsche wet niet veroorloofde. Ook de geneesheer, die de strijders vergezelde, verkeerde in dezelfde meening. Hij gaf den raad, welke ook werd opgevolgd, om de halzen der duellisten te omwik kelen met doeken, gevuld met papier. Het gevolg van het gevecht was, dat de officier met de sabel zijner tegenpartij, welke zeer scherp geslepen was, een wond ontving boven het regteroor. welke na een paar dagen genezen was, terwijl hij zeil met zijn niet minder scherp wapentuig den burger een kleine schram aan het been en een winkelhaak in de broek bezorgde. Al de beklaagden, behalve een der secondanten, die als officier thans elders was gedetacheerd, waren ter leregtzitling verschenen. Zij be kenden volmondig de hun ten laste gelegde leiten. De doctor zcide, dat hij meende vrij van schuld te zijn doordien hij een patient (den officier) had vergezeld bij een gevaar, dat deze Ie gemoet ging. terwijl hij boven dien door zijne hulp ergere gevolgen van het gevecht had voorkomen. Deeisch, door het openb. ministerie in deze zaak gedaan, is reeds mede gedeeld. Bij gedeputeerde staten van Limburg is concessie aangevraagd tot ont ginning van steenkool- en andere delfstof-mijnen, en wel door de heeren van der Slik C°. te Dordrecht, voor en namens de vennootschap «Noord- star". Deze vennootschap heeft eene boring ondernomen in de gemeente Klimmen. Op het kadastraal perceel n". 1026 en 817, sectie A, begonnen zij met eene boring op steenkolen, welke 15 Julij 11. reeds eene diepte van lCi',37 nieter bereikt had. Naar aanleiding daarvan vragen zjj nu concessie op eene uiigestrektbeid van 693 hectaren, gelegen in de gemeenten Hoens- broek, Heerlen, Voerendaal, Kermmen en Wijnaardsrade. 's GRAVENHAGE21 Augustus. Naar men verneemt heelt Z. M. lot grootkruis der orde van den Ne- derlandschcn Leeuw benoemd den heer graaf J. Andrassy. minister van het keizerlijk huis en voor huitenlaudsche zaken van de Oostenrijk-Hongaarsche monarchie. Door Z. M. is vergunning verleend aan A. graaf van Bijlandt, te Brus sel. lot het dragen der Kriegs-medaille, hem door den keizer van Oosten rijk geschonken; aan L. G. A. graaf van Limburg Stirum, Zr. M*. commis saris in de provincie Gelderland, tot het dragen der versierselen van de orde van den Rooden Adelaar 2e kl. met de Ster, alsmede aan mr. J. E. H. baron van Nagell van Ampsen, lid van de gedep. staten dier provincie, en aan F.. W. 11. van Opstall. hoofdingenieur van den waterstaat, vroeger in Gel derland. thans in Noordbrabant. van de Kroonorde, wat eerstgenoemden betreft der 2' kl. en wal laatstgenoemden aangaat der 3e kl., hun docr den Diiilschen keizer, koning van Pruissen geschonken. Tot bui'gemeesier der gemeeute Strijcn is benoemd de heer J. B. Neder- veen, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Zevenhui zen, en tot burgemeester der gemeente Zevenhuizen de heer P. C. Stoop, burgemeester der gemeenten Bleiswijk en Moercapelle, ten einde drie be trekkingen gelijktijdig te bekleeden. De ontvanger der directe bclasiingeii tc Drulen. de heer J. C. E. Sala, is benoemd lot ontvanger dier zelfde middelen te Willemstad. Door den minister van koloniën zijn de civile ingenieurs M. M. E. A. llollingerus Pijpers en 11. .1. Verdam gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederl. Iudiëom te worden benoemd tot adspirant- ingenicur hij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. Gisteren heeft de heer tnr. J. Heemskerk Azn., zamensteller van het nieuw kabinet, eene langdurige conferentie gehad met den tegenwoordigen minister van justitie, den heer de Vries. Lord Gower van Londen, die zich in de residentie bevindt, is door II. M. de koningin tegen heden avond op het Huis ten Bosch genoodigd. Gisterenmiddag hadden zich alhier een paar knapen uit den deftigen stand naar het Kanaal begeven om zich aldaar met baden te verlustigen, toen zij onderweg een wespennest ontdekten en de onbedachtzaamheid hadden, dit met een slok te verstoren. De diertjes, hierdoor in woede ontstoken, wierpen zich met den geheelen zwerm op de beide jongelieden, de een van welke vooral het doelwit was van hun gevaarlijke steken, waarmede in een oogwenk zijn gelaat was overdekt. Toegeschoten hulp mogt er in slagen de gevaarlijke insecten te verjagen en dus den onbezon nen jongeling van zijn aanvallers te bevrijden. Naar een nabijzijnde her berg gebracht, werd hij daar voorloopig bijgestaan en later per rijtuig naar de wening zijner ouders gevoerdwaar hij zich onder geneeskundige behandeling bevindt. Aanvankelijk was men bevreesd, dal de knaap het gebruik zijner oogen kwijt zou zjjnde vrees is gelukkig niet bevestigd, en men heelt hoop, dat het ongeval geen blijvende gevolgen zal hebben. ENGELAND. LONDEN20 Augustus. De koning van Denemarken bezocht Maandag avond den schouwburg te Edinburgh en keerde daarna, aan boord van zijn schip terug. De koning heeft een adres van het stedelijk bestuur te Leith ontvangenwaarin gewag gemaakt werd dat Schotland nu 300 jaren geleden voor het eerst met De nemarken in betrekking kwam door een koninklijk huwelijk. Volgens de Times is het Engelsche schietgeweer, «Martin Henry-ge- weer" genaamd, en dat in den laatstcn lijd algemeen in het Engelsche leger werd ingevoerd, zóó ongeschikt ten gevolge van den hevigen terugstoot, dat de soldaten bevreesd zijn het af te vuren. Zij bezeren zich de schou ders of wel den neus en het aangezigt, en indien dit onvermijdelijk is, dan kan het wapen, hoe ver het ook draagt, niet wenschelijk zjjndewijl het meer schade toebrengt aan hen die afschieten dan aan den vijand. FRANKRIJK. Bij gelegenheid dat de maarschalk Mac Mahon St. Malo bezocht, heeft de president van de reglbank van koophandel aldaar eene toespraak tot hem gerigt, waarin lij] zeide dat de verslapping van handel en nijverheid een gevolg was van het gebrek van politieke instellingen en van een defi nitief bestuur, en de hoop te kennen gaf dat een zoodanig bewind, met den maarschalk als president, zou gevestigd worden. De president der repu bliek antwoordde dat de spreker dwaalde met aan te nemen dat er geen definitief bestuur bestond. De nationale vergadering had hem voor 7 jaren het gezag in handen gegeven, en gedurende dit tijdvak zou hij door alle wettige middelen de orde en veiligheid in den lande handhaven. De presi dent wees ook op Engeland en Duitschland, in welke landenschoon zij een wèl gevestigd bestuur bezatenhandel en njjverheid even als in Frank rijk in druk verkeerden. Het Journ. des Déb., dit antwoord mededeelende, zegt daardoor pijnljjk te zijn aangedaan, uithoofde daaruit blijkt dat men het bestuur reeds ge not gzaam omschreven acht door de prorogatie-wet. Overigens is het onjuist dat Engeland en Duitschland, evenals Frankrijk, te klagen hebben over stil stand der zaken. De bovenbedoelde voorzitter der regtbank van koophandel, de heer Ho- vius, is niet genoodigd geworden op het officiële diner, uit hoofde van de «beperkte ruimte der zaal." Hij heeft echter den wenk begrepen en zijn ontslag genomen. De gemeenteraad van Renncs heeft aan het stedeljjk bestuur een onbe paald crediet voor de ontvangst van den president toegestaan. De gemeen teraad van Angers heeft voor hetzelfde einde 15000, die van Brest 10000. die van Saint-Brienc 2000 fr. beschikbaar gesteld. Te Le Mans heeft de maarschalk zich genoodzaakt gezien zijn intrek in een gewoon logement te nemen, omdat de gemeenteraad niet had knnnen besluiten een subsidie voor zijne ontvangst te verleenen. De kiezers in het dep. Maine et Loire zijn tegen 13 September opge roepen ter verkiezing van een afgevaardigde. Volgens de Presse is het thans uitgemaakt, dat meest al de bewakers op het fort Ste Marguerite medepligtig zijn aan de ontvlugting van Bazaine. Het rapport van generaal Lewal zal weldra al de bijzonderheden van zijne ontsnapping bekend maken, waaromtrent mevr. Bazaine in haren briel aan den minister eene zoo verkeerde voorstelling heelt gegeven. Wij hebben reden te gelooven, zegt dat blad, dat op sommige beambten der gevangenis de zwaarste beschuldiging rust, en dat bet onderzoek zaken aan het licht zal brengen, die zekere niedepligtigen bjj lange niet tot eer strekken. Te St. Omer is een aanvang gemaakt met de behandeling van het proces, door Rouher gevoerd tegen de Independent van Pas du Galais, zoo als men weet, naar aanleiding van de beschuldiging tegen hem uitgcbragl deel uit te maken van een onwettig comité. Volgens rünivers zijn van 1 Jan. tot 31 Julij te Parijs 42 menschen ten gevolge van honger gestorven. Te Parijs heeft tegenwoordig eene nieuwe wijze van geneeskundige behandeling van teringlijders plaats. Eiken ochtend ziet men in de slagl- plaatscn van la Villelle eene menigte dier lijders, die. op raad van uitste kende geneesheeren. het warme bloed van geslagte runderen drinken. Zoodra het rund is geveld, opent de slagter een slagader en vangt het rookende bloed op in een hekken, dat de teringlijders drinken, voordat het bloed, door de inwerking der luchtgeronnen is. Dezer dagen had eene belangrijke proefneming plaats in het bassin van de brug de la Concorde te Parijs. Een vaartuig, beladen met ongeveer 15 personen van beider kunne, werd met zulk een gewigt aan lood (328 kilo gram) bezwaard, dat het zonk. De opvarenden redden zich door middel van den zwemtoestel Goselindien zij onder hunne kleederen droegen. Aan gaande dezen toestel wordt medegedeeld, dat men niet op schipbreuk of doodsgevaar behoeft te wachten, om het bedoelde reddingscosluum aan te trekken, maar men kan het als een gewoon kleedingslttk. bij wijze van een flanellen hemd, gebruiken, en dus elk oogenblik gereed zijn, zonder hiervan eenigen hinder te hebben, of in ecnige beweging belemmerd te worden. Het hoofdbestanddeel bestaat uit eene pneumatische buis van gom elastiek, om het ligchaam gerold, wier ringen talrijk genoeg zijn, om de noodige hoeveelheid lucht te bevatten. Die buis is besloten in een dubbel bekleedsel, dat een hemd vormt. Men heeft zich slechts aan te wennen, zulk een hemd te dragen. Komt er gevaar, men blaast binnen enkele minuten de buis op en kan verder gerust zijn. Wanneer men geruimen tijd te water vertoefd heelt en de lucht eenigermate uit de buis ontsnapt is, dan begint men op nieuw te blazen. SPANJE. Naar men uit eene goede bron verneemt is het niet de bedoeling aan de officiële erkenning der regering van Serrano de voorwaarde te verbinden

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2