LEIDSCHE COURANT. 1874. W. 196. ZATURDAG 22 AUGUSTUS. 01N N EN LAN DSCIIE BEIUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Uandelingen van den Gemeenteraad f 3.35, \franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN. 21 Augustus. De rederijkerskamer Borger hield gisteren avond op Zomerzorg eene buitengewone vergadering. De voordragten bestonden in: «De Eed aan den Vliet', van J. Breeman, door het lid L. Rhemrev; «De Ithaka van Jan Tro chee". van W. J. van Zeggelen, door het lid P. E. van Leeuwen; «Egmond", declamatoriummet muziek van Beethoven, naar aanleiding van Goethes treurspel van dien naam, voorgedragen door het lid L. van Schravendijk, geaccompagneerd door den heer van de Poll; «Pierre Pitois, de deserteur", naar het Uoogduitsch van H. Neumann, door D. F. van Hcyst, voorgedragen door het lid F. W. Eyndhoven, en «De Nachtwacht", het bekende blijspel in I bedrijf van Theodor Körner. Al waren niet alle voordragten vlekkeloos te noemen, toch gaven zij blij ken van studie en liefde voor de taal en welsprekendheid. Het declamato rium «Egmond", afgewisseld door eene keurige vertolking van die schoone muziek, maakte een levendigen indruk en verdiende ook zeker de warme toejuiching, welke het verwierf. De avond werd besloten met een bal. De heer Liernur is door de «Sociela cmulatrice per le Scienze e arti in Italia", le Napels, tot haar eerelid benoemd, met toekenning van de gouden medaille le kl. voor verdiensten. Te Alkmaar is in 70-jarigen ouderdom overleden jhr. 0. C. de Dieu Fontein Verschuir van Heilo, lid van de eerste kamer der staten-generaal. Bij kon. besluit van 3 dezer is, in aanmerking nemende dat het noo- dig is op nieuw eenige maatregelen te nemen, om het toenemend gebrek aan kader bij het leger te voorkomen, bepaald, dat, te rekenen van 1 Aug. jl. voor ieder ongehuwd verdienstelijk onderofficier, die den ouderdom van 24 jaren heeft bereikt en niet ouder is dan 36 jaar, dienende bij de corpsen van hel leger, die zich na het eindigen van zijn loopend vrijwillig engagement, op nieuw voor den tijd van zes jaren verbindt, ten behoeve van hel werOonds wordt te goed gedaan ƒ600, welke som in haar geheel aan den gereëngageerde, als eene gratificatie, wordt toegekend. Van deze som kan aan den gereëngageerde, indien hij het verlangt, een zeker gedeelte, doch niet meer dan ƒ100 worden ter hand gesteld, liet verschillende of, zoo er geene uitbetaling heelt plaats gehad, het gcheele bedrag der gratifi catie wordt alsdan gedeponeerd in het fonds ten behoeve van onderofficieren enz., die onder toekenning van gagement of van gratificatie uit de militaire dienst worden ontslagen, om later aan hem, bij het eindigen van zijne aan gegane verbindienis, of wanneer hij vroeger lot den rang van officier mogt worden bevorderd, en ook dan wanneer hij wegens ligchaamsgebreken uit de dienst mogt worden verwijderd, met bijvoeging van de daarop versche nen rente, interest op interest, berekend naar den stand der 2% pCt. Nationale fondsen tijdens de storting, te worden uitbetaald. Bij overlijden wordt aan de erfgenamen, voor elk jaar dienst door den gereëngageerde i gepresteerd, 1/6 van het geheel uitbetaald. Op gelijke wijze heeft eene uitkeering plaats aan den belanghebbende bij eene overplaatsing hij hel leger dienstdoende in onze overzeesche bezit tingen. Wanneer de belanghebbende bij de eindiging van het aangegane aecoord niet meer in den graad van onderofficier dient, vervalt de aanspraak op deze gelden. Bij circulaire van de directie der Ned. handelmaatschappij van 17 Aug. t zijn de stemgcregtigde aandeelhouders tegen 16 Sept. te Amsterdam bijeen- j geroepen, om te beslissen over de wijzigingen in de statuten, voor een deel uitgaande van de directie zelve, voor een ander deel het gevolg van aan de directie gemaakte opmerkingen. Bij die circulaire zijn gevoegd 1". ontwerp- besluit tol aanneming der ontworpen herziening, en 2". ontwerp-besluit tot uitkeering van de reservekas. Dit laatste is van den volgende inhoud: De reservekas van het tweede tijdperk der maatschappij, zooals die, na opmaking der balans van 1874, zal blijken te zijn, wordt uitgekeerd aan hen, die op ultimo Dec. 1S74 op de registers der maatschappij, als aandeel- j houders bekend slaannadat van het beschikbaar bedrag zal zijn afgetrokken wat daaruit, pa het einde van het tweede tijdperk, zal blijken te moeten worden gekweten. De uitkeering van hetgeen waarop ieder deelhebber regt heeft, geschiedt als volgt: Aan elk. dte op 31 Dec. 1874 bekend staat als aandeelhouder voor eene nominale waarde van ƒ2000. wordt een half aan deel, groot 500, uitgereikt. De houder van 40f0 erlangt een geheel I aandeel van ƒ1000. Houders van veelvouden der voormelde 2000 en 4000 ontvangen nieuwe aandeelen in dezelfde evenredigheid. De nieuwe aandeelen worden a pari berekend. Al wat, volgens den boven aangegeven regel, niet in aandeelen kan worden toegekend, wordt in specie of daarmede gelijk staand papier uitbetaald. Door kapt. Deddes, met het stoomschip P. Caland van New-York te Brouwershaven binnengekomen, wordt gemeld, den 104™ Augustus, op 45® 20' N.Br. en 50* W.L., des avonds bij dikken mist te zijn aangevaren door het Franschc barkschip Cille de IVantes. De P. Caland bekwam daarbij vrij belangrijke schade, doch niet zoodanig of de reis kon worden voortge zet. Het Fransche schip echter was reeds zeer spoedig na de aanvaring ge zonken, en de equipage, die te naauwernood in een kleine boot het leven had kunnen redden, werd na lang zoeken in den mist gevonden en aan boord van de P. Caland opgenomen. Te Rotterdam is gisteren de algemeeue vergadering geopend der Ver- eeniging van leeraren aan inrigtinger. voor middelbaar onderwijs in Neder land. Blijkens het uitgebragt verslag was de belangstelling in de Vereeni- ging vermeerderd, blijkende dit o. a. daaruit, dat het aantal leden van 280 op 311 is geklommen. De Vereeniging is thans als regtspersoon erkend. De geldelijke toestand is minder gunstig, daar de rekening met een te kort sluit. Deze algemeene vergadering gaat gepaard met een concours en tentoon stelling van teekeningen, vervaardigd door leerlingen van burgerdag- en avondscholen en daarmede gelijkgestelde inrigtingen in Nederland, die. op 20, 21 en 22 Aug., wordt gehouden in de lokalen van de akademie van beeldende kunsten en wetenschappen. Op voorstel van het hoofdbestuur is prof. J. M. van Bemmelen benoemd tot honorair lid der vereeniging. Te Haarlem had gisteren de opening plaats der inschrijvingsbilletlen, die zijn ingekomen voor aandeelen in de geldleening ten behoeve dier ge meente, groot ƒ80000, rentende 5 pCt. Uit de opening bleek, dat in aan merking konden komen 26 inschrijvingen, te zamen voor 549 aandeelen. De hoogste aanbiedingen a 102 pCt. bedroegen te zamen ƒ81000, te weten: 1 inschrijving voor de geheele leening en 1 voor 1 aandeel. Aan den gemeenteraad is door den voorzitter medegedeeld dat de heer dr. T. Halberlsma, rector aan het gymnasium en benoemd tot rector aan het gymnasium te Arnhem, hoewel hoogst erkentelijk voor de hem te beurt ge vallen onderscheiding, daar hij voor de betrekking niet heeft gesolliciteerd, heeft te kennen gegevèn, de gedane benoeming niet aan te nemen. Op 13 Augustus heeft er in het gesticht Meerenberg, bij Haarlem, een merkwaardig feest plaats gehad, eene feestelijke hulde door collega's en beambten gebragt aan den heer dr. Persyn, benoemd tot directeur en eersten geneesheer bij dat gesticht. Al de patiënten, wier toestand deze uitspanning veroorloofde, waren tol het feest uitgenoodigd; een gedeelte hunner vormde een gccostumeerden optogt, terwijl de anderen, blijkbaar meest allen in fees telijke stemming, zich begaven naar het feestterrein, eene door hooge boo- men overschaduwde plek, waar de vreugde door de muziek van hel regiment huzaren uil Haarlem niet weinig werd verhoogd. Door burg. en weth. van Amsterdam is aan den gemeenteraad aldaar mededeeling gedaan van de uitkomsten van het ingesteld onderzoek in zake het archief van het gasthuis aldaar, dat, naar gezegd werd, voor scheur papier zou zijn verkocht. Burg. en weth. verklaren dat zij, na gehoord te hebben de verschillende bij de zaak betrokken personentot de overtuiging zijn gekomen, dat eenige perkamenten, tot het archief van het gasthuis be- hoorendeten gevolge van dwaling zjjn verkocht, te gelijk met eene partij oude papieren en boeken van geenerlci waarde, doch dat de geruchten, als zou het archief der gasthuizen zijn verkocht, zeer overdreven zijn, daar de verkochte perkamenten van geene bijzondere historische waarde zijn en het eigenlijk archief volkomen in orde en volledig is bevonden. Te Amsterdam is heden nacht de molen Bijkerk, op het Kwakerspad, toebehoorende aan de hh. Kruiswijk en Swiers, afgebrand. Bij deze gele genheid werd opgemerkt dat de politie, bjj hel handhaven der orde, door de burgerij en wel door lieden van den deftigen stand veeleer werd tegen gewerkt dan ondersteund. Eergisteren avond is door den laatsten te Amsterdam aankomenden Rijnspoortrein een spoorwegwachter overreden, zekere de Bruin, te Ouder- Amslel woonachtig. Zijn link er-onderheen werd verbrijzeld.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1