BUITEN La N DSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. GNCiELAKB. LONDEN19 Augustus. Een door den Engelschen gezantschapssecretaris Watson te Jeddo medegedeeld bcrigt behelst bijzonderheden over de werkzaamheid der Japansche regering op het gebied van onderwijs. In het jaar 1872 werd eene wet uitgevaardigd, waarbij het land in zeven onderwijs-districten ver deeld werd. Voor elk district werden een aantal inspecteurs benoemd, aan ieder van welke het toezigt over 20 of 30 scholen werd toevertrouwd. Pe op te rigten scholen zouden in hooge. middelbare en lagere verdeeld, en alle daarbij aan te stellen onderwijzers vooraf aan een grondig examen onderworpen worden. Deze wet werd voor naauwlijks twee jaren in wer king gebragt, en sedert dien tijd zijn 1799 bijzondere en 3630 openbare scholen opgerigt, waarin 338,463 jongens en 109,637 meisjes onderwezen worden. Daarbij komen nog omstreeks 30000 jongeliedenwelke de inrig- tingen voor hoogcr onderwijs bezoeken, zoodat reeds ruim 478,000 jonge Japanners de vruchten van het door de regering ingevoerde stelsel genieten. Tuschen China en Japan wordt onderhandeld. China verlangt dat Japatl binnen 90 dagen Formosa ontruime, en maakt voor het geval van weigering groote oorlogstoebereidselen. De Japansche bladen vleijen zich met eene vreedzame oplossing; de Chinesche achten den oorlog onvermij delijk. FRANKRIJK, Volgens de Ag. Havas zou de erkenning van het bewind van den maarschalk Serrano door de mogendheden geschieden in denzelfden vorm, waarin de erkenning van de Fransche regering in 1871 had plaats gevon den. De maarschalk Serrano zon namelijk worden erkend als feitelijk het gezag uitoefenende, zonder bepaling van de uitgebreidheid van het gebied, waarover dit gezag zich uitstrekt. De president heeft te Laval verschillende bezoeken afgelegd, in de eerste plaats aan het «quartier de cavalerie", dat zeer naauwkeuring door hem geïnspecteerd werd. Nadat hem de plannen van nieuwe kazernen voor gelegd warenwerd een bezoek gebragt aan de groote fabriek van den beer Bury. Vervolgens bezocht het gezelschap het hospitaal, waar de maarschalk terscheidene zieken toesprak en over de inrigting van keukens, apotheek, ziekenzalen enz., zijn bijzondere tevredenheid betuigde. Te Lyon heeft zich een commissie gevormd, met het doel om geldelijke bijdragen te verzamelen tot stichting van een gedenkteeken ter eere van den componist Auber. Ten einde des te ruimer giften voor dat doel te erlangen, zullen sub-commissiën ook in den vreemde worden gevormd en gansch Europa in de' gelegenheid worden gesteld, om van zijn vereering voor den beroemden toondichter blijken te geven. De gunstigste berigteri worden ontvangen omtrent den wijnoogst, die in vele jaren zoo overvloedig niet zal zijn geweest. Voor de lcêge fusten wor den buitensporige prijzen betaald. Gewoonlijk koopt men die voor 5 a 6 francs, maar nu is de prjjs in Bourgogne al meer dan 12 frs. het stuk. DIJIT8CIILANU. Naar aanleiding van een dezer dagen voorgekomen geval heeft de mi nister van binnenlandsche zaken in Pruissen bepaald, dat daar, waar het de inhechtenisneming en het naar elders vervoeren van katholieke geeste lijken geldt en men reden heeft om onrustige bewegingen te duchten, de landraden zooveel mogelijk zelve ter plaatse aanwezig moeten zijn, of, zoo dit ondoenlijk mogt wezen, aan den in bijzondere gevallen door ben af te vaardigen burgemeester een voldoend aantal gendarmes ter beschikking moe ten stellen, ten einde elk verzet van den beginne af te kunnen tegengaan. Tevens heelt de minister goedgekeurd dat na eene driemaal vruchteloos her haalde aanmaning aan eene zamenscholing om uiteen te gaan, een ernstig gebruik van de wapenen gemaakt en zoo noodig van de naastbij gelegen militaire overheid militaire hulp verlangd worde. De districlsraad van den Neder-Elzas is door den president von Ernst- hausen geopend. Slechts één lid, door ziekte verhinderd, was niet opgeko men; de tien nog onbeëedigde leden legden den eed af. In den districtsraad van den Opper-Elzas namen van de vier nog onbeëedigde leden drie zitting, na den eed te hebben afgelegd, waaronder de burgemeesters van Mülhausen en van Colmar. De districlsraad van Lotharingen is geopend met 26 leden, waarvan 24 reeds in de vorige zitting beëedigd waren, en 2 thans den eed afgelegd hebben. Twee reeds beëedigde zijn wegens wettige verhindering niet opgekomen. De drie districtsraden in het ryksland zijn dus thans regelmatig geconstitueerd. De gewone jaarlijksche zitting der centrale commissie voor de Rijn- scheepvaart is den 17<JeD dezer te Mannheim geopend. De commissie zat zich onder anderen moeten bezig houden met het onderzoek der plannen voor den aanleg van vier nieuwe vaste bruggen op den Boven-Rijn, namelijk te Germersheim, Nenburg, Breisach en Ilüningen, alsmede van twee brug gen op de Nederlandsche rivieren bij Nijmegen en Arnhem. pc vereeniging van Duitsche onderwijzeressen heeft besloten, eene in rigting in het leven te roepen, waar bejaarde leeraressen en onderwijzeres sen kost en inwoning kunnen genieten. Mevrouw Falk, de echtgenoole van den Pruissischen minister van eeredienst en onderwijs, heeft hare medewer king toegezegd, De vereeniging doet een beroep op het publiek om onder sleuning. Zij tracht voor 20000 th. een geschikt huis te verkrijgen. Volgens mededeelingen der Evangelische geestelijkheid der acht oud- Pruissische provinciën hebben gedurende het jaar 1873 niet minder dan 7325 echtparen scheiding aangevraagd, of 54 meer dan in het vorige jaar. Het is aan de geestelijkheid evenwel gelukt 2829 zulke paren te verzoenen, of 114 meer dan in het vorige jaar; met 1119 paren wordt nog onderhan deld. Na eenmaal verzoend te zijn hebben op nieuw oneenigheid gekregen en scheiding gevraagd 903 paren, waarvan 196 nogmaals werden verzoend en 567 niet. Over de rest wordt nog onderhandeld. BERLIJN, 19 Augustus. De Prov.Corr. bespreekt de door de rijksregering aangeknoopte onderhandelingen, over den vorm der erkenning van de regering van Serrano, en heeft gegronde hoop, dat de mogendheden de voor stellen van de rijksregering zullen aannemen. De Post wil welen dat de gedelegeerden van de Brusselsche conferentie het resultaat der beraadslagingen over de uitbreiding van de overeenkomst van Genève aan hunne regeringen tot definitive ratificatie overgezonden hebben. WEENEN, 19 Augustus. De Presse verneemt dat het voorstel van de Duitsche rijkskanselarij alleen inhoudt de eenvoudige erkenning van het uitvoerend bewind van Serrano, zonder daarbij de Spaansche republiek tevens te erkennen. De beslissing van het Russische kabinet wordt den 19dt0 of 20sltn dezer verwacht. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Voor het volgende antwoord aan den berichtgever in het Leidsch Dagblad, werd qiij door de redactie van dat blad de plaatsing geweigerd. Zou ik bij u, waar 't zelfverdediging geldt, op meer «anerkennung" mogen rekenen? De uitvoerige ophelderingen van uwen berichtgever laten de volgende recapitulatie toe; Ik heb bedoeld vleeschmaar ik heb geschreven visch. le conclusie: Ik ben boos dat mij visch werd voorgezet. 2e conclusie: Gij, die mij visch opbracht, zjjt een warkop en gering fatsoenlijk 3' conclusie: Ik ben een wondermensch. Men moet mijne gedachten kun nen raden, anders 'tSpijt mij allerminst, M. d. R., dat ik tegen zoodanige logica niet opge wassen ben. Toch, M. d. R.is er ook eene goede zijde in de verantwoording en welke naar mijne bescheiden meening mjjne primitieve opmerkingen volko men rechtvaardigt en wel dat uwe op mij zoo ontzettend vertoornde be richtgever bijkans een kolom van uw geëerd blad noodig heeft om een paar regels van zijn oorspronkelijk bericht toe te lichten. Een en ander nu in onderling verband en samenhang beschouwd met het bekend en dikwerf zoo zinrijk: »Qui se fache a tort", durf ik met gerust heid den toets der publieke opinie af le wachten, zelfs indien uwe bericht gever 't laatste woord mocht verlangen. Hebben nu de zoogenaamde ophelderingen van uwen woordenrijken be richtgever mij bevredigd? Wis en zeker niet. Heeft uw scherpzinnige berichtgever nu ontzenuwd dat geld in de onder havige quaeslie niet als maatstaf van fatsoen en orde wordt aangenomen? Wis en drie niet. Heeft uw voorname berichtgever aangetoond dat zijne uitdrukking deftig in stede van aanstoolelijk was? Nog lar.g niet. Gevoelt uw blijkbaar stijfhoofdige berichtgever berouw over zijne onhan dige uitdrukking Op verre na niet. Hij is zelfs zoo bij de pinken van na in den aanhef zijner gloeiende verdediging der commissie, welke ik nu inderdaad ge neigd zou zijn, ontzettende commissie te blijven noemen zjjn best ge daan le hebben duidelijk te maken, wat niet zijne bedoelingen waren, in de voorlaatste alinea alweer geld als criterium van fatsoen en orde aan te nemen: want zegt hij: «in het geval dat men entree doet betalen zal men kunnen rekenen op de ontvangst van een fatsoenlijk publiek en op den ordelijken afloop"enz. Maar, M. d. R., ik heb nog iets voor 't nagerecht bewaard, hetwelk voor goed de deur dicht doet en' waaraan ik hoop dat uw berichtgever zich zal vergasten. Daaruit blijkt toch èn dat de berichtgever een fantasticus èn dat hij voor de meer besprokene feestcommissie een enfant terrible is. Met zoovele woorden staat toch in de Handelingen van den Gemeenteraad van Leiden, (ingekomen stukken) vel 37. n°. 164 en wel in de voordracht van Burg. en Weth. wegens de feestviering op den 3den October a. s., het vol gende te lezen: /'Gelijk overigens reeds in de zitting van II Juni jl. is medegedeeld, zul len vermoedelijk de kosten, verbonden aan de muziekuitvoeringen in de kerk en den vauxhal. wanneer legen de uitvoering van de daaromtrent be staande plannen geene bezwaren bestaan, worden bestreden door de op brengst der entrée-gelden. zoodat daarvoor geene gelden uit de gemeentekas beschikbaar behoeven te worden gesteld. Mocht toch uit de te verzenden inleekenings-lijsten blijken dat de kosten door de entrée-gelden niet zullen kunnen worden goedgemaakt, dan zoude uit den aard der zaak moeten worden besloten, dat aan de voorgenomen feestelijkheden geen gevolg zal worden gegeven." Mij dunkt, M. d. R., dit is duidelijk. En welke ongelukkige inspiratie heeft nu uwen berichtgever bezield om de massa, welke geen entrée-gelden kunnen betalen, zoo meedogenloos een klap in 'taangezicht te geven? Ik vlei mij ten slotte, M. d. R.dat uwen berichtgever na een en ander wel niet anders zal overblijven dan bet gebied der personaliteiten, waar mede hij reeds aan 't slot van zijn vorig schrijven een zoo gelukkig begin heeft gemaakt. Maar, M. d. R.j, ge kunt u overtuigd houden dat ïk eene j harde schors heb. O nuchterheid, dit is zelfs u oneer aandoen! Ontvang, M. d. R.als vroeger Leiden, 19. 8, 74. Mijn Vriendelijken Dank. Gelukkig dus niet geheel onfatsoenlijk.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3