stelling was aan tc wijzen; en wat betreft het doen van een beroep op par ticulieren, daaraan had de commissie gevolg gegeven; echter waren hare middelen niet toebereikende om een locaal te huren. Met 15 tegen 2 stem men werd. op voorstel van den voorzitter, besloten op het verzoek afwij zend te beschikken, maar tevens aan de commissie een subsidie toe tc kennen. Vervolgens werd, op zijn verzoek, aan P. Veen Jz. eervol ontslag ver leend als onderwijzer 2e kl. aan de school n". 1 voor minvermogenden en werden goedgekeurd de rekeningen, dienst 1873, van: het r. k. wees- en oudeliedenhuis, het r. k. armbestuur, het Ned. Israëlitisch armbestuur en vrouwen-kraammoeders. Onder de ingekomen stukken was een adres van II. van der Klaauw, koflijhuishouder aan de Haarlemmerstraat, houdende|verzoek tot het oprigten eener sociëteit. Na voorlezing van dit adres werd besloten daarop over te gaan tol de orde van den dag, als niet behoorende tot de bemoeijingen der vergadering. - Hoor de uitgevers de Breuk Smits alhier is thans de inteekening opengesteld op een Gedenkboek van het derde eeuwfeest van Leidens ont zetdoor J. V. E. Dercksen. De eerste afdeeling zal eene korte histori sche herinnering bevatten aan het gebeurde op 3 October 1574; de tweede de geschiedenis der derde-October-vieringen in deze en in vorige eeuwen; in de derde zal de viering van den driehonderdjarigen gedenkdag, met de daarmede in verband staande feesten, beschreven worden. Het werk zal vcrsclijjiien in 5 a C afleveringenwaarvan de eerste op 1 October aanst. zal verzonden worden. Het geheel zal met een aanial platen opgeluisterd worden. Deze uitgave zal zeker een gunstig onthaal bij onze stadgenoolen vinden en ook bij velen onzer landgenooLen. Was het feit. waarvan de gedachtenis zal gevierd worden, roemrijk voor Leiden, het beslaat ook eene sclioone bladzijde in de geschiedenis des vaderlands. Van schrijver en uit gevers mogen wij verwachten dat z|j zich op eene degelijke wijze van hunne taak zullen kwijten. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragl dat op het rijkstelegraafkantoor te Rotterdam behoefte bestaat aan adsistenten. Zij, die voor die betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten daarvan doen blijken door inzending, vóór 1 September aanst., aan het depart, van financiën van een eigenhandig op zegel geschre ven adres, met naauwkeurige opgave van naam, voornamen en woonplaats. Zij. die na den 9'1"1 April jl. tweemaal, voor welke standplaats ook, met onvoldoenden uitslag zijn onderzocht, zullen later niet meer tol het onder zoek worden toegelaten. Het hoofdbestuur der llollandsche maatschappij van landbouw heeft het programma openbaar gemaakt van de tentoonstelling van 17 tot 21 Septem ber te Dordrecht Ie houden, zoomede van de feestelijkheden welke te dier gelegenheid zullen plaats hebben. Donderdag 17 Sept. wordt de tentoon stelling door het hoofdbestuur geopend en worden tevens de prijzen toege kend. De algemeene vergaderiug heeft plaats Zaturdag den 19den Sept. in het koOijhuis: "koophandel en Zeevaart." Volgens de N. II. C. zal na de terugkomst van generaal van Swieten aan de opperbevelhebbers van land- en zeemagt der tweede expeditie, de generaals van Swieten en Verspyck en den kapitein ter zee van Goghin de residentie een eeremaal worden aangeboden. Het ongeluk, meldt het N. v. d. D., op de llollandsche spoorwegbaan voorgevallen, vestigt op nienw veler aandacht op middelen tot voorkoming van dergelijke rampen. In verband daarmee hebben wij, op beleefd verzoek, kennis genomen van eene uilvinding van den heer Ansingh, chemist op de Prinsengracht te Amsterdam. Deze uilvinding schijnt op een zoo eenvoudig stelsel te berustendat ook bij niet-deskundigenals wij gaarne erkennen te zijn, de wenscli moet opkomen, dat zij op het terrein beproefd mogt worden. In ons verhaal van het spoorwegongeluk te Warmond, meldt het Ril., hebben wij medegedeeld, dat het het eerste werk van een der passagiers was. met groote bezorgdheid naar ziju hoed te zoeken. Naar aanleiding daarvan vernemen wij, dat een ander passagier, die ernstige kwetsuren aan hel hoofd had en nog niet geheel bnilen gevaar is, bij zijne tehuiskomst er erg over tobde, dat hij een witten hoed op had in plaats van den zwar ten. waarmede hij was uitgegaan. Een derde, een joiigmensch, die geen kwetsuren bekwam, zette het onmiddellijk na liet ongeluk op een loopen. alsof hij werd nagezeten. Eerst toen hij Zomerzorg bij Leiden bereikt had, kwam hij wat tot zich zelven. Door het prov. kerkbestuur van Noordholland is als candidaat tot de li. dienst toegelaten de heer K. W. Vethake. Door wijlen den heer 11. J. Eerligh, oud-wethouder te Doetinchem, overleden te Arnhem, is aan de Maatschappij van Weldadigheid gelegateerd de som van ƒ2000, vrij van alle regten en kosten. -- Door den gemeenteraad van Haarlem is, ten gevolge van het bedanken van den lieer 11. J. van der Slouwe voor zijne benoeming tot leeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus en aan de meis jesschoolaldaar daartoe benoemd de heer A. J. Duyljes, te Deventer. Voorts is tot leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de hoogere burgerscholen met 5- en 3-jarigen cursus benoemd de heer E. A. W. Pauw, tc Amsterdam. Te Amsterdam is in hechtenis genomen zekere W. Volkers, wegens valschlicid in geschriften van koophandelten nadeele van verschillende bankinrigtingen. Men meldt uit Sloterdijk aan de N. li. C.: De van ouds bekende Hartjesdag deed Maandag weder op gebruikelijke wijze zijn regten gelden. In den laten avond was ons dorp opgevuld met een troep dansende, joelende, tierende, soms ook vechtende mannen en vrouwen; vooral vrouwen: 't was ook nu als in de Camera obscura van Ilildebrand: "Men ontmoet ze meestal in koppels van negenen: twee mannetjes of zeven wijfjes". Nadat in den vooravond dc bedaarde bezoekers langzamerhand waren afgezakt, kwamen, tpen het donker werd, gansche zwermen van liet Amsterdamsch gepeupel in huurrijtuigen aanzetten, stroomden de herbergen binnen, of kozen de publieke straat tot het tooneel hunner brooddronkenheid. Het was of het vuilste vuil uit de Amsterdamsche riolen hier was zamengevloeid. Den gan- schen nacht mogten de kroegen openblijven, en den ganschen nacht duurde dan ook het gestamp en gekrijsch der beschonkenen. Zóó werd ten onzent in het jaar 1874 de Hartjesdag door het gemeen uit de hoofdstad gevierd. Zóó droevig ontaardde van lieverlede het aloude Herthesfeesthet feest van den oogst, als de offervuren glinsterden op de duinen, en de lofliederen tot eer der godin omhoog stegen uit de gewijde bosschen bij Haarlem. Te Zaandam had Dingsdag middag een treurig ongeval plaats. Twee slagersknechts hadden elkander, in afwezigheid van den meester, gedurig al gekscherende geplaagd, totdat dit eensklaps in ernst overging en de jongste den oudsten een steek met een mes toebragt, ter zijde onder de ribben. De ongelukkige viel neder en ofschoon terstond hulp werd aange- bragt, had het bloedverlies hem zóó verzwakt, dat men voor zijn leven vreest. Op Texel is Dingsdag nacht de boerenhofstede van C. Keiser, met eenen aanzienlijken voorraad hooi en granen, een prooi der vlammen geworden. In een oogenblik lijds stond de geheele woning in vlam. Op het eiland Urk vonden dezer dagen twee palingvisschers, die hun vischkaar, inhoudende 75 kilogr. paling, goed gesloten hadden verlaten, die bij hun terugkomst geheel ledig. Daar pogingen waren aangewend om het slot te verbreken eu de krammen uitgetrokken waren, is het bljjkbaar, hoewel men den dader nog niet op het spoor is, dat er verregaande balda digheid of diefstal had plaats gehad. Door het openbaar ministerie bij de arrond.-regtbank te Arnhem is in de zaak van het duel, dat onlangs aan de grenzen plaats hai). cellulaire gevan genisstraf geëischt tegen: A.den verwonder, van 3 maanden: A. H. S.. die een ligte hoofdwond bekomen heeft, van 6 weken; dr. J. Th. W., den geneeeheer bij het duel teaenwoordig. van eene maand, en ieder der getui gen van 14 dagen. De uitspraak is op 25 dezer bepaald. Te Nijmegen had sedert geruimen lijd zakkenrollerij plaats, voorna melijk op de groenmarkten, zonder dat het der politie mogt gelukken de schuldigen te vinden. Thans is de daderes ontdekt en aangehouden; zij is een meisje van twaalf jaar. die reeds bekend heeft al die diefstallen gepleegd te hebben; zij wist zich naast een persoon te plaatsen en met de grootste behendigheid, zonder dat iets gevoeld of gemerkt werd, diens zakken te onderzoeken en te ledigen. Zij had volgens hare opgave herhaaldelijk het gestolene op den wal begravendoch ook soms bevondendat het door anderen was weggenomen. s Uit het kamp bij Milligen wordt gemeld dat de telegraaf-brigade Dings- dag II. een zware proef heeft afgelegd, namelijk het leggen van den draad. Men heeft geene der hindernissen ontweken, en onder breede rijwegen, .„óver talrijke zandheuvels en diepten, alsmede door bosch en kreupelhout, M'ën tienduizend meter langen draad afgewonden en behoorlijk geplaatst. Dwars door de heide is men verpligt geweest tien paarden te spannen voor 'het voertuig, dat den draad inhield. Na de legging heeft men met eigen verbinding, d. i. met de werktuigen, die zich op de uiteinden in de twee wagens bevinden, geseind van Hoog Buurlo naar Milligen en omgekeerd, met zóó gunstig gevolg, dat de opperbevelhebber in persoon zijne tevreden heid te. kennen gaf. De cantinière. behoorende tot een der compagniën van het 4e regiment infanterie, die. bij den marsch naar de legerplaats te Barneveld achterblij vende, daar bevallen is van een dochter, is met de kleine in blakenden 'welstand in het kamp aangekomen. 'sGRAVENHAGE, 20 Augustus. Tot notaris Ie Kerkrade, arrond. Maastricht, is benoemd de heer A. F. J. J. Beekman, cand.-uotaris te Maastricht. Tot schoolopziener in het tweede schooldistrict van Drenthe is benoemd de heer J. van Drutente Assen. Z. M. heeft goedgevonden den adelborst I* kl. A. D. de Bergh, dienende op het eskader in Nederl. Indië, en den luit. ter zee 1e kl. L. J. E. Haje- nius, op hun verzoek, eervol uit de zeedienst te ontslaan, en den luit. ter zee 2e kl G. C. Sterk te bevorderen tot luit. ter zee I' kl. Voorts zijn bij het wapen der artillerie benoemd: bij het 1« reg. vesting artillerie, tot 1" luit., de 2' luit. H. Thesingli, van het corps; bij het 2' reg. vesting-artillerie, tot kapitein 2' kl.de 1' luit. P. A. Moorrees, van het 3e reg. vesting-artillerie; en is de kapitein J. B. van den Heuvel Rijnders, van het 2' reg. vesting-artillerie, op non-activiteit gesteld. De kapitein ter zee J. van Gogh. de luit. ter zee le kl. F. II. baron van Verschuer en de luit. ter zee 2' kl. 11. L. Cadet, uit Oost-Indië terug gekeerd. zijn op non-activiteit gesteld. - De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Dc hooge raad (kamer van vacantie) deed gisteren uitspraak in het beroep van cassatie door K. de Jager ingesteld tegen een arrest van het hof van Noordholland, waarbij hem 7 jaren tuchthuisstraf zijn opgelegd voor het toebrengen van verwondingen aan den bewaarder 1' kl. F., tijdens hij in het huis van correctie te Hoorn was opgesloten. De hooge raad heeft, overeenkomstig het gevoelen van het openb. min. het arrest vernietigd en in aanmerking nemende de vroegere veroordeeling van den requirant, waarop door het hof geen acht was geslagen, hem. ten principale regtdoende, ver oordeeld tot 7 jaren en 6 maanden tuchthuisstraf. Gisteren morgen begaf een heer. niettegenstaande de aanmaningen der badlieden, zich te ver in zee, geraakte in een der z. g. galendie zich achter de bank bevinden, en zou vermoedelijk zijn verdronken, wanneer de bad lieden niet onmiddellijk waren toegeschoten, waardoor het gevaar zoo tijdig werd afgewend, dat de persoon in quaestie, een Franschman, aan wal ge komen, het onnoodig oordeelde de hem aangeboden geneeskundige hulp aan te nemen.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2