LEIDSCHE COURANT. 10$. VRIJDAG 21 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN. P1TENTBLADEN. BINNENLAND SC HE B E BIG T E N mi De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het F er slag der Uandelingen van den Gemeenteraad t 3.35\franco p.p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcnliën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Gemeenteraad ingevolge art. 265 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n». 85), in zijne vergadering van heden het le suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1874 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente, gedurende acht dagen, voor eeu ieder ter lezing is nedergelegdterwijl binnen dien tjjd elke op dat i kohier aangeslagene, krachlens de 5' zinsnede van bovengenoemd wets-arti- I kei, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op ongezegcld j papier bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie, kan inbrengen. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd, j v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 20 Augustus 1874. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet 1 te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1874/5, voor i wijk VI, bjj het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad- i huis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn dagelijks, de Zondag uitgezonderd, van des middags twaalf lot twee uren; wordende de belanghebbenden nitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 14 Augustus 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 20 Augustus Men meldt ons uit 'sllage: De heer J. Heemskerk Azn. is gisteren namiddag uit Montreux in de residentie teruggekeerd. Z. M. de koning j heeft zich verecnigd met de voordragt tot kabinets-formatie. door den lieer j Heemskerk aangeboden. Zooals vroeger werd opgegeven, zal het ministerie worden zamengesteld uit de heeren: 1. Riunenlandsche zaken, mr. J. Heemskerk Azn., oud-minister van bin- nenlandsche zaken, thans raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden. 2. Bniienlaudsche zaken. nir. P J. A. M. van der Does de Willebois, j thans commissaris des konings in het hertogdom Limburg. 3. Justitie. mr. C. Th. baron van Lijnden van Sandenburg, oud-minister voor de zaken der hervormde eeredienst enz,, thans lid van de tweede kamer voor het hoofdkiesdistrict Ticl. 4. Marine. W. F. van Erp Taalman Kip, thans minister van marine. 5. Financiën. jhr. mr. H. J. van der Ileim, thans lid van gedep. staten j van Zuidholland. C. Oorlog, de generaal-majoor A. W. P. Weitzel, thans minister van oorlog. 7. Koloniën, m'. W. baron van Goltstein, onlangs benoemd tot lid van de tweede kamer, voor het hoofdkiesdislrict Amersfoort. Naar men verneemt zullen de besluiten, houdende deze benoemingen, in de Staatscourant verschijnen na de terugkomst des konings. welke op den 26e° dezer bepaald is. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad zijn benoemd tot leeraren in de Franschc laai- en letterkunde aan de gemeente-instellingen voor lioogcr en middelbaar ouderwijs de hh. J. J. Ballaudle Flourlingen, «n A. de Prez, te Amsterdam. Overeenkomstig liet voorstel van burg. en weth. werden op de voordragt, rter benoeming van zetters voor 's rijks directe belastingenin de plaats •van drie leden, welke op uit'. December moeten aftreden, gebragt de hh. 1°. mr. 11. P. J. Tollens en J. C. Rijk; 2°. G. 11. Bertrand en J. van Lith; 3°. J. Zaalberg JCz. en J. P. J. van Ewijk. De verzoeken van G. F. Gombatilt, lot liet leggen van een duiker naar het Levendaal, eu van J. van Gelder, lot het leggen van eene stoep aan den Apolhekersdijk, werden toegestaan. Voorts werden goedgekeurd: de -rekening van ontvangsten en uilgaven der gemeente, dienst 1873 (in ont vangst ad ƒ642,850.50, in uitgaaf ad ƒ629,135.19, gevende een batig slot •van ƒ13715.31); hel eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belas- tiug, dienst 18.74. en eene voordragt tot afschrijving van plaatselijke directe ibelasting, dienst 187-1 (ten bedrage van ƒ2239.44). Aan de orde was vervolgens de voordragt betrekkelijk de verbouwing van het schoollokaal op de Aalmarkt. De heer du Rieu verklaarde met genoe gen de plannen te hebben gezien die betrekking hebben op de verbouwing der school gelijkvloers; hij bleef daarmede ingenomen, en zou tegen de hoo- gere kosten niet opzien. Daarom stelde hjj voor dat de raad zou besluiten zich le vereenigen met het plan tot verbouwing der school gelijkvloers en tevens burg. en weth. uit te noodigen om te trachten de verplaatsing van de stads-apotheek op minder kostbare wijze te verkrijgen. De heer Stoffels stelde daartegenover de voordeelen in bet licht die verkregen zouden wor den door het aanbrengen eener bovenverdieping, vooral door zalen voor teekenen en gymnastiek, ook zou het gebouw daardoor een veel beter aan zien verkrijgen. De heer Seelig merkte op dal het plan van verbouwing gelijkvloers zich aanbeval door het verkrijgen eener ruimere speelplaats, maar ook wanneer men hel primitive plan van burg. en weth. volgde, kon de speelplaats grooter worden, wanneer men daarvoor innam de nog overig zijnde ruimte achter de stads-apotheek. De heer Bjjleveld was van ge voelen dat een verschil van 8000 in de kosten belangrijk genoeg was om zijne slem ten gunste van het voorstel van burg. en weth. te motiveren. De heer Goudsmit stemde hiermede in. De heer du Rieu dacht niet dat het verschil zoo aanzienlijk was. Hjj rekende sleehls op 2000. Hij geloofde dat men voor eene som van 9000 de stads-apotheek wel zou kunnen verplaatsen, en dan was het verschil niet groot. Vroeger had hjj, slechts om de mogelijkheid te toonen, gewezen op de huisjes op de Aal markt, maar wanneer men b. v. aan de apotheek eene plaats gaf in het Caecilia-gasthuis. dan geloofde hjj niet dat die verplaatsing 9000 zou kos ten. De heer Stoffels voerde hiertegen aan dat aan het Caecilia-gasthuis reeds eene bestemming was gegeven en dat punt zou niet geschikt zijn voor de apotheek, die wel niet in het aanzienlijkste, maar toch ook niet in het onaanzienlijkste deel der stad eene plaats moest vinden. Daarenboven zou men door eene verhooging van het schoolgebouw eene veel betere school verkrijgen dan door uitbouwing gelijkvloers. Ook de voorzitter betoogde dat het eerste plan verreweg het beste was en dat er voor het oogenblik geene mogelijkheid bestoud eene andere plaats voor de apotheek te vinden. Hel voorstel van den heer du Rieu, niet voldoende ondersteund wordende, werd niet in stemming gebragt. De voordragt van burg, en weth. werd daarop aangenomen met 14 tegen 4 stemmen. Omtrent het verzoek van de commissie voor de volksvoorlezingen om het kosteloos gebruik van de stads-gehoorzaal lot liet houden eener tentoon stelling van bloemen door den werkenden stand gekweekt, hadden burg. en weth. een afwijzend praeadvies uitgebragt. waarmede de commissie van financiën zich vereenigde. De heer Seelig deed thans een beroep op den raad om tot eene andere beslissing in deze te komen, omdat hier een groot belang in het spel was. Hij besprak in het algemeen de pogingen die aan gewend worden om de beschaving en de veredeliug des volks le bevorderen. Daarbij had men ook den blik geslagen op de neigingen des volks en daar zonder behoorde ook de bloementeelt. Overal by den minderen stand, hoe nederig de woning ook was, vond men toch enkele bloemen. De commissie voor de volksvoorlezingen trachtte tot dat doel werkzaam te zijn en zjj V verdiende daarbij ondersteuning. Hjj vroeg of daarom aan het toestaan van het verzoek geen vorm kon gegeven worden, die gold als uitzondering, 1 want werd het verzoek niet toegestaan, dan geloofde hij niet dal de ten toonstelling zou kunnen doorgaan. De heer Versier stemde hiermede vol komen in; hij achtte hel eene gelukkige gedachte van den heer Seelig om bij wjjze van uitzondering aan het verzoek te voldoen, want hij zou het betreuren indien het plan verijdeld werd, en ook hjj geloofde dat bij weigering de ten toonstelling niet zou doorgaan. De voorzitter verklaarde dat ook heden bij burg. eu welk de zaak nogmaals was besproken. Zij wilden hel principe echter vasthouden, maar men zou een subsidie van ƒ100 kunnen verleenen. op gelijke wijze als dit voor de volksvoorlezingen plaats bad. De heer Bijlevehl verklaarde zich tegen het loslaten van het beginsel, maar voor het verlee nen van een subsidie. De heer Kranlz meende dal men voor het doel, dat hier beoogd wordt, wel de hulp van particulieren mogt inroepen; voorts was, zijns inziensde gehoorzaal ten ecnenmale ongeschikt voor het hou den eener hloemcnloonstclling. De heer Seelig meende dat men omtrent hel laatste gerust kon zijn, uithoofde de heer Witte aan het hoofd der zaak stonddie zeker in deze wel goed zou handelen. De heer Veefkind voegde hierbij dat de heer Wille gezegd had er geen beter lokaal voor de tentoon-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1