nultëneandsciie bewgten. behalve 125 percelen zware eiken- en beukeboomendie later in publieke veiling zullen worden gebragt. Een en ander is door wijlen mevr. Ek- steen Corthciligers gelegateerd aan de Nederlandsche vrijmetselarij. Onder Iloenderloo is een wild zwijn geschoten, dat zich aldaar reeds sedert geruimen tijd in de bosschen had opgehouden. Het was een vreese- lijk dier, lang van den kop lot aan het einde van den staart 1.8 meter, hoog 0.8 meter en zwaar, zonder ingewanden, 98 kilogram. De ingewan den wogen 25 kilogram. Zijn kop was bijzonder lang en zjjne 4 slagtan den waren niet lang, maar dik. Zijn ouderdom wordt geschat op 6 a 10 jaren. Men is blijde van dezen gast verlost te zijn, wegens de schade die hij des nachts aan aardappelen- en roggelanden toebragt. Men meldt uit Leeuwarden: De longziekte onder het rundvee blijft bij voortduring in deze provincie hcerschen. In de afgeloopen maand (Julij) openbaarde deze ziekte zich bij een 11 -tal veehouders. In die maand zijn dan de longziekte gestorven 2 runderen en 57 te dier zake afgemaakt. Se dert d<n lst'D Januarij dezes jaars tot ultimo Julij eischte genoemde ziekte in dit gewest niet minder dan 1105 offers. Door den gemeenteraad van Groningen is besloten tot het aangaan eener geldleening ten laste der gemeente tot een bedrag van ƒ196,000, a 4% pCt. Naar men uit Tilburg meldt is de lieer Eyckcnhet slagtoffer van het aldaar plaats gehad hebbende spoorwegongeluk, overleden. Hij laat eene weduwe en 9 kinderen na. Het Pal. van Just, deelt de volgende procedure mede, onlangs voor het Uantongeregt te Middelburg gevoerd: Een Amsterdamsch handelaar in mode-artikelen dagvaardde een echtpaar tot betaling eener rekening wegens geleverde mode-artikelen, waarop o. a. voorkwam een dameshoed met veer en bouquet 60, en juist dit artikel weigerde de echtgenoot te voldoen. Nadat gedaagden en eischcr in deze zaak waren gehoord, concludeerde de kantonregter, mr. Schuurbeuuc Iloeije, dat art. 163 burg. wetb. de gehuwde vrouw onbekwaam verklaart, zonder bijstand van haar man iets te geven, te vervreemden, te verpanden of te verkrijgen; dat hierop bij art. 164 uit zondering wordt gemaakt voor de gewone en dagelijksche uitgaven der huishouding; dat deze uitzondering niet mag worden uitgebreid; dat onder die uitgaven alleen die kleine uitgaven kunnen gebragt worden, welke dage lijks voorkomen en contant betaald worden, kleine reparation en verstellin gen aan kleederen, doch dat daartoe niet het aankoopen vau nieuwe klee- dingstukken behoort, en in geen geval het aankoopen van mode-artikelen tot zulk een hoogen prjjs, waardoor de zorg van den wetgever omtrent het verpanden in art. 163 zeer gemakkelijk zou ontdoken worden. De gedaagde bad ƒ35 voor den hoed geboden. De kantonregter verklaarde het aanbod allezins voldoende en veroordeelde den eischcr, met ontzegging van zjjn eiseh, in de kosten van het geding. 's GRAVENHAGE 18 Augustus. Door Z. M. is als bljjk van goedkeuring en tevredenheid aan P. Smit, Europeesch fuselier van het leger in Nederl. Indië, wegens de pogingen, door hem in Maart 1874 aangewend tot redding van een over boord geval len sergeanttoegekend de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, en aan den kwartiermeester J. Keizer, behoorende tot de rol van het fregat Zealand, wegens de redding van twee ter reede van Atchin over boord gevallen schepelingen op verschillende tijdstippen in September 1873, toege kend de zilveren'medaille, ingesteld bjj besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loflelijk getuigschrift. Door den minister van koloniën is de hoofdonderwijzer J. J. Cuyle ge steld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor de dienst daar te lande. H. K. 11. mevrouw prinses Marianne is heden morgen naar Wiesbaden vertrokken, vanwaar 11. K. H. aanstaanden Zaturdag te Voorburg zal terugkeeren. Beschuldigd van diefstal van vee in de weide en opligting, stond heden voor het hof in Zuidholland te regt een arbeider van Oostvoorne, A. S. ge naamd. en 27 jaren oud. Blijkbaar vol berouw legde hij voor den regter de bekentenis af, dat hij den 30<ttD Mei jl. op den naam zijner moeder een mud erwten had verkregen voor ƒ9.50 en dat voor ƒ8.50 te zijnen voor- decle had verkocht, zoo mede dat hij den 7",'° Junij jl. uit een weiland, dat zich in de üostvoornsche duinen bevindt en door hekwerk is afge- j sloten, heeft weggenomen een zwartbonte vaars ter waarde van ƒ80, welk beest hij aan verschillende kooplieden te vergeefs heeft trachten te verkoo- pen en het later weder in eene weide, nabij de plaats waar het eerst was, heeft teruggebragt. Geldelijke omstandigheden hadden hem tot het plegen van den diefstal geleid. Het vroeger goed gedrag van besch. in aanmerking nemende als verzach tende omstandigheid, eischte adv. gen. mr. Terpstra eene veroordeeling tot gevangenisstraf van minstens 3 maanden en hoogstens 5 jaren en eene geld boete van 25. De verdediger, mr. Lorch, voerde wat het eerste feit be treft, aan. dat het noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding ople verde en concludeerde te dien opzigte tot vrijspraak. Omtrent het tweede feit bragt hij nog eenige verzachtende omstandigheden bij en beval den besch. den hove aan. Hel hof deed nog heden uitspraak en veroordeelde S. tot I jaar gevange nisstraf voor den diefstal van vee. maar sprak hem vrij van de opligting, als zijnde niet bewezen. Alhier was sedert eenigen lijd eene kamer tentoongesteld geheel en al gemeubileerd naar den stijl der eerste jaren van de zeventiende eeuw. Alles was met zeer veel zorg bijeengebragt door den heer Tennissen, handelaar in oudheden alhier. Hij heeft nu de vruchten van zijne moeite geplukt, want de kamer met toebehooren, waarvan de prijs op ƒ10000 bepaald was. is in eigendom overgegaan aan prins Frederik, die ze in haar geheel een plaats zal geven in een daartoe op te rigten bijgebouw van het Huis de Pauw. Het garnizoen der residentie is dezen ochtend, met de slafmuziek aan het hoofd, naar de vlakte van Waalsdorp gemarcheerd, alwaar het eenige groote manoeuvres heeft uitgevoerd. i BELGIË Z. M. de koning en H. M. de koningin hebben te Antwerpen ook het letter- en toonkunstig feest van "de Olijftak" eenige oogenblikken met hunne tegenwoordigheid vereerd. De voorzitter, de heer de Geyter, zeide tot den koning: "Wij danken u voor het bezoek waarmede gij ons hebt vereerd. Dat bezoek heeft voor ons alleen deze beteekenis: De koning der Belgen brengt hulde aan de vaderlandsche letteren". De koning verontschuldigde zich, niet zeer goed in de Vlaamsche taal te kunnen antwoorden, ofschoon hij en de koningin die taal goed verstonden. De voorzitter, voegde Z. M. er bij, had de beteekenis van zijn bezoek goed gevat: hulde aan letteren en kunst en belangstelling in den bloei der Vlaamsche letterkunde. De heer dr. Jan ten Brink drukte bij dit letterkundig feest zijn leedwezen uit over de ontknooping der geschiedenis van het Leidsche congres, eene j lijdensgeschiedenis, zooals hij haar noemde, waarvan het bestuur dier stad, I naar bij zeide, alleen de schuld droeg. Hij hoopte dat het aanstaande con- gres dan ook te Maastricht zou worden gehouden. De voorzitter antwoordde, dat het voornemen bestond, de leden van het bureel van het laatste congres van Antwerpen bijeen te roepen en hen te doen beraadslagen, wat er be hoorde te geschieden. Woensdag avond II. had een droevig ongeval plaats tusschen Mar- chienne en Gosselies. Een jongeling had plaats genomen in een waggon van den spoorweg, doch toen de trein een eind weegs gegaan was, be merkte hij dat hij naar Gosselies ging in plaats van naar Charleroi. Zon der zich te bedenken sprong hij uit den waggon. Hij had zich niet het minst bezeerd, doch nog duizelend van den val. bemerkte hij niet dat een andere trein, die van Brussel kwam, in aautogt was. Hij was ter naauwer- nood opgestaan toen deze trein hem weder tegen den grond wierp en hjj verbrijzeld werd. Men vond slechts een vreeselijk verminkt Ijjk. ENGELAND. LONDEN 17 Augustus. Door het departement van buitenlandsche zaken zijn een aantal stuk ken openbaar gemaakt betreffende den Afrikaanschcn slavenhandel en de maatregelen die ter onderdrukking van dien handel genomen worden. Daar uit blijkt, dat de belemmering, welke de slavenhandel ten vorigen jare ondervonden heelt, in zoover hare gevolgen doet gevoelen als de prijzen voor slaven zeer gestegen zijn. Maar tevens ligt in die prijsverhoogirfg eene aansporing te meer voor de slavenhandelaars om hun onmenschelijk bedrijf te blijven voortzetten. Prins Alfonso, de zoon der voormalige koningin Isabella van Spanje, is onder den naam van graaf van Covadanga te Londen aangekomen, om, naar de Morning Post meldt, zijne militaire studiën in Engeland te voltooijen. De Times deelt eenige bijzonderheden mede omtrent het uitbreken van de pest in Mesopotamie en Noord-Afrika. In Noord-Afrika is in de maand Maart de pest digt bij Tripoli uitgebroken in de nieuwe stad Merjeh, die op de plaats van het oude Barea gebouwd wordt. Tusschen 7 en 21 Junij deden zich onder een bevolking van 300 inwoners 30 gevallen voor. van welke 27 met doodelijk gevolg. Dr. Laval, die onmiddellijk naar de bedreigde plaats snelde, werd den 21e0 zelf aangetast en stierf twee dagen later. In Mesopotamie brak de pest ongeveer gelijktijdig uit aan en beneden den Euphraat, ten zuiden van Mussegeb. De ziekte toonde zich het eerst onder de Affij-Arabieren, die in de moerassige streek ten oosten der rivier wonen. De ziekte stak weldra de naburige stammen aan en spreidde zich langs beide oevers der rivier uit, van Dwanich tot Hilloh. Sinds het begin van Junij schijnt de ziekte zich niet verder te hebben uitgebreid. De genees kundige commissie uit Engelsche en Franschc doctoren bestaande, door de Turksche regering gezonden, heelt gerapporteerd, dat de ziekte ongetwijfeld pest is, doch het aantal slagtoflers is zij niet in staat geweest te ontdekken. In Tutksch Kurdistan schijnt de ziekte zich eveneens op hetzelfde tijdstip vertoond te hebben als onder de Affij-Arabieren en in Noord-Afrika. De ziekte werd door veepest en gebrekkigen oogst voorafgegaan en de bevolking had een gedeelte der gevolgen van den Perzischen hongersnood ondervonden. De Times zegt, dal al deze gevallen het vermoeden wettigen, dat de pest wederom een epidemie worden zal. FRANKRIJ H. De permanente commissie zal Donderdag hare eerste zitting houden. De inhechtenisnemingen te Marseille en de ontvlugling van Bazaine zullen zeker het voornaamste onderwerp der discussiën uitmaken. Omtrent den uitslag der verkiezing in het departement Calvados zegt het Joum. des Déb.: Thans vereenigt de Bonapartist het grootste getal stemmen op zich, en de koningsgezindenwelke in 1871 de winnende partij waren, hebben voor den heer de Fontette naauwlljks een zevende deel kun nen vereenigen van de stemmen, welke op de candidaten der beide andere partijen waren nilgebragt. De vergelijking van deze cijfers maakt het dui delijk dat de zaken van de koningsgezinde partij met den dag achteruit gaan; het komt ons echter voor dat wij met den dag erger bedreigd wor den door het Bonapartismus. De koningsgezinden mogen zich wel eens afvragen of zij zelve niet verantwoordelijk zijn voor den ommekeer in de publieke opinie ten hunnen nadeele. Zij zouden hunne nederlaag kunnen wijten aan de regering hunner keuze, welke de ambten en administrative betrekkingen bijna uilsluitend aan de voormalige ambtenaren van het kei zerrijk heeft overgeleverd. De Temps beweert dat de keuze in Frankrijk voortaan zal moeten

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2