LEIftSCIIfi COURANT. W\ 194. DONDERDAG 20 AUGUSTUS. ST ADS-BERICHT EN. PATENTB1ADEU. UINNENLANLKSCHE BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3,franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, jfranco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER. Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over liet dienstjaar 1874/5, voor wijk VI, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn dagelijks, de Zondag uitgezonderd, van des middags twaalf tot twee uren; wordende de belanghebbenden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 14 Augustus 1874. v. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te wetendat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den l8leo dezer maand invorderbaar verklaard kohier van het patentrechtdienst 1874/5, houdende aanslagen voor de wijken VII, VIII en IX; terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. En .wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 19 Augustus 1874. STOFFELS, VVeth. 1». Burg. LEIDEN, 18 Augustus. Te Delft is eergisteren op de gemeente-begraafplaats Jaffa hel stoffelijk overschot van den crqeritus-hoogleeraar dr. A. II. van der Boon Mesch ter ruste gelegd. Behalve de bloedverwanten van den overledene hadden zich vele belangstellenden, waaronder de rector magnificus van den akademischen senaat te Leiden, prof. A. Heynsius, en eenige oud-akademie-vriendeii en oud-leerlingen van den ontslapen hoogleeraar op den doodenakker verecnigd. Door den heer mr. H. P. J. Tollens, executeur-testamentair, werd een toe passelijk woord gesproken en daarbij gevoegd, dal thans aan den wenscli van den overledene was voldaan, die, namelijk, had begeerd, dat zijn lijk te Delft, waar hij hel eerste levenslicht aanschouwde, zou worden ter aarde besteld. De heer A. E. J. Dollemaneen der nabestaanden van den over ledene, bragl daarop een woord van dank aan allen die zich bij deze treu rige plegligheid hadden aangesloten. (D. C.) Bij de uitgevers Gebr. Belinfante, te 's Gravenhage, zal in afleveringen liet licht zien eene verlating van de gezamenlijke werken van den gevierden Engelschcn schrijver Wilkie Collins, llet meerendeel der voortbrengselen Tan de rijke fantasie van genoemden schrijver is in Nederland, hetzij als vertaald of als oorspronkelijk, genoeg bekend om deze Collins-editie, welke wegens baren zeer matigen prijs aanbeveling en ondersteuning verdient 300 vel c 'mpressen druk in afleveringen van 4 vel tegen 30 cents de afle vering bij inteekening te doen slagen. De vertaling is van de hand van den heer W. J. Mensmg. wiens meesterlijke en keurige vertolking van de werken van Dickens te algemeen bekend is in ons vaderland om, wat dit betreft, nog aanprijzing te behoeven. De eerste aflevering, waarvan de uit voering zeer net is, begint met des schrijvers meest bekende werk: //De vrouw in het wit". Gisteren namiddag ten half zes ure is aan de Janvossenslcegbrug een rijtuig, bespannen met cén paard, waarin twee heeren en twee dames wa ren gezeten, door het struikelen van het paard omgevallen; de passagiers zijn er gelukkig met den schrik afgekomen. Door den heer dr. van der Willigen wordt omtrent de Nederlandsche 'uitzending tot waarneming van den overgang van Venus voorbij de zon in de Haarl. Ct. o. a. het volgende gemeld: Natuurlijk blijven wij voortdurend met onze expeditie in correspondentie; de heeren reizen van Marseille tot Reunion zamen met de Fransche expeditie, die zich op St. Paul gaal ves tigen; wij hebben berigl ontvangen, dal zij goed te Napels zijn aangekomen cn twijfelen niet aan hunne gelukkige overvaart. Onmiddellijk nadat de overgang heeft plaats gehad, verwachten wij een telegrafisch berigt, of de waarneming al ol niet gelukt is; dit berigt moet echter eerst per stoomboot naar Aden worden overgebragt en kunnen wij dus niet wel vóór den 26ste December ontvangen; wij hopen door de laatste vergadering der kon. acade mie van dit jaar gemagligd te worden om terstond ook mededecling van ons telegram aan het publiek te doen. Mogt onverhoopt ongunstig weder de waarneming van het verschijnsel hebben belet, dan zullen de verkregen plaatsbepalingen en andere astronomische waarnemingen voor een deel die teleurstelling kunnen vergoeden, terwijl de kostbare werktuigen en de daar aan volbragle onderzoekingen van groote waarde zullen zijn voor de expeditie, die, naar wij hopen, den volgenden Venus-overgang in 1882 in Amerika zal gaan waarnemen. Wij verwachten de heeren omstreeks half February van het volgende jaar in ons midden terug. De veestapel van Nederland was op ultimo December 1872, als volgt: 247,888 paarden, 3427 ezels en muilezels, 1,377,000 runderen, 855,265 schapen, 339,477 geilen en 320,129 varkens, een en ander, naar den marktprijs, geschat op eene gezamenlijke waarde van meer dan 311,112,580 gulden. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland is de heer E. Olten als candidaat tot de h. dienst toegelaten. De vrouw van den koetsier, die bij hel spoorwegongeluk te Warmond hel leven verloor, ligt steeds te bed cn heeft, behalve eene wond aan een der beeuen, inwendig veel pijn; de kleindochter heeft eene wond aan het hoofd, en de beide beenen hebben kneuzingen bekomen. Beide vrouwen gemeten eene liefderijke verpleging ten buize van den heer Kouwenhoven, en denken spoedig de reis naar Haarlem te kunnen ondernemen. Te Haarlem had gisteren morgen aan een nieuw gebouwd wordend huis van den winkelier H. Sautarell, in de Koningstraat, het volgende on heil plaats. Op de derde verdieping van het perceel was een nieuwe trap nedergezet, doch niet bevestigd. Drie werklieden, die naar het dak moes ten, van wie een een bak met steen en een ander een met kalk droeg, gingen dien trap op, maar hadden naauwelijks eenige sehreden gedaan toen de trap omviel en zij alle drie door eeu gat in den vloer op de tweede verdieping nederstortlen. Een der arbeiders kwam met den schrik vrij, een ander bekwam kneuzingen in de ribben en werd naar huis overgebragt, terwijl de derde, behalve eene wond aan den hals, den regter arm brak en naar het gasthuis is vervoerd. Te Dordrecht heeft zich het eerste geval van besmettelijke longziekte vertoond, en wel in de zoogenaamde stadsweide, aan den Vriezenweg, bij een tweejarigen os, toebehoorende aan P. van de Merwe. Het dier heelt men dood in de weide gevonden, waarop, na aangifte van het geval, door den veearts Mast is verklaard, dal het beest aan dc besmettelijke longziekte is overleden, liet is terstond onteigend en begraven; voor behoorlijke afzon dering der beesten in die weide is zorg gedragen. Men meid', uit Amsterdam dat de nieuwe brandweer aldaar gisteren avond voor het eerst als zoodanig dienst heeft gedaan. Op den Kloveniers burgwal bij de Staalslraat was brand ontstaan in den wijnkelder der bh. Verschuur G°.die door de werking van twee handbrandspuiten werd gebluscht. Dc stoomspuit was aangerukt. De karren met reddingstoestel len, de wagens met hulpmiddelen waren aanwezig. De spoed waarmede hulp werd verleend was bewonderenswaardig. Orde cn stilte hecrschten tijdens de blussching. Alles ging zoo geregeld in zijn werk dat het talrijke publiek er regt schik in had. Geen geschreeuw en gelier, geen wanorde cn onnoodig geraas, regt militairement werd gehandeld, afdoende werd gemanoeuvreerd. Uit de legerplaats te Milligen meldt men aan de IV. H. C.: Maandag ochtend is een burger persoon, die in eene cantine zijn intrek had, door de politie uit het kampement verwijderd. Hij had gepasseerden Zaturdag avond, bij onlstanen twist, een korporaal het grootste deel van het linkeroor in de geheele lengte afgebeten, zóó, dat door onderzoek der politie hel ontbre kende stuk achter een bierton werd gevonden en in beslag genomen, om als corpus delicti voor den regter te dienen. -- Zondagmorgen, ongeveer te 9% uur, kwam een plciziertrein uit llar- lingen en Leeuwarden aan het station Zutphen. Twee van de den trein vergezellende conducteurs bleken beschonken te zijnzoodat men zich moest verwonderen, dat zij zoo ver waren gekomen. De adjunct-inspecteur, juist aan het station aanwezig, liet beiden opsluiten tol de trein vertrokken zou zijn, dezen natuurlijk een behoorlijk geleide medegevende. In de» namiddag zijn de beide geschorste conducteurs als passagiers teruggezonden naar het station van waar ze kwamen. -- Uit Deventer meldt men dat het landgoed »dc Briukgreve" in 26'per celen bij eerste veiling is ingezet tot den kapitalen prijs van ruim 105,000,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1