PER TELEGRAAF. KEULEN. 14 Augustus. Bazaine is heden avond ten 10 ure hier aange komen vergezeld van zijne vrouw en zijnen zwager. Hij overnacht in het hi tel du Nord en zal morgen ochtend ten llü ure naar Brussel vertrekken. ROME, 14 Augustus. De heer Massari, lid der kamer van algevaardigden is heden hier op de openbare straat aangevallen en ligt verwond geworden. De dader is in hechtenis genomen. Wraakzucht was de aanleidiug tot de mi f daad. IXCEZOlfDEll. Met zekerheid kunnen wij mededeelendat ook op Musis Sacrum op 3 October a. s. feest zal gevierd worden. Door ruim een 20-tal leden is aan het bestuur der sociëteit een verzoek gericht zoo spoedig mogelijk eene ver gadering te beleggen ten einde met elkander maatregelen te nemen hoe het feest te regelen. Te oordeelen naar wat gisteravond op de vergadering van twintigen is besloten, zal het feest, wanneer het bestuur der sociëteit er in toestemt, schitterend zijn. Wij mogen nog niet openbaar maken wat er geschieden zal. maar wel mogen wij de leden van Musis Sacrum aanmoedigen hunne deelneming tedoen blijken. Een eigen feest op Musis, door eigen krachten tot stand gebracht, is wel der burgeren van Leiden waardig. Zij die het opperden het feest te vieren, toonen dat zij mannen zijn die hun vaderland en zijne geschiedenis waardig zijn. Eene herinnering aan Leidens ontzet mag niet vergeten wordenzelfs onze kinderen moeten er deel aan nemen want de herinnering aan van den Werf moet bewaard blijven van geslacht tot geslacht. Zal het nu nog noodig zijn de kern van het volk op te wek ken, mede feest te vieren op 3 October? Wij gelooven het niet, veeleer vertrouwen wij dat het grootste deel der leden van Musis Sacrnm dit plan zal toejuichen. Slaan wij de handen dus in een en laat ons leest vieren, een feest entre nous een feest waar de toon heersehtdat wij Oranje j liefhebben, dat wij de geschiedenis van ons vaderland niet vergeten zijn, om ons te herinneren dat wij op Nederlandsehen bodem geboren zijn. De duur verkregen vrijheid, waarvoor tachtig jaren lang'gestreden is, moet ge huldigd worden en zeker is het, dat honderden daaraan zullen deelnemen. opmerking, dat de gevangene al zijnen moed, beleid en onverschrokkenheid heeft moeten bijeenverzamelen om zijne ontvlugting op die wijze ten uit voer te brengen. De plaatselijke gesteldheid van het fort heeft' de ontvlug ting zeer begunstigd. Die gesteldheid is zoodanisdat op hel punt, waai de maarschalk is afgedaald, geen schildwacht kon worden geplaatst. De rotswand is op dat punt zoo smal en scherp, dat men er onmogelijk een scbilderhqis heeft kunnen nederzetten. Er beslaat dus allen grond om te onderstellen, dal de aangevangen enquête zal aantoonendat zoomin de directeur Marchi als de officier van dienst zich aan ontrouw of pligtverzuim schuldig hebben gemaakt. De luchtreiziger Braquet, van Bordeaux, is bij het doen zijner 331ste opstijging, te Royen, eene badplaats in hel dep. der Gironde, jammerlijk omgekomen. Ten gevolge van het te spoedig gegeven bevel om "los te la ten", heeft de ballon eene botsing ondergaan, die zoo sterk was, dat Braquet uit het schuitje geslagen is. Hij is aan het veiligheids-koord blij ven hangen en het was hem reeds gelukt daarlangs tot digi bij het schuitje weder op te klimmen, toen de koord brak en de luchtreiziger van eene hoogte van 300 ellen op den grond nederstortlc. Men heeft hem dood en deerlijk misvormd opgenomen. DUIT8CULAN». Naar men verneemt zullen al de wets-ontwerpenin de vorige zitting van den Pruissischen landdag ingediend, maar onafgedaan gelalenop nieuw ter behandeling worden aangeboden. Vooral schijnt de regering er zeer op te slaan, dat het ontwerp op de voogdijschap zal worden aangenomen in den vorm als door haar is gewijzigd. Men meldt aan de Köln. Zeit.: liet tijdstip voor de invoering van het burgerlijke huwelijk vastgesteld komt al nader, en nog zijn de lagere ambtenaren niet in het bezit van eene uitvoerige instructie van het dep. van binncnlandséhe zaken. liet is zelfs niet. te verwachten dat eene zoo danige instructie zal worden gegeven; men schijnt niet meer te zullen doen dan voor bepaalde gevallen, welke in de praktijk tot bijzondere zwarigheden aanleiding kunnen geven, bepaalde voorschriften geven. In de vergaderingen van landraden in de provincie Posen, waarin de ambtenaren van den burgerlijken stand werden benoemd, hebben onderscheiden katholieke leden van gemeentebesturen geweigerd aan de stemming deel te nemen en het proces-verbaal der verkiezing te onderleekenen. Urn deze reden zijn zij veroordeeld tot eene geldboete van vijf rijksdaalders. Twee geesteljjken in de provincie Posen, de deken Michalat en de proost Ecliaust, die wegens verzet tegen de maatregelen der regering uit hunne standplaats waren verwijderd, hebben hun protest ingetrokken en mitsdien verlof verkregen om terug te kecren. Te Dresden heeft weder eene proefneming plaats gehad met het ver branden van lijken door middel van den toestel van Friedr. Siemens. Een' aantal autoriteiten, onder anderen algevaardigden van het Oostenrijksch en van het koninklijk Saksisch ministerie van binnenlandsche zaken, van de gemeentebesturen te Weenen, Buda-Pesth en Dresden, van verschillende ge neeskundige collegiën en andere corporation waren daarbij tegenwoordig. Daar er geen lijk van een mensch verkrijgbaar was gesteldmoest men zich behelpen met een dood paard, waarvan de pooien afgehakt en aan het lijk gebonden werden, omdat liet anders niet in den oven kon. Ofschoon het 210 kilogram woog, waren'echter in den tijd van drie kwartier alle vleeseh- deelen verleerd en na verloop van twee uren ook de beenderen tot witte ascli verbrand. De proefnemingen van prof. Schmidt hebben hel bewijs ge leverd. dal iu hel gas, hetwelk door de verbranding werd voorlgebragt, volstrekt niets schadelijks voor de gezondheid te bespeuren was. De witte ascli van het lijk woog 11 kilogram. Er was in het geheel voor ongeveer 1 thaler aan kolen verstookt. BERLIJN. 14 Augustus. De IVordd. Allg. Zeit. behelst het berigt. dat dc Spaansche dagbladen, die mededeelen dat de officiële erkenning van de Madridsche regering door Duitschland reeds een voldongen feit zou zijn. voorbarig zijn geweest. Intusschen zal deze quaeslic zonder twijfel zeer spoedig opgelost worden. MAINZ, 14 Augustus. Heden namiddag kwam Bazaine alhier aan. Hij j kwam uit Basel, en reisde dadelijk over Keulen naar Brussel door. Hij zag er voortreffelijk uit, Met hem reisden zijne dochter uit zijn eerste huwe- j lijk en een jonge man. PARIJS, 15 Augustus. Met betrekking lot Razaines vlugt meldt dc Gas. des Trib. dal in den nacht van 10 op II Augustus dezelfde schildwacht op post stond van II tot 1 en van 3 tot 5 ure, en telken kecre een der bewaarders met hem is komen spreken, waartoe hij hem in het wacht- 3 huisje nam. De bewaarder is in hechtenis genomen. Ten gevolge vanvcenige aanwijzigingen bestaat het vermoeden dat inwo- ners van Cannes van de zaak geweten en die bevorderd hebben. BERLIJN, 14 Augustus. Bismarck is heden van hier naar Babelsberg j| vertrokken. Hoofdpijn, Wanneer men den zakdoek goed bevochtigt met Eau d'Anvers, van dr. AUG. DE MARBAIX, en sterk en dikwijls opsnuift, trekt men in de herse nen een deel geest op. bevattende eene groote kracht uit planten door distillatie getrokken. Geen reukwater, hoeveel wezenlijke verzachting ook inhoudende, geen geest of spiritus, die zoo licht of zoo fijn is als die wijngeest, die zich door verdamping ontbindt en de kwaal geheel wegneemt. De planten, bladeren, bloemen, zaden, reukgevendc houten, schorsen, op wijngeest gestookt, geven aan het Eau d'Anvers zulk een kracht en sterkte, dat de geur den mensch geheel herstelt. Voor Indië, waar deze ziekte veel heerseht, is het zeer aan te bevelen. PKOflSÏBAMMA VAM BSlJiSIEIIiCIET'VOERISrCEM. Zosnel-zorg. Dingsdag 18 Augustus, des avonds ten half zeven ure, directie II. Völlmar. 1c Afd. 1. »Le Saint Militaire", Marche, Dunkier; 2. Ouverture "Don Pasquale", Donizetti; 3. Cavatine de I'opéra "Fiorina", Pedrotti; 4. «Fruhlings-Gemtihts-Klange", Introduction en Walzer, Dnnkler; 5. "Le Depart du Marin". Romance de Lafont, Caprice, Dunkler. 2e Afd. 6. Ouverture «Das Nachllager in Granada", Kreulzer: 7. Souvenir de I'opéra "Hamlet", Thomas; 8. "Engellied", Westmeijer; 9. "Le Bouquet", Fantaisie sur différents motifs, Dunkler; 10. "Alexandrine-Polka", Dunkler. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de tweede helft der maand Junij door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijnomdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan; Andriese, H. Kruger. F. R. P. lvoritschoncrP. van dei- Zeeuw. van Vlooien, mej. van der Heiden, J. van der Snoek, A. de Bruyn, J. van Stekelenburg, Hoeps, J. F. Versluis, wed. F. J. Houwens Tooren, allen te Amsterdam: B. Th. Wilke, te Delft; E. M. Meijer, te Dragten; A. Levy, le 's Gravenhage; mej. Huisman, te Groningen; van Diest, te Haarlem J. Wakka, te Harderwijk; Burkens, J. Ifeskenik, beiden te Harlingen; W. Roest, te Ilazerswoude; Keerens, le Nieuwveen; mej. Jelkman, J. P. Koe vermans, mev. C. M. Sloos, mej. M. Visser, allen te Rotterdam; A. Zijde- wint, te Schagen, Bnman, te Schiedam, Soerana, le Soerakarta, J. Lange- laan, te Voorburg; W. J. Bierwolf, tc Zandpoort; mej. Duifhuis, W. Gaart- man, beiden niet vermeld. Briefkaarten: C. Gostcr, te Dordrecht; Floskam, le Rotterdam; C. Ommering, te Vlaardingen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6