BIJVOEGSEL, behoorende tot de heidsche Courant van Maandag 07 Augustus db74V°. ó9d. BUITENLANDSCIÏE BERIGTEN. De heeren C. A. A. Dudok de Wit, A. v. Lennep en J. P. R. Galesloot te Amsterdam en K. J. W. Ottolander te Boskoop hebben het initiatief genomen van een in de maand October 1875 te houden internationale vruch- tententoonslelling, gepaard met een pomologisch congres. Het hoofddoel dezer tentoonstelling en van dit congres is: het brengen van eenheid in de benamingen der vruchtensoorten. De groote werkzaamheden en veelzijdige kenni^ die tot het bereiken van een zoodanig omvangrijk doel worden ver- eiscbt, maken eene algemeene medewerking der grootste binnen- en buiten- landsche specialiteiten in de ooltboomteelt noodzakelijk. Ten einde die medewerking te erlangen en deze zaak, als zij den noodigen bijval vindt, naar belmoren voor te bereiden, hebben bovengenoemde heeren zich gewend tot een dertigtal bekwame mannen in het ooftvak, allen invloedrijke en deskundige personen, die uit hun midden een commissie hebben benoemd, om de voorbereidende maatregelen te nemen en als bestuur te fungeren. Te Amsterdam is eergisteren de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van het Nederlandsch bijbelgenootschap. De voorzitter, jhr. mr. C. H. Backer, herdacht in zijne voorafspraak het 60-jarig bestaan des genoot- schaps en schetste in korte trekken de geschiedenis der laatste tien jaren. Uit de ingeleverde rapporten bleek, dat de geldmiddelen in vrij gunstigen staat verkeeren, maar dat het ledental jaar op jaar vermindert. Verschil lende middelen om verderen achteruitgang te verhoeden werden aanbevolen en besproken. Bij meerderheid van stemmen werd besloten om, althans in sommige Bijbel-uitgaven, den tekst in doorloopende pericopen te doen druk ken. Een voorstel, om sommige poëtische gedeelten des Bijbels, met name de Psalmen, in dichterlijken vorm te doen drukken, werd gedurende de beraadslaging ingetrokken. Als leden des hoofdbestuurs traden af de heeren d'. G. VV. Stemler, prof. J. Tideman, jhr. mr. W. Roëll, d3. G. J. Vinke cn d'. E. Laurillard. Gekozen werden de hh. prof. J. G. D. Martens, d8. P. J. J. Mounicr, ds. H. A. G. Brumund. A. F. Willink, P. van Limmik, G. C. Crommelin Jr. en d3. K. F. Ternooy Apèl; de laatstgenoemde heeft voor die benoeming bedankt. Te Dordrecht zijn aangekomen twee officieren van het Engelsche leger, ten einde de manoeuvres van het aldaar in garnizoen liggend corps ponton niers bij te wonen. Woensdag 11. passeerde een rijtuig met twee paarden, met den schouw tusschen Koog aan den Zaan en Oostzaandam, den Zaan. In het rijtuig, dat van Wormerveer kwambevonden zich twee dames en drie kinderen. I Aan de overzijde schijnt de koetsier wat spoedig de paarden in beweging gezet te hebben, althans de pont ging achteruit, zoodat het rijtuig aan den tamelijk diepen Zaanoever in het water geraakte. De paarden werden ijlings afgespannen, en met veel moeite gelukte het. de passagiers door het voorraampje uit het rijtuig te helpendaar het portier door het draaijen van het rijtuig niet te openen was. Met een gedeeltelijk nat pak en den schrik, kwamen de passagiers vrij. Eergisteren nacht is een koopman uit Nieuwe Diep, die voor zaken naar Amsterdam was geweest en met de stoomboot terugkeerde, op den weg naar zijne woning door drie mannen aangepakt en gebonden, en na van zijn pak goederen en geld te zijn beroofd, in het water geworpen. De man kon zich gelukkig daaruit redden en zijne woning opzoeken, waar hij thans ziek ligt. Men meldt uil LeeuwardenNiettegenstaande in de laatste dagen vele en soms zware regens zijn gevallen, is de waterstand in dit gewest niet veel hooger geworden. De landerijen echter zijn door den regen belangrijk gebaat geworden en slaan derhalve veel beter. Wat evenwel de bouwgron den betreft, deze hebben genoeg water verkregen en is het voor sommige gewassen zelfs noodig, dal weder eenige droogte mag volgen, daar de oogst daarvan aanstaande is, zoo niet een aanvang heeft genomen. Voor de aard appelen in het bijzonder is weder eenige droogte wenschelijk; nu reeds worden hier en daar over het doorgroeijen van deze vrucht eenige klagten aangeheven. De prijs der boter aan de waag alhier was l' soort 59.—- a ƒ57.50; 2e soort 53.per ton. Bij eene dezer dagen te Sneek gehouden harddraverij is een persoon onder een der rijtuigen geraakt en zoodanig gekwetst, dat men voor zijn leven vreest. 's GRAVENHAGE 15 Augustus. Door Z. M. is de heer mr. J. Mauritz Ganderheyden, president van het hof van justitie in de kolonie Suriname en van het militair gereglshof voor de Nederl. West-Indische bezittingen, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is benoemd lot substituut-officier van justitie bij de arrond.- regtbank te Tiel de heer mr. W. C. J. Alpherts, thans kantonregter te Om men, en op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den hoer M. C. L. Calshoek als plaatsvervangend kantonregter te Doesburg. Z. M. heeft goedgevonden aan den inspecteur over het loodswezende betonning, bebakening en verlichting in het 2de district te Terschelling C. Kraan, eervol ontslag te verleenen; en als zoodanig te benoemen den com missaris der loodsen op de Nederlandsche loodsstandplaats te Antwerpen, tevens gedelegeerde van den ontvanger der loodsgelden te Vlissingen P. B. Logger, die uit zijne tegenwoordige betrekking eervol wordt ontslagenden commissaris der loodsen te Terschelling J. van der Burgt in gelijke betrek king over te plaatsen naar de Nederlandsche loodsstandplaats te Antwerpen en hem tevens op te dragen de betrekking van gedelegeerde van den ont vanger der loodsgelden te Vlissingen; te benoemen tol commissaris der lood sen te Terschelling, den adjunct-commissaris der loodsen te Willemsoord J. C. W. Hilman; en te benoemen tot adjunct-commissaris der loodsen te Willemsoord, den heer D. II. Dietz, koopvaardij-kapitein te Rotterdam. Door den minister van koloniën zijn de hh. J. P. Swaab en F. A. Bol gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot ambtenaar bij de burgerlijke dienst daar te lande. Met den Rijnspoor van 4 u. 48 m. kwamen gisteren middag alhier aan prins Christiaan van Sleeswijk-Holtstein en zijne gemalin prinses Helena van Engeland. Bij aankomst van den trein verschenen op het perron II. M. de koningin, vergezeld van IID. kamerheer baron Taets van Amerongen van Natewisch, en Z. K. H. prins Frederik, die de vreemde vorstelijke personen hartelijk verwelkomde. De hooge bezoekers, van een talrijk gevolg verge zeld, namen vervolgens plaats in een open rijtuig met vier paarden bespan nen en begaven zich naar het Huis ten Bosch, alwaar zij gedurende eenige dagen zullen verblijven. Ter eere der hooge gasten wordt heden avond door H. M. op het Huis ten Bosch eene groote soire'e gegeven. Ter bijwoning daarvan zijn onder scheidene hooggeplaatste personen en leden van het corps diplomatique met hunne dames uitgenoodigd. Gedurende dezen zomer wordt niet alleen Scheveningen door vele vreemdelingen als verblijfplaats gekozen, maar ook de residentie erlangt daarvan in ruime mate haar deel. Bijna elke trein, zoo van den Holland sehen als Rijnspoorweg, brengt nieuwe gasten aan en veeltijds gebeurt het dat zij van het eene hótel naar het andere worden verwezen uithoofde dat alle apartementen bezet zijn. BELGIË Te Antwerpen is op een zolderkamertje in een allertreurigsten toestand een persoon gevonden, die volgens zijne verklaring, door de omstandigheden bevestigd, niet minder dan 37 dagen zonder eenig voedsel gebleven is, en wel tengevolge van eene bloedspuwing, welke hem plotseling overviel. De eerste veertien dagen alleen had hij eenig drinkwater tot zijne beschikking. Niettegenstaande zijn toestand hoopt men den man in het leven te behouden. ENdELAND. LONDEN14 Augustus. Uit Cape Coast Castle wordt gemeld dat aldaar een gezant was aan gekomen van den koning van Ashantee om den administrateur der Britsche bezittingen om bijstand te verzoeken tegen twee zijner vasallen, de koningen van Djuabin en van Becqua, welke wederspannig waren tegen zijn gezag en hem met den oorlog gedreigd hadden, indien hij mogt ondernemen hen door geweld tot het vervullen van hunnen pligt te dwingen. De koning van Ashantee deed te gelijk betuigen dat hij niets liever wenschte dan den vrede te bewaren en dat, zoo de administrateur niet tusschen beiden kwam, een langdurige en bloedige oorlog onvermijdelijk was, waardoor het handelsver keer in zijn rijk geheel zou vernietigd worden. Te gelijk met deze bood schap ontving de administrateur de tijding dat de koningen van Akim en Dinkira zich op plegtige wijze verbonden hadden de oproerige vasallen tegen den koning van Ashantee bij te staan. Nadat het aan den administrateur gebleken was dat de aanleiding tot de bestaande spanning niet bij de vasallen maar bij den koning van Ashantee zeiven te zoeken washad hij een zijner officieren naar Comassie gezonden met last om de geschillen tusschen de stammen bij te leggen, ten einde de uitbarsting van den oorlog te voorkomen. Den 7d« Augustus, des morgens ten 8 ure, zijn de stationsgebouwen van Mortha op de nieuwe lijn in Devonshire, op zonderlinge wijze vernield. Er hing een zware mist. Eensklaps breekt er onweder los; de bliksem treft het station, dat in brand vloog en niemand kwam te hulp, want door den mist werden de vlammen niet gezien, zelfs op geen honderd el afstand. Weldra had de brand de plaats bereikt, waar de vuursignalen bewaard wor den; er had eene heftige ontploffing plaats, die door de bewoners in den omtrek gehoord werd en dezen maakten den stationschef wakker, die rus tig te midden van den brand lag te slapen. Hij kon zich nog redden, maar het station en alle daartoe behoorende gebouwen zijn een prooi der vlam men geworden. FRAKKRIJH. De president is voornemens een reis door Bretagne te doen en zal waar schijnlijk veertien dagen afwezig blijven. De Gaz. de France meent, dat men redenen heeft om te gelooven dat een gedeelte van het personeel, hetwelk Bazaine op het fort moest be waken, de hand heeft gehad in zijne ontvlugting. Waarschijnlijk heeft hij van de touwladder geen gebruik gemaakt om uit den kerker te komen. Ver moedelijk is de touwladder slechts neergelaten, om de aandacht van de mede- pligtigen af te leiden. Ook moeten de vlekken aan de touwladder van roode verf zijn, en niet van bloed. Er is ook grond aan te nemen, dat hij ontvlugt is op het oogenblik, dat er eene aflossing van schildwachten plaats had. Een onder-officier meent den vlug teling ten 4 ure 's ochtends gezien te hebben. Naar men verzekert, waren verscheidene zijner bewakers in staat van dronkenschap, toen zij, dadelijk nadat men Bazaine gemist had, werden ondervraagd. De Gaulois meldt: Bazaine heeft zich bij zijne ontvlugting van de touwen bediend, waarmede zijne koffers vastgebonden waren; hij heeft die niet enkel aan elkaar geknoopt, maar in elkaar gevlochten, om er een kabel van te maken, waaraan hij zich kon nederlaten. Die kabel heeft hij door een gat laten zakken, dat in den dikken muur was gemaakt om het water door te laten, en daarna heeft hij zich neergelaten, gevaar loopende van zich in het duister op de gevaarlijkste wijze te kneuzen en te kwetsen aan de scherpe rotspunten, die zich op dat punt ter hoogte van 30 el bo ven den spiegel der zee langs het fort verheffen. Het behoeft naauwelijks

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5