LEIDSCHE 9 IIIIA M T. isr4 sr. i9i. MAANDAG 17 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met hei Verslag der Handelingen van den (iemeenteraad f 3.35j franco p.p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditickosten. Afzonderlijke nonuners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een BIJ VOEGSEL. FATEITBLABEI. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het jaar 1874/5, voor de wijken IV en V, bij hel College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente verkrijgbaar zijn dagelijks, de Zondag uitgezonderd, van des middags twaalf tot twee uren, en wel tot en met den I9d" Augustus e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen van die wijken ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 14 Augustus 1874. v. d. BRANDELER. F ATENTBLABEI. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1874/5, voor wijk VI, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn dagelijks, de Zondag uitgezonderd, van des middags twaalf tot twee uren; wordende de belanghebbenden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 14 Augustus 1874. v. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 21 der Wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week geene personen aan de mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 15 Augustus 1874. v. d. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag 20 Augustus 1874, 's namiddags te twee uren. BltNNIiNLAiNDSCIlE UËltlGTtiN. LEIDEN, 15 Augustus, Nabij het station Warmond van den Hollandschen spoorweg had gis teren avond een spoorwegongeluk plaats, waarvan de gevolgen ontzettend waren. De laaiste sneltein van Rotterdam naar Amsterdam, die het station om streeks 10.20 in den avond passeerde met den spoed van een trein in volle vaart, kwam honderd schreden verder tegen een expres-trem, welke ledig van het Nieuwe Diep terugkeerde, waarheen een transport militairen was gevoerd. De schok was ontzettend, zoo zelfs dat mcnschen op een half uur afstands meenden dat een zwaar kanonschot gelost werd. De expres-trein liep juist •op het wisselspoor om het linker spoor voor den sneltrein met het regter spoor te verwisselen. De vier eerste wagens waren daarop toen de sneltrein met vreesselijke kracht daartegen stoof. De aanleiding van de ramp is nog niet uitgemaakt. Zeker schijnt het echter dat de lichtsignalen op het station en van den ledigen trein den ma chinist van den sneltrein het tecken tot stoppen gaven. Deze schijnt geheel vergeten te hebben, dat hij met een trein op het stationslerrein te Warmond van spoor moest verwisselen en geen acht geslagen te hebben op de alarm signalen, ten minste de aanleiding dezer spoorwegramp wordt door alle beambten aan het treinpersoneel van den sneltrein toegeschreven. Pligtver- zuim was vermoedelijk hier weder aanleiding. Twee dooden en acht ernstig gekwetsten, nevens een twintigtal min of meer gewonden, zijn de slagtolïers; 42 [personen bevonden zich in den irein. Een der dooden is de hoofdconducteur van den sneltrein. Iludig- huyzen genaamd, echtgenoot en vader van zeskinderen. In de voorste bagagewagen gezeten was hij bezig met remmen, waarschijnlijk in het laatste oogenblik door alarmsignalen met de stoomfluit gewaarschuwd, toen de vreeselijke botsing plaats had. Hij is toen met zijn hoofd door een glasruit geslingerd, waardoor hem dat ligchaamsdee! deels verplet terd en deels van den romp werd gescheiden. De ongelukkige moet on middellijk daarop overleden zijn. Het tweede slagtoffer is een 3' klas reiziger, Klein genaamd, koetsier van den beer Schmedding. wonende op een buiten, aan den. Wagenweg, onder Haarlem. De heer Klein reisde met zijn echtgenoot en kleindochter. Hem werden toen de trein ineendrong, zóó dat de wagens als kaartenhuizen in elkander schoven, het onderlijf en de borstkas verpletterd, zijne kleindochter werd derwijze tusschen den versplin terden wagen geklemd, dat het een uur tijds kostte om het 20-jarige meisje uit de ruïne al zagende te voorschijn te brengen. Zij was nog vrij wel ongedeerd gebleven. De echtgenoot is in Warmond met haar kleinkind bij particulieren opgenomen. De eerste is van den schrik, naar men zegt, krankzinnig. Een heerdie met zijn dochtertje naar Amsterdam reisde per 2de kl„ zijn de ribben deels gebroken deels gekneusd. Twee militaire artsen, die het transport militairen hadden begeleid en in den expres-trein terugkeerdenbleven gespaard en hoewel een hunner nog in de zijde gewond was, boden zij, nevens den geneesheer Machen uit Warmond, alom krach tige hulp aan de talrijke gekwetsten. De leerlingen van het katholiek semi narie aldaar en ieder uit het dorp, die hulp bieden kon, boden daarbij liefder- rijk de behulpzame hand. liet aanzien van de vernielde treinen geeft een flaauw denkbeeld van de kracht die daar gewoed heeft. Beide treinen bestonden uit negen rijtuigen. In den sneltrein stonden drie wagons gemengd systeem l,u en 2de klasse in het midden. De middelste wagon van deze drie is allerwege gekraakt, doch de beide wagons, waartusschen hij staat, zijn op dezen middelsten inge drongen, zoodat hjj in de uiterste coupés schoof en alles heeft verpletterd; dat de kracht van den schok het meest heeft vernield in het midden van den trein kon duidelijk worden nagegaan en misschien ware het daarom ook wenschelijk enkel bagagewagens in het midden van een trein te plaatsen. Twee derde klasse-rijtuigen aan het einde van beide treinen hebben met de bagagewagens daarachter het minst geleden. In den expres-trein, die geheel zamengestcld was uit rijtuigen van den Rijnspoorweg, t. w.r een 2" kl. eu vijf 3C kl. rijtuigenmerkten wij in bet midden twee 3' kl. rijtuigendie meer dan) 4 meter op en in elkander waren gedrongen, In den sneltrein waren de bnflers van een 2e kl. rijtuig gedrongen tot in de tweede coupé van de 3e kl. er naast. De locomotieven hebben mede vrecselijk geleden. De buffer van de locomotief Flora van den expres- trein is verdwenen en afgebroken in den zuiger van de locomotief van den anderen trein, welke den naam van I'luto draagt. De vernieling aan die machines is van dien aard dat er geen stang onverbogen ol onvernicld is gebleven. De zwaarste ijzeren bouten schenen als dun jjzerdraad omgebogen of afgeknapt. Tusschen de splinters van den sneltrein ontwaarde men overal geronnen bloed. De machinisten en stokers der beide machines zijn ongedeerd. Misschien zijn zij er in het uiterste oogenblik afgesprongen? Intusschen zijn machi nist en stoker van den sneltrein onder het toezigt der justitie. Het terrein is allerwege door policie afgezet, terwjjl leden van de regtbank alhier en de officier van justitie daar ter plaatse de zaak onderzoeken. Duizenden uit den omtrek en van elders komen de plaats der vernieling aanschouwen. Uil Warmondontvingen wij omtrent dit ongeluk nog het volgende schrijven: Gisteren avond had alhier een vreeseljjk ongeluk plaats. De laatste snel trein van Rotterdam naar Amsterdam geraakte op de hoogte van het station alhier in botsing met een ledigen passagierstreinkomende van Haarlem, ten gevolge waarvan twee personen onmiddelijk zijn gedood en vcrscheide- nen meerder of minder ernstig gekwetst zijn. Het gejammer der lijdenden was hartverscheurend; hier vond men er een wiens ribben gebroken waren, daar zag men een vrouw wier borst en arm bijna geheel verpletterd waren, ginds een meisje (wier grootvader onder de overledenen behoort, wiens horst geheel verpletterd en beide beenen lot de knieën als bet ware geheel alge- sneden waren) kermend uitgestrekt op het lijk van haren grootvader met hare voeten gedrukt tusschen de banken, terwijl men elders zeer zwaar ge- kneusden aan hoofd, rug en voeten door elkander

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1