BU1TKNLANDSCUE BKHIGÏKN. PER TELEGRAAF. Door Z. M. is den 2eo luit. bij het corps mariniers J. H. van Ouwerkerk op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne tegenwoordige betrekking, en is bij benoemd tot 2en luit. bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. Door den minister van koloniën zijn de hooldonderwijzers A. Muyder- man en P. Veen en de hulponderwijzer N. Rijnbende gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie, om te worden be noemd lol onderwijzer 3e kl. voor de dienst daar te lande. Volgens gerucht zou Z. M. de koning, wiens terugreis naar Nederland op 20 dezer bepaald wasvoornemens zijn langer in Zwitserland te vertoeven. Prinses Marianne is heden ochtend van hier vertrokken tot het bren gen van een bezoek aan de stad Haarlem. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de algemeene vergadering der vereeniging tol bevordering van fa briek- en handwerk-nijverheid in Nederland, die alhier gehouden wordt, is o. a. aangenomen het volgende voorstel van het hoofdbestuur: »dat de alge meene vergaderiug, die. blijkens bet door haar in 1872 genomen besluit, reeds bedacht was op het zoeken van middelen, heilzaam voor de morele en j intellectuele ontwikkeling van de dochters des handwerkmans. als haar ge- voelen uitspreke, dat de oprigting van industrie-scholen voor meisjes, gelijk de Amstcrdamsche, met het doel om een opleiding aan de vrouw te ver- j schaffen, welke haar in staat stelt beter voor hare eigen materiële belangen te zorgen, zeer wenschelijk is, en noodigl de afdcelingen uit de oprigting daarvan, elk in haren kring en naar gelang der plaatselijke behoeften, krachtig te bevorderen." Ook is aangenomen het voorstel van het hoofdbe stuur dat de algemeene vergadering besluite een onderzoek in te stellen naar de middelen lot ontwikkeling van den kunstzin bij den handwerksman. Een amendement om in plaats van «bij den handwerksman", te lezen//bij het Nederlandsche volk", werd verworpen. Eergisteren middag kwam in de Oranje-kazerne een jager, dien dag uit arrest ontslagen, en in de stad door den Schiedammer eenigzins bene veld, terug, gaal naar zijn kamer, val hel Beaumont-geweer met twee pak jes patronen en vangt aan te vuren op de aanwezige manschappen, die ech ter ijlings de vlugt namen; een kogel passeerde langs het oor van een gre nadier en twee lusschen de beenen van twee andere militairen, gelukkig zonder eenig letsel te veroorzaken. De razende booswicht gaat door met vuren, doch gelukkig zijn een onderofficier cu grenadier op de 2ie galerij hoven hem; hij bespeurt dit niet, heft zijn geweer omhoog, zoodat de 1 onderofficier het wapen bij de bajonet kon grijpen; doch intusschen schiet het geweer uit de handen van den booswicht en valt een verdieping lager, J zender wederom eenig letsel te veroorzaken. Onmiddellijk schoten van alle zijden manschappen toe, grepen den dader en bragten hem achter slot en grendel. Ir. het geheel heeft hij 6 a 7 schoten gedaanwaarvan twee drie verdiepingen passeerden en in de balken bleven zitten. Het mag een won- 1 der genoemd worden dat niemand werd getroffen. Na zijne gevangenneming verkeerde hij in eenen aan waanzinnigheid grenzenden toestand, zoodat men hem het dwangbuis moest aandoen. EX« ELAXD. LONDEN12 Augustus. Uit het verslag van het hoofd der Londensche policie aan den minister van binnenlandsche zaken over 1873 blijkt dat het personeel der policie voor j de hoofdstad (met uitzondering van die in de City, welke een geheel afzon derlijken tak van dienst vormt) telde 9883 manschappen, waarvan 18hoold- inspectcurs184 inspecteurs. 770 sergeanten en 7113 agenten; daarenboven worden II09 manschappen en ambtenaren, gebezigd in de dokken en andere instellingen van liet rijk of van particulieren, onder de elementen, welke de policiemagt van Londen vormenmedegeteld. In het getal misdrijven was eene vermindering sedert 1872 waar te nemen. Een getal van 3467 personen stond in 1873 in de boeken der policiebureaux als dieven en helers van gestolen goederen bekend. Aangaande het policietoezigt op de veiligheid van het verkeer wordt vermeld dat in 1873 ten gevolge van over rijden en dergelijke ongevallen 125 personen in de stralen het leven verlo ren ('18 in 1872); 2513 personen werden op dezelfde wijze gekwetst (2677 in 1872). Een zeer gunstig gevolg voor het afnemen der openlijke en clandestine prostitutie hebben, blijkens de cijfers van het rapport, de wet ten op dit stuk. vooral die nopens het regelmatig geneeskundig onderzoek, gehad. De publieke huizen waren sedert de invoering dier wetten met 593 (in 1873 met 71) verminderd, en het getal hij de policie ingeschreven per sonen was in het genoemde jaar wederom met 169 afgenomen. FRASIKBIJH. Zoodra de nationale vergadering was uiteengegaanhebben zich in de legitimistische pers in Frankrijk voorteekenen voorgedaan van nieuwe po gingen tot het herstellen van den ouderen tak der Bourbons op den Franschen troon. Gelijk meermalen uit hunne verklaringen in de nationale vergadering, in de commissie van dertigen en in de pers gebleken is, beweren namelijk de legitimisten dat de wet van 20 November, betrekkelijk het zevenjarige presidentschap, hun in het geheel niet verbiedt tot het hetslellen van de oude monarchie werkzaam te zijn. Door die partij moet thans aan den graaf van Chambord de uitnoodiging gerigt zijn zich eenigen tijd in Frank rijk te komen vestigen, ten einde hij de hand te zijn, wanneer gewigtige gebeurtenissen zijne tegenwoordigheid mogten vereischen. De prins moet nog geen besluit te dezen aanzien genomen hebben. Ilij was wel genegen zich voor eenigen tijd in Frankrijk te komen vestigen, maar aarzelde nog aan die neiging toe te geven, uit vrees van aan de Fransche regering moeijelijkheden te zullen berokkenen, welke hij haar zorgvuldig wilde besparen. Aan de Gaz. de France wordt medegedeeld dat Bazaine, die met een roeiboot, waarin zich zijn echtgenoote bevond, van het eiland Ste Margué- rile schijnt ontkomen te zijn, in Italië was geland en van daar onmiddellijk per spoortrein, over Turyn en Bazel, naar Brussel was vertrokken, waar hij Dingsdag ochtend zou zijn aangekomen. De Siècle geeft zijne verwondering te kennen dat men geen maatregelen heeft genomen om die ontvlugting te belettendaar reeds sedert eenigen tijd het gerucht in omloop was dat Bazaine zich met het plan daartoe bezig hield. L'Univers is zeer ingenomen met de ontvlugting van Bazaine. Wij verblijden ons, zegt dit blad, over dit avontuur. Het is aan een maarschalk van Frankrijk geoorloofd uit 1iet venster eener staatsgevangenis te onlvlug- ten en op zijn risico de weldaad eener strafverzachling te weigeren, die hem veroordeelde 20 jaren lang te sterven. Zulke ongevraagde genadebewij zen verpligtcn niet tot dankbaarheid. De lUonit. univ. berigt uit Rochefort, dat de kanoneerboot l'Oriflamme bevel heeft gekregen otn 13 Augustus te vertrekken tot versterking der Fransche flotillc, die aan den mond van de Bidassoa kruist. De meest naauwkeurige instructiën zijn op nieuw aan de gezagvoerders dier vaartuigen gegeven, daar de gebeurtenissen in Spanje eene buitengewone beteekenis geven aan hun zending, om toezigt uit te oefenen, vooral indien de Fransche marine hare landgenooten op de Caniabrische kust zou moeten beschermen. De Événement maakt melding van de vlugt naar België van een be ambte van een voornaam huis te Parijs, die, na 25 jaren lang het volle vertrouwen zijner patroons bezeten te hebben, eene som van 2 milliocn fr. uit de kas van het huis verduisterd heeft. Al dit geld had hij met beurs spel zoek gemaakt. Naar men ons verzekert, heeft deze beambte, die tot dweepens toe met don Carlos en diens zaak was ingenomen, zijne misdadige beursspeculatiën niet uit zucht tot zelfverrijking gedaan, maar met het voornemen om de te behalen winsten aan den Spaanschen pretendent over te maken. ITALIË. In de Romagna duren de inhechtenisnemingen van leden der Interna tionale en van republikeinen voort. Te Bologna is Andrea Costa, het hoofd der Italiaansche Internationale, aangehouden. De gevangenneming der 28 personen op de villa Ruffi bij Bimini heeft een slechten indruk gemaakt. Men verzekert dat de gearresteerden geene republikeinschc woelingen op het oog haddenmaar slechts waren bijeengekomen om zich over de aanstaande parlementsverkiezingen te verstaan. De dagbladen van Bologna melden, dat toen het voorgevallene bekend werdte Forli alle winkels gesloten werden en eene demonstratie plaats had van zulk een ernstigen aard, dat nieuwe inhechtenisnemingen moesten geschieden. OIJITSCHLANII. De keizer is Zondag 11. van zijne badreis naar Gastein te Berlijn terug gekeerd en heelt zich naar het slot Babelsberg hegeven. waar Z. M. des avonds gehoor verleende aan den nieuw benoemden Bussischen gezant te Londengraaf Schuwaloff. welke zich sedert eenige dagen te Berlijn bevond. Voorts wordt uit Italië berigt dat de keizer, o. a. door vorst van Bismarck en den veldmaarschalk von Moltke vergezeld, in het najaar, waarschijnlijk in October, een bezoek aan den koning van Italië brengen en Florence, Rome en Napels bezoeken zal. Volgens de IMagdeb. Zeit. heeft de minister van justitie den leden van het openbaar ministerie aangeschreven om stralregtelijke vervolgingen we gens laster in te stellen tegen iedereen, die het gerucht helpt in omloop brengen of houden, dat Kullmaun slechts het werktuig of het ofler was eener intrigue, ten doel hebbende om de ultramontaansche partij te bena- deelen en de.i persoon des rijks-kanseliers nieuwe populariteit te verschaffen. De ijzer- en staalfabrikanten in de Rijnprovincie en Westphalen hebben gezamelijk den minister van koophandel verzocht, het hem verleend crediet voor spoorwegzaken gedeeltelijk te besteden tot verderen aankoop van rails, omdat de regering die thans kan verkrijgen tegen de helft van den prijs ten vorigen jare, en omdat het in het belang der industrie zou zijn. De fabrikanten hebben thans nog maar voor enkele weken werk en bij aldien er geene nieuwe bestellingen komenzal de hellt der fabrieken in het najaar moeten stilstaan en 26000 werklieden zonder werk zijn. I BERLIJN, 12 Augustus. De Provincial-Correspondenz bevestigt dat de Duilsche regering in een circulaire aan hare vertegenwoordigers in bet buitenland de gronden heeft uiteengezel, waarom zij de onverwijlde erken ning van de Madridsche regering aanbeveelt. Zij doet uitkomen dat deze I maatregel, waartoe de Carlistische gru velen aanleiding geven, in de versie verte niet moet doen denken dat Duitschland voornemens is zich te mengen j in Spanjes inwendige aangelegenheden. Hetzelfde blad meldt dat de keizer zich in de eerste dagen van September naar Hanover zal begeventer bijwoning van den doop van prins Albrechts zoon, dat bij daarna wapenschouwingen zal houden en tegen het einde der maand naar Raden-Baden vertrekken zal. KISSINGEN, 12 Augustus. Prins von Bismarck is heden voormiddag ten 9% ure vertrokken. De badkuur heeft een zoo gunstig gevolg gehad dat de rijkskanselier bij herhaling zijne tevredenheid over zijnen toestand heeft te kennen gegeven. Toen hij zijne woning verliet en toen hij aan het sta tion verscheen, werden hem blijken van warme sympathie gegeven. MUNCHEN. 12 Augustus. Het door den aartsbisschop alhier regtstreeks aan den koning ingediende protest tegen het toedienen van het 11. Vormsel door den oud-katholieken bisschop lteinkens is, volgens de Alig. Zeit., op 's konings last in handen van den minister van eeredienst gesteld. PESTH, 12 Augustus. De internationale zaad- en graanmarkt, door 3000 personen bezocht, werd door den sectie-voorzitter Charwal geopend. De I rapporteur Linkauf bragt uit naam van het beurs-comité verslag uit van den j oogst in Oostenrijk en Hongarije. Hij schatte den tarwe-oogst op vijf mil- i lioen centenaars boven een gemiddelden oogst. Van tarwe zouden twaalf mil- lioen, van rogge drie millioen en van gerst drie millioen centenaars uiige-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2