COURANT. LEIRSCBE M°. 189. VRIJDAG 14 AUGUSTUS. BliNNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, jfranco p. p. f 3.35. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 ccnls. LEIDEN, 13 Augustus. Gisteren is alhier, na een langdurig lijden, in 70-jarigcn ouderdom over leden de heer dr. A. H. van der Boon Mesch, emeritus-hoogleeraar bij de wis- en natuurkundige faculteit onzer hoogeschool. Gedurende een tijdvak van 44 jaren was hij in die betrekkingvoor het onderwijs in de schei kunde, met cere werkzaam. In het vorige jaar nog voornemens bij den aan vang van den akademischen cursus zijne lessen te hervatten, overviel hem eene ongesteldheid, die hem noopte dat plan op te geven. Behalve in den akademischen kring was hij steeds ijverig werkzaam om de wetenschap dienstbaar te maken aan de bevordering van de belangen der industrie, getuigen de gedurende een reeks van jaren door hem gegeven collegiën voor industrie en landhuishoudkunde, waarbij hij steeds zijn talrijk gehoor door eene populaire wijze van voordragt wist te boeijcn. Ook voor de maat schappij ter bevordering van nijverheid en niet het minst voor de alhier ge vestigde afdeeling dier maatschappij was hij steeds met eene warme belang stelling bezield; in die kringen, waarin hij door eene onvermoeide werk zaamheid en eene ongemeene welsprekendheid schitterde, wordt zijn gemis levendig gevoeld. De overledene had ook vroeger gedurende een aantal jaren zitting in den gemeenteraad. Dr. van der Boon Mesch was ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en groot-officier van de orde der Eikenkroon. Al de leerlingen van de 5e klasse der hoogere burgerschool alhier heb ben zich aan het eindexamen onderworpen in de provincie Noordholland en mogten het diploma ontvangen. Hunne namen zijn: J. Z. Stuten, P. van Romburgh, G. C. Nijhofif, G. W. Bertrand. J. G. Root en C. T. A. Werner. Een hunner, J. Z. Stuten, onderwierp zich tevens aan het admissie-examen tot de militaire academie te Breda en verwierf het hoogste aantal punten; hij werd geplaatst voor de genie hier te lande. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragt dat in de maand September e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in art!. 4, 5, 8 en 9 der wet van i Junij 1865, gewijzigd bij de wet van 8 Julij 1874, ter verkrijging van diplomata voor het eerste natuurkundig examen en het natuurkundig examen voor hulp-apothekers, of van ac.ten van bevoegdheid als arts of apotheker, in art. 16 vermeld. Dag en plaats dier examens zullen nader worden be kend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 29 Augustus e. k. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen; voor het eerste natuurkundig examen en het natuurkundig examen voor hulp-apothekers, den hoogleeraar dr. J. W. Gunning, te Amsterdam, voor hel geneeskundig examen, den hoogleeraar dr. L. C. van Goudoever, te Utrecht, en voor het examen van apotheker den hoogleeraar dr. W. F. R. Suringar, te Leiden De Staatscourant bevat de voorwaarden verbonden aan de bijdragen van staatswege voor de Oj.leiding, in Pruissen, van Nederlandsche jongelie den, tot technische ambtenaren bij de dienst van het boschwezen in Nedcrl. Indie, alsmede kennisgeving dal het voornemen bestaat om twee Nederland sche jongelieden, die den leeltijd van 22 jaren niet hebben overschreden en die aan het eindexamen der hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus heb ben voldaan, te doen opleiden voor bedoelde betrekking. De heer dr. C. Leemans, directeur van het rijksmuseum van oudheden alhier, is onder meerderen benoemd tot vice-president van hel oudheidkundig congres, dat den 7e" dezer te Stockholm is geopend. Volgens de Maasbode is de hoogw. heer P. >1. Snickers, kanunnik en president van het seminarie te Warmond, door den bisschop van Haarlem benoemd tot vicaris-generaal van het bisdom. In de algemeene vergadering der maatschappij lot Nul van 'l Algemeen le Amsterdam i», na de behandeling der verschillende amendementen, de gewijzigde wet aangenomen met 681 tegen 54 stemmen. Vervolgens kwa men eenige van de in de punten van beschrijving opgenomen voorstellen in behandeling als: Voorstel van het hoofdbestuur, strekkende om gemagligd te worden, "Namens de vergadering eenige deskundigen, buiten zijnen kring, uit te noodigen, om in overleg en zamenwerking met enkele leden uil het hoofdbestuur, in hel algemeen de werking der schoolwelten van 1857 en 1863, en in het bijzonder het verband tusschen lager en middelbaar onderwijs te onderzoeken, en van hunne bevinding, zoodra mogelijk, een J' gedetailleerd rapport aan het hoofdbestuur uit te brengen; verder met de bedoeling: om aan dit rapport, voor zooveel noodig aan de departementen medegedeeld, voorstellen te ontleenen tot zoodanige maatregelen als het be lang van het onderwerp vordert." liet voorstel werd bij acclamatie aange nomen met deze wijziging, door het dep. Haarlem voorgesteld en door het hoofdbestuur overgenomen, dat het verband tusschen het voorbereidend lager en liet middelbaar onderwijs zal onderzocht worden. liet departement Doesburg had voorgesteld de wenschelijkheid der oprig- ling van postspaarbanken uit te spreken, onder voorbehoud van later er op terug te komen. Hierop werd een amendement voorgesteld en aangenomen, bepalende dat het hoofdbestuur gemagtigd wordt eene commissie te benoe men om de zaak te onderzoeken. Een voorstel was ingediend om ƒ3000 uit te trekken voor subsidiën aan zulke crèches (kinderbewaarplaatsen), welke het verdienen en ondersteuning noodig hebben. Er werd besloten dit en de andere voorgestelde punten tot een volgende vergadering uit te stellen De vergadering is daarna na eene toespraak van den voorzitter en een warm woord van dank, hem door een der afgevaardigden voor zjjn uitmun tende leiding toegebragt, gesloten. Door den gemeenteraad van Atnhcm is besloten, ten behoeve van de uitbreiding en verbetering van het pijpennel en van de gemeentelijke gasfa briek aldaar, uit te schrijven een 5 pGt. geldleening. groot ƒ140,000, ver deeld in obligaliën van ƒ1000, ƒ500 en ƒ100. Maandag 11. ontlastte zich boven Haaksbergen een hevig onweder, de bliksem sloeg in de stoomweverij der firma D. Jordaan en Zonen en veroor zaakte daar brand, die echter spoedig gebluscht werd. Ofschoon zich de bliksem langs onderscheiden in volle werking zijnde weefgetouwen een weg baande en vervolgens op de spoelmachinc overging, zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren en kwamen de arbeiders met den schrik vrij. Van Zwolle zijn dezer dagen naar Duinkerken vertrokken de hh. J. M. van Nienwland, commissaris van policie, en F. Ladage, inspecteur-titulair, om voor de Nederlandsche regering van het Fransche gouvernement over te nemen Jacob Wolff, gewezen mede-directeur der gefailleerde Overijsselsche bank. Volgens de Ttc. Cl. moet de schade, door den brand in de fabriek der firma ten Bruggencate en llesselink veroorzaakt, ecu ton gouds bedragen. De spinnerij was bij onderscheidene maatschappijen verzekerd. Zalurdag 20 Junij, des morgens ten 4r4 ure heeft men op Curacao een schok van aardbeving ondervonden. De schok was vrij hevig, doch duurde weinige seconden. Naar men heeft opgemerkt was de rigting der aardschudding van het oosten naar het westen. 's GRAVEND AGE, 13 Augustus. - Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer A. Benier, consulair agent van Rusland te Vlissiugen, tot het aannemen van het ridderkruis 3de kl. der orde van St. Stanislaus, hem door den keizer aller Russen geschonken. -- Aan den heer C. Y. van Ginkel is eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van commies bij de algemeene rekenkamer; voorts zijn bij de algemeene rekenkamer benoemd: lot commies, de heer C. C. van Couwen- 'berg, thans adjunct-commies; tol adjunct-commies, de heer J. W. l'ippel, thans i« klerk. Tot burgemeester der gemeente Oolmarsum is benoemd de heer W. 11. Dikkers, en aan den heer jhr. E. de Wendt Alberda van Ekenslein is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Marum, met dankbetuiging voor de vele goede diensten gedurende een reeks van jaren in die betrekking bewezen. Door Z. M zijn benoemd: lot directeur van het postkantoor te IIee renveen, de heer P. A. Ramaer, thans commies der posterijen van de le klasse; tol commies van de posterijen le klasse, de hh. C. J. B. de l'on- thier, H. G. J. Dijk, J. J. Ferleman en P. de Vriese, thans e mmiesen 2' klasse: van de 3e klasse, de heer A. C. I'. Th. Hollingerus Pjjpers, thans surnumerair der posierijen. De heer J. M. lvleeuwens, thans ontvanger der directe belastingen le Nieuwe Sluis, is benoemd lot ontvanger der directe belastingen te Vlaardin- gen c. a. Tot schoolopziener in het lle schooldistrict van Noordbrabant is be noemd de heer mr. A. J. 't Hooft, te Breda, in de plaats van den heer J. P. Rredius, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslagen.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1