nu niet meer als vroeger brieven en gelden behoeft te brengen en af te halen te Nieuw-Milligen, terwijl een en ander thans een uur later kan wor den besteld en een uur vroeger ontvangen. De opperbevelhebber der kamperende troepen, generaal-majoor Beeckman, is Maandag middag in het kamp aangekomen, Te Zwolle werd Zondag 11. ds. Laatsman, als predikant bij de Waal- sche gemeente aldaar van Haarlem beroepen, In zijn dienstwerk bevestigd door ds. Kronenberg, van Arnhem, met eene rede naar aanleiding van Mark. XVI: 15. De bevestigde aanvaardde zijne bediening met eene rede over Joh. IX: 4. - Frederiksoord en omstreken is mede getroffen door een zwaar onwe- der, vergezeld van buitengewoon veel regen en hagel. De hagel heelt aan zienlijke schade aan de veld- en tuinvruchten, alsmede aan jong plantsoen, veroorzaakt. De rijpende haver verloor zeer veel zaad, de boekweit werd van haar bloesem beroofd; de nog in schoven staande rogge had veel te lijdenook de tuinvruchten werden zeer gehavend. De hagelbui heeft een strook grond, ter breedte van ten naastenbij uur, getroffen, ongeveer in de rigling van het westen naar hel oosten. Men zag hagelsteenen als groote knikkers. Zij vielen loodregt neder; met wind waren de venster glazen niet veilig geweest. Uier en daar waren plaatsen waar zij 1 a 2 deci meter dik lagen. Sedert 1 Augustus, meldt het Vad.welt in een bijzonder diepen wel put bij den herbergier J. Leenhouts in den Prins Willempoldergemeente Schoondijke, voortdurend petroleum op; de reuk is iets sterker dan die van de zuivere petroleum, die in den handel is; zij wordt door sommigen onzuiver, door anderen gefiltreerd, met goed succes in lampen, kooktoestel- leu enz. gebrand. Te Breda had Maandag de plegtigc installatie plaats van msgr. 11. van Beek als bisschop van Breda. De bisschop werd ingehaald door de verschil lende dienstdoende geestelijken, parochiale kerkbesturen, zoomede de bestu ren der verschillende katholieke instellingen, praalwagens, pages en eere- wachien te paard, en de stoet werd opgeluisterd door de muziek van vier harmonie-gezelschappen. In zijne inleidingsrede verklaarde msgr. van Beek, dat hij zeer gelrolfen was door deze ontvangst. Een paar knapen te Maastricht, meldt de N. R. C., de een zoon eener geachte Zwolsche familie, die te Maastricht zijn opleiding genoot, hebben hun woning verlaten en zijn naar Luik en verder naar Parijs vertrokken, ten einde dienst te nemen bij de Carlisten. Gelukkig dat een schoolkame raad het uur van aankomst te Parijs verklapte, waarop per telegram de aanhouding dier knapen werd gevraagd. Hieraan is met de meeste bereid willigheid voldaan. Zij zijn onder escorte getransporteerd naar Charleroi, waar zij door de familie en den patroon in ontvangst zijn genomen en teruggevoerd zijn. De Zwolsche knaap is nu reeds voor de tweede maal het huis van zijn patroon onlvlugt, hoewel hij daar zeer minzaam werd behandeld. 's GBAVENHAGE12 Augustus. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. E. Frieswijk, als griffier bij het kantongeregt te Woubrugge, en aan den heer mr. P. Blussé, als griffier bij het kantongeregt te Schiedam. Voorts zijn door Z. M. benoemd: tot regter in de arrond.-regtbank te Groningen de heer mr. J. Sluis, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.-regt bank te Appingedam; tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Maas tricht de heer mr. J. van Wulfffen Palthe, advocaat te Almelo; tot griffier bij het kaniongeregt te 'sGravendeel de heer P. W. Alvarez, oud-resident ter Kuste van Guinea, thans op wachtgeld: tot procureur bij de arrond.- regtbank te Brielle de heer B. van de llovaart, thans deurwaarder bij die reglbank. Bij beschikking van den minister van koloniën zijn de hh. J. G. A. Itademaker, J. H. F. ter Meulcn, T. llalbertsma, D. H. Andeweg, H. de Chauvigny de Blot, G. A. F. J. Oosthout, VV. C. E. C. E. Baak, E. M. van den Bergh, F. C. H. Cramer, C. Lok, E. Gordon en 0, Netscher, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indife, om te worden benoemd tol ambtenaar bij de burgerlijke dienst daar te lande. Z. K. II. prins Alexander vertrok dezen ochtend naar Utrecht, omver der den dag te Soestdijk door te brengen en lieden avond alhier terug te komen, Z. K. 11. zal een reis naar St. Petersburg ondernemen en daartoe aanstaanden Maandag uit de residentie vertrekken. De kiesvereeniging //de Grondwet" heeft in haar gisteren middag ge houden vergadering candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den ge meenteraad. waarvoor de verkiezing den 25s!cl1 dezer zal plaats hebben, den lieer prof. J. C. G. Evers. De kiesvereeniging «Vaderland en Koning" pro clameerde gisteren middag dcnzelfden candidaat voor het lidmaatschap in den raad. De verkiezing van dr. Evers is dus zoo goed als verzekerd. lieden werd alhier de 23 te algemeene vergadering der vereeniging tot bevordering van fabriek en handwerksnijverheid in Nederland, gehouden, waartoe onderscheidene afgevaardigden der afdeelingen waren opgekomen. De voorzitter van het hoofdbestuurm'. .1. baron Mackay, opende de ver gadering met eene uitvoerige rede. liet verslag omtrent den toestand der vereeniging was reeds bij de punten van beschrijving afgedrukt, waarvoor den secretaris dank werd gebragt. Onlangs deelden wij mede dat een policie-agent, verdacht van in zijn dienst onzedelijke handelingen met een vrouwspersoon te hebben gepleegd, in zijne betrekking werd geschorst. Eene reclame van den agent hiertegen moet tengevolge gehad hebben dat de zaak onderzocht is, welk onderzoek ten uitslag heeft gehad dat zijne onschuld aan hetgeen waarvan men hem j betigtte, zoo al niet geheel, dan toch voor een groot gedeelte aan het licht is gekomen en de tegen hem ingebragte klagt meer beschouwd wordt als een persoonlijke veete van een zijner superieuren tegenover hem. De man is dan ook in zjjne betrekking als policie-dienaar kl hersteld, j maar zal voortaan te Scheveningen dienst doen. BI; I TEN LA N DSCHE BEL IC TEN GSGELAXR LONDEN. 11 Augustus. De depêche-circulaire van lord Derby is thans openbaar gemaakt, waarin kennis wordt gegeven van het antwoord van Busland op de door Engeland naar aanleiding der conferentie te Brussel geopperde bedenkingen. Die bedenkingen worden daarin genoemd, en gezegd dat Busland volstrekt niet voornemens is het programma van de conferentie verder uit te strek ken dan het bekend gemaakte ontwerp. Noch de krijgs-operatièn ter zee, noch in het algemeen de zeeoorlog, noch de betrekkingen en verpligtingcn der zeemogendheden in geval van oorlog, noch de algemeen aangenomen beginselen van volkenregt zullen aan de beraadslagingen of aan de uitspraak der conferentie worden onderworpen. F.en hevige storm uit het zuidoosten heeft Vrijdag nacht de haring vloot van Wiek overvallen. De meeste booten hadden een groote lading in; de vangst was een der beste geweest, die men sedert lang had gehad. Enkele booten slechts bereikten met haar lading veilig de havende meesten moesten een deel der lading over boord werpen. Tweehonderd pinken van de visscherij van Aberdeen waren Donderdag avond vermist, maar sedert dien tijd zijn de meesten veilig binnen gekomen, terwijl omtrent de anderen geruststellende berigten zijn ontvangen. FRANKRIJK. Betreffende de ontvlugting van Bazaine zijn gcene nadere bijzonder heden bekend geworden. Natuurlijk verdenkt men vrij algemeen de rege ring dat zij in deze zaak moedwillig de oogen gesloten heeft, en zij zal moeite hebben zich van dezen blaam te zuiveren. Dat Bazaine ladder en touw zou gebruikt hebben om te ontkomen, wordt zeer betwijfeld, aange zien hem, als zijnde zeer corpulent, daartoe de noodige vlugheid ontbreekt. Zoowel te Weenen als te Parijs is het berigt ontvangen dat Zatur- dag 11. aldaar de sedert eenige dagen besproken mededecling van de Duit- sche regering betreffende de erkenning van het Spaansche bewind ontvangen is. Te Versailles had de Duitsche gezant mondeling aan den minister van buitenl. zaken te kennen gegeven dat zijne regering voornemens was tot die erkenning over te gaan; uit Weenen wordt gemeld dat de depêche-circulaire zich bepaalt tot den last om aan de regeringen in overweging te geven, of zjj het geschikte oogenblik voor die erkenning niet gekomen achten. -- De Gaulois meldt dat de minister van binnenl. zaken aan de prefecten en onder-prefecten eene vertrouwelijke circulaire heeft gezonden, waarin zjj uilgenoodigd worden hem iederen dag per telegraaf hunne meening kenbaar te maken over den staatkundigen toestand in hunne departementen en arrondissementen. Men zou zich daardoor op de hoogte willen stellen van den openbaren geest in het land, ten einde met meerdere of mindere zeker heid de kansen der partijen in elk gewest, en alzoo in het geheele land, te kunnen nagaan, voor het geval dat algemeene verkiezingen worden uit geschreven. Volgens le Temps loopen er zoo ernstige geruchten aangaande het onderzoek naar de woelingen, door Bonapartisten ondernomen, dat de pu blieke opinie, ten spijt der schijnbare onverschilligheid van het gouverne ment, regt heeft daarover ongernst te zijn. Zal, vraagt dit blad, deze zaak al dan niet in den doofpot worden gestopt? De prefect van Constantine (Algerie) heeft een kolonel, twee majoors en twee kapiteins der burgergarde voor twee maanden geschorst, omdat zij eene burgerlijke begrafenis hebben bijgewoond. Dezer dagen heeft men in het schilderijen-museum van het paleis Longchamp te Marseille een diefstal gepleegd, die in vermetelheid zijn weêr- gade niet heeft. Terwijl een der beide dienstdoende oppassers tusschen 12 en 2 uur was gaan etenheeft de dief uit de benedenzaal een allerliefst landschapje ontvreemd. De dief was zoo beleefd de lijst achter te laten en alleen het doek mede te nemen. De naauwkeurigste nasporingen zijn tot heden vruchteloos gebleven. In de vorige week was een zeker persoon, gekleed als een kok, met een wit buis en een witte muls. naar den top van een der torens van Notre Dame te Parijs geklommen. Eene Engelsche familie hield juist op de «Place du Parvis," in een open rijtuig, cenige oogenblikken stil; een der lieeren zag met een kijker naar de torens omhoog, gaf plotseling een schreeuw en wees naar de witte gedaante, die daarboven op den regtertoren stond. De dames gilden van angst. Alle voorDijgangers bleven staan en zagen naar de piek waar de man in het wit stond. Op dat oogenblik kon men duidelijk zien dat hij zich de oogen met een zakdoek dichtbond. Daarop sprong hij in de diepte. Het ligchaam van den ongelukkige raakte den tweeden omgang, bleef daar even hangen en viel toen op den grond neder. Geheel verbrijzeld werd het naar de Morgue gebragt. Geen enkel papier vond men bij den ongelukkige; slechts een portemonnaie met weinige stuivers. SPANJE. Te Barcelona en omstreken heeft de verschijning van eene 2000 man sterke bende Carlisten, bij de afwezigheid van regeringstroepen, eene groote ongerustheid verwekt. De Carlisten hebben alle weerbare mannen van de provincie in hunne dienst geprest. DUITSCHLANS. Te Wörth is bij de plegtige herdenking van den slag op 6 Augustus 1870 een gedenkteeken onthuld; het is aldaar door de Wurtembergsche ja gers ter eere hunner gesneuvelde kameraden opgerigt. Naar aanleiding van de gedenkwaardige overwinning, op dien dag bij Wörth behaald, is ook te Kissingen een feestmaaltijd aangerigt; naar men van daar verneemt, werd dit feest bijgewoond door den heer von Bismarck en zijne zonen. Volgens de Augsburgsche Mig. Zeit. is besloten de algemeene verga-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2