EEIDSCHE C0I1IUT. 1874. We. 18S. DONDERDAG 13 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN. PATENTB1ADEN. kinnen LA:, DSCHK BLKIGTLN De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der llandelingen van den Gemeenteraad T 3.35, [franco p.p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nonwiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over hel dienstjaar 1874/5, voor de wijken vier en vijf, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van liet Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn dagelijks, de Zondag uitgezonderd van des middags twaalf tot twee uren; wordende de belanghebbenden uiigcnoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 4 Augustus 1874. v. d. BRANÜELER. LEIDEN, 12 Augustus Gisteren avond had de eerste uitvoering plaats van het harmonic- orchest, zaamgestcld van wege de Maatschappij voor Toonkunst en onder leiding van den beer F. Blumenlritt, den verdienstelijken kapelmeester der stedelijke schutterij. Mag de oprigting van een dergelijk orchest op zich- zelve reeds een gelukkig denkbeeld worden genoemd, als voldoende aan eene reeds lang gevoelde behoefte, de voogdij waaronder het staat is ter zelfder tijd voor bet kunstlievend publick een waarborgdat moeiten noch kosten zullen worden ontzien om het doel der oprigting te bereiken. En, voor zoover de uitvoering op gisteren avond daarvan mag getuigen, is er reeds veel tot stand gebragt. De heer Blumentritt vereenigde immers onder zijne leiding de beste leerlingen van de muziekschool der maatschappij, zoo wel als vele musici van beroep en die tevens een emplooi bij de schutterij- muziek vervullen. Het doel wat blijkbaar de Maatschappij voor Toonkunst beoogt, nl. uit de beste krachten, waarover in deze stad kan worden be schikt, een vast en degelijk geoefend muziekcorps te vormen, de uitvoering van gisteren bewees het, kan zeer goed worden bereikt. Vooral het 2lle deel van het programma wijst op smaak en kunstzin Zonder alles wat in de muziekwereld «klassiek" genoemd wordt blindelings toe te juichen, mag een Serenade van Schubert, eene Concert-ouverture van Tit'l, Mendelssohn's Abschied vom Walde, vooral wanneer de uitvoering zich kenmerkt door reinheid van toon en geacheveerde uitvoering, zeker ver boven het alledaag- sche worden gerekend. De instrumentatie van ons nieuw harmonie-orchcst schijnt evenzeer aan de billijke eischen te voldoen. Het tweede concert op 1 September, óók tegen een matig entree toegankelijk, hevelen wij met drang en vertrouwen aan, te meer daar de hoogst ongunstige weersomstandigheden op gisteren avond reeds niet konden beletten dat een uitgezocht en talrijk publiek op Zomerzorg dat concert bijwoonde. De sluiting der mail naar Padang-Batavia. te verzenden per stoomschip Koning der Nederlanden, geschiedt den 14e" Augustus te Helder, na aan komst van trein II (N. Holl. spoorweg), ten 7 u. 30 m. des avonds. De laatste ligting aan het postkantoor alhier heeft plaats ten 1 ure des namid dags. Voor de verzending van drukwerken minstens een half uur vroeger. De milicien-verlofgangers der Iigtingen van 1870. 1871 en 1872, tot het houden van oefeningen in werkelijke dienst opgeroepen, zijn heden onder de wapenen gekomen. Naar men verneemt, bestaat bij den minister van oorlog het plan om aan ongehuwde ouderofficieren bij engagement of reëngagement voor 6 jaar ■een premie van ƒ600 toe te kennen, met dien verstande, dat zij daarvan ƒ100 in de hand bekomen en de overige ƒ500 te bunnen name op het grootboek der nationale schuld zullen worden ingeschreven, om na expiratie van diensttijd, met rente op rente, te hunner beschikking te komen. Mogt dit plan lot uitvoering en de maatregelen inderdaad in werking komen, dan is daarvan te verwachten, dat hij een gunstigen invloed op de vrijwil lige dienstneming zal uitoefenen; want om eenmaal die som van ƒ600 te kunnen bekomen, moet men eerst soldaat en korporaal zijn geweest; ter wijl de bepaling, dat de premie bij reëngagement nogmaals wordt toegestaan, zeker voor dc meeste goede onderofficieren krachtig genoeg zal zijn om hen te bewegen zich na 6-jarige dienst nogmaals te verbinden. Te Amsterdam werd gisteren, onder voorzitterschap van den heer T. Modderman Azn., in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente, de 89' algemecne vergadering van afgevaardigden der Maatschappij tot Nul van 't Algemeen gehouden. De voorzitter hield eene openingsrede, waarin hij de kracht van dc maat schappij besprak. Hij ontwikkelde zijne meening dat de ingenomenheid met de maatschappij haren grond heeft, behalve in het doel dat zij beoogt en de middelen door haar gebezigd en het beginsel door haar voorgestaan, in de kracht die zij bezit. De geschiedenis der maatschappij leert hoe groot bare kracht is die voortspruit uit baar nationaal karakter, baar huiselijken geest, de opvatting van hare taak en hare verhouding tot de groote maat schappij. Deze stellingen werden door spreker uitvoerig toegelicht. De op vatting van de taak der maatschappij, de zelfwerkzaamheid der deelen met het gemeeuschappelijk verband van het geheel, die de individuele vrijheid van de deelen niet belet, werden door spr. uiteengezet. Bij alle vrijheid der leden, waarvan de meesten zich steeds aan de liberale zijde schaarden, blijft de maatschappij neutraal; dit zal zij blijvenal zijn de meesten harer leden vrijzinnig. Het nut tegenover de maatschappij maakte het onderwerp uit van sprekers laatste beschouwing. Het nut draagt een echt democratischen stempel, en toch is de vereeniging aristocratisch, daar zij door hare popu lariteit eene leidsvrouw, eene magt in den lande geworden is. Met een krachtig woord van opwekking tot bet geven van jeugdigen bloeitot het handhaven en versterken der maatschappij werd de rede besloten. Blijkens liet jaarverslag telde de maatschappij over het afgeloopen jaar 573 honoraire en 15620 gewone leden, zijnde te zamen 374 meer dan in het voorgaand jaar, en 323 departementen, waarvan 3 nieuwe. Over het geheel bedroegen de uitgaven 15129.25 de ontvangsten 31232.75%. Het kapitaal der maatschappij vermeerderde met ƒ11000. 58 departementen ontvingen op hunne aanvrage eereblijken voor 110 personen. Door een on bekende is 1000 ter beschikking van het hooldbestuur gesteld om te wor den uitgeloold ais prijs voor: «Het beste ontwerp tot regeling van het arm wezen en tot le ding van de liefdadigheid." In behandeling kwam de door eene commissie ontworpen nieuwe wet met de daarop door de departementen voorgestelde amendementen. Bij meerder heid van stemmen werd besloten dat de amendementen, die door .de com missie overgenomen waren, niet in beraadslaging zouden komen. Te Amsterdam werd gisteren de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de vereeniging voor de belangen des boekhandels, onder voorzitting van den heer A. C. Krusemau, te Haarlem. Ongeveer 100 boek handelaren waren ter vergadering aanwezig. De hoofdquaestie, die ter tafel kwam, was het behoud of de ter zijde stelling van het zoogenaamd verta- lings-monopolie. Ofschoon door den voorzitter werd betoogd dat dit monopoiie in de toekomst onhoudbaar is, besliste de vergadering met eene kleine meerderheiddat het niettemin voor de leden der vereeniging vooreerst nog wenschelijk' was. Op de door de vereeniging uitgeschreven prijsvraag tot het leveren van een bibliographisch werk, waren twee antwoorden inge komen. Na het verslag van de commissie van beoordeeling werd de eere- prijs toegekend aan den heer P. A. M. Boelc van llensbroek. le 'sGra- venhage. die een uitmuntenden catalogus had vervaardigd van Oostersohe werken, van i860 tot 1874 in Nederland en Nederl. Indië verschenen. Te Hardinxveld is Zondag nacht de watermolen door den bliksem ge troffen. Brand is met ontslaanmaar de molenaar werd aan den schouder getroffen en de stoel waarop hij zat aan stukken geslagen. Eergisteren avond is bij een hevig onwederdal te Haarlem en om streken woedde, de bliksem geslagen in een hooiklamp van eene boerderij, gelegen onder de gemeente Spaarnwoude. bewoond door de wed. Blom. De hooiklamp is geheel verbrand en het hooi was niet verzekerd. 4 - Twee ingezetenen van Wormerveer, vader en zoon, gingen eergisteren avond bij een opkomende onweersbui langs den weg van krommenie naar hunne woonplaats, toen beiden werden getroffen door den bliksem, die den zoon dadelijk doodde en den vader bewusteloos nederwierp. De zoon laat eene jonge weduwe na zonder kinderen. Van het Nieuwe Diep is naar Suriname vertrokken de schooner Ufa- roni-Pakket, kapt. de Boer, gebouwd le Amsterdam. Dit scheepje, ter grootte van een Urker vischscbuit, inhoudende 24 ton, is bemand met 5 koppen, waaronder de kapitein, die ook zijne vrouw en dochter aan boord heeft. Naar men uit de legerplaats bij Milligen meldt, heeft men thans in hel kampement, bij bet telegraaf-burcauecu postkantoor gebouwd, zoodal men

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1