LEIMCIIE COURANT. 1874 ,1°. 187. WOENSDAG 12 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BEBlGTEiN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35\franco p.p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 11 Augustus. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare! school voor lager eu meer uit gebreid onderwijs te Zoetermeer en Zegwaard is benoemd de heer G. A. Geerligs. te Amsterdam. Het stoomschip Holland, van Batavia naar Nederland, is den 85,tn dezer te Suez aangekomen en den 9lleD naar Port-Saïd vertrokken. Bij het gemeentebestuur van Amsterdam zijn door den directeur der publieke werken aldaar voorstellen ingediend tot waterverversching en bo demzuivering van Amsterdam. Voor de waterverversching is daaraan toege voegd de begrooting van kosten ten bedrage van ƒ1,484,500; voor de Ito- demzuivcring kan zulks niet geschieden voordat een algemeen plan voor de uitbreiding der stad is vastgesteld. Volgens dit mag Amstelland niet door de stad op het Noordzeekanaal lozen, wil men de vervuiling van het ka naal doorkomen. Zeeburg is het punt waar het vuile water moest geloosd worden. Er moet 'een vast peil voor Amsterdam worden aangenomen van 0.30 A.P.de voorsteller twijfelt niet of dit peil zal ook voor het kanaal worden vastgesteld. Bij het plan is geheel gerekend op de uitbreiding der stad. Voor de verversching uit het IJ acht hij waterkeeringen voor de Leidschepoorl en naast de Weteringpoort noodig, die alleen nu en dan 's nachts zullen gesloten worden, en de scheepvaart weinig zullen belemmeren,en voorts de zuidelijke verlegging van de Amstel-schutsluis in verband met het ont worpen Schinkelkanaal. Wat de bodemzuivering betreft, geloofde de direc teur dal aan de eischen der hygiene alleen voldoet bij goede behandeling: 1°. het tonnenstelsel bij dagelijksche lediging of onmiddellijk blijvende ont smetting en 2". het Liernurstelel. Voor geheel Amsterdam acht hij invoering van het Liernurstelsel niet raadzaam, wel voor de nieuwe gedeelten, waar het zeer veel goedkooper is, dan het graven van grachten en het maken van doorloopende riolen, zooals in de oude stad reeds bestaan; later moet hel stelsel ook in den Jordaan worden ingevoerd, en zal daar 17 ton gouds kostendoch men moet eerst wachten op een geschikte gelegenheid tot af zetting der faecale stofl'en. D'. Doedes, pred. te Velsen, heeft voor de beroeping naar Amsterdam bedankt. Een sigaren-fabrikant te Amsterdam ontving dezer dagen van twee kolonisten uit het bedelaarsgesticht te Ommerschans per post een brandbrief, met bedreigingdat zij binnen ecnige dagen zijne woning zouden komen in brand steken, wanneer hij hun geen f 25 toezond. De justitie heelt beide kolonisten, toen zij van de Ommerschans wilden deserleren, aangehouden. -r Voor eenige dagen werd medegedeeld, dat het pantserhemd, onlangs in het open havenfront te Amsterdcm opgevischt, op last van den minister van binnenlandsche zaken voor het aanstaand rijks-museum te Amsterdam was aangekocht. Thans deelt men ons mede, dat deze maliënkolder, die ouder schijnt dan de helft der XIV' eeuw, een merkwaardig overblijfsel is van de krijgslieden, die het oude slot van Gijsbrecht van Amstel, de eerste veste van Amsterdam, berend hebben. Misschien is hij bij de belegering van 1299 door de Kennemers en Waterlanders in het water g> raakt. De maliënkolder, lang 0.70 meter en breed 0.40, weegt 10 kilogram en is nagenoeg geheel gaaf. (D. v. 's Gr.) Door de arrond.-regtbank te Hoorn is de volgende aanbeveling ter ver vulling van de vacature in dit collegie opgemaakt: de hh. tnr. J. T. Boelens, subst.-griffier bij de regtbank te Hoorn, mr. A. Stheeman, te Appingcdam, en mr. F. van Panhuys. advocaat te Groningen. Te Utrecht had Zondag 11. de aangekondigde vergadering plaats van de sociaal-democratische vereeniging '/Kapitaal en arbeid". Het IJ. D. deelt daaromtrent mede: De vergadering werd geopend door den president, die ecne wet noodig achtte lot het invoeren van vrije verkiezingen, en meende dat er ook uit de werklieden vertegenw oordigers in de tweede kamer moes ten gekozen worden. Hij behandelde vervolgens het verschil tusschen armen en rijken, dat reeds bij de geboorte aanvangt. De kinderen der armen, opgevoed in krottenverpest door de nabijheid der slinkende riolensterven door gebruik van slecht voedsel; of wanneer zij, in het gunstigste gevat, blijven leven en grocijen, komen zij op hun 6e jaar ter school, terwijl hun geest en ligchaam door slecht voedsel, slechte inwoning en kleeding reeds verwaarloosd zijn, blijven zij op de school tot hun 12' jaar, om die als stompzinnige wezens te verlaten en arbeid te gaan verrigten. Zrj moeten werken, hard werken. Het kind van den rijke begint te werken, als het 25, 30 jaar oud is, na bijna alle genoegens, die het jeugdig leven aanbiedt, gesmaakt te hebben. Eindelijk wordt het kind der armen man en ziet in, dat hij lager, veel lager staat dan iemand, die onder gunstiger omstandig heden geboren en opgevoed is. Maar dan ook is er niets meer aan te ver anderen. De werkman zelf is dan te dom, om zijn toestand te verbeteren, eu hjj, die het kapitaal in handen heeft, wacht zich wel iets te doen ten gunste van het lot van den werkman. Daarom, zeide spr., zijn wij tezamen gekomen om voor en met den werk man te werken lot verbetering van zijn toestand. De toongevers, de rege ringen moeten weten, wat het lot van den werkman is, en daarom moeten er mannen in de volksvertegenwoordiging zitten uit den werkenden stand. Het heet nu: «volksvertegenwoordiging," maar het is eene vertegenwoor diging van het kapitaal. Het volk moet vertegenwoordigd worden door hen. die weten wat het volk is. Loonsverhooging deugt niet meer. Krjjgt de werkman 20 cents per uur meerdan wordt het goeddat verwerkt wordt tegen 40 cents het uur duurder verkocht en de werkman blijft wat hij is. Neen, allen te zamen verbonden en te zamen gestreden.. Indien nu alle werklieden zich verbinden en zamen werken, dan vormen zij ook een magt, een magt tegen het kapi taal. Het volk zal dan door het volk vertegenwoordigd worden, en de aris tocratie zal dan moeten inzien, dat ook een werkman in Nederland regt heeft, om in de voordeelen en de genoegens, die het kapitaal afwerpt, te deelen. Daar niemand het woord verlangde, werd de vergadering door den presi dent geslotenmet uitnoodiging aan allendie tot den bond wilden toetreden, om te blijven zitten. Te Zeist en omstreken heeft Zondag morgen een hevig onweder ge woed. De bliksem sloeg in een hooiberg van den landbouwer Woudenberg aan de Odijkersteeg op de grenzen van Driebergen en Zeist. Drie bergen en een schuur werden in de asch gelegd. Onder De Bilt is ecu paard in de weide doodgeslagen. Een onzer correspondenten schrijft ons, meldt het Hbl.van welinge lichte zijde vernomen te hebben, dat door den heer Ejjcken te Geldrop, die bij het laatste spoorwegongeluk te Tilburg een been verlooreene schadevergoeding van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, ten bedrage van ƒ100,000, gevorderd wordt. Vroeger heeft men verkeerde lijk 'smans overlijden berigt. Te llarlingen is thans de voorraad van het aangevoerde hout zoo bui tengemeen groot, dat er naauwelijks bergplaatsen in de grachten en andere waters zijn te vinden, en toch zijn er dezer dagen nog zeer vele scheepsla dingen binnengekomen. Er komt nog bij, dat eenige grachten thans zoo, ondiep zijn, dat zelfs houtvlotten aan den grond geraken. De heer J. Donker, onderwijzer te Zwiggelte, zou Vrijdag 11. met zjjn zwager door den zoon van den kastelein Fabcr, te Halfweg bij Vries, met rijtuig naar Groningen gebragt worden. Kort nadat zij vertrokken waren ging het paard op hol, de heer Bonker viel uit het rijtuig, geraakte onder de wielen en werd zoodanig gekwetst dat hij den volgenden morgen overleed. Naar men uit Maastricht meldt heeft het gemeentebestuur van hooger hand de uitnoodiging ontvangen tot intrekking van de verordening op het bouwen op de terreinen der geslecht wordende vestingwerken. De regering had alle gronden der voormalige vestingwerken onder veel voordeeliger voor waarden dan voor andere geslecht wordende vestingen, aan de gemeente Maastricht willen afslaan, doch de gemeenteraad besloot met algemeene stemmen dat aanbod van de hand te wijzen en verlangde nog voordeeliger voorwaarden. Toen de regering daartoe niet kon overgaan, ontwierp de gemeenteraad bovengemeld reglement, waardoor zulke bezwarende voor waarden voor de koopers dier domeingronden in den weg werden gelegd dat er wel niemand zou zijn gevonden geworden die van die gronden zoude willen koopen of pachten. Zoodoende zou de regering genoodzaakt zijn ge worden die domeingronden a tont prix aan de gemeente af te staan, waar door deze toch haar zin kreeg. 's GRAVENHAGE 11 Augustus. De ministers van financiën en van koloniën zullen Donderdag aansL geen gehoor verleenen.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1