heeft hem verbrand voor de kleerenkist gevonden. Aan blusschen was geen denkendaar er gebrek aan water in de slooten wasal het aanwezige vee, waaronder een paard, een vet varken, alsmede de geheele voorraad rogge, hooi, stroo, gereedschappen enz., is een prooi der vlammen geworden. De Asser Cour. deelt mede dat te Stadskanaal eene vrouw zich heelt laten doodhongeren, omdat haar man haar den sterken drank onthield, waaraan zij in hooge mate verslaafd was. Te Breda is Dingsdag 11. de jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van de Broederschap der Notarissen in Nederland, waartoe lil leden waren opgekomen. Na afloop der werkzaamheden vereenigden zich de leden aan een maaltijd in het Hof van Holland. Te Maastricht is aangekomen de eerw. pater Michel Angelo Nascim- beni, van de orde der H. Maagd voor het vrijkoopen van slaven, in gezel schap van een neger, die hem zijne vrijheid te danken heeft. De pater stelt zich voor. ten behoeve van zijn edel doel, eene inzameling te houden. - Door de synode der herv. kerk is, volgens het verslag in de Kerk. Cour., als nieuwe redactie van art. 23 van het algemeen reglement nu defi nitief vastgesteld: «liet regt tot benoeming van ouderlingen en diakenen en tot beroeping i van predikanten berust bij de gemeente. Deze oefent, behoudens de verkregen regten van derden, dat regt uit, wat de benoeming van ouderlingen en diakenen betrelt, door hare stemge- regtigde leden, en wat de beroeping van predikanten aangaat, door hare kerkeraden." Het overeenkomstig den inhoud van dit artikel ontworpen reglement op de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten werdmet eenige wijzigingdoor de vergadering aangenomen. Kon ook dit reglement, evenals het gerevideerde art. 23, op welks begin selen, de afschaffing van het coöplatiestelsel en van de kiescolleges, benevens het brengen van de predikants-beroeping bij de kerkeraden, de consideratiën der kerkbesturen en der classicale vergaderingen waren gegeven, definitief worden vastgesteld en aan de stemming der provinciale kerkbesturen onder worpen, dit was niet het geval met het andere concept-reglement, hetwelk wel dezelfde beginselen, die reeds genoemd zijn, bevatte, maar tevens bepalin gen, om aan de minderheden in gemeenten, waar twee of meer predikanten zijn. zekere regten te kunnen geven. De voornaamste bepalingen zijn, dat zoodanige minderheid, wanneer zij oordeelt, dat m hare godsdienstige behoef ten niet of niet genoegzaam door den kerkeraad wordt voorzien, zich, mits hare instemming met de beginselen der Ned. herv. kerk verklarende, tot den kerkeraad zal kunnen wenden met het verzoek om toegelaten te worden tot het benoemen van ouderlingen en diakenen, in evenredigheid van hare getalsterkte. De kerkeraad zou dit verzoek niet ter zijde mogen leggen dan om gewigtige redenen, ter beoordeeling van het classicaal bestuur. Evenzoo zou er in gemeenten, waar dit had plaats gevonden, aan de min derheid de gelegenheid worden gegeven om een predikant of een voldoend aantal predikanten in haren geest te verkrijgen. Ook dit ontwerp is door de meerderheid der vergadering voorloopig aan- genomen en zal aan de consideratie der kerkbesturen en classicale vergade ringen onderworpen worden, wanneer de definitief vastgestelde verandering van art. 23 Algemeen Reglement en het daarmede in verband staande con cept-reglement de goedkeuring der provinciale kerkbesturen zullen verkre gen hebben. 'sGRAVENHAOE, 7 Augustus. De heer M. P. Troelstra, thans rijks-ontvanger te Holwerd, is als zoo danig benoemd te Sas van Gend c. a. en de heer A. 11. van lddekinge, thans te Sluis c. a., als zoodanig te Diever c. a. Bjj den waarborg der gouden en zilveren werken zijn benoemd: tot controleur te Middelburg, de heer J. W. M. G. van Kervel, voormalig contro leur te Roermond, thans lijdelijk belast met de waarneming der essaidienst te Maastricht; tot essayeur te Maastricht, de heer F. J. Witleveen, thans commies-stempelaar met den personelcn titel van controleur te 's Gravenhage; tot commies-stempelaar te 'sGravenhage. de heer G. L. Bernhard, thans te Amsterdalrir te Amsterdam, de beer D. Scbrader, thans te 's Bosch: te 'sBosch, de heer J. F. Keiser, thans aidc-essayeur en plaatsbekleedend ont vanger aldaar. Door den minister van koloniën zijn de bh. m". C. T. F. Thurkow, G. Aldus, B. H. van Delden en YV. Vincent gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. lndië, om te worden benoemd tot regterlijk ambtenaar daar te lande. Naar men verneemt zijn thans bij den raad van state aanhangig de ontwerpen, uitmakende de Nedcrlandsch-lndische begrooting voor 1875, welke nog in den loop van het tegenwoordig zittingjaar der slaten-generaal aan de kamer moeten worden aangeboden. Z. K. H. prins Alexander is heden voormiddag ten half twaalf ure van 11D. reis door Noord-Duilschland en Zweden in de residentie terugge keerd. H. M. de koningin wachtte HD. jongsten zoon aan het Rijnspoor station op, ten einde hem te verwelkomen, waarna II. M. en de prins zich naar het Huis ten Bosch begaven. Binnen kort wordt in de residentie verwacht mgr. Capri, nieuw be noemd pauselijk nuntius bij ons hof. De tentoonstelling der 'sGravenhaagsche tuinbouW-vereeniging is giste ren door H. M. de koningin met een bezoek vereerd. Blijkens de lijst der bekrooningen zijn: voor eene verzameling van 25 hloeijende Pelargoniums zonalenvoor eene verzameling van 25 dubbcl- bloemige Pelargoniums zonalen, voor eene verzameling van 25 bloeijende Dianthus (Engelsche anjers), voor het fraaiste koppel Chamaerops excelsa, voor het fraaiste koppel Phorium Veitchii lol. var., voor eene verzameling van 12 Osmanthus in soorten en voor twee groote Cycas, de eerste prijzen, en voor eene verzameling van 12 Ilex aquifolia in soorten een derde prijs, toegekend aan den heer J. van Leeuwen, te Leiden. Aanstaanden Zondag zullen de alhier in garnizoen liggende escadrons van het 1' reg. huzaren, die aangewezen zijn om deel te nemen aan de oefeningen in het kamp van Milligen den marsch derwaarts aannemen. Na het overlijden van onzen kundigen gemeente-architect is bij de com missie van fabricage een reorganisatie van het personeel bij de gemeentewer ken ter sprake gekomenomdat van den gemeente-architect op den duur te veel en vooral te veel ongelijksoortigs wordt verlangd en ook omdat het dagelijksch toezigt onvoldoende is. Burg. en welh. hebben zich met eene door voormelde commissie voorgestelde regeling vereenigd, die in beginsel hierop nederkoml, te weten: verdeeling van den werkkring en de verantwoordelijkheid van den architect en uitbreiding van het opzigt, zoodat in overweging wordt ge geven om het personeel der gemeentewerf voortaan zamen te slellen uit een ar chitect-directeur voor de algemeene leiding, de nieuwe werkenwaaronder de gas fabriek, een architect voor de gewone dienst en den dagelijkschen gang van zaken, twee hoofd-opzigters, een boekhouder, zesopzigters, teekenaars, klerken en loopende beambten. De bestaande organisatie kost, volgens de begrooting voor 1874, ƒ15600, terwijl de nieuwe regeling op ƒ21600 wordt voorgesteld. Naar men verneemt zijn tegen den 27"e° dezer maand niet minder dan honderd personen gedagvaard om voor het kantongeregt alhier te ver schijnen, ten einde zich te verantwoorden omtrent het hun ten laste gelegde feit van zich in kennelijk beschonken toestand te hebben bevonden op de openbare straat of op eene andere openbare voor het publiek toegankelijke plaats. liUITKiNLAMlSCIIh) BKKHÏTKN. KW« ELAND. LONDEN6 Augustus. In het lagerhuis heelt eene uitvoerige discussie plaats over eene motie van den heer Mac Arthur van den volgenden inhoud: «liet huis heeft met goedkeuring vernomen dat de regering heeft toegegeven aan den algemeenen wensch van de hoofden, inlandsche bevolking en blanke bewoners van Fidsji naar annexatie aan dit landvoor zoover dit toegeven blijkt uit de uitzending van sir Hercules Robinson om tot bereiking van dit doel werk zaam te zijn." In den loop der discussie gal de onder-secretaris van het dep. van koloniën te kennen,- dat de regering nog tot geen besluit Ier zake van de aanhechting van Fidsji gekomen was. De zending van sir Hercules Robinson had aanvankelijk geen ander doel dan het instellen van een on derzoek; en de minister kon wel verklaren dat, werd er ooit tot de anne xatie van Fidsji overgegaan, zulks niet zou geschieden dan na rijpe over weging. De voorwaardenwaaronder de annexatie van Fidsji uil aan de regering was voorgesteld, waren voor een deel onbegrijpelijk en voor een ander deel onaannemelijk; wierd er tot de aanhechting overgegaan, dan zou zulks althans plaats hebben door de vorming van een regelmatig bestuur, gelijk elke kroon-kolonie dat bezaten dan zou in de eerste plaats de in Fidsji nog in stand gehouden huisselijke slavernij moeten verdwijnen, daar Engeland geene slavernij, in welken vorm ook, in een enkel deel van het Britsche rjjk dulden mogt. Met 81 tegen 28 stemmen werd de voorgestelde motie verworpen. In de Times of India wordt gewaarschuwd tegen de Egyptische regering, welke, volgens de beweringen van dit blad, geen ander doel zou hebben dan zich geheel meester te maken van de westkust der Roode Zee. waardoor de Britsche bezitting te Aden bedreigd en uit het oogpunt van toevoer van levensmiddelen geheel van Egypte afhankelijk gemaakt zou worden. De Agricultural Gaz. maakt 273 rapporten openbaar over den graan oogst in verschillende streken van Engeland en Schotland en eenige gedeel ten van Ierland. 183 rapporten gewagen van een oogst boven de gemiddelde opbrengst; uit 83 dier rapporten blijkt dat de gemiddelde oogst ook nu zal opgeleverd worden; slechts 7 rapporten spreken van een oogst beneden het gemiddeld cijfer van opbrengst. Verleden jaar was het omgekeerd; loen waren er volgens de raming 89 en onder de raming 157. FBANHRIJK. In de zitting van de nationale vergadering van Woensdag is het wets ontwerp lot goedkeuring der overeenkomst met de bank aangenomen, even als de wets ontwerpen tot goedkeuring der overeenkomsten met de kamers van koophandel te Havre, Marseille en Bordeaux, betrekkelijk de voltooijing der havenwerken aldaar. Met 339 tegen 303 stemmen werd vervolgens het j tweede artikel van het ontwerp tol dekking van het tekort (de verhooging der directe belastingen) verworpen. Het budget van 1875 werd vervolgens aangenomen, en de vergadering is tot den 30"™ November uiteengaan. Onder de ingekomen wets-voorstellen was er een van den minister van openbare werken, de verklaring vragende van het openbaar nut voor de concessie der maatschappij Parijs-Lyon-Middellandsche zee tot den aanleg van 20 spoorweglijnen, gezamenlijk ter lengte van 055 kilometers. De ge zamenlijke lengte der Fransche spoorweglijnen wordt door deze concessie op 30000 kilometers gebragt, waarvan 20000 in exploitatie en 10000 deels in aanbouw, deels geconcessioneerd. Ofschoon onderscheidene ministers zich gedurende het reces te Parijs zullen ophoudenzal de maarschalk Mac Mahon zijne residentie te Versail les houden. Aan het Journ. des Déb. wordt uit Madrid gemeld dat sedert eenigen tijd de zuidelijke grenzen van Frankrijk veel beter bewaakt worden, dat naar de passen der reizigers een streng onderzoek in het werk wordt ge steld en dat vooral op de Spanjaarden naauwlettend het oog wordt gebonden. De vader van Don Carlos, Don Juan, is echter, naar gemeld wordt, den 28™ Julij de grenzen overgetrokken. Te Parijs heeft men weder een nommer van la tanterne ontvangen, ditmaal onder couvert van het Londensche blad the Hour. De uilgever

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2