ISM ZATURDAG 8 AUGUSTUS. 184. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35[franco p.p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is Yan 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden /V". 43 blad 47 en 48) der Ban- delingen, van den Gemeenteraad. STADS -HER IC II TEN. 'P AT "E Tl ÏBLA3E ST. De BURGEMEESTER, lloofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over bet dienstjaar 1874/5, voor de wijken vieren vijf, bij bet College van Zeilers, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn dagelijks, de Zondag uitgezonderd van des middags twaalf tot twee uren; wordende de belanghebbenden tiiigenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 4 Augustus 1874. v. d. BRANDELER. BiNNENLANDSCIIE BEUIGTEN. LEIDES, 7 Augustus. De bataillons van het 4C reg. infanterie uit Leiden en Delft zullen aan staanden Maandag ochtend naar 's 11 age vertrekken, ten einde zich onmid dellijk naar het Rijnspoor-station aldaar te begeven, om verder naar Milli- gen te worden vervoerd. De opening der jagt op klein wild voor dit jaar in deze provincie is vastgesteld op Zaturdag 5 September. Door het bestuur van de Rederijk-kamer de Olijftak,'" kenspreuk Labore et constantia, te Antwerpen, is het volgende schrijven rondge zonden /'Nog levendig is bij ons de herinnering aan de genoegelijke oogenblik- ken, welke wij 't vorige jaar, tijdens het congres, te midden der Noord- en Zuid-Nederlandsche letterkundigen doorbrachtenen bjj ons allen bestond de wensch, de Danden van broederlijkheid, toen aangeknoopt, nog nauwer te kunnen toehalen. 'Onze verwachting was op 't taai-congres van dit jaar ge vestigd en innig verlangden wij binnen Leiden's wallen de broederhand aan 't Noorden te komen reiken. Die wensch kan niet vervuld worden: het congres zal geene plaats heb ben. Tot eeu'e kleine vergoeding voor die teleurstelling, heeft de rederijk kamer »de Olijftak" besloten, bij gelegenheid van groole stadskermis (16 en 17 Atigusti a. s.) een luisterrijk letter- en toonkundig leest inlerichten, tot welks bijwoning wij de eer hebben alle Noord- en Zuid Nederiandsche let terkundigen beleefdelijk uittenoodigen. Dank aan de oprechte Vlaamschgezindheid van ons gemeentebestuur, zal dit letterkundig feest plaats vinden in den nieuwen tempel onzer Vlaamsche vaderlandsche kunst, welke tevens bij die gelegenheid plechtig wordt geopend. De uitstekendste redenaars en geleerden uit Noord- en Zuid Nederland juichten ons voornemen toe en verzekerden ons van hunne medewerking, terwijl de voornaamste zangers en zangeressen uit ons midden het muzie kaal gedeelte met hun talent zullen opluisteren. Kosten noch moeiten worden ontzien om het feest in alle opzichten schit terend te doen zijn, waardig den naam van de stad van Marnix en Piantijn, de bakermat, bij uitnemendheid, van echt vaderlandsche kunst en welen- schap. Aan allen, die het feest zullen komen bijwonen, wordt een gulhartig onthaal in de Scheldeslad voorbereid. Door de innige samenwerking der beide deelen van ons eenig Nederland zal het welslagen verzekerd zijn. Dat dit feest een echt broederlijke bijeenkomst zij en bijdrage door de onderlinge beoefening der Nederiandsche letterkunde, door de opbeuring van tooneel en toonkunde, tol den groei en bloei van liet gemeenschappelijk vaderland, in kunst, wetenschap, vrijheid en welvaart is onze wensch." Op het programma worden o. a. voordraglen aangekondigd van de hh. J. P. Hase broek (Beethovens doofheid). dr. L. R. Beyaen (het onderwijs in de geschiedenis voor onzen tijd), dr. Jan ten Brink (de Ncd. letteren in de XIXds eeuw, een tijdperk van frisschen bloei). Emm. Hiel zal een trilogie uitspreken, gewijd aan de Vlaamsche vrouwen, mannen en jonkheid. De minister van financiën heelt ter kennis van belanghebbenden ge- bragt dat, te rekenen van den 7deD dezer maand, bij wijze van proef, de loop der Belgische spoortreinen tusschen Ostende en Antwerpen in dier voege zal worden geregeld, dat de Engelsche brievenmaal, ten 8.40 'savonds uit Londen vertrekkende, vóór het vertrek van deq eersten trein naar Breda te Antwerpen zal worden aangebragt. Dientengevolge zal de bedoelde En gelsche post reeds ten 11.30 m. in Rotterdam, ten 12.55 in 'sGravenhage en ten 1.5 in Amsterdam kunnen ontvangen worden. Met den 10dtD dezer wordt, voor den duur der legeroefeningcn, tijde lijk een rijkstelegraafkantoor met beperkte dagdienst geopend in het Kamp by Milligen. Uit Brielle meldt men dat de vijftigduizend gulden, door mr. A. Ver- hnell ten behoeve van het aldaar in aanbouw zijnde Asyl voor oude of gebrekkige Nederiandsche zeelieden geschonken, overeenkomstig het verlan gen van den edelen gever zullen besleed worden voor den aanbouw van één der vleugels van het monumentale gebouw. De aanbouw van dien vleugel, waarop de naam van Verhuell zal prijken, zal aan den heer Lok, op de zelfde voorwaarden, waarop hem de bouw van bet hoofdgebouw, dat weldra gereed zal' zijn, gegund werd, toevertrouwd worden. De commissie vleit zichdat zij door de liefdadigheid harer landgenooten zal in staat gesteld worden ook den tweeden vleugel te doen bouwen, en alzoo de prachtige stichting geheel te doen voltooijen. De Maasbode verzekert dat de verplaatsing van den Brielschen pastoor Saagsveldl alleen het gevolg is van cene promotie. Tot leeraar in de wiskunde in de drie laagste klassen der hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus en aan de meisjesschool voor middelbaar onderwijs te Haarlem is benoemd de heer G. J. van deStouwe te Dordrecht-, en lot leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan het gymnasium en de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus aldaar, de heer G. B. van Kampen, thans leeraar te Glasgow. Te Hilversum is Woensdag morgen de tapijtfabriek van den beer D. Andriessen een prooi der vlammen geworden. Slechts met inspanning mogt bet gelukken het tegen de fabriek staande woonhuis te behouden. Men meldt uit Utrecht: Door verschillende kooplieden en commissio nairs alhier worden in den omtrek dezer gemeente de appelen, peren en pruimen bij gtoolc massa's opgekocht, appelen 3, peren 3 en pruimen f 6 het mud, ter verzending naar Engeland. Dagelijks ziet men schepen vertrekken, die van hier met deze producten, gepakt in manden, naar Rot terdam gaan, van waar de verzending naar Engeland plaats heeft. Ten gevolge van deze verzending blijven de prijzen hoog en levert zij voor de kooplieden en hoveniers een niet geringe winst op. Daar er echter in over vloed is, verwacht men dat de prijzen niet zoo hoog als verleden jaar zullen worden. Zaturdag II. waren te Albergen, gem. Tubbcrgen, een menigte fabriek arbeiders uit Stad- en Ambt-Almelo. aan het visschen in een aldaar gelegen waterplas, toen eenige nabij wonende boeren of landbouwers daarbij kwamen en hen vroegen ol zij hiertoe wel permissie hadden, hetwelk van weers kanten met eenige woorden werd gevolgd en waarbij het aan uitdaging en schelden niet heeft ontbroken. Eindelijk trokken de visschers af, die op cenigen afstand, door gemelde landbouwers, gewapend met geweren en een hooivork, werden achtervolgd en beschoten, met het gevolg, dat vijf van deze visschers (of arbeiders) in armen en beenen met hagel zijn getrollen en verwond. Naar men verneemt is bereids door de justitie een voorloopig onderzoek ter plaatse ingesteld. Men meldt uil 's Heerenbergüp 3 Aug. had er Ie Emmerik een tref fend ongeluk plaats. Een der aldaar geplaatste tolbeambten werd door zijn superieur wegens dienstverzuim gestraft voer 2 tb. De bestrafte ontwaarde dat een zijner ambtgenooten hem had aangeklaagd en was hierover zeer verbitterd; 'savonds gingen beiden hun dienst vcrriglen: na cenigen tijd voorlgewandeld te hebbenloste eerstgenoemde toen zijn geweer op den aanklager, zonder hem echter te treffen. In den waan verkeereude zijn kameraad te hebben doodgeschoten, sprong hij in den Rijn en verdronk. Onder Staphorst heelt Woensdagavond eeu felle brand gewoedbij den landbouwer K. ontslaan, naar men zegt, door het omvallen vaa eene baklampterwijl de eigenaar bezig was met eene voer rogge op zolder te bergen. De man stortte naar beneden en werd aan arm en schouder zwaar gekneusd, zoodat hij hel moest aanzien, dat de brand met geweld om zich heen greepzonder dat hjj hulp kon bieden. Zijne vrouw sleepte hem met moeite uit het brandend perceel, gelijk mede haren ouden vader, die er evenwel nog wcêr moet ingegaan zijn, om nog geld of kleodcrcn te redden, zooals men meent, doch dit met den dood heeft moeten bokoopen; men

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1