LEIDSCHE L tim. 1874. 182. DONDERDAG 6 AUGUSTUS. t I)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, [franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekoslen. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden IV0. 42 blad 46) der Handelingen van den Gemeenteraad. STADS-BE RICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 18 der wet van den 14'len September 1866 (Staatsbladn". 138). houdende bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk, en de transporten en leverantiën, voor 'skonings legers of vestingen gevorderd Doen te weten dat de lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het vcrleencn van inkwartiering en onderhoud in aanmerking komen, is opgemaakt, op de kleine pers van het Raadhuis aangeplakt en van heden, gedurende veertien dagen, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergclegd. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 5 Augustus 1874. E. KIST, Secretaris. I IE! BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 5 Augustus. In de maand Jnlij zijn binnen de gemeente Leiden geboren 108 kin deren, als: 60 zoons en 48 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweeling geboorten. Overleden 77 personen, als: 10 mannen, 10 vrouwen, 31 zoons en 26 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 8. Gehuwd: 24 paren. Wij vernemen dat ook de vereeniging "Harmonie" alhier met de aan staande October-feesten het hare wil bjjdragen tot opluistering daarvan. Een ol twee voorstellingen zullen gegeven worden in den Schouwburg alhier, bestaande in het opvoeren van het stuk getiteld: «Leidens Ontzet" door M. Westerman, en als nasluk: "De Militaire Willemsorde" van Rosier Faassen. Dit plan verdient toejuiching. Misschien zou het geven eener volksvoorstel ling alsdan niet ongepast zijn. lieden middag had bij het in aanbouw zijnde zoölomisch kabinet op den vestwal bij de sterrewacht een ongeluk plaats. De stoker van de ma chine bij het heijen in gebruik is door een zijner mouwen met deze in aan raking gekomen en daarmede rondgesleurd. De man moet ernstig gekwetst zijn aan de beenen, echter niet in die mate als men eerst meende te moeten vermoeden. Morgen viert de agent van policie le klasse H. Verwer het feest van zijn 25-jarig agentschap bij de gemeente-policie. Zij, die de zorgen en moeiten van het policie-ambt kunnen beoordeelen. zullen den man met ons geluk- wenschen bij de herdenking van zulk een tijdstip. Men meldt ons uit Warmond: De vijf honden, welke Zaturdag jl. door den hond, die kenteekenen van dolheid droeg, alhier werden gebeten, en waarvan gij in de courant van Maandag melding maaklet, zijn mei nog twee andere afgemaakt Ook in het naburig gelegen dorp Sassenheim zijn 3 honden afgemaakt, welke, naar men zegt, door den zelfden hond gebeten waren. Op last van den heer burgemeester mogen in den eersten tijd binnen deze gemeente geenc honden los loopen zonder behoorlijk gemuil band te zijn. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt dat, blijkens eene mededeeling van de agenten der Commercial Steam ship Company, de voor Ned. Indië bestemde brievenmaal aan boord van het stoomschip fVyberton, bij de ramp van dat vaartuig, niet gered is kunnen worden De Tijd meldt, dat aan de kon. universiteit le Würzburg, na een schitterend examen te hebben afgelegd en na publieke verdediging elk van 50 stellingen, tot doctoren in de theologie zijn gepromoveerd de heeren Ignatius Anlonie van Os, geboren te Wilnis, en Johannes Gerardus Willi- brordus Vermeulen, geboren te Delft, beiden r.-k. priesters vaa het aarts bisdom Utrecht. D'. J. Knottenbelt, pred. bij de herv. gemeente te Oude en Nieuwe Wetering, heeft voor het beroep naar Broek op Langendijk bedankt. - In het jaar 1873 werden in het geslicht Meerenberg verpleegd 429 mannelijke en 469 vrouwelijke, te zamen 898 personen. Van de mannelijke verpleegden overleden 39, van de vrouwelijke 28, te zamen 67 personen. Op 31 December 1873 bedroeg het aantal verpleegden 747; op 31 December 1872 745 personen. De maatschappij tot bevordering der bouwkunst heelt voor dit jaar de volgende prijsvragen uitgeschreven: I. Een concertgebouw, op te rigten en te exploiteren door een vennootschap. Premie ƒ300. II. Een crilische be schouwing der verschillende onderwijsmethoden in de bouwkunst, die thans in de meest beschaafde landen van Europa in gebruik zijn. Premie ƒ150. III. Een houten station voor omnibussen. Premie ƒ50. Inzending vóór of op I November 1875 aan het archief der maatschappij te Amsterdam. Men meldt uit Stolwijk: In de vereenigde vergadering van dijkgraaf en hoogheemraden, met hoofdingelanden, van de Krimpenerwaardop 11. Woensdag te Stolwijkersluis gehouden, is de rekening van het hoogheem raadschap over het dienstjaar 1873—74 goedgekeurd. Deze bedraagt in ontvangst ƒ69284.16 en in uitgaaf ƒ61367.65, sluitende dus met een batig saldo van ƒ7916.51. De tiendverpachting van het kroondomein heeft dit jaar 20 pCt meer aan pachtsommen opgebragt dan in het vorige jaar. In de Krimpenerwaard heeft men een aanvang gemaakt met het plukken van den gellinghennip. Te Utrecht heelt zich een geval van Aziatische cholera voorgedaan. - Een 17-jarig jongeling uit Maarssen is in hechtenis genomen, wegens hel leggen van een hard voorwerp op de rails van den Rijnspoorweg, ver moedelijk uit verregaande baldadigheid. Nabij Bommel is de hand van een kind, dat zich in een spoorwagen bevond, verbrijzeld door het digislaan van het portier. De schuld wordt aan den conducteur gegeven, die het rijtuig sloot zonder te waarschuwen. De Prov. Noordbr. C. meldt dat de lsle luit. v. A. Zaturdag jl. in het huis van verzekering te 's Bosch verschenen is, om voor officieren-commis sarissen te worden verhoord op de tegen hem ingebragte beschuldiging van te Venlo een wethouder, die had geweigerd met hem te duelleren, op eene openbare wandelplaats door karwalsslagen le hebben mishandeld. Te Tilburg had Zondag avond eene hevige vechtpartij plaats tusschen burgers en marechausseesdie een twist, bij het billardspel ontstaan, poog den bij te leggen Een der rijks-policieagenten is door een steenworp ernstig aan het hoofd getroffen. Eenige der beihamels zijn in hechtenis geuomen. Te Middelburg werd Zondag nacht door de policie een persoon, die zich op de kermis in verregaand beschonken toestand bevond, op het raad huis in verzekerde bewaring gebragt. Weldra verzamelde zich eene groote menigte voor het policie-bureau en eischte de loslat ing van den gearresteerde. De commissaris van policie begaf zich onder dien opgewonden hoop volks en ried een der belhamels aan zich te verwijderen, toen deze eensklaps den commissaris te lijf ging, waardoor eene worsteling ontstond; dadelijk schoten eenige agenten van policie toe, wie het raogt gelukken den com missaris te bevrijden. Naar men verneemt, hebben de agenten eenige ligte wonden bekomen. Tegen den persoon, die den commissaris van policie aan gevallen heeft, is dadelijk proces-verbaal opgemaakt, ter zake van verzet tegen de openbare magt. 'sGRAVENHAGE, 5 Augustus. Z. M. heeft aan den heer mr. D. Everwijn, zaakgelastigde der Neder landen te Lissabon, den titulairen rang van minister-resident verleend. Door Z. M. is ingetrokken de bij besluit van 14 Julij 11. gedane herbe noeming van den heer mr. K. Klein, tot griffier bij het kantongeregt te Rauwerd, en is benoemd tot griffier bij het kantongeregt te Hoogezand de heer mr. K. Kleinthans griffier bij het kantongeregt te Rauwerdook is ingetrokken de bij besluit van 12 Junij 11. gedane benoeming van den heer mr. H. J. Wunder lot griffier bij het kantongeregt te Ommen, en benoemd tot griffier bij het kantongeregt le Ommen de heer J. Buddingh, cand.- notaris te Wageningen. De luit. ter zee 2e kl. .1. T. F. Bruyn wordt geplaatst als eerste offi cier aan boord van den monitor Krokodil, ter vervanging van den luit. ter zee 2C kl. P. Zegers Veeckens, die geplaatst wordt in de rol van hel wacht schip te llellevoetsluis. Wij vernemen dat thans alhier berigt is ontvangen dat Z. M. de koning den i9'" dezer maand uit Montreux de terugreis naar Nederland zal aau- nemen, zoodat Z. M. den 2ütD Augustus in deze residentie wordt verwgfht.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1