PER TELEGRAAF. magt des Paltsen en van de vernietiging van hetgeen uitsluitend tot stand is gebragt door Gods lankmoedigheid en der menschen dwaasheid. Dat alles is de oorzaak dier dolle woede over de zegepraal op zegepraal, door de Carlisten behaald, die binnen weinig tijds al hunne tegenstanders als over- wonnelingen aan hunne voeten zullen zien. OOST-IKDIK BATAVIA. 20 Junij. Aan de Locomotief schrijft menIk heb het genoegen u te kunnen melden, dat zeer gunstige berigten ontvangen zijn omtrent den toestand in Atchin. Er zijn namelijk twee brieven van Panglima Polim aan den be kenden gewezen minister van Atchin te Penang onderschept, waarvan de hoofdzakelijke inhoud deze is: Panglima Polim erkent, dat het hem onmo gelijk wordt den oorlog langer vol te houden, daar er gebrek bestaat aan levensmiddelen en ammunitie. 11 ij is voornemens de kleinere vorsten en grooten bijeen te roepen, om hun voor te stellen, met het gouvernement over den vrede te onderhandelen. Hij wil de positiën, die de Hollanders nu veroverd hebben, voor altijd aan hen afstaan; hij wil den Hollanders de vrijheid laten, om alle andere Atchinesche rijkjes le annexeren, maar onder voorwaarde, dat de XXII Moekims een onafhankelijke staat zullen blijven, behoudens zekere, nader vast te stellen verpligtingen dier Moekims jegens het Nederlandsch gouvernement. Het denkbeeld van den luit.-ter-zee C. J. Marinkelle. een gedenkteeken op te rigten, gewijd aan de nagedachtenis van eenige krjjgsbroeders, die gedurende de eerste expeditie op den bodem van Atchin hun graf vonden, is verwezenlijkt, onder medewerking van den luit.-ter-zee Mac Leod, onder wiens toezigt aan boord van het stoomschip Zeeland ter reede van Atchin een ijzeren kruis werd vervaardigd5 voeten hoog en over de armen 3 voe ten breed, dat, met in het metaal uitgesneden letters, het volgende op schrift draagt: "10 April 1873. J. J. Engelvaart, luit.-ter-zee lsle ld.; J. J. Brondgeest, l',e luit.-adjudant, en 10 soldaten". Den 21"" April is het in de nabijheid van en met het front naar de missigit opgerigt. Te Socrabaya is aan den pastoor de Bruyn, als aalmoezenier en gede legeerde van het Itoode Kruis uit Atchin teruggekeerd, eene ovatie gebragt, waarbij kolonel Wiggers van lverchem het woord voerde. In een particulieren brief, hier ontvangen, wordt gemeld dat twee zee-officieren (de fill. C. en B.) die vergezeld van eenige mariniers op het eiland Poelo-Bras. bij Atchin. vogels waren gaan schieten, vermist zijn, daar zij niet zijn teruggekeerd. Te Soerabaija miste eene familie een lid van het gezin, een 12-jarigen knaap, totdat het een ouder broeder, na veel zoeken, gelukte, den als ver loren beschouwde te vinden in de nabijheid der woning van een voornaam Arabier aldaar. De herkenning was niet gemakkelijk en eene identifiering was wel degelijk noodig, want de verdwaalde, een inlandsch kind. was gemeiamorphoseerd in een orang slant. De jongen droeg de kleeding der volgelingen van den profeet, zijn hoofdhaar was afgesneden en een witte ketoe bedekte zjjne kruin. Het bleek, na ondervraging, uit zijne onvolle dige bekentenis, dat men van hem een proseliet had willen maken, tot welk doeleinde hij ook eenig geld had ontvangen, ƒ20 naar het bleek, waarvan 5 door hem waren verbruikt, terwijl het restant was gerestitu eerd. De zaak bevint zich in handen van den officier van justitie. Door de plaatselijke commissie van geneeskundig onderzoek en toevoor- zigt te Batavia is in het regeringsblad bekend gemaakt, dat de cholera daar ter slede als geëindigd kan worden beschouwd en er geen bezwaar bestaat om het uitreiken der gezondheidspassen te hervatten. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Ontslagen: eervol, de commies 2e kl. bij de post en telegraafdienst C. E. A. Duchateau. Benoemd: tot advocaat en procureur bij den raad van justitie te Samarang, mr. J. J. Schneither; tot adsist.- resident van Kraksaande ambtenaar op non-activiteit C. Th. Humme; tot adsist.-resident van Modjokerlo, de controleur le kl. bij hel binuenl. hestuur op Java en Madura C. tl. C. van Zijll de Jong; tot 2"" commies op het resid.-kantoor le Samarang, de ambtenaar op non-activiteit P. A. J. Fasben- ber; tot hooldonderw. aan de openb. 3e lagere school te Soerabaija, A. de Bruyn Mzn.laatstelijk hoofdonderw. aan de openb. 2e lagere school aldaar; tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Pasoeroean, de hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Wonosobo M. Valk Lzn.; tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Wonosobo (Bagelen). de le hulponderw. aan de openb. 3' lagere school te Samarang J. Zeven; tot 1" hulponderw. aan de openb. 3" lagere school te Samarang, de 2e hulponderw. aan die school W. van Gelder. Voorloopig belast: met de waarneming der betrekking van hoofdonderw. aan de openb. le lagere school te Soerakarta, de le hulp onderw. C. A. Valk. Bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura benoemd: tot controleur 2' kl.de adspir.-controleurs W. Beije- rinck, C. II. M. Le Roux, W. K. L. Kraft en H. P, A. Bakker; tot adspir.- eontroleur, A. H. Moorrees. J. Stormer, A. F. N. Kraft, thans tijdelijk ge plaatst bij dien lak van dienst, en de commies Ier controle bij de in- en uitvoerregten en accijnsen J. A. Zimmer. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kapt. der genie G. de Vos; aan den opziener over den wagenmakers- en kuiperswinkel hij den art.-constr.-winkel te Soerabaija J. Augenstein, en aan den milit. ambtenaar 3e kl. C. Kruyt. Bevorderd: bij de inilit. admini stratie: lot kapt.-kwarticrm., A. J. Brandenburg van der Gronden; tot 1" luit.-kwarlierm., de 2e luitt.-kwartierm. H. F. O. van Cattenburch, II. C. Stokhekker, J Focke, H. F. B. Logeman en W. C. Swaan. BERLIJN, 3 Augustus. De Germania is gemagligd te constateren, dat de bisschop van Breslau, namens de Pruissische bisschoppen, aan de Pruissische regering eene verklaring heeft gezonden, inhoudende dat de kerk zich niet kan onderwerpen aan eenzijdige staatswetten en staatsbesluiten omtrent kerkelijke zaken, en dat alleen de Paus aan de regering, onder waarborg van het kerkelijk beginsel, bevoegdheid kan verleenen omtrent kerkelijke aangelegenheden. Het ministerie heeft hierop alleen geantwoord met een bewijs van ontvangst. BRUSSEL, 3 Augustus. Op het internationaal congres doen zich twee i meeningen voor. Eenige leden, waaronder Rusland, schijnen te verlangen dat ieder hoofdstuk, althans wat den zin en de bedoeling betreft, zal worden aangenomen. De overige leden daarentegen schijnen meer ingenomen met het denkbeeld van het comité', om de beraadslagingen te bepalen tot de krijgsgevangenen, de herziening der Geneefsche conventie, bepaaldelijk met betrekking tot de neutrale staten en andere daaraan verwante onderwerpen, i De meerderheid der Westersche mogeudheden en kleine staten zijn laatstge noemd gevoelen toegedaan. KIEL, 3 Augustus. Uit eene goede bron wordt gemeld, dat de Nautilus en Mbatros. beiden bestemd voor een kruistogt langs de Spaansche kust, j in dienst zijn gesteld, het eerstgenoemde schip voor den tijd van twee jaren, het andere voor ée'n jaar. LONDEN, 4 Augustus. Het lagerhuis heeft bij derde lezing de wet op de kerkceremoniën aangenomen. Door den heer Hamilton werd de begrooling voor Britsch-Indië ingediend en toegelicht. In het jaar 1872/73 bedroegen de uitgaven 50,638,386 de inkomsten 5,021,948(?). In 1873/74 beliepen de uitgaven 55,122,738 en de inkomsten 49,478,745 Voor 1874/75 zijn geraamd de uitgaven op 54,930,000 de inkomsten op 48,984,000 Het tekort over de drie jaren, ten bedrage van 12,013,890, is voornamelijk een gevolg van den hongersnood, welke een uitgave van 6,500.000 noodig maakte, en van de openbare werken waartoe 0,339.000 werden vereischt. De minister constateerde dat de noodige uitgaven voor publieke werken zeer aanzienlijk zijn, en hij stelt voor in de eerstvolgende vier jaren 12,000,000 aan te wenden tot den aanleg van spoorwegen, ten einde betere middelen van gemeenschap le verkrijgen. Voorts zeide hij dat de pogingen om den hon gersnood te bestrijden met goeden uitslag bekroond zijn geworden en dal de onderkoning veel lof verdient. LONDEN, 3 Augustus. De keizerin van Oostenrijk heeft gisteren bezoeken gebragt aan koningin Victoria en aan den prins en de prinses van Wales. PADERBORN. 3 Augustus. De bisschop heeft een geregtelijke sommatie ontvangen om binnen drie dagen de hem opgelegde gevangenis in deze stad vrijwillig te komen ondergaan. ROME, 3 Augustus. Volgens de Italië is de erkenning van de Spaansche regering door Italië na ophanden. Men verzekert dat de Italiaansche regering, op de aanvrage van Italiaan- sche consuls, een oorlogsschip alleen naar de Cantabrische kust zal afzenden tot bescherming van de Italianen in Spanje. j MADRID, 3 Augustus. De dagbladen maken eene depêche openbaar van den minister van buitenlandsche zaken van Duitschland aan den Duitschen gezant te Parijs en waarvan op den 27»teD Julij mededeeling is gedaan aan den heer Decazes. De keizer ondervindt met diep leedwezen dat het gou vernement van Versailles de Pyreneën openhoudt voor de Carlisten. Indien het gouvernement van Versailles de onzijdigheid aan de grenzen niet wil of niet kan handhaven, dan zal de keizer de noodige besluiten nemen om te verhinderen dat de Carlisten bescherming en hulp vinden op Fransch grond gebied. In het midden latende of hij zich zal verstaan met andere mogend heden om den burgeroorlog spoedig te doen eindigen, heeft de keizer beslo ten eene vloot te zenden om te verhinderen dat de Carlisten de middelen ontvangen om den opstand te doen voortduren. INGEZONDEN. Het derde eeuwfeest van Leidens ontzet zal op Zomerzorg worden gevierd. Dus zal een feest, dat in de eerste plaats Leiden betreft, op het grondge bied eener andere gemeente plaats vinden. Jammer voor Leidens ingezetenen, dat zulk een feest niet in hunne ge meente wordt gevierd. Waartoe heeft nu al die beweging van Musis Sacrum gediend? Waartoe die aanvraag om dien grond af te staan, omdat hij binnen de grens der gemeente ligt, waarop reeds toestemmend werd be schikt? Thans zal er buiten de gemeente een stedelijk feit herdacht worden niet alleen, maar de hooge belastingen betalende stedelingen zullen ook tevens ten koste van vreemden verstoken blijven van de voordeelen die zulk een feest afwerpt. Een vraag en een zwakke klagt van een belastingschuldige. Al* V EM Eüti 'i' IE !4. Getrouwd: ALEXANDER EIGEMAN en JOHANNA JACOBA HILLEGONDA VAN DEN OUWEELEN. die. ook namens wederzijdsche betrekkingen, dank zeggen voor de vele bewijzen van belangstelling. 'sHage, 5 Augustus 1874. - Bevallen van een Zoon S. J. ZAALBERG BRUTEL DE LA RIVIERE. 4 Augustus 1874. Na smartelijk langdurig lijden ontsliep heden, op jeugdigen leeftijd van bijna 24 jaren, mijn innig geliefde Echtgenoot, de Heer H. II. VAN REYSEN. Wed' 11. II. VAN REYSEN, Aalbersen. Wed. II. H. VAN REYSEN, Spanjaard. Leiden, 3 Augustus 1874. C. J. M. VAN REYSEN, Stationchef, Zaandam.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3