ÜIJITKINLANDSCIIE BKKIGTKM. stcuning hunner stadgenooten, die, ieder naar hun vermogen, toch gaarne zullen willen medewerken het derde eeuwfeest van Leidens ontzet luisterrijk te vieren. Dat vertrouwen, wij meenen er ons overtuigd van te mogen houden, zal niet beschaamd worden. Zoo iets, dan verdient de medewer king der Leidsche werklieden tot opluistering der feesten eene warme be langstelling, daar zij een grooten invloed kan uitoefenen op het welslagen der feestviering in het algemeen. Aan een paar oude lieden in het geref. minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis alhier zal morgen een zeldzaam voorregt te beurt vallen. Darlholmeus de Kier en Maria de Haas zullen alsdan hunne 65-jarige eclit- vereeniging vieren. Deze oude lieden, sedert een tiental jaren in dat ge sticht verpleegd, mogen zich nog in een goeden welstand verheugen. In hetzelfde gesticht zullen ook nog op den 12den dezer Casper Piena en Maria Niliot hunne 50-jarige echtvereeniging vieren. Deze herinneringsdagen zul len ongetwijfeld door de in het gesticht aanwezige personen in eene feeste lijke stemming worden doorgebragt. Het schroefstoomschip Cornells Dirks, onder bevel van den kapitein- luit. ter zee J. D. A. de Josselen de Jong, en de Palembangonder bevel van den luit. ter zee le kl. C. ten Bosch, zijn naar zee vertrokken, het eerste vaartuig lot het doen van een oefeningstogt, het tweede met bestem ming naar Alcliin. Het stoomschip Holland, van Batavia naar Nederland, heeft op 1 Aug. van Aden de reis voortgezet. D\ Bronsveld, pred. te Haarlem, heelt voor het beroep naar Utrecht bedankt. - Zondag II. heeft in het seminarie te Warmond de plegtige wijding plaats gehad van msgr. II. van Beek, benoemd bisschop van Breda. De wijding geschiedde door den bisschop van Haarlem. Het statige gebouw was in feestdos gehuld. Boven den hoofdingang prijkte tusschcn groote slingers en kleurige wimpels het wapen van Breda's derden bisschop, de zilveren beek in het blaauw veld gesierd, met het wapen van het bisdom, de Moe dermaagd van goud met drie sterren in zilver op rood, en de zinspreuk: "Leniler perfhiit." In een eenvoudig Lalijnsch chronogram heetten de leer lingen van het seminarie den verkoren bisschop welkom. In de kapel met de wapens der bisschoppen van Haarlem en Breda, met vlasgen en groen gesierd, was onder het orgel boven den ingang een zinrijk chronogram geplaatst. De Ned. Industr. meldt dat de minister van binnenl. zaken de over kapping van het spoorwegstation buiten de Dellsche poort le Rotterdam (aanbesteed op 9 Julij jl.), opgedragen heeft aan de vennootschap: de ijzer gieterij De Prins van Oranje te 's Gravenhage, die, behoudens een betrek kelijk zeer klein verschil met twee Duitsche firma's, de laagste som had ingeschreven, t. w. ƒ272,816; de begrooting was 327,000. Het fVeekblad van Voorne maakt melding van een soort van agitatie en spanning, die te Brielle ontstaan is door het plotseling verplaatsen van den aldaar zeer beminden en om zijn regtschapenheid algemeen geachten pastoor van Saagsveldt, die eensklaps last ontvangen heeft, te zorgen dat hij Zaturdag II. de gemeente te verlaten had. Dit geschiedde niettegen staande de pastoor de volgende week zijn zilveren feest te Brielle zou vie ren waarvoor in de gemeente toebereidselen zijn gemaakt. Men wist de juiste oorzaak en aanleiding van dit zonderling verplaatsen niet aan te wijzen. Het gerucht wierp de schuld op raddraaijers in den boezem van 's mans eigen gemeente. Uit Amsterdam meldt men dat in den hortus hotanicus aldaar de Vic toria regia weder in volle ontwikkeling is. Te Broek in Waterland zijn eergisteren avond twee woonhuizen een prooi der vlammen geworden. -- Vrijdag 11. had te Weesp een treurig ongeluk plaats. Een jongentje van ruim 3 jaren, spelende op eene binnenplaats, geraakte in een put, waaruit het voor dood werd opgehaald. Door den dadelijk ontboden geneesheer werden alle middelen der kunst aangewend, om de levensgeesten weder op te wekken, maar te vcrgeels. In betrekkelijk korten tijd is dit het vierde kind, dat in den omtrek op zoo ongelukkige wijze het leven verliest. De heer D. .1. Mich iels, onlangs te Meppel overleden, heeft bij zijn testament, onder bezwaar van vruchtgebruik aan zijne echlgenoole, gelega teerd: aan de lterv. diaconie te Zwolle ƒ1600 en aan het diaconie-armhuis der herv. gemeente te Meppel 2300, onder bepaling, dat de rente van laatstgenoemde som zal moeten strekken om jaarlijks op l'aschen en Kers mis de in dat huis gealimenteerden te onthalen. 's GRAVENHAGE 4 Augustus. Door den minister van koloniën zijn de hh. L. Th. Schneider, W. M. H. van Schmid, P. J. Voorstad. E. van Assen, C. A 11. Kiihr, W. F. L. Boissevain en 11. J. Post, gesteld ter beschikking van den gouverneur-gene raal van Nederl. Indië, om le worden benoemd lot ambtenaar bij de bur gerlijke dienst daar te lande. De luitt. ter zee )e kl. II. J. van Broekhuyzen, C. de Klopper en J. M. Berends, en de officier van gezondheid 2e kl. G. F. ltochat, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Men zal zich herinneren dal in den namiddag van 8 Julij in het Wil lemspark alhier een agent van policie, toen liij een beschonken persoon, dien bij te vergeefs tot rust had aangemaandnaar het poticie-bureau wilde overbrengendoor dezen werd geschopt en geslagen en met zijn hartsvan ger, die hem ontnomen was, hem eene bloedende verwonding aan het hoofd werd toegebragt. Deze persoonv. M. genaamd en stukadoor van beroep, stond jl. Dingsdag voor de arrond.-regtbank teregt, beklaagd van wederspannig- beid tegen een bedienend beambte iu functie en het toebrengen eener kwetsuur, waardoor bloedstorting is veroorzaakt. De subst.-officier van justitie, m'. Roest, eischte voor dit feit eene veroordeeling tot e'én jaar eenzame opslui ting en de verdediger, mr, van Raalte, wederlegde het gevoelen van het openb. ministerie en verzocht de regtbank verzachtende omstandigheden, die z. i. aanwezig waren, in aanmerking te willen nemen Heden ochtend deed de regtbank in deze zaak uitspraak. Zij nam bij haar vonnis het vroeger goed gedrag van den bekl. als verzachtende omstandigheid in aan merking en veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf in eenzame opsluiting te ondergaan. In de zitting van den gemeenteraad van heden zijn de hh. dr. P. H. Schonte, civiel-ingenieur, leeraar aan de hoogere burgerschool le Nijmegen, en dr. jhr. Evertsadsistent aan het zoölogisch-zoötomisch instituut te Göt- tingen, benoemd tot leeraren, respectivelijk in de werktuigkunde, het regt- Irjnig teekenen en in de natuurlijke historie aan de hoogere burgerschool te dezer stede. Dr. J. P. van der Stok, sedert eenigen tijd belast met het onderwijs in de scheikunde en natuurlijke historie aan het gymnasium al hier, werdrdefinitief tot leeraar in die vakken benoemd. Uit een viertal aanbevolenen koos de vergadering tot directeur der ge meentelijke gasfabriek den heer J. E. M. Kros, commissaris der algemeene Ned. gasverlichting en verwarming en directeur der gasfabriek te Carcassone, in Frankrijk. Met 15 van de 29 stemmen werd h|j tot die betrekking be noemd, terwijl 7 stemmen waren uitgebragt op den heer H. Linse te Utrecht en 5 op dr. W. F. Koppeschaar alhier. FRANKRIJK. Zaturdag heeft in de afdeelingen der nationale vergadering de verkie zing plaats gehdd van de afgevaardigden, die gedurende het reces de per manente commissie zullen uitmaken. Daartoe zijn gekozen van de legitimisten 5 leden, van de gematigde regterzijde 2, van het regler-centrum 9, van bet linker-centrum 5, van de gematigde linkerzijde 2 en van de uiterste linker zijde 2. De permanente commissie is dus zamengesteld uit 16 leden der regter- en 9 leden der linkerzijde. De Bonapartisten zijn er niet in verte genwoordigd. De afgevaardigden in de nationale vergadering uit de Beneden-Pyre- neën hadden het plan gevormd de regering te interpelleren over hare sym pathie ten opzigle der Carlisten, maar op verzoek van den minister van binnenl. zaken heeft dit niet plaats gehad. Hij gaf aan de afgevaardigden te kennen dat de regering onder de tegenwoordige omstandigheden onmo gelijk een antwoord geven kon en verzocht hun derhalve van hun voorne men af te zien. De republikeinsche bladen dringen steeds op het ontslag van den heer de Naudillac, prefect van de Beneden-Pyreneënaan. De van verschillende zijden beweerde begunstiging der Carlisten door.j Fransche ambtenaren aan de grenzen wordt door het Journ. off. deels ont kend, deels verontschuldigd. Aan de ambtenaren zijn de duidelijkste instruc- liën gegeven en de ontvangen rapporten toonen aan dat die instrucliën goed begrepen en opgevolgd zijn. Men moet, zegt dit blad, in deze aangelegenheid echter rekening houden met de bezwaren, welke de Fransche ambtenaren in de uitvoering ontmoeten. Eene zoo uitgestrekte en door golvend terrein loopende grenslijn als die der Pyreneën kan niet volledig onder toezigt worden gehouden. Wilde men zulks doen, er zou een geheel legercorps toe vereischt worden. Wat de in de laatste dagen besproken quaeslie van de erkenning van het Spaansche gouvernement betreft, is de Fransche regering, schoon ongenegen hierin voor te gaan, bereid in overleg met de andere groote mogendheden te handelen. Het met het dep. van buitenlandsche zaken in betrekking staande Memorial Diplomatique laat op de mededeeling, dat de minister üecazes een onderzoek heeft ingesteld naar de gegrondheid der door de Spaansche regering inge diende klagten, de volgende opmerking volgen: //Het beste antwoord op deze Klagten ware misschien daarin te vinden, dat men zich in gemeenschap stelde met de andere, naar men zegt daartoe zeer gunstig gestemde, mogend heden om het feitelijk gevestigde gouvernement van Madrid te erkennen. Hoeveel onregelmatigs er ook in de wordingsgeschiedenis dier regering te vinden is, het vertegenwoordigt niettemin de liberale elementen van Spanje, welke eene zekere conservative tint dragen. DiriTSCHIiANU. In de Köln. Zeit. wordt gezegd dat er geene ^sprake is van het aan land zetten van Duitsche troepen noch van repre'sailles tegen de Carlisten wegens den op den kapitein Schmidt gepleegden moord, doch dat het krui sen van het eskader waarschijnlijk de kanalen zal afsluiten, langs welken de Carlisten den toevoer plegen te ontvangen, welke hen in de gelegenheid stelde hunne gruweldaden te verrigten. De voorgenomen zending van een eskader naar de Spaansche kusten heeft ten hoogste den toorn der clericale bladen opgewekt. Vooral is het Baijrische Faterl. daarover zeer verontwaardigd. Het laat zich o. a. aldus uit: Wat wil de Pruis nu weer? Het schijnt wel, dat hij op nieuw met dezen of genen twist zoekt. Zwarte wolken pakken zich aan den staat kundigen horizon zamen. Maar wien geldt dat alles? Waarom moet er op nieuw van leer worden getrokken? Wie heeft nu weer dén //Duitschen man" durven bcleedigen? Wie is de ongelukkige, die zich den toorn van den man met den gestreepten duim op den hals heeft gehaald? Wie heeft er nog wat milliarden en pendules te veel? En verder: Het laat zich zeer gemakkelijk begrijpen, waarom de liberalen in het algemeen en de Duitsche liberalen iu het bijzonder, zoomede hunne loontrekkende leermeestersde vuige liberale dagbladen, zoo woedend zijn over de zegepralen door de Car listen in Spanje behaald. Zij weten, dat zoodra het katholiek beginsel, het regt en de ware, christelijke vrijheid in Spanje zullen hebben gezege vierd, datzelfde feit weldra in Frankrijk zal worden aanschouwd. Dal is hetgeen allen met angst en schrik te gemoet zien. Bestijgt koning Carlos de VIIde den troon van Spanje, dan heeft men den voorbode aanschouwd van de wederoprigting der wettige monarchie in Frankrijk; van de omver werping van den revolutionairen zetel van Victor Emanuel in Italië; van den terugkeer van Frans den II^" te Napels; van het herstel der wereldlijke

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2