BUITENLANDSCHE BER1GTEN. PER TELEGRAAF. Eendracht maakt macht! van het koopvaardijschip Anna Sophie, van Batavia binnengekomen, eene slang van 8 a 9 voet lcngle. Het monsterachtige dier zat tusschen de kofïijbalen en de garnering. Hoewel het dier reeds dood was had het blijkbaar kortelings nog geleefd. Niemand der schepelingen begrijpt hoe deze onwelkome passagier aan boord is gekomen. Te Franeker is Woensdag 11. door een windhoos vrij wat schade aan- gerigt. De kracht van de hoos was zoo sterk, dat van sommige kermis kramen en tenten geen stuk bleef staan en de planken als bladeren in de lucht zwierden. Een ijzeren leuning, die in steen gemetseld was, werd door den val van een tent en de kracht der hoos uit den grond geligt eu op zij geschoven. Een aak, die digt bij de stad op het land lag. werd op genomen en kwam op een stuk houwland weer teregt. De ontsteltenis was groot, daar bij het prachtige weder vele kinderwagens buiten waren. Een kind naast een tent staande geraakte daaronder, maar bekwam gelukkig geen letsel. Enkele houders van kramen verloren bijna alles wat zij bezaten. 's GRAVENHAGE1 Augustus. Door Z. M. is aan den majoor N. van Rhijn, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, werkzaam bij het depart, van oorlog, op zijne aan vrage, pensioen verleend. Voorts zijn door Z. M. benoemd: bij het wapen der infanterie: bij het f reg-tot len luit., de 2e luit. G. F. van Muiken, van het corps; bij hel 3e reg., tot kapitein 1' kl., de le luit. H. P. C. van der Teen, van hel 8* reg.; bij het 8e reg., tot 1"> luit., de 1' luit. W. J. J. J. Ledel, van het corps; bij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, tot kapitein 2e kl de le luit. A. M. Polvliet. van het corps; bij het wapen der cavalerie tot 2en luitenant: bij het le reg. huzaren, de kadet G. P. A. G. H. Romer; bij het 3' reg. huzaren, de kadet C. F. van de Poll; bij het wapen der ar tillerie tot 2eD luitenant: bij het le reg. vesting-artillerie, de kadetien jhr. L. A. P. Six en C. J. Greven; bij hel 2e reg. vesting-artillerie, de kadet C. Suermondt; bjj het 3e reg. vesting-artillerie, de kadet J. van Kuyk; bij het reg. rijdende artillerie, de kadet E. C. Boogaert; bij het corps inge nieurs, mineurs en sappeurs tot 2en luitenant: de kadetten A. J. Doorman, J. P. Koolemans Beynen, H. J. van den Broek, F. 11. L. de Wijs en M. Onnen; tot 2" luit. bij het wapen der genie van het leger in Nederl. Indië, de kadet P. C. ,1. Noorduyn; tot 2en luit. bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië, de eervol ontslagen 2e luit. van het wapen der infanterie van het leger hier te lande. H. C. Consemulder; bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Nederl. Indië tot officier van gezondheid 2e kl., de heeren J. Leber en J. von Kiss, civile geneeskundigen. Door den minister van koloniën zijn de hh. m". C. H. Prins en H. K. Havinga Oortwijn gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, om te worden benoemd tot regterlijk ambtenaar daar te lande. Heden morgen hebben de prinsen Hendrik en Willem, zonen van den kroonprins van Duitschlana, met hunnen gouverneur, Scheveningen en de residentie voor goed verlaten. Alvorens naar Berlijn terug te keeren hebben zij de werken en haven te Nieuwediep bezocht, waartoe zij zich dezen ochtend per Hollandsche spoor derwaarts begaven, om vervolgens na eenig toevens te Amsterdam en te Rotterdam naar hunne bestemming te vertrekken. Generaal Verspyck, die eergisteren avond uit 's Bosch te dezer stede, is aangekomen en bij zijnen behuwdbroeder intrek nam, heeft heden ochtend' de residentie weder verlaten en zich naar Brussel begeven. De gewezen onder-bevelhebber der tweede expeditie tegen Atchin wordt over 14 dagen terugverwacht en zal zich alsdan definitief hier met der woon komen ves tigen. Alhier is aangekomen dr. Mayo, dirigerend officier van gezondheid bij het leger in 0. I.onlangs van de tweede expeditie naar Atchin teruggekeerd. Heden ochtend ten 10 ure had de teraardebestelling plaats van den op zoo ongelukkige wijze vermoorden koetsier Hansen. In de van der Duynstraat bevond zich eene groote menigte menschenblijkbaar nog door het gebeurde getroffenvoor de woning van den verslagene. De jonge dochter, die voor een paar weken werd gearresteerd onder verdenking van zich aan kindermoord te hebben schuldig gemaakt, is gis teren weder ontslagen. Ten kantore van Gebr. Mooymanalhiergedelegeerden in de staats loterij, had dezer dagen het eigenaardige voorval plaats, dat een oud vrouwtjedie haar twintigste kooplot voor de derde klasse verlangde te verwisselen, in plaats van een ander loterijbriefje eene som van/850 ont ving. Buiten haar weten was de prijs van ƒ20000 op het lot gevallen, waarvan zij een gedeelte bezat. FRANKRIJK. Omtrent het door de nationale vergadering Woensdag genomen besluit zegt de Republ. /rang.: Het eenige voorval van de zitting dat melding verdient is de inmenging der regering in de discussie. De minister van bin- nenlandsche zaken heeft het noodig geacht de vergadering te stijven in haar voornemen om alles te laten liggen en op reces te gaan. En werke lijk is de vergadering zóó zeer verzwakt, dat zij tegen het schouwspel harer eigene zwakheid beschermd moet worden. Uit deze inmenging van de regering in eene quaestie, welke uitsluitend de nationale vergadering I aangaat en waarin hare souvereiniteit zorgvuldig behoorde te worden ge ëerbiedigd, blijkt trouwens zonneklaar hoe ver de vergadering gevorderd is op den weg van prijsgeving harer regten en verlies van hare levensvatbaar heid. Alles is thans tot na het reces uitgesteld. Dat de quaestiën niet opgelost worden is thans noch aan de regering noch aan de meerderheid te wijten. Maar bij de natie blijft de ontbinding aan de orde, en die magt pleegt niet, gelijk eene door coalitiën gevormde meerderheid, quaestien in behandeling te nemen met het doel om die te ontgaan, te verdagen en uit te dooven. Van dit oogenblik al heeft de openbare meening haar oordeel gevormd. De ontbinding is zeker en niet te ontwijken, en weldra zullen de afgevaardigden, die tegen hebhen gestemd, ondervinden dat de kiezers I het euvel opnemen dat zij de door alle belangen der natie met aandrang gevorderde oplossing voor vier of vijf maanden hebben weten tegen te houden. Door den heer Lamy is op het voorstel tot prorogatie der zittingen van de nat. vergadering het amendement voorgesteld, dat de kamer hare zittingen uiec zal schorsen, alvorens eene beslissing genomen te hebben omtrent den staat van beleg, waarin 25 departementen en 7 steden nog steeds verkeeren. De jury voor het ontwerp der kerk, die op den Montmartre te Parijs voor het 11. Hart zal worden opgerigt, heeft den eersten prijs (12000 fr.) aan den heer Abadie, den tweeden (8000 fr.) aan den heer Davioud eu on derscheidene kleinere prijzen aan andere bouwkundigen toegekend. DUITSCHLAHD. Te Wilhelmshaven en te Kiel worden toebereidselen gemaakt voor de uitrusting van het eskader dat naar de Spaansche wateren zal vertrekken. Groote massa's krijgsmaterieel, ammunitie enz. zullen zoo spoedig mogelijk aan boord der schepen worden gebragt. Wat betreft den last, aan den be velhebber van het eskader gegeven, daarvan is niets bekend. De bevelen, aan den schout-bij-nacht Ilenke gezonden, mogen eerst worden geopend, wanneer hij in volle zee zal zijn. Men heeft ontdekt dat er bij de post-expeditie tusschen Berlijn en Kis singen schending van het brievengeheim heeft plaats gehad. Bismarck had uit Kissingen twee couverts met brieven of stukken naar Berlijn gezonden. Het eene is aldaar eenige, het andere 24 uren te laat aan hel ministerie afgeleverd en van dit laatste couvert was het officiële zegel geschonden. Bij onderzoek is geblekendat de bezorging van het eerste couvert is vertraagd door eene onvoorziene belemmering onderweg. Daarentegen is de vertraging van het tweede en de schending van het zegel nog niet opgehelderd. Te Berlijn heeft zich in eene bijeenkomst van katholieken eene «Ber- lijnsche vereeniging van de centrums-partij" geconstitueerd, ter naauwere politieke vereeniging van de katholieken na de sluiting van den "Katholiken- Verein". De voorgestelde statuten werden eenstemmig aangenomen, ook door den mede aanwezigen bekenden leider der sociaal-democraten, Hasselman. VERSAILLES, 31 Julij. De nationale vergadering beraadslaagde over het voorstel tot schorsing harer zittingen. Gambelta bestreed de prorogatie in eene breedvoerige redevoering; hij zeide dat de kamer hoogstens ééne maand op reces moet gaan, wanneer zij volstrekt vacantie wil nemen, doch dat zij dit in geen geval kan doen, alvorens den staat van beleg te hebben op geheven. Na de hervatting harer zittingen moet het haar eerste pligt zijn een gouvernement te constitueren. De heer Clapier verdedigde het prorogatie- voorstel. De vergadering verwierp met 366 tegen 305 stemmen het amen- dement-Turguet, waarbij opheffing van den staat van beleg gedurende de verkiezingen gevraagd wordt. Zjj nam zonder wijziging het ontwerp-voorstel der commissie aan, waarbij de zitting van 6 Augustus lot 30 November ver daagd wordt. De heer Brisson vroeg of het gouvernement denkt, dat gedurende de schor sing der zittingen de royalisten even als voor 20 November 1873 zullen voortgaan eeu comité te organiseren, dat gedachten wisselingen houdt met den pretendent, om zoo doende bij de hervatting der zitting een voorstel tot herstel der monarchie voor te bereiden. De Cissey antwoordt hierop, dat de regering in alle gevallen de magt van Mac Mahon en de wet zal doen eer biedigen met alle middelen welke de wet haar aan de hand geelt. Na het sluiten der algemeene beraadslagingen verwierp de vergadering het amen dement Lamy, om niet uit een te gaan voor dat de wet lot opheffing van den staat van beleg behandeld is, met 377 tegen 307 stemmen. PARIJS, 1 Augustus. Het gerucht betreffende het zenden van een krach tige Spaansche nota wordt tegengesproken. De gewisselde mededeelingcn waren van vriendschappelijken aard. Frankrijk begunstigt geenszins de Carlistcn en heeft alle maatregelen genomen om zooveel mogelijk een wa kend oog te houden; doch om een volkomen toezigt uit te oefenen ware een legercorps in de Pyreneën noodig. Met betrekking tot de erkenning van de Spaansche regering zal Frankrijk zich aansluiten bij hetgeen de mogendheden zullen doen. BERLIJN, 31 Julij. De Staatsanz. meldt dat het hoog-geregtshof vernie- I tigd heeft de beslissingen van de arrondisscments-regtbank en van het hof van appèl te Paderhorn, betreffende de geldboete voor den bisschop van Paderhorn betaald, en, op nieuw regtdoende, beslist heeft: dat geldboete door niemand anders dan door den veroordeelde zeiven betaald kan worden. ROME. 31 Julij. De Opinione prijst het voornemen der Duitsche regering een eskader naar de Spaansche wateren te zenden, en zegt vernomen te hebben dat de groote mogendheden insgelijks over het zenden van een i eskader derwaarts onderhandelen. Dit was de spreuk onzer Vaderen en wordt ook nog door den Leidschen fabrieksarbeider in beoefening gebracht wanneer hij iets degelijks wil daar- sleilen; zij toonden dit ook nu weder door gehoor te geven aan de uitnoo- diging van eenige vrienden uit de arbeidende fabrieksklasse, die zich ten doel stelden om het jubilé van Leidens ontzet op 3 October e. k. op eene waardige wijze te helpen vieren, en daartoe met vergunning der Feestcom missie een optocht door onze oude sleutelstad te houden. Een 26-tal, meest meesterknechts of opzichters op fabrieken in. Leiden, hebben zich reeds verbonden om hunne mede-arbeiders tot bereiking van dat doel aan te sporen, en alzoo hulde te brengen aan ons voorgeslacht, dat door volhardenden moed en onbezweken trouw de vrijheid onzer stad heeft gered en daardoor de zaak des Vaderlands op 't uitnemendst heeft bevorderd. Voorloopig is uit bovengenoemd getal leden reeds eene commissie gevormd, bestaande uit een l5te en 2(Je president, lste en 2de secretaris en lste en 2de penningmeester, die allen zonder onderscheid uitnoodigen hunne vergadering of bijeenkomst bij te wonen, die Maandag 3 Aug. e.k. 'savonds ten 8 ure zal gehouden worden in een der lokalen van het Koffiehuis «Eigenzorg", builen de voorm. Rijnsburger Poort. Hoofdzakelijk noodigen zij diegenen uit, die op Fabrieken of Trafieken als meesterknecht of opzichter fungeren. Namens het Bestuur, R. BRÜESTERHUYZEN, Pres. Bij warm weder is er niets beter dan het Eau d'Anvers. Met giet van deze parfumerie in de holte der hand en wrijft er het voorhoofd en de slapen mede in. Na eenige oogenblikken wisselt een aangename koelte de zoo lastige hitte af. In den zomer is er geen verfrisschender parfumerie dan het Eau d'Anvers. PROGRAMMA VAN .MH'jKÏKKl'tTV OKKIXC5KAi. Komerzorg. Dingsdag 4 Augustus, des avonds ten half zeven ure, directie II. Völlmar. le Afd. 1. «Le Repos", Grande Marehe, Garrouste; 2. Ouverture de l'opéra "Le Billet de Marguerite", Gevaerl; 3. Souvenir de "Lucrezia Borgia", opéra de Donizetti, Suppé; 4. "Le Juif Errant", Intro duction et Valse, Burgmilller; 5. Fantaisie sur des motifs de l'opéra «Phile mon et Baucis" de Gounod, Dunkier. 2e Afd. 6. Ouverture «Rienzi" (Der Letzte der Tribunen), Wagner; 7. Fantaisie et Variations sur des motifs de «Préciosa" de Weber, Dunkier; 8. "Air d'Eglise" (1667), Stradella; 9. Suite de l'opéra de Vcrdi »Le Trouvère", Dunkier; 10. «Cosette-PolkaSellenik. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6