BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 3 Augustus Ó874, iï°. 679. BINNENLANDSCHE BERtGTEN. LEIDEN, 1 Augustus. In de zitting van den gemeenteraad van heden, waartoe nu 16 leden waren opgekomen, werd behandeld de eergisteren uitgestelde zaak betreffende de tolheffing aan den Rijnsburgervliet. De heer Cock drukte zijn leedwezen uit dat hij aanleiding had gegeven tot vertraging der zaak, maar hij had daarover geen berouwdaar hem nu door het inzien der door burg. en weth. overgelegde stukken de zaak meer duidelijk was geworden. Zijn voorloopig oordeel had slechts geringe wijziging ondergaan. Hij had de schade door de stad te lijden op ƒ1000 begroot en nu was hem gebleken dat die p. m, ƒ500 zou beloopen; die som achtte hij echter nog te veel om die aan den pachter als schadeloosstelling te geven. Burg. en weth. ver keerden, zijns inziens, in de meening dat zij door het pachtcontract aan handen en voeten gebonden waren en de voorwaarden van den pachter moesten aannemen. Dit was het geval niet. Bij art. 12 van het contract toch was bepaald dat, wanneer het tariel wijziging mogt ondergaan, de pachter met het einde van het dan loopende jaar kon worden ontslagen. Volgens strikt regt moet de pachter de volle pacht betalen tot ultimo Decem ber. Hij zou echter van dit regt geen gebruik willen maken, maar hem eene schadevergoeding van ƒ150 of iets meer willen geven. De ƒ500 zou hij wel willen geven, bijaldien hij direct wilde weggaan. De heer Verster vereenigde zich met het aangevoerde door den heer Cock. De voorzitter meende te moeten opmerken dat de stukken, waarvan de heer Cock ge sproken had, niet nu waren overgelegd, maar reeds sedert Dingsdag hadden ter visie gelegen. Het door den heer Cock aangehaalde stond in het con tract, maar er stond toch //met het eind van het loopende jaar." Men zou den pachter in het bezit moeten laten van het hek. Gedep. staten drongen niet ten onregte aan op de invoering van het door den koning goedgekeurde tarief. Reeds vroeger was den pachter ƒ1200 toegekend, niet als geschenk, maar wegens schade buiten zijne schuld geleden. De heer Cock zeide dat ook hij den pachter wilde behouden, en wel met verlaagd tarief. Volgens hel contract moest de man dankbaar wezen dat men hem wilde ontslaan. De voorzitter zeide dat wanneer men den pachter op dien voet wilde doen blijvenmen toch daarbij de overtuiging had dat hij groote schade zou lijden. De heer Goudsmit vereenigde zich met het gevoelen van den heer Cock. De zaak was in het contract voorzien, en de geleden schade viel binnen de grenzen van dat contract. Wat hem betrof, hij zou zelfs verder willen gaan dan de heer Cock en in het geheel geen schadevergoeding geven. De voorzitter kon dit niet toegeven. In de verste verte was er geen aanleiding geweest om hierover te denken en met het uitgebreidste verstand had de pachter het niet kunnen voorzien. Het art. was in het contract gebragt met het oog op eene mogelijke verhooging van het tarief. In stemming gebragt werd de voordragt van burg. en weth. verworpen met 10 tegen 6 stemmen. De pachter zal nn bekend worden gemaakt met de zienswijze van den raad. Door den heer Veefkind werd daarna nog het woord gevraagd. Ilij wees op eene der bepalingen in zake het verstrekken van duinwater, t. w. dat aan de bedeelden der verschillende godsdienstige gezindheden bewijzen voor het kostelooze verkrijgen van het water door de betrokken armbesturen zullen worden algegeven; terwijl vroeger bij de behandeling dezer zaak in den raad, blijkens het voorstel der commissie van financiën, het denk beeld was ook nog andere behoeftigen in dat voorregt te doen deelen, en daartoe de tusschenkomst van de heeren der gebuurten in te roepen. Zijns inziens moest niet alleen aan bedeelden, maar ook aan hen die gra tis geneeskundige hulp erlangdenhet water gratis verschaft worden. De heer Stoffels zeide dat men voor de afgifte der kaarten geen andere men- schen had kunnen verkrijgen dan die op de openbaar gemaakte lijst voor kwamen. Men had voorts over deze zaak eene conferentie met de armbe sturen gehad, ten gevolge waarvan de zaak was geregeld en na 8 of 14 dagen kon men zien of de maatregel aan het doel beantwoordde Het plan was niet alleen aan de thans bedeelden, maar ook aan hen die alleen des winters bedeeld worden het water gratis te geven, maar men wist nog niet of de voorraad water, die aangevoerd kon worden, genoegzaam zou zijn voor de aanvrage. De aanvrage om duinwater was bij droogte veel grooter dan na regen. Gisteren had men zelfs eene volle schuit water, zonder dat men wist waar het te plaatsen. De heer Goudsmit was van meening dat daar het hier alleen een maatregel was van controle om het mis bruik tegen te gaan. men dien maatregel zoo liberaal mogelijk moest uit voeren. Dit zou, zeide de heer Stoffels, dan ook het geval zijn. De zoo ijverige ondernemer der zwem- en badinrigting Rhijnzigt, de heer Kramer, lettende op de gunstige resultaten die verkregen worden in de plaatsen waar inrigtingen beslaan tot baden en zwemmen voor het vrouwelijk geslacht, en overtuigd dat zoowel voor meisjes als voor jongens het baden en zwemmen eene nuttige en gezonde ligchaamsoefenigg is, heeft het plan opgevat tot het inrigteu van een dames-bassin, uitsluitend voor dames en meisjes. Rhijnzigt biedt wel eene gelegenheid aan voor vrouwen en meisjes om een bad te gebruiken, maar niet tot wat men eigenlijk baden noemt, daartoe is meerdere ruimte noodig, die vooral noodzakelijk wordt voor hen die in de zwemkunst eenigzins geoefend zijn en naar vrijer beweging uitzien. Uit plan. zegt de ondernemer, is alleen door zamenwerking te verwe zenlijken. Wanneer een kapitaal van ƒ1600. tegen 4 pCt. rente, in aan- deeleu werd bijeengebragt en men verzekerd was van de deelneming van 120 leden, legen eene jaarlijksche contributie van ƒ6, dan kon aan de zaak uitvoering worden gegeven. Hij wil het beproeven en aan heidens ingeze tenen de gelegenheid geven van hunne ingenomenheid met eene dergelijke inrigting te doen blijken. De zaak verdient zeer zeker eene ernstige over weging en de soliditeit van den ondernemer is een waarborg voor eene allezins goede en doelmatige uitvoering. Gedurende de maand Julij 1874 zijn in de Leidsche volksgaarkeuken afgeleverd: 2790% portiën warme spijs, 275 portiën vleesch, 55y2 portiën spek; totaal 3121 portiën. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 72 tot 88 volwassen personen en 30 tot 34 kinderen. Te Warmond verspreidde zich heden middag het gerucht dat er een dolle hond rond liep, die reeds 5 honden gebeten had; na afmaking bleek echter dat de hond niet dol, maar slechts kwaadaardig was geweest. Het schroefstoomschip Sambasonder bevel van den luit. ter zee 1« kl. L. G. C. van Wachendorfï van Rijn, is gisteren van Rotterdam naar zee vertrokkenmet bestemming naar Atchin. liet stoomschip Prins van Oranje, op reis naar Batavia, is op 31 Julij van Suez vertrokken. De Prinses Amalia is op 31 July te Batavia aangekomen en de Conrad is op 30 Julij van Batavia vertrokken. I— Bij de voortzetting van de werkzaamheden in de algemeene vergadering van het Ned. onderwijzersgenootschap te Groningen zijn behandeld de grond- slagen enz. waarop, naar het inzigt des genootsehaps, eene wet op het lager I onderwijs moet berusten, en de bepalingen die zij zou moeten bevatten. Sedert de invoering der wet van 1857 waren van verschillende zijden stem- l men opgegaan om wijziging van verschillende bepalingen te verzoeken; het genootschap had op vorige algemeene vergaderingen de wenschelijkheid van [i de wijziging van eenige artikelen uitgesproken en door het hoofdbestuur was V eene commissie benoemd, om na bekomen inlichtingen der afdeelingen de wenschen der onderwijzers op dit punt te formuleren. Deze commissie had I aan den haar opgedragen last voldaan en eenige punten vastgesteld, waar- f over thans werd beraadslaagd. Als grondslagen eener zoodanige wet wer- den bij acclamatie aangenomen: 1. de gemeentelijke inrigting van ons ondcr- wijs moet behouden blijven; 2. de handhaving der kerkelijk-neutrale en tevens zedelijk godsdienstige school; 3 wettelijke invoering van den leer- i pligt; 4. de grootst mogelijke vrijheid voor hel bijzonder onderwijs. Daarna p werd uitvoerig beraadslaagd over de bepalingen betreffende den omvang van |j liet onderwijs. Vooral was daarbij belangrijk het debat over het al of niet opnemen van het leervak //vormleer". Met groote meerderheid van stemmen jj werd besloten dit vak weg te laten. In eene volgende algemeene vergade ring zullen deze besprekingen voortgezet worden. Onder de gesignaleerde personen komt voor: Pieter Johannes Bonte, sergeant-schrijver op het stoomschip Sambas. Die persoon is in den middag van den 22en Julij jl. door den officier van administratie van genoemd stoom schip naar den betaalmeester te Rotterdam gezonden om een mandaat van ƒ750 in te wisselen, en na het montant daarvan ontvangen te hebben niet teruggekeerd, zijnde hij volgens berigt van de politie te Amsterdam het laatst gezien in burgcrkleederen en in gezelschap van een dametje, dat de gelden bij zich moet hebbenaan boord van de Harlinger boot te Harlin- gen, bij aankomst van Amsterdam aldaar op den 23<° Julij jl. Te Oudshoorn, aan 'sMolenaarsbrug, is Woensdag 11. de algemeene ver gadering gehouden van de onderwijzers uit het vierde district dezer provin cie, onder voorzitting van den schoolopziener, den heer mr. J. A. F. Coebergh. Naar men uit Boskoop meldt is de aardbeziënpluk zeer overvloedig ge weest, maar daartegenover stond een lage marktprijs. De door de aard- beziën-compagnie verzonden hoeveelheid heeft ongeveer 25 mille opgebragt. Donderdag ochtend ontdekte eene burgervrouw, wonende in de Berken- rodesteeg te Haarlem, dat haar waschgoed van eene buitengewone, sterke lucht, op petroleum gelijkende, doortrokken was. Toen men vervolgens de pomp. waaruit het water was gehaald, nader onderzocht, kreeg men de zekerheid, dat het water werkelijk met eene groote hoeveelheid petroleum was vermengd; een groot aantal emmers heeft men daarna uitgepompt, en eenige buren hebben de petroleum daarna ook gebrand. De juiste oorzaak van dit verschijnsel is nog niet opgespoord; alleen weet men, dat in de nabijheid een vat petroleum heeft gelegen, dat welligt heeft gelekt. Er wordt een onderzoek door een deskundige ingesteld en inmiddels is de pomp gesloten. (ff. C.) Te Amsterdam heeft eene bijeenkomst plaats gehad van de commissie tot voorbereiding van een Ned. rundveestamboek, en de afgevaardigden van de vereenigingen die in hoofdzaak het plan der Hollandsche maatschappij van landbouw steunden. De aanwezigen uitten als hunne meening, dat de oprigting van eene vereeniging »het Ned. rundveestamboek" wenschelijk is, en bespraken daarna eenige hoofdzaken, om later over te gaan tot behan deling van mede vroeger rondgezonden //ontwerp-slaluten" voor zulk eene vereeniging. Het Hbl. geeft de volgende meer uitvoerige beschrijving van bet standjewaarvan de eflectenhoek van de Amsterdamsche koopmansbeurs eergisteren getuige was. De heer S. kwam ter beurze. Hij heeft, het is algemeen bekend, in mindering van 100 pCt. zijn crediteuren 60 pCt. hunner vorderingen, voortspruitende uit speculatie in dividenden handelmaatschappij, betaald, en de grieve tegen hem bestaal daarin, dat hij zou hebben verklaard wel in staat te zijn het volle bedrag zjjner schuld te betalen, doch dit niet te willen. Al dadelijk werden pogingen aangewend om den heer S. van de beurs te dringen, die waarschijnlijk zonden zijn gelukt, wanneer niet twee handelaren, vader en zoon, en eenige anderen 's mans partij hadden opge nomen. S. bleef dus, en tegen den muur geleund, lusschen twee tafeltjes, wachtte hij af de dingen, die daar komen zouden. Voortdurend werd alles in het werk gesteld om S. tusschen de tafeltjes uit te dringen en het schouwspel was voor velen zoo aanlokkelijk, dat de tafels en banken vol stonden met nieuwsgierigen, die. toch niet in staat handel te drijven, zich verlustigden in hel heen en weder gezwaai van twee tegen elkander drin gende menschenstroomcn. Hetgeen op de beurs plaats vond, was buiten de beurs bekend geworden. Op den Dam stond het zwart van de menschen en een sterke poliliemagt was voor de beurs geposteerd. Waarom voor de beurs? Twee beursopzigters, zachtzinnig als lammeren, kunnen toch niet geacht worden orde te houden in den eflectenhoekin dat zamenraapsel van zoovele heterogene bestanddeelen. De politie bleef dus voor de beurs staan, en toen legen half vier de heer S. zijn punt van defensie verliet, begon de drangpartij met kracht op te zetten, naar beweerd wordt, ver sterkt met betaalde personendie nooit op de beurs zijn gezien en voor deze gelegenheid een gastrol kwamen vervullen. Vechtende en tierende, als razende Roelands, stoven nu de partij van behoud, de conservatieven, die den heer S. op de beurs behouden wilden, en de partij van de gewelddadige verdrijving, de revolutionaire, tegen elkander in. De heer S. was de dupe. Hij kwam, de hemel weet, hoe, op straat te regt, en daar stond nog altijd de politie. Het gedrang was verschikkelijk. Sabels werden getrokken, een dier wapens vloog met zoodanig geweld uit de schede, dat het over de hooiden der menigte ging en verdween; er werd gedrongen, gesloolen. ge duwd en gevochtenen eerst toen de heer S. met politiegeleide op het bureel aan de Oudebrug was aangeland, was de strijd uit. die met zoo veel vinnigheid was gestreden. Gisteren was het op de beurs rustiger. S. verscheen ten 1 ure op de beurs en posteerde zich tegen den muur in den effëntenhoek. Circa 2 ure kwamen de bcurs-commissarisscn Quien en Cordes en de polilie-commissaris Vernee, benevens eenige inspecteurs. De heer Vernee maande met luider stemme de aanwezigen tot rust en handhaving der goede orde aan. Later kwamen de burgemeester, de hoofdcommissaris en andere politie-ovcrheden. Voor de beurs was een sterke poliliemagt opgesteld, en een massa men schen verzameld. Ten 3 ure begon S. zijne wandeling over de beurs, ge volgd door de nog aanwezig zijnde beursbezoekers, doch dezen lieten hem met rust. De heer Quien verzocht daarop S. zich te verwijderenwaaraan deze gehoor gaf. Hij verliet de beurs door een zijdeurtjetot teleurstelling van hen die hem op het plein stonden te wachten. Te Wilp zijn 8 huizen, bewoond door 14 gezinnen, een prooi der vlammen geworden: waarbij ook eene groote hoeveelheid hooi, haver en rogge, benevens eenig vee, is verbrand. Te Nieuwe Diep ontdekte men dezer dagen bij het lossen, aan boord

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5