serenade gebragt aan den lieer van Hardenbroekkonnnandanl der schut terij onlangs tot kolonel bevorderd. ÏUJITKNLAiNDSCllË BERIGTEN. BELCilE. De eerste zitting van het internationale congres te Brussel is kort geweest. Een lot het corps diplomatique behoorend lid heeft aan de conferentie voor gesteld dat zij ten aanzien van hare beraadslagingen de geheimhouding in acht zou nemen. Dit voorstel is aangenomen. Het voorzitterschap was aan Belgiö aangeboden, doch dit had daarvoor bedankt. Vervolgens is het aan Rusland aangeboden en door deze aangenomen, waarna baron Jomini tot president verkozen is. Tot secretaris is benoemd de heer de Borchgrave, chef van het kabinet des ministers van buitcnlandsche zaken. Aan deze voorloopige formaliteiten is de eerste zitting gewijd geweest; de tweede is bepaald op Woensdag. Naar men verzekert hecht Rusland meer gewigtaan <len geest dan aan de letter van zijn ontwerp, waarvan het wel begrijpt dat de aanneming in den oorspronkelijkcn vorm bezwaren zou ontmoeten. Vol gens le Nord. zal het congres op zijn minst drie weken duren. Te Gent is in den avond van den 24,lon Julij eene poging tot moord gedaan. Een koopman in suikergoed, Lippens genaamd, was getrouwd met een vrouw, die veel ouder was dan hij en op wie hij echter hevig jalocrsch was. Sinds eenigen tijd kwam daar aan huis een jongman, Claes genaamd, handelaar en commissionnair. meest onder voorwendsel van geld te wisselen, en de echtgenoot veronderstelde, hetzij leregt of ten onregte, dal hij in schuldige betrekking lot zijne vrouw stond. Vrijdag avond kwam de man te huis en vond zijn vrouw met Glaes aan tafel zitten. Plotseling trekt hij een dolkmes int den zak en valt den man, dien hij voor den minnaar zijner vrouw aanzietmet woede aan, hem veertien steken toebren gende. De vrouw wilde tusschen heide komen, maar bekwam insgelijks twee steken, die evenwel geen gevaar opleverden. De vrouw liep de straat op om hulp roepende, en de gekwetste vond insgelijks nog de kracht om de deur uit Ie vlugten en in een naburige herberg te gaan, waar hij neder- zeeg. Terstond werden geneeshecren en het geregt gehaald en de wonden zoo >«;oed mogelijk geheeld, hetgeen tot 11a middernacht duurde, waarna de gekwetste naar het hospitaal werd vervoerd. Zaterdagmorgen was zijn toestand zeer bedenkelijk en men had geen hoop hem in het leven te zullen behouden. De wonden der vrouw leverden geen gevaar op. Wat den schul dige betreft, die werd in zijne woning zonder tegenstand aangehouden. Hij was zeer ter neergeslagen en zat met het kind, dal uit zijn huwelijk is ge sproten op den schoot. W «5 E A IS ffi. LONDEN 28 Juljj. Wij zijn gcmagligd mede te deelen, meldt de Times, dat Z.- K. 11. prins Leopold, wien spoedig na zijne aankomst te Osborne een ongeluk is overkomen, sedert zijne kamer heeft moeten houden. Ofschoon er niet lan ger reden Voor bezorgheid bestaal, moet er eenige tijd verloopen voordat Z. K. II. hersteld zal kunnen zijn. llij is zooveel beter. dat. tenzij zich eene omkeering mogt voordoen, gcene telegrammen aangaande zijn toestand zullen worden gezonden. - Prinses Louise, markiezin van Lome, heeft het voorzitterschap waar genomen eener vcreeniging, die zich ten doel stelt in de armen-wijken der hoofdstad de aankweeking te bevorderen van sier-planten en vreemde ge wassen. Reeds sedert eenige jaren bestaat die vereeniging in Engeland en in Schotland en zij neemt in bloei toe. In de wijken der werklieden te Londen en Manchester bijv. ziet men de fraaiste uithremsche planten. Dat de vereeniging vruchten ziet van hare-aanmoediging, bleek uit het feit dat de prinses 1000 aan prijzen uitdeelde. F ïl A A' K R I«ï K. Men blijft zich nog altijd vleijcn dat het voorstel tot ontbinding der nationale vergadering eene voldoende meerderheid zal verkrijgen. Onder scheidene bladen vooral de Temps en de Siècle, beijveren zich het onver mijdelijke van dien maatregel te betoogen en bij de nog vlottende leden die overtuiging te doen veld winnen, liet zal echter voor vele leden een har de strijd zijn om over zich zeiven het doodvonnis uit te spreken, vooral omdat zij zeker welen niet meer herkozen te zullen worden. Bij de nationale vergadering is een wetsontwerp ingediend, waarbij de minister van openbare werken gemagtigd wordt een aanbod te aanvaar den van de kamer van koophandel te Ilavre. betreffende de in die zeehaven aan te leggen openbare werken. Bij keiz. decreet van 18 Julij 1870 was tol het uitbreiden van de buitenhaven en bet maken van verschillende inrig- tingen voor den handel en de scheepvaart besloten, waarvan de kosten, op 14 milliocn francs geraamd, voor de helft door den staal eu voor de weder helft door de kamer van koophandel, tegen de heffing van een havengeld, zouden gedragen worden. Met de werkzaamheden was, niettegenstaande den oorlog, een begin gemaakt, doch met het oog op den slechten toestand der staatsfinanciën, was bijna uitsluitend voor rekening van den handel van Ilavre gewerkt; in April 1874 had de Lamer van koophandel ongeveer4% en de staat slechts V2 millioen uitgegeven, terwijl het bovendien te betwij felen scheen dat er in de eerste jaren belangrijke sommen voor dit onderwerp op de begzooting konden gebragt worden. In die omstandigheden bood de kamer van koophandel 1111 op nieuw eene som van 6 millioen francs aan de regering aan. in den vorm van een voorschot, dragende 4pCt. rente en binnen 15 jaren terug te betalen. Een uijna gelijkluidend wetsontwerp is ingediend nopens een aanbod van de kamer van koophandel te Marseille. Ook tot verbetering en uitbreiding der havenwerken aldaar was tol den aanleg van werken, welker kosten op 20 millioen geraamd waren, in 11.70 besloien. Volgens de Patrio zou de ingenieur Bazaine, een broeder van den veroordeelden maarschalk, en de chlgenoot van dezen, een gehoor hebben gehad bij Mac Mahon en Item verzocht hebben, de straf van den gewezen opperbevelhebber van het Fransche leger te veranderen in levenslange ver banning, doch dit verzoek kon op dit oogenblik niet toegestaan worden. Kardinaal Gtiiberl, aartsbisschop van Parijs, heeft zich een scherpen aanval tegen Italië veroorloofd. In een mandementna zijnen terugkeer van Rome uitgevaardigd, leest men deze zinsnede: "Ieder moet thans be grijpen dat de kerk bij hare ontzaggelijke uitbreiding slechts geregeerd kan worden door een Paus, van elke wereldlijke magt onafhankelijk, Toen de Italiaansche omwenteling zich van Rome meester maakte, schond zij de ge heiligde regtsbepalingcn niet alleen, maar zij stelde ook in de wereld een vreeselijk vraagstuk, welks oplossing niet anders moet zijn dan liet mis lukken van hare godslasterlijke onderneming of de onderdrukking van de katholieke kerk, d. i. van het christendom." De Siècle verlangt een onder zoek der zaak door den raad van state, boven welk ligchaam de aartsbis schop zich toch niet geplaatst kan achten, maar gelooft echter niet dat de regering zich dezen openbaren hoon van Victor Emanuel zal aantrekken. Eene buste van Jules Janin is in den voorgevel geplaatst van het huis, in de voorstad Passy te Parijs, dat door hem bewoond is geworden. De Union de Vaucluse meldt dat geen enkel der 173 ingezonden Ita liaansche dichtstukken op het eeuwgetijde van Pelrarca door de kon. acade mie van Ia Crusca te Florence de bekrooning waardig is gekeurd. Daaren tegen heeft die academie eene gouden medaille, groot model, aan den ridder Nigra aangebodenals een blijk van erkentelijkheid voor hetgeen door dien diplomaat tot opluistering der feesten te Avignon is gedaan. ir 11 t s c sa a af Door den correspondent van de Kreuzzeit. in hel Carlistische hoofd kwartier wordt nog het volgende gemeld omtrent den dood van kapitein Schmidt. Bij zijne gevangenneming werd hij beroofd van de papieren, die hem als berigtgever van Duitsche couranten konden legitimeren, eu toen is hij ter dood veroordeeld op grond van het eenige in zijne handen achterge laten papier, waarin de maarschalk Concha den kapitein Schmidt verlof gaf overal in het Spaansche leger rond te gaan. Als eenig middel om zijn leven te redden werd hem nog voorgehouden, dat hij tot de katholieke kerk moest overgaan. Drie priesters kwamen in zijne gevangenis om hem deze verzekering te geven, en toen kapitein Schmidt dat middel aangreep en. vergezeld van de drie priesters, als "bekeerde" weder voor den krijgsraad kwam, werd hem door zijne regters gezegd: "Nu kunt gij getroost den dood te gemoet gaan. Volgens den Social-Democrat gaal bij de arbeidende klasse de "goede geest" verloren De heer Ilasenclever, de leider der partij, heft hevige klag- ten aan over achteruitgang en verval van de partij. Er moet veel vlijtiger dan vroeger worden getracht om zich de ware denkbeelden en beginselen dier sociaal-democratie eigen te maken. Daartoe is het in de eerste plaats noodig, voegt hij er bij, dat ieder handwerksman zich dat dagblad aan- schaffe. Dat is het eenig noodige, om de zaken weder te verheffen. Bij de regterlijke magt ontdekt men verschil van meening omtrent het bëtalen van boeten door derden. De regtbank van Paderborn heeft, gelijk men weet, eene dergelijke betaling voor den bisschop geldig verklaard. De kapellaan Kirsch te Vallendar was veroordeeld tot een boete van 70 th.of subsidiaire gevangenisstraf. Een zijner vrienden betaalde dit bedrag voor hem, maar de ontvanger nam het slechts aan behoudens goedkeuring der regterlijke magt. De regtbank te Netiwied heeft 1111 beslist, dat liet geld moest worden teruggegeven en de kapellaan zeif moet betalen, of de ge vangenisstraf ondergaan. Men meldt uit Hanover: Dezer dagen werd de heer Sievers, geeste lijke te Seulingen, door den bisschop van llildesheim in strijd met de wet aldaar tot pastoor benoemd, op bevel der regtbank door een paar man schappen der maréchaussée uit gemelde plaats verwijderd. Heimelijk verliet hij Norlheim, welke plaats hem ten verblijve was aangewezen, en begaf hij zich andermaal naar Seulingen, alwaar hij op nieuw geestelijke diensten verrigtte. In zijne predikatie op Zondag jl. deelde hij aan de ter kerk verzamelde menigte mede. dat hij nog eenmaal voor de gcloovigen was opge treden. om afscheid van hen te nemen. Hij deed dit op bevel van den bis schop van llildesheim. die den tegenstand tegen de wet niet verder wilde doorzetten. Later verwijderde hij zich weder in stilte. liet stadje Berleburg, in Wesifalen. ongeveer 2200 inwoners tellende, is door een hevigen brand grootendeels in de asch gelegd. Over verschillende plaatsen in Beneden-Oostenrijk heelt in den avond van 24 Julij etn wolkbreuk plaats gehad, waardoor groote verwoestingen zijn aangerigt. De geheele oogst is vernield, een 50-tal huizen zijn inge stort en meer dan 100 onbewoonbaar geworden; tal van personen zijn ver dronken en bijna al het vee en de roerende have der inwoners verloren gegaan. Op vevscheiden plaatsen zijn de spoorwegdijken voor de kracht van het water bezweken, hetwelk in korten tijd zoodanig steeg, dat het hier en daar meer dan 6 voet hoven den beganen grond stond en alles in zijn woeste vaart mcdeslecple. De schade wordt op meer dan een millioen geschal. PER TELEGRAAF. VERSAILLES, 28 Julij. De meerderheid van de commissie-leden heeft zich in de afdeelingen verklaard voor een wederbijeenroeping der kamer op 28 No vember. De minister de Chabaud-Latour was voor een kort reces. LONDEN, 28 Julij. In hel lagerhuis verklaarde de heer Bourke, dat het der regering niet bekend was, dat Duitschland bepaald het besluit genomen had. een eskader naar Spanje te zenden, ten einde op de noordkust te kruisen, maar dat hij wel reden had te gelooven, dat de Duitsche regering de gepastheid van zulke maatregelen in overweging heeft genomenwelke zouden kunnen strekken om bescherming te verleenen aan de Duitsche bur gers tegen de gevaren, die voor hen uit den burgeroorlog voortvloeijen. LONDEN, 28 Julij. Het bestuur der landboiiwmaatschappij heeft besloten

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2