LEIDSCIIE COURANT. v. m. ISM DONDERDAG 30 JULIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad t\ 3.35franco p.p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nonimers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 een Is. STADS-BERICHTEN. PATEWTB1ABEK. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over hel dienstjaar 1874/5voor de wijken I, II en III, bij hel College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn dagelijks, de Zondag uitgezonderd, van des middags twaalf tot twee uren, en wel tot en met den 5,lei> Augustus e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patcntbladen van die wijken, ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 29 Juli 1874, v. n. BRANDELER. FATS N TBI ABE W. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patcntbladen over het dienstjaar 1874/5, voor wijk IV, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn dagelijks, de Zondag uitgezonderd, van des middags twaalf tot twee uren, wordende de belanghebbenden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 29 Juli J874. v. d. BRANDELER. BINNENLANDSCI1E BER1GTEN. LEIDEN, 29 Julij. Bij kon. besluit is de staatscommissie, ingesteld bij besluit van 30 Oct. 1872, lot het uitbrengen van advies over het Nederlandsch muntwezen en bestaande uit de hh.: mr. P. 1'. van Bosse, voorzitter, dr. A. Vrolik, mr. W. C. Mees, mr. S. Vissering en jhr. mr. dr. A. D. van Riemsdijk, secretaris, ontbonden, onder betuiging aan hare leden van Zr. M5. tevredenheid en bijzonderen dank voor de uitstekende wijze, waarop zij de hun opgedragen taak hebben verrigt; en is voorts benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de lieer jhr. mr. dr. A. D. van Riemsdijk, lid en secretaris van de bovenbedoelde ontbonden siaats-commissie. Het stoomschip Prins van Oranje is den 27en te Port-Saïd aangeko men en zou den volgenden dag hel kanaal ingaan. Namens de vereeniging van en voor Ned. Industriëlen heeft het bewind dezer dagen op nieuw cene poging aangewend, ten einde Z. M. den koning eerbiedig in overweging te geven, om onder de bestaande omstandigheden van 11D. grondwettig regt gebruik te willen maken door de weder-inslelling van een afzonderlijk departement van algemeen bestuur voor nijverheid. Omtrent het te Olerleek, nabij Alkmaar, gebeurde, meldt men aan de N. R. C. hel volgende: De oudste dochter van den heer M., een geacht ingezeten dier gemeente, gewoonlijk bij een oom en tante in Gelderland verblijf houdende, was voor eenige dagen in de ouderlijke woning. Met haar woont bij den oom, die zelf kinderloos is, een neef. zoon van eene andere zuster barer moeder. Vrijdag komt geheel onverwacht die neef zijn oom hier bezoeken. Ofschoon hem kennende als een woestcn jongeling meent de heer M. zijn neef toch te moeten ontvangen en vergunt hemop zijn verzoek, een paar dagen te zijnent te bljjven. Zondag nu, tegen den avond, noodigde de neef zijn nichtje uit een weinig muziek te maken. Zij zette zich voor de piano, en naast haar plaatste zich haar broeder om haar met de viool te accompagneren. De neef wandelde op en neer in de kamer, en van een geschikt oogenblik gebruik makende, plaatste hij zich achter zijne nicht en trof haar met een kogel zoodanig in het achterhoofd, dat zij, na een kort ooeenblik, den Iaatsien adem uitblies. Terwijl de broe der ontsteld naar buiten liep om hulp te roepenhoorde deze al zeer spoe dig een tweede schot. De moordenaar had ook zichzelveu van het leven beroofd. De oorzaak dezer gruweldaad schijnt jaloerschheid te zijn ge weest. Ofschoon door zijn oom en tante 11 jaar lang als kind verzorgd achtte hij zich te kort gedaan door zijne nicht, die mede door den oom en tante met hartelijke liefde was opgenomen. De heer H. J. Eerlingh, oud-wethouder te Doetinchem en aldaar op 82-jarigen ouderdom overleden, heeft bij uitersle wilsbeschikking gelegateerd aan de armen der herv. gemeente aldaar 10000, aan id. r. k. f 2000, aan id. Luth. ƒ1000, aan id. Ned. Isr. 1000, aan het gasthuis aldaar 2000. Het geheele door genoemden heer nagelaten vermogen wordt op p. m. ton geschat. Een landbouwer, nabij Ilardenberg woonachtig, was wegens diefstal tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld, doch wist een ander, een oude keunis van de justitie, over te halen om in zijne plaats en onder zijn naam de straf te ondergaan. Deze werd dan ook naar de gevangenis te Ommen gebragt, doch nadat hij 28 dagen als rempla^ant had gediend, werd het be drog ontdekt. De landbouwer trachtte zich eerst nog schuil te houden, doch hij werd in den nacht gevangen genomen en naar de gevangenis overgebragt. Uil Friesland meldt men dat de zandboekweit, die veel geleden heeft door vroegere nachtvorsten, is opgekwikt door de gevallen regens-, de veen- boekweit, aldaar en in het naburige Drenthe bij duizenden bunders uitgezet, staat naar wensch. Vele akkers bloeijen reeds. Te Groningen heeft zich'een comité geconstitueerd, dat zich ten doel stelt, met het oog op de besproken opheffing der hoogeschool te Groningen, sympathie voor en belangstelling in die hoogeschool bij de ingezetenen der drie noordelijke provinciën op te wekken en te bevorderen. Te Adorp, in Groningen, is de knecht van B. G. Oosterhuis, Fcerk van Ham genaamd, door den bliksem dood geslagen. Zijn pet was geheel in stukken, hel haar op het hoofd gezengd, de horlogieketting in stukken, waarvan de helft op eenige passen afstand is gevonden. Naar men uit 's Hertogenbosch meldt werd generaal Verspyck aan het station aldaar, behalve door zijne familie, door eene groote menigte opge wacht. Des avonds, toen hem eene serenade werd gebragt, werd hij bjj herhaling door eene talrijke menigte toegejuicht. De generaal betuigde zijn dank voor de eer, hem aangedaan, en eindigde zjjne toespraak met den kreet: "leve Nederland, leve de koning!" Te Goirle is een landbouwer in zijne woning door den bliksem doodc- lijk getroffen. De woning werd slechts hier en daar beschadigd. De over ledene Iaat eene weduwe en 5 kinderen na. 's GRAVENHAGE20 Juljj. Door Z. M. is, ten vervolge op het besluit van 24 Mei 1873, houdende toekenning van eervolle belooningen ter zake van de krijgsverrigtingen in Deli (Noordoostkust van Sumatra), van 12 Julij tol 6 November 1872, ter zelfder zake alsnog benoemd tot ridder 4e klasse van de Militaire Willems orde, de bij hel leger in Nederl. Indië gedetacheerd geweest zijnde le luit. der infanterie van het leger hier te lande A. J. Drager, en wel naar aan leiding van zijn gedrag hij den aanval en de innemuig van de vijandelijke versterking Laoe Margo, op 27 September 1872. Voorts is door Z. M. be noemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw de meesterknecht bjj 's rijks werf te Amsterdam M. van Hoek. Het heelt Z. M. den koning behaagd, bij besluit van den 25sten dezer, te benoemen: 1°. tot secretaris-thesaurier van Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden, den heer mr. J. H. van Wickevoort Crommelin, thans secre taris, en lot tweeden secretaris van Z. IC. H., den heer J. Ragut, thans onder secretaris. Wanneer men nagaat dat beide lieeren sedert vele jaren, laalst- gemelde gedurende niet minder dan bijna 32 jaren aan de dienst van Z. K. H. verbonden waren, dan meent men met grond te kunnen gelooven, dat deze benoemingen algemeen met genoegen zullen vernomen worden. Tol hoofdcommies bjj het departement van financiën is bevorderd de commies rar. A. E. Elias. Door Z M. is benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadas ter enz. te Rotterdam, de heer J. van Peer, thans inspecleur der registratie le klasse; voorls zijn benoemd tot rijksontvanger: te Leeuwarden, de heer jhr. G. van Haeften, thans te Zwijndrecht; te Helmond, de heer L. van de Kasteele, thans le Sliedrecht; le 's Gravendeel, de lieer C. G. van Deim, thans te Numansdorp; en tot controleur der directe belastingen, enz.: te Helmond, de heer M. Schuylenbnrg, thans waarnemend controleur aldaar; te 's Hertogenbosch2e afd., de heer M. A. Bringenberg, thans waarnemend controleur aldaar. H. M. de koningin is dezen ochtend naar Rotterdam vertrokken. Dc minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verlcenen. Door het muziekcorps der dd. schutterij werd gisteren avond eene

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1