LEIDSCHE COURANT. 1874 175. WOENSDAG 29 JULIJ. ST ADS-BER1CH TEN. NINNENLANDSCHE BEIUGTEN. JÏL De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t\.3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. l)e prijs der Advcrlcntiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden W°. 41 blad 45) der Handelingen van den Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 30 Juli 1874, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Verzoek van G. H. Dc Bock, om ontslag als ondcrwjjzer der Is" klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2d» klasse voor jongens. (176) 2". Benoeming van een onderwijzer der ltle klasse aan bovenvermelde school. (181) 3®. Voordracht betrekkelijk den afstand in gebruik van het Schuttersveld aan het Rijk. (175 en 178) 4°, Verzoek van W. Van Mannekus, om een plankijs te doen leggen inden Nieuwen Rijn. (177) 5°. Idem van J. Van der Wiel, ter bekoming van gemeentegrond. (146, 179 en 185) 6'. Voordracht betrekkelijk de verpachting van het baggeren in de wate ren der gemeente in verband met het adres van den tegenwoordigen pachter P. Van Beek. (180 en 189) 7". Verzoek van J. Boelenom een schuitenhuis le plaatsen in den Singel. (182) 8". Idem van G. Van der Waals, om ontslag als hulponderwijzer aan dc school n". 1 voor minvermogenden. (183) 9°. Idem van Mr. J. A. F. Coebergh. ter bekoming van een gedeelte van den Nieuwen Rijn tot aanplemping. (184 en 188) 30°. Voordracht betrekkelijk verkoop van Inschrijving op het Grootboek ten behoeve van de Stedelijke Gasfabriek. (186 en 188) II". Verzoek van C. Van der Waals, om ontslag als hulponderwijzer aan de school n". 1 voor onvermogeuden. (190) 12". Voordracht betrekkelijk de tolheffing aan den Rijnsburgervliet. (191 en 193) 13». Idem tot verkoop van Inschrijving op het Grootboek. (192 en 194). LEIDEN, 28 Julij. Men meldt ons uit 's Hage: Heden middag is er een ministerraad ge houden. Vooraf heeft de heer Weitzel eene conferentie gehad met den heer Heemskerk. Thans is de lijst lot zamenslelling van een ministerie, gelijk die aan den koning zal worden aangeboden, definitief vastgesteld als volgt: Heemskerk, binncnlandsche zaken; van der Does de Willebois (commissaris des konings in Limburg), buitenlandsche zaken; van Lynden, justitie; van der Heim, financiën; van Goltstein, koloniën, Weitzel, oorlog; PelsRycken, marine. Men verzekert dat de heer Heemskerk zeer spoedig naar Montreux zal vertrekken. Zondagavond omstreeks 10ure is op den Ouden Rijn. digt aan de brug bij de Donkersleeg, eene vrouw in het water geraakt. Hoewel verscheidene personen trachtten haar te redden, was er niet een. die zich waagde om te water te gaan. De heer J.Verbeek, evenwel er bij komende, sprong on middellijk geheel gekleed in de gracht, haalde haar uit de diepte naar boven, en mogt zijne menschlievende pogingen met het beste gevolg be kroond zien Dit is reeds de tweede maal dat de heer Verbeek op deze wijze en wel terzelfder plaatse iemand van een anders wissen dood heeft gered. Bij kon. besluit van 17 Julij 11. is de gemeente Rhenen, prov Utrecht, aangewezen als standplaats van een postkantoor, welk kantoor op 1 Augus tus aanst. zal in werking komen. Bij volgende trekkingen der staatsloterij zal. naar men verneemt, in «Ie inrigling daarvan eene nieuwe regeling gemaakt worden. Thans worden 20000 nommers in elke loterij getrokken, doch de volgende loterijen zou den er 21000 bevatten. De' Nederlandsche expeditie tot waarneming van den overgang van Venus voor de zonneschijf is onlangs vertrokken. De heeren dr. Kaiser, verificateur van 's rijks zee-instrumenten, en van de Sande Bakhuyzen, ob servator aan de slerrewaeht, gaan over Parijs en Marseille naar Aden, waar dr. Oudemans ui! Batavia zich bij hen vervoegt, om gezamenlijk met het hulppersoneel en verdere benoodigdheden de reis naar het eiland Reunion te aanvaarden. Hier zal de geschiktste plaats voor de waarneming van het belangrijke hemelverschijnsel worden uitgezocht. Hoewel niet zoo groot als vele buitenlandsche, is de Nederlandsche expeditie uitstekend toegerust. Doorwjjlen C. F. baron van Grovestins, onlangs te St. Germain overle den, is aan de kon. bibliotheek een belangrijk legaat vermaakt, waartoe o a. behoort eene briefwisseling van Willem III, ook met den pensionaris Heinsins; documenten betreffende den Spaansehen successie-oorlog; stukken aangaande Willem II en de minderjarigheid van Willem 111; brieven van van der Duyn aan van de Capellen; memoriën over de vereeniging van Hol land en België in zeven deelcn, enz., enz. Het geheel vormt een verzame ling van 39 boekdeelen, meest handschriften, waarvan sommige reeds door den erflater zijn uitgegeven. Op sanitair gebied, meldt hel Hbl., is het een verschijnsel van groote beteekenis. dat ui de vorige week onze stad is bezocht door commissiën uit Manchester, Wycombe (Buckinghamshire) en Madras (Eng. Indië). In Enge land, de bakermat van het zoogenaamde spoelstelsel en het land waar dit rioolstelsel bijna algemeen is ingevoerd, is men thans, naar het getuigenis dier commissiën, met de uitkomsten daarvan en van het dikwerf daarmede gepaard gaande systeem van bevloeijing, zóó verlegen, dat men algemeen zoekt naar het middel, om uit den onhoudharen toestand, dien het allerwege veroorzaakt, te geraken. De oogen zijn nu gevestigd op het pneumatisch stelsel van den heer Liernur, van hetwelk men begrijpt, dat het theoretisch de gewcnschte oplossing moet geven en bedoelde commissiën zijn naar Am sterdam en Leiden afgevaardigd, om van de practische werking getuigen te kunnen zijn. - In het Policieblad wordt door den officier van justitie opsporing, aanhouding en opzending verzocht van G. R. Zijlstra, oud 42 jaren, cand.- notaris en verveener, geboren en wonende te Drachten, tegen wien door de arrond.-reglbank te lleerenveen bevel tot gevangenneming is verleend wegens valschheid in geschrifte. Naar men verneemt is generaal Verspyck te 's Hertogenbosch aange komen. Men was aldaar voornems hem eene serenade te brengen. Donderdag 11. sloeg te Bcrg-Ambacht de bliksem in den schoorsteen van een huis, bewoond door S. dc Deugd. De schoorsteen werd in- en uit wendig iets beschadigd, terwijl de borden en andere voorwerpen, op de schoorsteenlijst staande, daarvan werden afgeworpen en verbrijzeld. Verdere onheilen hadden er niet plaats. -- Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat de werkman J. B., te Stolwijk, bij den bouwman J. B. in dit jaar bij hel vijfde geslacht in de zelfde familie werkzaam is geweest, altijd in regie lijn van vader op zoon. - Te Amsterdam veroorzaakte het volgende voorval dezer dagen vrij wat opschudding: Toen de bestellers van de maatschappij tot algemeene dienstverrigting Zaturdagavond aan het kantoor op het Damrak kwamen om hun weekloon te ontvangen, was de administrateur Skene niet te vin den. Reeds sedert Vrijdagmorgen was dc man spoorloos verdwenen. Het kantoorpersoneel, bestaande uit een secretaris en een inspecteur, scheen niet tot betaling te willen overgaan, om de zeer veiklaarbare reden, dat de kas niet genoeg geld had; zeshonderd gulden moesten worden uitbetaald om aan de verpliglingen te voldoen. De bestellers waren niet op hun gemak en op het kantoor zou het waarschijnlijk niet malsch zjjn toegegaan, wanneer niet de policie was komen opdagen, die de papieren en voor gelds waarde bestemde trommels verzegelde en de bestellers aan het verstand bragt, dat verzet en rumoer weinig zouden helpen. De trommels werden naar het policiebureau gebragt en verzegeld en bevinden zich daar nog, in afwachting van den door de regtbank te benoemen bewindvoerder. Skene doet niets van zich hooren, en hel schijnt dat de bestellers den door hen gestorten borgtogt kwijt zullen zijn. Behalve de verschuldigde loone'n van de bestellers, heelt de zoogenaamde maatschappij, die op zeer losse schroeven stond, nog andere schuldeischers, o. a. een crediteur van ƒ640. De maatschappij «Caecilia" te Amsterdam heeft voor eenigen tijd een legaat ontvangen, groot /209, van wijlen den heer Jacob Bel, en dezer dagen van wijlenden lieer Jan Jacobus Godefroy, bij testamentaire beschik king, een certificaat der 4 pCt. N. VV. S. groot ƒ1000, beiden vrij'van regt van successie. Met het stoomschip Dahlia is le Nieuwe Diep van Batavia aangebragt eene rijke verzameling van dieren voor het zoöl. genootschap «Natura Arlis Magistra" te Amsterdam. Verscheidene dieren en wel de prachtigste en kost baarste zijn, in weerwil der zorgvuldigste oppassing, gedurende de reis gestorven.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1