LEIRSCME 0 ERA AT. DINGSDAG 28 JULIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t'i. 3.35, franco p.p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels I.iedere regel meer 25 cents. BINiNENLANDSCIIE BFJUGTEN. LEIDEN. 27 .Julij. Van wege het departement van financiën is thans uitgegeven de ver gelijkende handels-statistiek van 1847—71; de latere jaren konden door de verandering van de statistiek sedert 1871 in die vergelijking niet worden opgenomen, zooals wel met de scheepvaart het geval is. Uit den vcrzainclstaat van de totale waarde van den in-, uit- en doorvoer laten wij hier volgen de uiterste termen, de opgaven betrekkelijk 1847 en 1871 (de cijfers stellen de waarde in millioenen voor): in 1847 in 1871 meer in 1871 Algemeene invoer 261 785 524 Invoer tot verbruik 169 587 418 Algemeene uitvoer 209 649 440 Uitvoer uit het vrije verkeer 126 460 334 Doorvoer 83 189 106 Vervolgens worden o. a. medegedeeld uitvoerige staten betreffende het ver keer met de onderscheiden landen. Men ontwaart uit deze opgaven den vooruitgang der waarde van den invoer, vooral uit Groot-Brittannië, Pruis- sen, België, de Vereenigde Staten en Java. Aanzienlijk is de vermeerdering van den uitvoer naar Groot-Brittannië, Pruissen. België en Java; naar Zwe den en Noorwegen en Italië is ook een streven tot vermeerdering zigtbaar: naar Busland. Frankrijk en de Vereenigde; Staten van Noord-Amerika is de uitvoer meer stationair. Wat de scheepvaart aanbelangt de geheele Nederlandsche koopvaardijvloot was zamengesteld in 1848 uil 213G schepen metende 387,904 tonnen; in 1873 uit 1804 schepen metende 495,285, zoodat wel het getal schepen is achteruitgegaan (met 332), doch de tonneninhoud toegenomen met 97381. Die afneming laat zich door den meerderen aanbouw van stoomschepen ver klaren die zich in de latere jaren door krachtige sprongen voorwaarts kenmerkte. Gisteren morgen, kort na den afloop der kermisvreugde, is aan de Piecrengracht uit het water gehaald het lijk van een negentienjarig jonge ling, zekere L., alhier tehuis behoorende, maar te 'sHage als sigarenmaker werkzaam. Bij de lieden gehouden openbare verkooping van cokes, van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 30.50, 6.10 en ƒ3.00 en de laagste prijzen/30.—5.80 en f 2.85, Terwijl de garnizoenen van Delft en Leiden aan het kamp te Milligen zullen deelnemenzal in de dienst in beide plaatsen worden voorzien respee- tivelijk door 1 en door 2 compaguien van het reg. grenadiers en jagers. De miliciens der Iigling van 1871, behoorende tot de veld-escadrons van het 3C reg. huzaren en die behoorende tol het 3e en 4' escadron van liet le reg. van dat wapen, welke bestemd zijn voor de oefeningen in het kamp van Milligen, moeten den 12 Augustus a s. daarbij in activiteit optre den en zullen 17 September d. a. v. weder in het genot van onbepaald ver lof worden hersteld. Op Dingsdag 15 September aanst. zal door de plaatselijke of garnizoens- kommandanten in onderscheidene garnizoens-plaatsen aanbesteed worden de levering van fourrages, benoodigd voor de paarden die bij de troepen van 1 November 1874 tot 31 October 1875 zullen aanwezig zijn, Door de staats-commissie voor de geneeskundige examens, wier werk zaamheden thans zijn geëindigd, zijn geëxamineerd 57 canditaten; 2 trok ken zich voor het begin van hel examen en 5 gedurende het examen terug, ■40 zijn tot arts bevorderd en 10 afgewezen. Door het hoofdbestuur van het Ned. onderwijzers-genootschap zijn tot honoraire leden des genoolschaps benoemd de hh. J. F. van Bosse, commis saris der onderwijzers-spaarbank te Rotterdam; J. 1). R. Moll, hoofdonder wijzer te Deventer, en 1'. 11. Dewald en J. Slraub, hoofdonderwijzers te 's Gravenhage. De synode der Ned. lierv. kerk heeft in behandeling genomen hel uit voerige en belangrijke rapport over het wenschelijke en noodzakelijke cener verandering van het bekende art. Inaar aanleiding van daartoe door de classicale vergaderingen van Alkmaar en Deventer ingediende voorstellen. Met al den ernst, dien het hooge belang der zaak vorderde, werd zij dooi de vergadering overwogen. Enkelpn harer leden, onder welke een prae- adviserend en een adviserend, verklaarden zich tegen elke verandering, deze niet noodig of gewenscht achtende of daarin groot gevaar voor de rust der kerk ziende. De overgroole meerderheid was echter van een tegenovergesteld gevoelen en meende door eene gepaste verandering niet alleen aan de eischen des tjjds te voldoen en dat, wat reeds feitelijk bestond, wettig vast le stellen, maar ook juist daardoor het zamenzijn en zamenblijven der verschil lende rigtingen, welke thans bestaan, mogelijk te maken en te verzekeren. Zij wenschte dus de woorden: "handhaving der leer" weggenomen te zien, maar op zoodanige wjjze, dat het aan de gemeenten duidelijk mogt worden, waarom zij onder de gegeven omstandigheden tot dat besluit overging. Onderscheiden voorstellen werden ter tafel gebragt, maar achtereenvolgend verworpen. Eindelijk werd dat der commissie, aan welke de vergadering dit rapport te danken had, zooals het door een der leden gewijzigd was, door ruim twee derden der stemhebbende leden en door twee der praeadvi- I serenden en het adviserend lid voorloopig vastgesteld, om aan de conside- ratiën der kerkbesturen en classicale vergaderingen onderworpen te worden. Volgens dit voorstel zou art. 11 van het algemeen reglement aldus luiden »Dc leer, die begrepen is in de Nederlandsche geloofsbelijdenis, den Hei- delbergschen catechismus en de leerregels der synode van Dordrecht, maakt den hisiorischen grondslag uit van de Nederlandsche hervormde kerk. "Wordt deze leer door de gemeente niet met genoegzame eenstemmigheid beleden, er kan dan, in de tegenwoordige omstandigheden, van »de hand- I having der leer" in kerkregtelijken zin geen sprake zijn. De gemeente, voortbouwende op de beginselen der kerk, zooals die in haren oorsprong en hare ontwikkeling blijkbaar zijn, blijft haar Christelijk geloof belijden en daarvoor de uitdrukking vormen, die eenmaal weder de genoegzaam een parige belijdenis der kerk zal kunnen zijn. "Inmiddels moet de zorg voor de belangen, zoo van de Christelijke kerk in het algemeen, als van de Hervormde in het bjjzonder, de aankweeking van Christelijke godsdienst en zedelijkheid de vermeerdering van godsdienst- kennis, de bewaring van orde en eendragt, de bevordering van liefde voor Koning en Vaderland, steeds het hoofddoel zijn van allen, die met ccnig kerkelijk bestuur belast zijndoch kan niemand als lidmaat of leeraar ge- weerd worden, die. bij beantwoording aan de overigevereischtenverklaart j in zijn geweten overtuigd te zijn, dat hij, overeenkomstig bovengenoemde beginselen, tot de Nederlandsche hervormde kerk mag behooren. Om het hooge belang der zaak besloot de synode het hieromtrent uitge- bragle rapport zoo spoedig mogelijk algemeen verkrijgbaar te stellen. li.C Te Delft heeft de policie zich meester gemaakt van een persoon, die er zich, met hoogst misdadige bedoelingen, op toelegde jonge meisjes van 19 a 10 jaren, die in het plantsoen wandelden, lot zich te lokken, en in het kreupelhout le brengen. Te Nieuwe Diep heeft Vrijdagavond een hevige brand gewoed, waar door een uitgestrekt perceel, eene brood- en beschuitbakkerij, in de asch is gelegd. Bij de blussching en het bergen van goederen ging het vrij wanor delijk toe. Zoo zag men een matroos, die op het dak van een belendend perceel was geklommen, daarvan de pannen afnemen, die hij met de groot ste roekeloosheid naar omlaag wierp, anderen zag men meubelstukken, door de ramen heen, op de straat werpen, zoodat de omstanders groot gevaar liepen verpletterd te worden. Drie perceeltjes achter de broodbakkerij zijn Idoor die redders letterlijk verwoest alsof er eene plundering had plaats gehad. Te Utrecht liep Vrijdag avond 11. aan de Katharijne-barrière eene massa volks te zamen, ten gevolge van eene hevige vechtpartij tusschen twee policie-agenten. Naar het policie-bureau overgebragt trachtten zij ook daar nog het gevecht voort te zetten. Door den gemeenteraad van Arnhem is, op voorstel van het dagelijksch bestuur, besloten de pacht der gehouwen van Musis Sacrum, pachterswoning, enz. op nieuw voor den lijd van zes jaren te gunnen aan de hoogste inschrij vers en tegenwoordige pachters, de hh. Gebr. Kamps, voor de som van ƒ9000 in het jaar, zijnde ruim 5000 meer dan de jaarlijksche pachtprijs 1 in de laatste zes jaren heeft bedragen. Door de arrond.-rcgtbank te Goes zijn naar den heer procureur-gene raal in Zeeland verwezen Samuel llobbe, koopman te Neuzen, en Sara Robbe, vrouw van H. Kunstenaar te Neuzen, ter zake, dat de tweede in de maand September 1873 van hare zuster Jaantje Robbe, wonende te Brus sel, heeft ontvangen een pak, waarin zich bevonden 24 valsche billettcn, ieder van 1000 frs van de Nationale Bank; dat zij, wetende dat die billet-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1