ÜUI li;,\ 1A ILSCIIK H Kit JGTKIV PER TELEGRAAF. "vier Evangelisten. Verder in liet koor ziet men de beelden van den H. Joseph, den 11. Pe'rus, de HH. Gatliarina en Urbanns; en in het benedenvak de geschilderde afbeeldsels van de vier groote Kerkvaders, de HH. Ambro ses, Augustinus, Hieronvmus en Gregorius den Groote. 's GRAVENHAGE 24 Julij. Door Z. M. zijn bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië benoemd: tot 2'" luitenant, de sergeanten J. H. A. Kroll, van het inslrucie-bataillon, S. L. Boersma, van het 1*. W. J. F. I. van Bommel van Vloten, van hel 7e, J. L. Begemann, van het 2e, G. J. I.eenderts, van het 5e, L. T. 11. Granen, van het 2', de sergeant-titulair A. Wybrandi, van het 6e, en de sergeant D. F. J. G. Brunet de Kochebrune, van het 3e reg. infanterie. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verkenen. 11. K. H. prinses Marianne heelt gisteren alhier het magazijn van gou den en zilveren werken van de firma van Kempen bezigtigd. Zij vertrok heden middag ten 3 ure langs den Rijnspoorweg naar Hanover. De jeugdige zonen van den kroonprins van Duitschland hebben heden weder een bezoek aan Amsterdam gebragt. - Aan de openbare inrigtingen van hooger en middelbaar onderwijs alhier zijn thans drie vacaturen als lecraar open. waarin in eene eerstvolgende zitting van den gemeenteraad zal worden voorzien. Burg. en weth. hebben daartoe den raad een drietal aanbevelingen elk van twee personen ingediend. Zijn aanbevolen Ier benoeming van: l°een leeraar in de scheikunde en natuurlijke historie aan het gymnasium dr. J. P. van der Sloksedert eenigen tijd belasl met de waarneming, en dr. J. G. Kramer, adsistent in het laboratorium der Polytechnische school te Delft2" een leeraar in de werktuigkunde, het regtlijnig teekenen eu de beschrijvende meetkunde aan de hoogere burgerschool dr. P. H. Sehoute. leeraar aan de lioogere burgerschool te Nijmegen, C. A. Scheltema, leeraar in die vakken aan de hoogere burgerschool en de burgeravondschool te Schiedam; 3° een leeraar in de natuurlijke historie aan de hoogere burgerschool jhr. dr. E. J. G. Everts, adsistent aan hel zoologisch-zoolomisch instituut te Góltingen, en A. A. W. Ilubrechl. doctorandus in de wis- en natuurkunde te Leiden. Dat door zekere lieden het gevangenisleven., den omgang met slecht volk, luiheid en ledigheid worden geprefereerd boven eigen haard, goeden wil en arbeidzaamheid bleek reeds menigmalen. maar dezen ochtend in de zitting van het hof van Zuidholland bovenal. Dat collcgic behandelde name lijk in hooger beroep twee zaken, waarbij sjouwers uit Rotterdam, mannen in de kracht huns levens, betrokken waren en die verklaarden, dat zij, om onder dak Ie komen, zich aan diefstal hadden schuldig gemaakt. Zij waren beiden veroordeeld tot zes maanden eenzame opsluiting. Hoe wel zij nu voor eenigen tijd logement hadden, waren zij desniettemin o;.voldaan, want zij kwamen in appèl om den hoogeren regterte verzoeken de eenzame straf in gemeenschappelijke te veranderen; een hunner, die reeds zesmalen wegens diefstal werd veroordeeld, ging zeifs zoo ver om den regter te bewegen, zijn straf in twaalf maanden gewone gevangenisstraf te veran deren. Het openbaar ministerie, door den advocaat-generaal mr. Terpstra waargenomen, was echter van oordeel dat eene straf straf moest blijven en dat wanneer de verzoeken werden toegestaan zulks niet meer het geval was. Hij requireerde mitsdien de bevestiging van de vonnissen. Met deze meening kon het hof zich volkomen vereenigen en bevestigde bij zijne nog beden gegeven uitspraken de veroordeeling van den eersten regter. F R A M li R E.U K. l)c ministerraad, meldt de Frangais, heeft Woensdag ochtend eene vergadering gehouden, ten einde, zoo wij wel zijn ingelicht, te beraadslagen over de vraag in hoe verre de regering morgen aan de discussiën zal deel nemen, en over de door haar te nemen beslissingen omtrent verschillende bij de nationale vergadering aanhangige voorstellen. Welk besluit in die vergadering gevallen is weten wij niet; het is in de parlementaire kringen van Versailles zelfs niet bekend of er een besluit is gevallen. De berigten van eenige dagbladen, waarin de plannen der regering worden medegedeeld, zijn dus voorbarig. Maar zoo het nog niet met zekerheid bekend is welke houding de regering zal aannemenzoo is het evenwel zeker genoeg dat zij zich niet verklaren zal voor het voorslel-Périer, gelijk door sommige dagbladen van de linkerzijde zeer stout is beweerd. Hieromtrent kan geen twijfel beslaan. Tc Parijs blijft het aantal zelfmoorden steeds toenemen. Volgens dc opgave van een dagblad hadden er op 21 Julij niet minder dan C plaats en sedert hel begin der maand 141 IS SJ 8 'F S 38 a, A 1W O. Voor de regtbank Ie Burgsteiiifurt is dezer dagen behandeld de zaak der 3o adellijke dames, beschuldigd van bclecdjging der regtbank te Mun ster, in een adres aan den bisschop, bij gelegenheid dat zijne meubelen ter voldoening cener boete in beslag waren genomen. Dit regtsgeding had bij het publiek eeue buitengewone belangstelling opgewekt. Bij het verhoor waren dc adellijke dames zeer scherp in hunne antwoorden. Ook waren er onder die weigerden eenig antwoord te geven. De uitspraak is geweest als volgt: Gravin Therese Droste Vischering von Nesselrode Reichenstein, geb. gravin Asseburg, veroordeeld tot eene boete van 200 th., of 6 weken ge vangenisstraf. Freule von Gravenilz, mevr. von Kalchstein, mevr. von Ascheberg en gravin Ruuip vrijgesproken. De overigen allen veroordeeld tot eene boete van 200 ill. of 3 weken gevangenisstraf, en bovendien, gelijk ook de gravin Droste Vischering, in dc kosten. Na afloop der zitting wer den de dames door hunne geestverwanten met rijtuig naar huis gebragt. Ook waren hier en daar vlaggen uitgestoken. Bij het onderzoek omtrent de oproerige beweging in Oosl-Pruissen is gebleken dat men dc boeren o. a. ook had wijs gemaakt dat de proeven, die hier en daar met het verbranden van lijken worden genomen, eigenlijk ten doel hadden ook het verbranden van levende menschen in te voeren. Een der beschuldigden heeft bij het verhoor ronduit verklaard, dat hij tegen die wet in verzet was gekomen omdat men bij hare uitvoering wel eens van hem zou kunnen verlangenzijn vrouw en kinderen te verbranden. Hij zou echter den «Amtsvorsteher", als deze hem zulk een bevel gal, liever doodslaan dan er aan te voldoen. Uit Goburg wordt gemeld, dat dc volksvergadering, aldaar bijeenge roepen door de leiders der sociaal-democratische arbeidersverenigingzich niet over algemeene deelneming heeft mogen verheugen. Er waren ter naau- wernood 200 personen aanwezig en van deze bestond de helft uit nieuws gierigen. OOST-INDIE. BATAVIA. 17 Junij. Aan den kapitein bij den staf G. C. E. van Daalen is bij een breedge- motiveerd besluit, ondanks de vrijspraak door den raad van onderzoek, in het belang der discipline in het leger, eervol ontslag en pensioen verleend, omdat hij had geweigerd de hem door den gouverneur-generaal toegereikte hand aan tc nemen. Het hoog-geregtshof van Ned. Indie heeft, in zake mr. J. J. van An- gelbeek contra de regering van Ned.-lndie, dc eischen aan den eerstgenoemde op alle punten ontzegd. Op Java blijven cholera en koorts nog heerschende. De gevallen regens schijnen echter eenen goeden invloed te hebben uitgeoefend. De heer von Bültzingsltiwende ex-gedelegeerde van het Roode Kruis te Atchin. dc lstc flankeur van het Ned.-Indische leger, is bij zijn terug keer te Soerabaya op schitterende wijze ontvangen als een hulde aan zijn i edelmoedig gedrag. Men meldt uit Padang: De Baron Bentinck is van Atchin aangeko men met 170 zieken; onder dezen zijn de kapiteins Moltzer en Oorschot, de luitt. Gamerling, Hustinx, Leyds, van Hengel, Beijer, Scheurer en de j officier van gezondheid Klaas. I Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den secretaris der resid. Ternate mr. J. Bousquet; aai; den hooldonderw. aan de openb. 3e lagere school te Soerabaija H. Schoemaker; aan den verificateur 5e kl. bij de in- en uitvoerregten en accijnsen A. J. J. Donkersloot; aan den hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Pasoeroean M. A. Terwen; aan den hulpprediker bij de pro!, gemeente te Benkoelen F. Kijftenbelt; aan den civiel gezagh. op de Solor-eilanden (resid. Timor) L. O'Brien, en aan den ambtenaar op wachtgeld A. A. Bier. Ontslagen: op verzoek, eervol, de resi dent der Preanger-Regentschappen C. van der Moore; de leerling-telegraphist H. Stuffers; de gewezen telegraphist 3e kl. B. A. de Quay; de opzigter l*kl. bij het boschwezen op Java en Madura G. II. W. Muller; de gewezen klerk op het bureau van den commies-ontvanger der in- en uitvoerregten te Gris- isee C. G. G. Erentreich, thans op wachtgeld. Benoemd: tot resident der Preanger-Regentschappen, de hoofdambtenaar op non-activiteit mr. F. Th. Pahud de Mortanges; tot vendum.tevens kassier bij hel vendu-depart. te Makassar, de ambtenaar op wachtgeld 11. J. G. Aars; tot pakhuism. te Tji- latjap, de ambtenaar op wachtgeld A. 11. Clignett Jr.lot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Malang (Pasoeroean), de benoemde hooldonderw. aan de openb. lagere school te Pamakasan E. Asbeck Brosse; tot hooldon derw. aan de openb. lagere school te Pamakasan, de 3e hulponderw. aan de openb. le lagere school Ie Samarang B. Stoutjesdijk; tct hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Gheribon, de hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Poerbolingo R. Metelerkamp; tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Poerbolingo, de 2' hulponderw. aan de openb. le lagere school te Soerakarta D. C. .1. Kooi; tot civiel gezagh. op de Solor-eilanden. de ambtenaar op onderstand E. F. Kleiantot opzigter Ie kl. bij het bosch wezen op Java en Madura, de opzigter 2e kl. 1'. F. Lapré; tot omgaanden regter in het gouv. Gelebes, de officier van justitie bij den raad van justitie te Makassar nr. A. A. de Vries. Departement tan oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den officier van gezondh. kl. J. J. de Wilde: aan den kapt.-kwar- tierm. C. T. llcisig; aan den )tn luit. der art. A. B. C. Dom; aan den ritm. bij hel reg. O. I. cavalerie .1. 11. Slunken. Ontslagen: eervol, wegens over gang in 'slands burgerl. dienst, de gewezen intendant lc kl. van de milit. administr. T. G. J. Ivroescnop verzoek, eervol, de kapt. der inf. A. L. van Ham; uithoofde van het verlies der oogen (verminking in den strijd), de luit. der inf. VV. Gomlurius; de kapt. bij den genei', staf G. C. E. van Raa ien, en dc officier van gezondh. 2e Kl. F. M. Luthcr. Departement van marine. Verleendeen tweejarig verlof naar Neder land, aan den 2e° machinist bij de gouv.-marine F. A. Bitterberg. Ontsla gen: eervol, de 1' machinist bij de gouv.-marine J. M. Butteling. Benoemd: tot ic° machinist, M. van der Meer, laatstelijk die betrekking bekleed heb bende; tot 2'" machinist, dc machinist-leerling kl. D. W. Farenskeen. Door den kommaiidant der zeemagt is ingelrokkende benoeming tot machi nist-leerling 2' kl. J. 11. MiolFe. Benoemd: tot machinist-leerling 2' kl. W. J. Kuchlin. Vergunning verleend om te repatriëren: aan den dirig. officier van gezondh. 11. J. van Wcssem, dc officieren van gezondh. 2' kl. J. Key- zer en G. F. Rochat, den officier van gezondh. 3' kl. IJ. Bakker, de luitt. ter zee le kl. C. J. Marinkelle, H. J. van Brockhuyzen, J. M. Berends, M. J. C. Lucardie en G. de Klopper, en den luit. ter zee 2e kl. 11. Velthuyzen. BERLIJN, 23 Julij. De Nordd. Mig. Zeil. bespreekt het vermoorden van kapitein Schmidten zegt dat de rijksregering ter bevrediging van hel belcedigde regtsgevoel van de gehecle Europesche beschaving een middel zal weten te vinden om aan de Carlisten begrijpelijk te maken, dat het om brengen van een gevangen genomen Duitscher niet ongestraft zal blijven.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2