LEIDSCIIE COURANT. X°. 171. VRIJDAG 24 JULIJ. STADS-BERICHTEN. IS74 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t[ 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars. buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nomniers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeenie, in zijne vergadering van den 9de" Juli 1874. is vastgesteld de volgende VERQRDENIKG houdende wijziging van de Algemeene Politie-verordening van den 16dtD October 1873, voor de gemeente Leiden. De Raad der gemeente Leiden. Besluit: De artt. 43, 52, 1C7 en 168 der Algemeene Politie-verordening van 16 October 1873 worden gewijzigd als volgt: In art. 43, vierde regel (gedrukte Verordening, Gemeenteblad n°. 4 van 18731, wordt in de plaats van «vijf voorgaande artikelen" gelezen: «vier voorgaande artikelen". In art. 52 wordt, in de plaats van de woorden 'deze afdeeling", gelezen: "de artikelen 44 tot en met 51". In art. 167 wordt tusschen "153" en »I60" ingelascht "154" en wordt dit artikel mitsdien gelezen: "Overtreding van eenige bepaling der artt. 153, 154, 1 GO, 161 en 164 wordt gestraft" enz. In art. 168 vervalt de aanhaling van art. 153. Vastgesteld door den raad der gemeente Leiden, in zijne openbare verga dering van den 9(ltD Juli 1874. De Burgemeester, v. d. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 15/17 Juli 1874, B. n°. 2058 (le afd.), G. S. n°. 1, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den23sten Juli 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 23 Julij. Op den 25"en Julij aanst. zal van Rotterdam naar New-York vertrek ken een der boolen van de Nederlandsch-Amerikaansche stoomvaart-maat schappij. De ligling der brieven enz., met deze gelegenheid te verzenden, zal te Rotterdam plaats hebben ten 6 ure des morgens. De minister van financiën heeft de aandacht van belanghebbenden ge vestigd op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Atchin, door middel van de oorlogsstoomschepen Sambas en Palembang, waarvan het vertrek uit Hellevoetsluis waarschijnlijk op den 25'" dezer zal plaats hebben. De met deze gelegenheid te verzenden brieven en verdere stukken moeten met hel opschrift »per Sambas" of «per Palembang" voorzien zijn. De Staatscourant bevat het verslag van den hoofddirecteur van het Kon. Nederl. meteorologisch instituut, prof. Buys Ballot, over de werkzaam heden aan die instelling van I Junij 1873 tot 1 Mei 1874. Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens is tot arts bevorderd de heer W. T. Philipsen, officier van gezondheid 2' kl. Het stoomschip Madura, op reis naar Batavia, is in den morgen van den 21,n te Suez aangekomen en heeft onmiddellijk de reis voortgezet. De miliciens der ligting van 1870, 1871 en 1872, behoorende tot het 4e en 7e reg. infanterie, bestemd om deel tc nemen aan de oefeningen in het kamp le Milligeu, moeten den 12dlD Augustus a. s. bij hunne corpsen in activiteit opkomen en zullen den 17de" September d. a. v. weder in het genot van onbepaald verlof worden hersteld. ln de tweede zitting van de jaarvergadering van het Nederl. Zende linggenootschap te Rotterdam heeft de benoeming plaats gehad van bestuur ders. Gekozen werden: tot secundus-voorzitter prof. J. J. Prins, van Leiden; tot tertius-voorzilter ds. C. P. Hofstede de Groot, van Kampen; en tot se cundus-redenaar ds. H. L. Vinke, van Rotterdam. Verder werd de rekening over het jaar 1873 goedgekeurd. De thesaurier, de heer L. V. Ledeboer Bz., ontving bij monde van den voorzitter de gelukwensctien der vergadering, daar het voor weinige dagen 50 jaar geleden was, dat hij tot bestuurder des genootschaps benoemd werd, terwijl hij sedert in verschillende betrek kingen belangrijke diensten aan hel genootschap bewees. Het hoofdbestuur had hem op dien dag een blijvend aandenken geschonken in een fraai album, met toepasselijk opschrift, bevattende de pho'ographische portretten zijner medeleden in het hoofdbestuur. De begrooting voor 1875, die voor het binnenland ƒ30495, voor de buitenlandsche werkzaamheden ƒ67037, dus een totaal van ƒ97532 bedraagt, werd door de vergadering aangeno men, met krachtige aanbeveling tot het inspannen van alle krachten, om de ontvangsten daaraan te doen beantwoorden. Een voorstel tot het vormen van een comité, uitsluitend belast met het inzamelen van gelden voor de scholen in de Minahassa, gaf aanleiding tot langdurige discussie. De meer derheid der vergadering verlangde, dat men alle giften, uitsluitend voor die scholen bestemd, dankbaar zoude aannemen, maar dat de bestuurders, leden en begunstigers des genootschaps zich hunne roeping gedurig zouden herin neren, om dit belangrijk werk aan te bevelen en te ondersteunen; men vertrouwde, dat langs dezen weg de gevorderde som van 12000 'sjaars zon verkregen wordenhetzij door kapitaalvorming of in jaarlijksche bij dragen. In ecne le Amsterdam gehouden vergadering van obligatiehouders in de Noordbrabantsch-Duitsche spoorweg-maatschappijbijeengeroepen op initiatief van mr. T. A. Klinkhamer en andere obligatiehouders, is benoemd een comité, om in overleg te treden met de directie omtrent de in het be lang der crediteuren te nemen maatregelen. De arrond. regtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in eene quaestie, voortspruitende uit speculatie in dividenden Nederlandsche handel maatschappij. De heer B. was door zijne schuldeischers gedagvaard tot be taling van het verschil in prijs, dat hij door speculatie in dividenden aan hen geacht werd schuldig te zijn. De regtbank wees echter vonnis in dien zin, dat de heer R. zijnen schuldeischers wettelijk niets schuldig was, omdat de transactie valt onder de termen van de wet, waarbij alle verpligtingen voorspruitende uit spel en weddenschap, niet verhaalbaar zijn. Onder Giessendam heeft men dezer dagen in de weide wederom twee paarden gevonden, die door middel van een stuk hout achter in het lig- chaam ernstig waren gekwetst; een dezer dieren is reeds gestorven. Te Koedijk begaven zich Zondag middag vier kinderen, waarvan het oudste 12 en het jongste 4 jaren telde, in een schuitje om te spelevaren. Tot schrik der ouders waren zij in den laten avond nog niet te huis. Na lang zoeken vond men hen 's nachts te vier ure weder. Zij waren in de talrijke sloten van den Langedijk, waarheen zij zich begeven hadden, ver dwaald geraakt cn hadden tot op het genoemde uur toe te vergeefs beproefd den terugweg te vinden. Te Utrecht is Maandag II. overleden de stukrijder le klasse S. P. Kooy, tot het laatste oogenblik in dienst en lot voor een paar dagen werkelijk dienstdoende bij het detachement veld-artillerie, aldaar in garnizoen. Hij was, voor zoover bekend, de oudste soldaat van hel Nederl. leger; hij werd geboren 2 April 1802, trad in dienst 1 Mei 1821 en bl ef tot aan zijn sterfdag onafgebroken in dienst, llij was dan ook versierd met de bron zen. zilveren en gouden medailles voor trouwe dienst en droeg tevens het Metalen Kruis, daar hij aan de campagne tijdens den Belgischen opstand deelnam; in 1830 behoorde hij tot de bezetting van de vesting Grave, 1831--35 was hij bij het mobile leger en heeft dus ook den tiendaagschen veldtogt bijgewoond. De Zwolsche C. meldt dat de bode van Sleenwijk op Steenwijkerwold die verleden jaar, zoo het heette, op zekeren ochtend mishandeld en besto len aan den straatweg gevonden en dientengevolge ernstig ongesteld is ge weest, thans, in het bezit van verschillende sommen gelds, met de noorder zon is verdwenen. Men meldt uit Middelburg: Ten laste van A. A. V., notaris te Sas van Gent, thans gedetineerd te Goes, wordt aangevoerd: Dat hij op 2dezer, 'snam. te half 8, bij P. J. B. Vrieboom, te Westdorpenals notaris verleden heeft eene acte, zijnde een wisselprotest, en daarin opzettelijk en strijdig met de waarheid vermeld heeft: 1°. "tot welken wisselbrief de aanneming tot betaling werd afgevraagd, waarop door haar de wisselbrief is betaald, doch geweigerd werd de kosten; verzocht haar antwoord te teekenen, heeft (zij) na gedane voorlezing alhier geweigerd te teekenen" als zijnde het onwaar, dat de vrouw van Vrieboom, met wien hij sprak, door hem ge vraagd is om betaling van den wissel of de kosten, of ook verzocht haar antwoord te teekenen; 2". dat daarbij als getuige is tegenwoordig geweest Adrianus Geul. terwijl deze daarbij niet tegenwoordig was. In het versla? van gedep. staten der provincie Zuidholland wordt omtrent

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1