PER TELEGRAAF. lr I T 9 C II L, A X lie oflicieuse Nordd. Allg. Zeit. berigt dat op requisitie van den mi nister van binnenlandsche zaken acht ambtenaren der Berlijnsclie policie naar Kissingen gezonden zijnom voor de veiligheid van prins Bismarck te waken. De berigten uit Kissingen luiden bevredigend omtrent zijnen ge zondheidstoestand. Voortdurend hebben er te Berlijn huiszoekingen plaats, waartoe de last van de policie te Kissingen uitgaat. Onder de menigte adressen, die prins Bismarck nog dagelijks ontvangt, was er een uit Hanover, van //een socialist namens velen", van den volgen den inhoud: //Ons gemeentebestuur en het schutterscorps hebben tl een felicitatie-adres gezonden, omdat de kogel niet goed geraakt heeft. Opdat gij nu niet zoudt gelooven dat iedereen er zoo over denkt, verklaar ik u dat duizenden wenschen dat de kogel beter geraakt had, tot straf voer uwe vele misdadige handelingen." Het telegrafisch verkeer te Kissingen is na den moordaanslag op prins Bismarck zoodanig toegenomen, dat men 10 telegrafisten aan het telegraaf kantoor aldaar heelt moeten toevoegen. Maandag, den dag van den aan slag, en Dingsdag daaraanvolgende is aan dat kantoor meer geld voor tele grammen ontvangen dan anders in een geheel jaar. Daaronder kwam voor een Ainerikaansch telegram van ƒ360 en twee Londensche telegrammen elk van 270. Het is gebleken dat korten lijd voor de jongste oproerige tooneelen in Oost-Pruissen onder de plattelands-bevolking aldaar velerlei sociaal-demo cratische geschriften en liederen verspreid zijn geworden. De gevallen, dat katholieke gemeenten op grond der Mei-wetten hare Itasloorsplaatseu vacant zien worden, vermenigvuldigen zich. Onder deze omstandigheden kan het. zeggen de officieuse bladen, niet dikwerf genoeg aangetoond worden, dat het niet de schuld van den staat is, wanneer deze vacatures op den duur blijven bestaan; dat integendeel van zijnen kant al het mogelijke gedaan is om dit te verhoeden. Te Görlitz is weder eene pokken-epidemie uilgebroken. Blijkens offi ciële opgaven waren in de eerste '24 uren ongeveer 100 personen door de ziekte aangetast. De Ostsee-Zeit. heeft van den heer Muller, Pruissisch officier, die den oorlog in Spanje medemaakt, het volgende berigt ontvangen omtrent den dood van kapitein Schmidt. Hij schrijft: Op allerhoogst bevel van koning Carlos Vil is op 3 Julij te Estella gefusilleerd de oorlogscorrespondent der Ostsee-Zeilurig, Albert Schmidt, kapt. der 10J' brigade artillerie indertijd, die sedert de dienst heeft verladen. Wij bevonden ons den 28s,eo Junij op den terugtogt naar Tafalla; kapt. Schmidt, dien ik omstreeks het middaguur ontmoette, deelde mij mede, dat hij het voornemen had opgevat, een poging te doen, ten einde iels naders te vernemen ten opzigte van het corps van Compas, met welke troepen ik aan het gevecht bad deelgenomen. Na ons kort gesprek, zette ik mijn togt voort met het lijk van den generaal Concha, dat ik moest escorteren en Schmidt vertrok insgelijks. In plaats van met de troepen op te rukkensloeg hij den weg naar Lorin inmet liet doel, om zijn berigten op die wijze des te spoediger per spoortrein te kunnen verzenden. Op dien weg is hij in handen gevallen van Carlislische troepen, die bedoelden weg reeds sedert lang onveilig maakten en dien men alleen zonder jtedekking, zooals hij dat beproefde, niet kou passeeren. Hij viel dan ook in handen der Carlisten en werd naar Estella overgebragt. Op grond dat hij een Pruissisch officier was, is hij doodgeschoten, liet gepleegde feit wordt nog gruwelijker, indien men daarbij deze omstandigheden in aanmerking neemt. Schmidt was in burgerkleeding, toen hij gevangen gemaakt werd, daarenboven ongewapend en derhalve in zijn functie van berigtgever. De allerchrislclijke koning heelt op hem een gruweldaad ge pleegd, die, naar ik hoop, niet ongewroken zal blijven. VERSAILLES, 21 Julij. In parlementaire kringen is er sprake van. de behandeling van het voorstcl-Périer te verdagen tot de discussie over de constitutionele wets-ontwerpen na het reces. De regering schijnt echter het voorstel lot deze verdaging niet te zullen ondersteunen. VERSAILLES, 21 Julij. De nationale vergadering heeft de begrooling van inkomsten voor financiën aangenomen. Bij de behandeling van het budget voor buitcnlandsche zaken vroeg Rouvier de regering, hoe het gelegen is met de onderhandelingen betreffende de hervormingen in de regtspraak in Egypte en of Frankrijk zijne politiek in hel Oosten zal blijven volgen. De beer Decazes, minister van builenlandsche zaken, zeide dat de voorstellen van den Khedive bij de Europeesche hoven een beter onthaal vonden dan bij Frankrijk: de regering maakte reserves ten aanzien van de ambtenaren, ilie in deze regtbanken zitting zouden nemen. Deze reserves werden door de andere mogendheden niet aangenomen. In antwoord op eene vraag van Jean Brunet, betreffende het Brusselsche congres, zeide de heer Decazes, dat Frankrijk's politieke belangen door de Fransche vertegenwoordigers in bet oog gehouden zullen worden, en dat zij slechts zullen handelen onder bet voorbehoud van overeenstemming met hunne regering en van goedkeu ring door de nationale vergadering. Wij zullen, zeide hij, daar vertegen woordigd zijn ter wille van onze hooge achting voor den keizer van Rusland en hebben ons overigens geheel aangesloten bij de reserves van Engeland ten aanzien van het maritime oorlogsregt. BERLIJN. 21 Julij. Op last van de policie zijn heden het katholieke Gesellenvereinhet Bonifacius-vereiu met de daarbij behoorende Vereenigin- gen, benevens het Pius-verein gesloten geworden; en dit krachtens de bepa lingen betreffende misbruik van het regt van vereeniging. MADRID, 21 Julij. Een officieel rapport bevestigt de overgave van Cuenca, na 50 uren aan het vijandelijk vuur te zijn blootgesteld geweest. De be- zetting had 150 dooden en 700 gewonden. Men gelooft dat de Carlisten U000 man sterk waren; zij zouden verscheidene huizen geplunderd en ver brand en de inwoners vermoord hebben. PARIJS, 22 Julij. De republikcinsche bladen erkennen dat de kansen van aanneming van het voorstel-Périer verminderd zijn. Gedurende de zitting van gisteren hebben de groepen der linkerzijde con- ferentiën gehouden: zij maken zich gereed, om, ingeval van verwerping achtereenvolgens van de constitulionnele voorstellen, kamerontbinding te vragen. De Rappel zegt dat het voorstel daartoe reeds onderteekend wordt. BERLIJN. 21 Julij. Ook bij den gewezen veldproost Namzanowski is een huiszoeking gedaan. POSEN, 21 Julij. Heden is uitspraak gedaan in de zaak van Hugo Ger- stel en Albert Feldmann, kassier en procuratiehouder van de Voorschotbank. Beiden zijn schuldig verklaard: de eerste aan verduistering van hem toever trouwde gelden, ten bedrage van 120,000 th., en de tweede aan medeplig- tigheid hieraan, en veroordeeld: de eerste tot vier jaren gevangenisstraf en vier jaren verlies van burgerregt; de tweede tot twee jaren gevangenisstraf. ROME, 21 Julij. De anti-hierarchisehe beweging in de provincie Mantua wint veld. Den 18™ hebben de parochianen van San Castoio verklaard dat zij den nieuwen pastoor, door den bisschop benoemd, niet willen erkennen. ALGIERS, 20 Julij. Blijkens een ingediend rapport is de Marieeen Fransch schip, komende van Genua en voor Mogador bestemd, met geweren geladen, in de Marokkaansehe wateren prijs gemaakt, omdat hel bleek dat de verklaring van den kapitein, dat deze wapenen voor de regering van Marokko bestemd waren, valsch was. öturgsrüjftïc i&fanö.. Van 16 tot en tnet 32 Juli 1874. BEVALLEN: J. Duyverman, geb. Sloos, Z. J. Warmerdam, geb. van der Bosch, D. L. Wassenaar, geb. Hoorn, Z. L. de Mey, geb. Wolters, D. J. G. Boelee, geb. van Os. Z. M. de Laaf. geb. van der Spek, D. C. Aben, geb. En- gelbregt, Z. - L. Verhoog, geb. Bulleman, D.E. van Leeuwen, geb. van der Lely, 1). E. van der Hucht, geb. Gruys, Z. J. Viele. geb. Kret, Z. J. van Dissel, geb. Dec, Z. C H. de Nie, geb. van Henzen, Z. A. van Eyk, geb. van Rijnswouw, Z. C. Dorrepaal, geb. van den Nieuwland, Z. A. de Wit, geb. Hollebeek, Z. C. lloefsmit, geb. den Haan, Z. C. van der Walle, geb. Sasburg, Z. C. Bongenaar, geb. Heerooms, Z. 11. de Kret, geb. Termeer, Z. M. H. van lleel, geb. Bens, Z. L. Crama, geb. van der Klerk. Z. J. van Elden, geb. Simons, Z. A Sehmitt, geb. van Zjjp, Z. C. Niemeijer, geb. Slothouber, tweel. 1). M. Dirkse, geb. van den Berg, Z. C. Eikerbout,geb. Holkes.Z. A. J. Philips, geb. Baumgarten Weynschenk, Z. A. Meijers, geb. van der Togt, Z. S. C. Broekhuizen, geb. Brockveldt, 1). M. W. Maas, geb. de Vrind, Z. J. Sarbach, geb. Bunschoten, D. A. Gordijn, geb. Plezier. D. A. M. de Keyzer, geb. Neeleman, Z. II. S. Uitenhout, geb. Milders, D. GEHUWD: J. van Noord, jm. en C. J. Beukers, jd. -- W. van Weeren.jm. en K. J. de Nobel, jd. - .1, van Iterson, jm. en P. M. Devilee, jd. M. van Rietker ken,jm. enC. M. Bourgeois, jd. G. J. Tasbender, jm. en C. W. Willemse, jd. S. P. Perdijk, jm. en M. E. Engels, jd. J. N. van der Heyden, jm. en H. M. W. Brouwer, jd. C. J. Attburlit, jm. en F. M. A. Hoogevecn. jd. OVERLEDENJ. M. Goddijn, geb. van der Maaren, 68 j. K. Warmerdam, D., 1 d. II. J. Ilofkes, Z., 15 j. M. Carlie, wcde. I. van den Berg, 54 j. C. Wijn- nobel, 68 j. J. van Hooidonk, Z., 4 j. - T. J. de Vroede. 37 j. - J. La Rooy, Z 2 m. C. Cossee, 42 j. A. van der Velden, Z., 3 m. M. G. de Munnik. geb. Felix, 40 j. F. T. L. van Dissel, Z.. 3 d., J. C. Silou, Z.. 4 m. C. van Cazant, 42 j. A. M. Smit, D., 4 m. PKOKRAMMA VAX IIUKIEItC5TVOERINGKA Musis Sacrum. Op Donderdag 23 Julij, des avonds te half acht. door het corps Muziekanten van de Leidsche dd. Schutterij, onder directie van den Kapelmeester Blumentmtt. le Afd. 1. Marsch, Streek; 2. Ouver ture //Gustave", Aubei'; 3. //Der kleine Kamerad". Walzer, Basquit; 4. Réci- tatif, Air et Choeur de //Indra", Flotow; 5. »L'EIégante", Mazurka, Buggen- hout, 2C Afd.: 6. Concert-Ouverture, Tit'l; 7. //Glocken-Polka", Speer; 8. Souvenir de //La Fille de Madame Angot", Lecocq; 9. //Feuer und Flamme" Galop, Faust. VERBETERING. In de advertentie van de Wed. EPSIvAMP alhier, ge plaatst in ons nommer van Maandag 11., slaat dat zij met hare beide Pol- iertjeskramen is geplaatst op de Beestenmarkt; men leze; met hare beide Poffertjes- en Wafelkramen. .4 g> V 85 K 'ff E111' i 15 Sr. Getrouwd: K. J. AFFOURTIT en F. M. A. VAN HOOGEVEEN, die, ook namens wederzijdsche betrekkingen, voor de vele bewijzen van belangstelling hunnen hartelijken dank betuigen. Leiden, 22 Juli 1874. Getrouwd: S. P. PERDIJK en M. E. ENGELS. die, ook namens hunne betrekkingen, danken voor de ondervonden be langstelling. Leiden, 22 Juli 187-4.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3