LEIDSCHE URAMT. 1S74 Si'. 170, DONDERDAG 23 JULI J. 3T-ADS-BERICHTEN. HINNENLANDSCHE BEUIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad fi 3.35, franco p.p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels I.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Benedictus Abraham Van Dam, vellenplotcr en hui- denzouter. wonende alhier, waarbij hij verzoekt om het perceel aan den Ouden Rijn n°. 53 tot huidenzouterij te mogen doen inrichten Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n». 19); Doen te weten, dat lot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeenteop Maandag den 27"e» Juli aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zjj gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 22 Juli 1874. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welendat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 2ts,eo dezer maand invorderbaar verklaard kohier van het patentrechtdienst 1874/5, houdende aanslagen voor wijk V, terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 22 Juli 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN. 22 Julij. •s de Breul en naauwkeurig verhaal van Leidens beleg en ontzet in 1574, door den heer J. H. Eichman, die blijkbaar daarbij niet alleen vroegere en latere ge schiedschrijvers, maar ook onuitgegeven stukken heeft geraadpleegd en een en ander naauwgezet mededeelt in een vorm. die oud en jong waarlijk tot lezen uitlokt en een aangenamen indruk achterlaat. Het zeer net uitge voerde verhaal is versierd door het portret met fac-simile van den burge meester van der Werft, en met het oog op een buitengewoon groot debiet voor den uiterst geringen prijs van 25 cents verkrijgbaar gesteld. Eene algemeene verspreiding van deze volksuitgaaf zal veel bijdragen lot eene opgewekte en waardige viering van het aanstaande feest. Het buitengewoon militair concert, gegeven door de staf-muziek van het regiment grenadiers en jagers op Zomerzorg, werd gisterenavond, niette genstaande de wolkelooze lucht van den laatsten l(jd thans met buijen bezet was en een krachtige wind opstakdoor een tal van bijna twaalfhonderd bezoe kers aangehoord. Het is dan ook niet meer dan billijk, dat in onze goede stad, waar degelijke muziek zoo flink wordt gewaardeerd, een concert, door den heer Dtinkler gedirigeerd, niet onopgemerkt bleef, ook al moet het niet worden uit het oog verloren, dat de onmiddellijke nabijheid der residentie onzen stadgenooten de gelegenheid biedt, die schoone muziek meermalen te genieten Zonder in bijzonderheden te treden wijzen wij op het programma, dat de Sonate pathetique van Beethoven, Dunkler's fantasie van den Bar bier de Sevilleeene ouverture dramatique van I.itoff en nog veel meer schoons bevatte. De uitvoering was het talent van den directeur waardig, ■evenzeer als de warme bijval van het opgetogen publiek. - Men schrijft ons: Verschillende opgaven circuleren in de bladen om trent het ministerie, waarvan de zamenstelling aan den heer Heemskerk Az. ■is opgedragen. Wal daarvan zij, zeker is het, dat deze combinatiën thans nog alle onbeslist zijn en de vele pogingen, door dien staatsman bij verschillende personen aangewend, zonder gunstigen afloop, heelt in de rege ringskringen reeds twijfel doen ontslaan of de heer Heemskerk zal slagen in de opdragt waarmede hij is belast. Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens zijn tol arls •bevorderd de hh. F. Daniels en F. P. H. van der Heyst, medicinae doctores. Volgens de Pror. IV. Br. C. wordt generaal Verspyck eerstdaags te 'sHertogenbosch verwacht, om zijne ouders, die aldaar woonachtig zijn, te bezoeken alvorens zich naar 's Hagc te begeven. Te Rotterdam is gisteren de 77e jaarvergadering van het Nederl. zen delinggenootschap geopend door d». Adriani, van Amsterdam, als voorzitter voor dit jaar. Namens het hoofdbestuur werden eenige rapporten uitgebragt over den staat van de verschillende onderdeelen van het werk gedurende het afgeloo- pen jaar. De permanente commissie had hier en daar, niet zonder vrucht, de belangen des genootschaps bevorderd, vooral door het aanbevelen in ver schillende gemeenten van de Pinkstercolleete, hier en daar door het bloot leggen van de bedoelingen van het genootschap, hetzij schriftelijk of door persoonlijk bezoek. Zij beval bijzonder aan het bevorderen van de werk zaamheden van eenige dames, die door eene kwartgulden-collecte de scholen in de Miuahassa geldelijk trachten te steunen. De commissie voor de kleine stukjes had dit jaar, als bezuinigings-maatregel, slechts één stukje uitgege* ven, waarvan ongeveer 5600 exemplaren geplaatst waren: zij werd aange spoord, voortaan twee stukjes jaarlijks te leveren, daar men vrjj algemeen dit middel om belangstelling voor de zending te wekken op prijs stelde. Omtrent de Maandberigten werd gerapporteerd, dat van deze ongeveer 10600 exemplaren geplaatst waren. Het zendelinghuis, dat in den jongsten tijd bij éénen kweekeling 15 zoons van zendelingen telde, zou eerlang het getal kweekelingen tot vier zien vermeerderen, lerwjji ook het getal kinde ren stijgen zoude. Het onderwijs eischle na het vertrek van prol. Niemann voorzieninggedurende den afgeloopen cursus hadden de hh. Tendeloo en Roskes de lessen in Maleisch, Indische land- en volkenkunde en Javaansch voor hunne rekening genomende eerste zoude echter binnen eenige maan den naar zijn werkkring in Indië terugkeeren. Het jaarverslag, dat in druk den leden werd ter hand gesteld, bevat o.a. het verblijdend berigt, dal de inkomsten over het vorige jaar ruim ƒ96000 hadden bedragen, en dat het gevreesd tekort slechts ƒ1100 bedroeg. Intusschen had het hoofdbestuur noodig geacht reeds in deze eerste zit ting opening te doen van het verrigte tot verkrijging van toegang voor de zendelingen in het aan de Minahassa grenzende rijkje van Boloang-Morgon- dou. Met vernieuwd leedwezen werd vernomen, hoe de regering die zen ding ontraadt, op grond van de ongunstige gezindheid van den Radja van dat rijkje, die gedurig meer onder den invloed geraakt van Mahomedaan- sche priesters, en die zich blijkbaar niet weinig gesteund achtte in deze ge zindheid door den oorlog met Atclnn. Men vreesde, dat de invloed en de magt van den Islam zouden toenemen, naarmate de regering de Mahome- dauen meer ontzag. De vergadering meende, dat men niet moest ophouden alle geoorloofde middelen aan te wenden, om voor de zendelingen toegang tot Boloang-Morgondou te verwerven. Zaturdag 11 is te Vclp de 44t,e algemeene vergadering gehouden van het genootschap van leeraren aan Nederlandsche gymnasiën en hoogere bur gerscholen. Dr. T. T. Kroon, van Arnhem, de voorzitter van hetalgeloopen genootschapsjaar, presideerde. Uit het verslag van den secretaris bleek.dat enkele leden voor het lidmaatschap hadden bedankt, waartegenover evenwel eene aanwinst stond van 10 nieuwe leden, die bij deze gelegenheid waren toegetreden. Tot honoraire leden werden benoemd de hh. dr. J. Brill, direc teur van Grey's college te Bloemfontein; mr. B. H. Pekelharing, hoogleeraar te Delft; F. de Stoppelaar, lid van de firma E. J. Brill, te Leiden; dr. B. Mulder, afgetreden rector van het gymnasium te Almelo, en J. L. Nicaud, op zijn verzoek eervol ontslagen leeraar aan de H. B. school en het gym nasium te Deventer. Tot voorzitter voor het genootschapsjaar 1874/75 werd benoemd dr. D. Burger, rector der Latijnsche school te Amersfoort. Baarn werd aangewezen als de plaats voor het houden van de 45s,e algemeene ver gadering. In de plaats van dr. 11. G. A. Leignes Bakhoven, die verzocht had niet weder in aanmerking te komen voor de betrekking van secretaris, is als zoodanig benoemd dr. F. de Boer, van Deventer. Vervolgens sprak prof. de Vries over de groote vrijheid, welke hier te lande bestaat in het gebruik van schoolboeken. Ofschoon een groot voor stander van de vrijheid, in milden zin toegepast, meende de hooglceraar, dat in dit opzigt te veel vrijheid schaadt. Wel verre van het Pruissische stelsel te willen aanbevelen, waar voor ieder leervak van regeringswege een bepaald handboek wprdt voorgeschreven, achtte hij het nuttig en noodig, dat daarin eene zekere beperking gebragt en meer te rade gegaan werd met oude en ervaren schoolmannen en maar niet ieder oud, doch daarom volstrekt niet verouderd leerboek, met name voor de oude talen en aan verwante wetenschappenvervangen werd door een nieuw, voor welks in-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1