LEIDSCIIE COEIANT. WOENSDAG 22 JULIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der llandelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.35. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels 1.f, iedere regel meer 25 cents. X°. 109. Bij deze Courant wordt verzonden iV°. 39 blad 43) der Handelingen van den Gemeenteraad. STADS-BERICHT EN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te wetendat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 18'1" dezer maand invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, dienst 1874/5, houdende aanslagen voor wijk IV. terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 21 Juli 1874. v. d. BRANDELER. BINNKNLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 21 Julij. De heer E. Basch heeft gisteren avond de reeks zijner alhier te geven voorstellingen geopend, en bij die eerste voorstelling heeft hij zijnen alhier reeds gevestigden roem glansrijk gehandhaafd. Moeijelijk toch zal men in céne voorstelling meer afwisseling brengen, met meer en meer klimmende verrassingen het publiek bezighouden, dan hier plaats heeft, en wij geloo- ven dan ook dat het vrij talrijke publiek ten hoogste voldaan den salon ver liet. Olschoon de proeven door den heer Basch in de eerste afdeeling gele verd hem als een uitstekend beoefenaar der hoogere goochelkunst doen ken nen, eerst de volgende afdeelingen toonen aan hoezeer hij er in geslaagd is door physische en optische kennis wezenlijke zinsbegoocheling te weeg te brengen; hoe verrassend toch zijn de geestverschijningen die lijj weet te scheppen, en welk een toovcrachtig licht weet hij te werpen op de agiosco- pische wereldtableaux door hem ten toon gesteld, en de daarop gevolgde voorstellingen van kleine magie en optische tooverij. waardoor hij aan het publiek een daverend teeken van bewondering weet te ontlokken. En dan de zoo prachtige fonteinen met de daarachter aangebragte tableaux vivants, zij leveren een geheel op, dat moeijelijk is te beschrijven, maar moet ge zien worden. Het gisteren avond geleverde slot-tableau was uitermate prachtig en lokte een daverend applaudissement van het publiek uit. Wij gelooven niet te veel te zeggen, wanneer wij de voorstellingen van den heer Basch voor alle standen eene allergeschikste tire van uitspanning noemen en die uit dat oogpunt aanbevelen. De salon is uitermate net ingerigt en gedurende de pausen en bij de uit voeringen laat zich een flink bezet orchest hooren onder de leiding van den heer J Reiden. Het stoomschip Borneo is den 15" Julij te Padang en het stoomschip Madura den 18" Ie Port-Saïd aangekomen. Het stoomschip Celebes zal den 21" van Batavia naar het Nieuwe Diep vertrekken. De Deensche bladen bevestigen de benoeming van Z. K. 11. prins Alexander tot ridder van de Olilantsorde. Verder deelen zij nog dc volgende onderscheidingen mede. door den koning van Denemarken verleend: de heer A. Mazel. Ned. gezant te Kopenhagen, is benoemd tot kommandeur van de Dannebrogsorde le kl.; de heer H. T. G. N. Camp, tot kommandeur van die ■orde le kl.de heer Berjerman tot kommandeur 2e kl. en baron van llo- gendorp tot ridder van genoemde orde. Te Rotterdam had gisteren het jaarlijksch examen en prijsuildceling plaats van de aldaar gevestigde inrigting voor doofstommen-onderwijs. De voorzitter van het bestuur opende de plegtigheid met eene korte rede, waarin hij eene schets gaf van den toestand der inrigting. Het bleek dat zij zich in bloei mogt verheugen. Zij verleent thans onderwijs aan 108 doofstomme kinderen uit alle oorden des rijks, 59 jongens en 49 meisjes. Ten aanzien van de geldmiddelen was het bestuur er in geslaagd, de ont vangsten met de uitgaven gelijken tred te doen houden; doch dc inkomsten bestonden niet slech s in contributionmaar ook in schenkingen; vandaar eene veranderlijkheid tusschen het eene en het andere jaar. Nadat ook nog de directeur-hoofdonderwijzer het woord had gevoerd, om met groote warmte op het nut te wijzen, dal dc inrigting, onder hooger zegen, geroepen is te stichten, ving het examen aan. dat, gelijk gewoonlijk eerbied afperste om het geduld en de liefde, waarmede het onderwijs moest zijn bedeeld om tot zulk een uitnemend goede uitkomst te leiden. Behalve de prijsuitdeeling werden aan een tiental kweekelingendie, na den cursus doorloopen te hebben, de inrigting gingen verlaten, geschenken namens het bestuur uitge reikt. Een dier kweekelingen, een meisje, sprak op zeer verstaanbare wijze een woord tot afscheid en dankbetuiging. Te Rotterdam is Zondag avond een persoon geheel ontkleed en van een zwembroek voorzien in het water aan de Coolvest gesprongenen na eenige oogenblikken zwemmens gezonken. Vele pogingen werden gedaan om hem te redden, maar men heeft hem levenloos opgehaald. -- Men meldt uit Hillegersberg aan de N. R. C.: Door den ijver der policie is men er in geslaagd, drie personen te ontdekken, die zich in den morgen van 12 dezer schuldig maakten aan poging om visch te stelen uit een in de Rotte liggend blok van den visscher L. v. d. T. Gemelde visscher hoorde in den vroegen morgen aan de overzijde der rivier, ter hoogte van zijn vischblok, eenige personen beweging maken. Weldra zag hij bij zjjn blok een persoon zwemmen. Dadelijk roeide hij er op aan. De zwemmer haastte zich uit het water te komen, doch de visscher gunde hem geen tijd om zich te kleeden. De beide andere personen, die op den wal waren gebleven, namen zijne kleeding mede en allen begaven zich op de vlugt; de zwemmer geheel ontkleed. De visscher zette lien, in vereeniging met zijn inmiddels tocgcsnelden buurman, achterna in de rigting van Rotterdam. Eindelijk gelukte het hun de vlugteuden in te halendoch de vervolgers waren te zeer afgemat om hen mede te nemen. De policie echter, die da delijk van het voorgevallene onderrigt werd, is hen op het spoor gekomen. Te Alhlasserdam is dezer dagen een bouwmanzekere Kersbergenop het land bezig zijnde een voer hooi op zijn wagen te ladenwaarvoor twee paarden stonden gespannen, gevallen, donrdien de paarden aan het hollen gingen; hij werd medegesleept en eindelijk doodgeslagen. Te Haarlem had Zaturdag avond de vereenigde uitvoering van de Ier feestviering opgekomen liedertafels plaats. Door het Park-orkest van den heer Stumplf gesteund, voerden de zangers op voortreffelijke wijze, onder leiding van de hh. lleinze. Hol, Meyroos en Schmölling, de verschillende nummers van het programma uit. De solo's werden vervuld door den heer B. J. de Goey. uit Leiden, die bewees dat niet ten onregte de naam van een uitnemend tenorzanger te zijn van hem was uitgegaan, den heer Thole, die zich als baryton weder van eene allergunstigste zijde deed kennen, eu overigens door solisten van de genoodigde liederlafels. Bij de voortzetting van het zangersfeest op Zondag werd des namiddags eene matinee mtisicale in den Hertenkamp gegeven, alwaar het Park-orkest zich deed hooren. Des avonds gaven de vijf liederlafels elk op hare beurt proeven van wat zij afzonderlijk verniogten. Elk der twee afdeelingen werd geopend met eene ouverture; de eerste met eene feesouverturc van Heinze. de tweede met de ouverture «Erklarung" van Hol. Gisteren was het 40 jaren geleden, dat de heer J. F. C. Kronenberg, te Arnhem, het leeraarsambt bij de Waalsche gemeente aldaar aanvaardde. Van vele kanten ontving de jubilaris geschenken, ten blijke van hoogach ting en genegenheid: Onder de gemeente Vorden is Zondag II. eene aanzienlijke boerderij een prooi der vlammen geworden. Te Oosterwolde heeft iemand binnen den tjjd van 24 uur 3 kinderen door den dood verloren, naar de Asser Cour. verneemt, vermoedelijk ten gevolge van het eten vau onrijpe vruchten. Naar men verneemt, valt de reeds aangevangen rogge-oogst in de noordelijke provinciën alom meê; de korrel is digt en gevuld, de quanti- teit over het geheel naar wensch. terwjjl ook de qualiteit niet tegenvalt. De boekweit komt heerlijk in bloei; garst en haver, aardappelen en de ove rige veldvruchten, hoewel sterk naar regen verlangende, staan goed Uit 's Hertogenbosch meldt men dat Zaturdag avond ten 11 ure kor poraal H.van de 4e comp. le bat. 5' reg. infanterie, in de Tolbrugkazerne. gepoogd heeft het voorbeeld van korporaal M. te volgen; hij bragt zich echter bij het aftrekken van zijn geweer slechts een schampschot aan den slaap van het hoofd toe; hij was op nieuw aan het laden, toen men hem overviel en het geweer ontnam; hij werd daarop naar het militaire hospitaal gebragt. Tc Tilburg is dc Is" luit. Vlasbom, van het Oost-Indische leger, in de vorige week uit Atchin tot herstel van gezondheid teruggekeerd. Jen huize van zijn vader, gepensioneerd kapiteinoverleden.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1