LEIDSC1IE CÜEEAAT. 1874 n\ tm. ZATURDAG 18 JULI J. 3TADS-BERICHTEN. IJINNENLANDSCHF BKIUGTl\ De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ3.50 'sjaars. buiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te wetendat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 16,|CI1 dezer maand invorderbaar verklaard kohier der personecle belasting, dienst 1874/5, houdende aanslagen voor de wijken 7, 8 en 9, terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaal den voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 17 Juli 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 17 Julij. Uit 's Hage meldt men ons als positief dat de heer Heemskerk Az. belast is met de vorming van een nieuw ministerie. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast met het af nemen van het examen, vermeld in art. 4 van het kon. besluit van 10 Sept. 1804 (Indisch Staatsblad li». 1941, ingediend aan Z. Exc. den gouverneur- generaal van Ned. Indie. De algemeene uitslag van het examen wordt ongunstig genoemd. Van de 1G candidalen zijn er 7 toegelaten en 9 afge wezen. Van de laatsten zijn er 6, wier cijfer voor de vijf verpligte vakken minder dan 20 bedroeg, ingevolge art. 9, alin. 2, van het reglement van orde, en 3 candidaten na stemming afgewezen. Van de T geslaagde candi- dateu werden er 4, waaraan voor elk der verpligte vakken het cijfer 5 of een hooger was toi^ekend, ingevolge art. 9, alin. 1, van het reglement en 3 na stemming toegelaten. De heer F. van Spall, cand. tot de h. dienst alhier, heeft bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Katlendjjke. Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens is tot arts bevorderd de heer N. van Rijnberk, officier van gezondheid 2e kl. Van de 13 studenten, die zich voor het litt. examen aan de theologi sche school te Kampen hebben aangegeven, zijn er 12 met goed gevolg tot de theologische lessen toegelaten. Een is afgewezen. liet schroelstoomschip Pontianak, onder bevel van den luit. ter zee ie kl. J. 11. Commijs, is gisteren uit Texel naar Atchin vertrokken. Te Rotterdam is gisteren de jaarvergadering gehouden van de maat schappij tot Nut van den Javaan. De waarnemende voorzitter, de heer A. Moens, bragt in zijne openingsrede eene hulde aan de nagedachtenis van dr. Bosch, den stichter der maatschappij, die, zelfs heengaande, nog een blijk van zijne innige belangstelling had gegeven door aan de maatschappij zijne boekerij na te laten, voor zoover zij op Indië betrekking heeft. Hij had althans bepaalddat de boeken in eigendom aan de maatschappij zullen overgaan, maar dat, indien zij bij zjju overlijden niet meer mogl bestaan, de boekerij in het bezit zal komen van diengene zijner zonen, die er het meeste prijs op stelt. Wat betreft den vorm, waaronder de maatschappij zou blijven voortbestaan, meende men dal de vergadering niet gcregligd was de statuten te herzien, omdat zij daartoe niet was bijeengeroepen. De voorzitter trad vervolgens meer opzettelijk in eene omschrijving van den minder gunsligen toestand waarin zij verkeertdaar zij als het ware ingeslapen is. Hij stelde daarom als prealabele quaestie het eerst aan de orde punt 10 van den beschrijvingsbrief: «Wettigt de toestand van de maatschappij haar voortbestaan."? Er volgde eene uitvoerige gedachten wis seling, waarvan de slotsom was: dat men de opheffing der maatschappij «iet wenschelijk achtte. In beginsel werd ten slotte besloten, dat de maat schappij zal blijven bestaan. De begrooting en de rekening en verantwoording werden goedgekeurd. 'Uit de laatste bleek, dat er een tekort was van ƒ350, dat evenwel in 1875 zal zijn gedekt, indien het aantal leden geen aanzienlijke verminde ring ondergaat. Tot leden van het hoofdbestuur werden verkozen de lib. d!. J. II. Maroniet' en mr. J. van Gennep, en herkozen de heer J. P. Bredius. De algemeene vergadering van 1875 zal worden gehouden te Amsterdam. In een in de Delftsche Cour. ingezonden stuk leest men het volgende: Sinds geruimen tijd vernam men uit Java dat de Delftsche boter aldaar min der gezocht was door de groolc aanvoeren van Deensche boter in blik, welke bijzonder om de hardheid der qualitcit veel aftrek vindt; inzender dezes besloot dus zich per stoomboot van Java die Deensche blikken te doen toezendenten einde den inhoud aan eene scheikundige analyse te doen onderwerpen, wijl die buitengewone hardheid hem zeer verdacht voorkwam. En wat bleek nu uit het gehouden onderzoek? Dat, volgens eene verklaring van dr. D. de Loos, bekend scheikundige en directeur der hoogere burgerschool te Leiden, de boter vervat in het blik gemerkt «Rud Th. Anderssens Kiobenhavn" was van onzuivere qualiteit en ongeveer 8 pCt. aan talk bevatte. Dat de boter vervat in het blik gemerkt «Busck Jun Comp. Copenhagen"-, mede was onzuiver en vermengd met een vet, waarschijnlijk van plantaar dige natuur met hoog smeltpunt ten bedrage van ruim 5 pCt. Uit een en ander blijkt, dat het vermoeden, alsof de ongewone hardheid in Iridie dezer Deensche boter alleen door kunstmiddelen of vervalsching ware te weeg gebragt, volkomen gegrond was. Te Amsterdam vierde gisteren avond een pas ondertrouwd paar het feest zijner voorloopige verbindtenisin eene woning op het floedemakers- pad. Tegen een ure werd het tijd om huiswaarts te keeren, en de bruid met hare ouders en broeder zouden door den broeder van den bruidegom van de Ulrechtschezijde naar de Weesperzijde. op het Achter-Oetgenspad worden gebragt. Buiten komende vond het gezelschap een vlet omgekeerd op den wal liggen, en zonder te onderzoeken of het vaartuig, blijkbaar niet bestemd om als zoodanig dienst te doen, geschikt was lot de overvaart, werd de vlet te water gebragt en namen allen plaats in het ranke bootje, dat lek was. Nadat ongeveer twee derde gedeelten van den afstand, zonder hulp van riemen, waren afgelegd, zonk de vlet, met het ongelukkige gevolg dat alle opvarenden verdronken. Het spreekt van zelf dat midden in den nacht in dat gedeelte der stad hulp niet dadelijk bij de hand was, en eerst heden morgen tusschen 3 en 5 ure werden de vijf lijken door particulieren met hulp van de politie uit het water gehaald. In de woning op het Ach ter Oetgenspad liggen vier lijken; het lijk van den broeder des bruidegoms is naar de woning op het Hoedemakerspad gebragt. Het onheil is heden het onderwerp van alle gesprekken en heeft in de buurt, vvdar het geschied is, een diepen indruk te weeg gebragt. -- De brand in het pakhuis «Het verlangen", toebehoorende aan het Vfie- seveem en staande op hel Kolkje bij den Zeedijk te Amsterdam, ligt, zegt het Al. r. d. D., menigeen nog goed in het geheugen. De oorzaak van deze ramp was de volgende: Een firma had met het Veem 6 balen katoen gé- ruild, zij leverde de 6 balen op 12 Junij en zou dan tevens 0 andere terug ontvangen. Hoewel de voor- en achterdeuren van het onderstuk, alwaar de katoen geborgen was, openstonden, konden de nummers der te leveren halen niet gezien worden. De hoofdbediende aldaar haalde daarop een lantaarn, die door een buurman bereidwillig werd afgestaan, stak die aan en begaf zich naar het pakhuis. Niettegenstaande in andere pakhuizen waar katoen geborgen wordt, zelfs nimmer met kunstlicht gewerkt wordt, had men hier de groote onvoorzigtigheid de deuren open te laten. Dien dag was er een sterke wind, en de trekking dus groot. Nu schijnt het dal öf een vonk op een vlok katoen gekomen, óf dat de lantaarn te digt bij de balen gehouden is. Ten minste plotseling ontstond er brand; de brandende baal trachtte men door alle mogelijke krachtsinspanning uit het pakhuis te Verwijderen. Dit gelukte, doch de baal was reeds met andere in aanraking gekomen, die daardoor ook in brand raakten. De bediendedie de lantaarn gehaald en aangestoken en deze niet met de noodige voorzigtigheid gebruikt had stond thans voor de correctionele kamer der arrond.-regtbank téregt De beschuldigde moest zijn groote onvoorzigtigheid erkennen. Het opehb. min. vond een eenigzins zware straf, met het oog op het groote geleden nadeel, wenschelijk en requireerde veroordeeling tot een geldboete van ƒ150, bij niet betaling i maand cellulaire gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op aanst. Woensdag. Voor de vierde maal is gisteren te Amsterdam van de Groote Koop mansbeurs een persoon gedrongen, die. naar men beweert, in zijne verplig- tingen te kort school. Ons dunkt, zegt het llbl., dat hel te wenschen ware, indien middelen werden beraamd, die deze ruwe manier van regls- pleging overbodig maakten. Men meldt uit Soestdijk: Onder bescherming van 1. K. H. prins Hen drik der Nederlanden is hel plan tot stand gekomen, in déze gezonde en schoone streken een etablissement te stichten voor herstellende zieken eh gezonde» uit de eerste kringen der maatschappijin den vorm der Dujtscfié

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1