LEIDSCHE COlltAAT. VRIJDAG 17 JULI J. BIN IS' ENL AN DSCIIE BEU IGTEN. 1874 165. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Uandelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 16 Julij. Bij ile viering van nationale feesten in ons midden is hel gewoonte geworden het feit. waarvan men de gedachtenis viert, in eene plaat den volke aanschouwelijk voor te stellen en aan dergelijke feestplaten viel steeds een gunstig onthaal te beurt. Het was te verwachten dat ook het nade rende derde eeuwfeest van Leidens ontzet tot het ontwerpen van eene feest plaat. aanleiding zou geven, want dat merkwaardig feit uit onze geschie denis levert daartoe ruimschoots de slof, zoowel door de treffende proeven van moed en volharding daarbij ten toon gespreid, als door de personen die daarbij handelend optraden. Bij den boekhandelaar B. Blankenberg, firma Couvée C\zien thans reeds met betrekking tot hel eeuwfeest twee feestplaten hel licht (zie de aankondiging hierachter), die zeker bij het publiek met genoegen zullen ontvangen worden. Beiden bevatten de voornaamste gebeurtenissen die het beleg en het ontzet der stad hebben ge kenmerkt en die eene zoo roemrijke bladzijde in onze geschiedenis beslaan, benevens de beeidtenissen van Willem 1, den vader des vaderlands, van der Werf, Boisot en anderenmannen waarop het vaderland nog met eerbied staart. Deze aankondiging moge er toe bijdragen op deze platen de algemcene aandacht te vestigen; de prijs is zoodanig gesteld dat zij tot een feestge schenk kunnen dienen, dat menigeen welkom zal zijn. 's Lands middelen over de zes eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 41,837,555.83, zijnde 2,031,651.89 meer dan in hetzelfde t|jdvak van 1873. De raming bedroeg 39,668,105.92. - Bij de Egyptische regering bestaat het voornemen drie Nederlanders op te nemen onder de binnen kort te benoemen leden der nieuwe gemengde internationale reglbanken. De benoeming zal plaats hebben voor den tijd van vijf jaren en onder zeer aannemelijke voorwaarden. Naar het II eekblad van het liegt verneemt, is bij de Nederlandsche re gering, door tusschenkomst van onzen waarnemenden consnl-generaal te Alexandrië, hel verzoek ingekomen van den minister van justitie in Egypte, om hem voor de gemelde regterlijke betrekkingen zoodanige personen aan te bevelen, die door hun karakter en kunde en door verkregene ervaring in regtszaken geacht kunnen worden voor de vervulling der nieuwe regter lijke betrekkingen volkomen geschikt te zijn. In de dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering van het Nederl. weerbaarheidsbond is besloten, dat de gewone jaarlijkschc algemeene verga dering in den loop der volgende maand te Utrecht zal worden gehouden. De uitslag der stemming over de vraag, of in dit jaar de 5e nationale schiet wedstrijd zal gehouden worden, was, dat 10 stemmen ontkennend hebben geantwoord, 1 bedenkend, terwijl tien leden zich buiten stemming hielden. In eene gehouden geheime zitting, ter bespreking van hetgeen met den afloop van den schietwedstrijd te Amsterdam in verband stond, is de vol gende motie aangenomen: "De vergadering, gehoord de inlichtingen van het centraal-comitè, verklaart overtuigd te zijn, dat het feit der verkeerde aan wijzing voor de Scliiedamsche vereeniging is gepleegd builen medeweten van den kommandant en van de vaandelschutters dier vereeniging. Het IVeekblad van Haarlemmermeer bevat een artikel van dr. Staring over de longziekte. De schrijver beveelt de inënting aan als een zeker middel tot bestrijding. Longziekte ontslaat door besmetting. Door inenting kan men zijn vee vrijwarenmaar dan moet dit geschieden als het vee nog gezond is. Hoogst zeldzaam gebeurt het dat de inenting niet werkt, maar zulke uitzonderingen, dat het dier onvatbaar is voor het tegengift, doen zich ook bij andere ziekten, b. v. de kinderpokken, voor. Gedurende 40 jaren zijn er in ons land 234,000 rundereneene waarde vertegenwoordi gende van minstens 28 inillioen gulden, verloren gegaan. Hoewel in de verschillende deelen des lands de ziekte heeft geheerscht, hebben toch de vier provinciën Friesland, Utrecht en de beide Hollanden, waar de ziekte ook nu nog beerschthet meest geleden. In het genoemde tijdperk zijn in deze provinciën 217.000 stuks bezweken. Bij deze opgave, zegt de schrijver, moet men in aanmerking nemen, dat een aantal gavallen verzwegen zijn, zoodat het juiste cijfer der geleden verliezen niet is op te geven. - liet zuider-zendingsfeest heeft gisteren nabij Goes in goede orde plaats gehad; het werd door ruim 4000 personen bijgewoond. De openingsrede werd door d'. Cohen Stuart en de sluitingsrede door d». Drost, uit Leiden, uitgesproken. De vijf haringjagers van Vlaardingen hebben te zamen de hoeveelheid van 1518 ton haring aangebragt. In 1870 werd door 3 jagers aangevoerd 471 ton, in 1871 door 4 jagers 944 ton, in 1872 door 3 jagers 470 ton etl in 1873 door 4 jagers 888 ion. In eene te Amsterdam gehouden buitengewone vergadering van aan deelhouders der duinwaterleiding, den 29"1 Junij gehouden, is besloten een tweede aanvoerbuis van de machine tot en in Amsterdam te leggen, en de wijze waarop de gelden, daartoe benoodigd, op zeventien tonnen gouds ge raamd, gevonden zullen worden, is bepaald. Hierdoor zal de aanvoer ver dubbeld worden, terwijl bij iedere aansluiting van de nieuwe met de oude buis verbetering in den toestand zal gebragt worden. Te Amsterdam is na eene langdurige ziekte overleden de heer C. Herbert, pred. hij de Evang. Luth. gemeente aldaar. De overledene is vroeger ook alhier werkzaam geweest. Door het kantongeregt te Deventer is uitspraak gedaan in de bekende zaak van den burgemeester van Holten en vijf andere personen, omtrent het schieten van een hert. Het kantongeregt heeft daarbij aangenomen, dat uit verschillende omstandigheden, zoomede uit het getuigenverhoor, de schuld van de beklaagden genoegzaam is bewezen en hen dientengevolge teroor- deeld tot eene geldboete van 40 voor ieder en in de kostenbenevens verbeurd-verklaring der geweren, bij wanbetaling te vervangen door gevan genisstraf. De Pr. O. en Zw. Ct. verneemt uit goede bron, dat de regtbank Ie Deventer geen termen heeft gevonden om de vroeger vermelde zaak tegen den pastoor te Wijhe verder te vervolgen. Gelijk men zich herinnert, betrof het hier de kerkelijke inzegening van een huwelijkdat niet vóóraf burger lijk zou zijn voltrokken In het Deelerwoud, van baron van Heeckeren. nabij de Woeste Hoéve, rigt de gestreepte dennenrups thans over eene aanzienlijke oppervlakte be langrijke schade aan, die, naar men beweert, reeds enkele tonnen gouds zoude bedragen. Ook in 1844 heeft die rups in de omstreken van Arnhem groote verwoestingen aangerigt. In het Anderlosche Broek is een boeren-arbeidster. na het snijden van hooizaad. dat zij met haar mes in haar voorschoot had geborgen, bij het springen over een sloot gevallen en door het mes zoodanig gewond, dat zij spoedig daarna overleed. Aan eene stoomweverij te Veenendaal is de machinist J. C. Kesler, bezig zijnde om een drijfriem op zijn plaats te brengen, met zijn regterarm tusschen den riem en de spil beklemd geraakt; zijn hand werd daardoor als het ware afgehouwen en zijn arm zoodanig virbrijzeld, dat die tot aan den schouder moet worden afgezet. Uit Brussel schrijft men aan de Amst. C. dat een Nedcrlandseh onder daan thans angst en schrik verspreid in de bossehen nabij Boussif (Hene gouwen). Die Nederlandsche onderdaan is een python (slang) van het eiland Sumatra, twee meter lang en uit een menagerie ontvlugt. Verscheiden men- schen hebben het dier ontmoet; niet dan met de grootste voorzigtigheid waagt men zich in die streek. Berigten uit Paramaribo melden o. a. dat den 17t0 Junij des Ochtends aldaar in een gebouw op het erf aan de Knuffelsgrachlbewoond door de hh. Cohen en Drielsma. brand uilbrak, welk gebouw geheel in de asch werd gelegd; doch dank zij de spoedig aangebragte hulp, werd men voor nog grooter ramp bewaard. Niettegenstaande de zware regenbuijen van den vorigen dag, waren toch reeds verscheiden bijgelegen huizen door de hitte geblakerd en beschadigd. Had er meer wind geheerscht, hadden de vlam men ligt naar de kom der gemeente kunnen overslaan. Een bemande spuit van liet stoomschip Kijkduin en de bemanning van koopvaardijschepen ter reede stonden de brandweer krachtig bij. Door de commissie op Caragao, belast geweest met het ontvangen van bijdragen voor het huldeblijk aan Z. M. den koning bij het feest van 12 Mei. is bekend gemaakt dat zij eene som van ƒ2263.51 te dien einde ont vangen en aan de hoofdcommissie in Nederland overgemaakt heeft. Het verslag van de commissie van rapporteurs der prov. staten om trent het onderzoek in de afdeelingen van de begrootingen voor het jaar 1875 is verschenen en daaruit blijkt dal hij de behandeling der provinciale

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1