LEIPSCHE 1874. V'. 164. DONDERDAG 16 JULIJ. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. L)e prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls, Bij deze Courant wordt verzonden W°. 38 blad 42) der Handelingen van den Gemeenteraad, 15 IN N EN LAN DSCU F, BlilUGTEN. LEIDEN, 15 Julij. De kapitein L. E. Gerdessen is van het 5de hij het 4dc reg. infanterie overgeplaatst. Te Alkmaar is gisteren morgen de 97s,e jaarvergadering geopend van de Nederl. maatschappij van nijverheid. Reeds Maandag avond waren de leden pleglstatig ontvangen in hel gemeentehuis, alwaar de burgemeester hen begroette, Daarna had er eene bijeenkomst plaats in de zaal der socië teit Harmonie. Dingsdag morgen opende de heer J. W. L. van Hordt, in plaats van den voorzitter dr. A. Vrolik, door ziekte verhinderd, de vergade ring. Ilij herinnerde aan het verlies dat de maatschappij leed door den dood van prof. II. C. van Hall, die zes malen directeur was. Prof. van der Boon Mesch, het eerelid der directie, aan wien de maatschappij ook zooveel ver- pligt is, was steeds lijdende. Directeuren rigtten een uitvoerig adres aan den koning op den dag, waarop Z. M. voor 25 jaren het beschermheerschap der maatschappij aanvaardde, met de herinnering, dal in dat tijdsbestek het der maatschappij naar wensch ging en zij veel voorspoed genoot. De spre ker toonde voorts na de voorlezing van dat adres aan, dat de werkzaam heden der maatschappij in menig opzigt belangrijk waren; maar zal de maatschappij haar standpunt bewaren en naar wensch behouden, dan moest er gewerkt worden. Blijkens het verslag van directeuren nam hel aantal donateurs toe; het aantal leden nam in enkele departementen ook toe; de maatschappij telt 30 departementen en 2039 leden en donateurs. Met de behandeling der voorstellen van verschillende departementen is onmiddellijk een aanvang gemaakt. Ten opzigte van het voorstel van het dep. Leiden, betreffende eene wet op de riviervisscherijis aangenomen het praeadvies van het bestuur, en dus ongunstig beslist wat aangaat hel ver langen van het departement, dat de Nederlandsche regering met de boven ons gelegen staten in overleg trede, en gunstig wal aangaat den wensch, dat de regering eene ontwerp-visscherjjwet indiene. Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens zijn lol arts bevorderd de hh. F. J. Camphttis, med. doctorandus, en J. M. Vorst, officier van gezondheid 2' kl. Volgens het Vad. zal de generaal Verspyck, die te Napels aan wal is geslapt, cenige weken in het zuiden vertoeven, alvorens zijne reis naar Nederland voort te zetten. De provinciale staten van Drenthe hebben ƒ50000 subsidie toegestaan voor den spoorweg Harlingen—Salzbergen, uitgaande van de ondernemers Kaptijn en Genlis. Te Delft had Zaturdag een stoute poging tot diefstal plaats ten huize van de wed. van Buuren aan het Zuideinde. Up een oogenblik, dat de we duwe in den gang, achter hare woning, met iemand in gesprek was, maakte de huisvrouw van G. M. J. van die gelegenheid gebruik om de woning, met de loealileit waarvan zij zeer goed bekend is, binnen te sluipen. Na den gang te zijn doorgegaan, ging zij in de huiskamer en opende de onge sloten lade van eene in een aangrenzende alcove slaande commode. Uit een daarin aanwezig spanen doosje, waarin aan kostbaarheden voorhanden was eene waarde van p. m. ƒ500, nam zij een zilveren horologie met gouden ketting, welke voorwerpen zy in den zak stak. Een dochtertje echter, dat in de alcove ziek te bed lag, deze handeling met schrik ontwarende, vroeg haar wat zij daar te doen hadwaarop de vrouw voorgaf een riem van den grond op te rapen, te gelijkertijd de ontvreemde voorwerpen in de doos werpende, doch zoo, dal de ketting er buiten bleef. De moeder, op het. gerucht toegeschoten en door de dochter met de toedragt der zaak be kend gemaakt, sloot onmiddelijk de deur, doch bij onderzoek niets bij de diefegge vindende, liet zij haar gaan, maar gal aan de policie van het voor gevallene kennis. Men meldt uit Naarden: Door dr. van Hengel is op een tot nu toe ge heel onbebouwd stuk heigrond aan den Bussumerweg eene proef genomen met verschillende soort faecaliën. Niet onbelangrijk is het voor onderzoe kers op het gebied van landbouw om de vruchten te zien, die dit stuk grond oplevert. Het is verdeeld in verschillende akkers, op eiken waarvan eene bijzondere soort bemesting is gebruikt; de naam dier bemesting staat bij eiken akker op een paaltje vermeld. Tot die bemesting heeft men ge bruik gemaakt vanhet Amsterdamsch tonnenstelselhet Delftsch tonnen stelsel, Delftsch compost, Delftsche gier. Amsterdamsch Liernur-slelsel, Leidsch Liernur-stelsel enz. - Naar men uit Zwolle meldt zal H. M. de koningin bij haar aanslaand bezoek van die stad op 18 July het prot. weeshuis, het r. k. liefdegesticht en het buitengoed Villa Flora van mevrouw de wed. Backer jnet een bezoek vereeren. Na den afloop hiervan zal H. M, een rütoer maken langs den nieuwen waterweg van Zwolle naar zee, om te Ivaterveer de nieuwe schut sluizen in oogenschouw te nemenen vervolgens door het prachtige nieuwe werk naar het station terugkeeren. Omstreeks 1 uur vertrekt H. M. per extra-trein naar Rampen. Zij komt lusscheu 3 en 4 uur van daar terug, zal daarna het diner gebruiken by 's konings commissaris en te ruim 6 uur naar 's Gravenhage vertrekken. Te Zwollerkerspel is Zaturdag middag een landbouwer, bezig met het opsteken van hooi, door een zonnesteek getroffen en doodgebleven. Te Nuland is dezer dagen een merriepaard van den landbouwer van Drunen op laaghartige wijze mishandeld. Met een scherpsnijdend werktuig is het beest eene diepe snede toegehragt van ongeveer een halven meter lengte, loopende van den kop af over den hals tol bij de borst. Toen men '«morgens het misdrijf ontdekte, likte het veulen het bloed uit de wonden. Ten gevolge van den 8sttD titel van het wetb. van strafvorih zag het prov. geregtshof in Zeeland zich genoodzaakt, regt te spreken in eene politieoverlreding ten laste van B. van der Veen, griffier bij het kantonge- regt te Cortgene, en P. C. Breas, kantoorklerk, beiden wonende te Colijns- plaat. Die overtreding bestond in het verwekken van nachtelijk burengerucht tot verstoring van de rust der ingezetenen, in den avond van 13 April jl, te Cortgene herhaaldelijk, en blijkens de erkentenis der beklaagden opzet telijk, gepleegd door het lossen van geweerschoten, waardoor de rust van sommigen werkelijk is gestoord geworden, Het hof heeft beide beklaagden, in overeenstemming met het requisitoir van het openb. min., aan het hun ten laste gelegde feit schuldig verklaard en hen veroordeeld tot eene geld boete van 7.50. alsmede in de kosten, de boete bij niet-betaling te vervangen door een dag gevangenisstraf, In de jongste zitting van den gemeenteraad te Middelburg werd door den voorzitter medegedeeld dat hij van de hooge regering een schrijven had ontvangen, waarby werd kennis gegeven, dat de gemeente gedurende de eerste tien jaren wordt ontheven van hare verpligte jaarljjksche bijdrage van ƒ20000 ten behoeve van het kanaal door Walcheren, en deze som ver der wordt verminderd tot ƒ10000 jaarlijks. Te Maastricht heeft van 9 tot 23 Julij de tentoonstelling plaats van de talrijke reliquien. die in de Servatius-kerk aldaar bewaard worden. Deze,- tentoonstelling was sedert twee drie eeuwen gestaakt, en had vroeger om de zeven jaren plaats. De bedevaartgangers stroomen van alle kanten naar de stad. Te Tegelen, in Limburg, is dezer dagen ee» kelder van een in aan bouw zijnd huis van den heer Engels, fabrikant van aardewerken, ingestort. De eigenaar was met den metselaar Janssen op dat. oogenblik in den kelder en beiden werdén onder het puin gedood. 's GRAVENHAGE, 15 Julij. l ij her dep. van koloniën zijn benoemd: lot raad-advisettr de heer jhr. F. E. M. van Alphen, thans referendaris, en tot relerehdaris de hh. jhr. m'. W. M. de Branw en jhr. m». H. van der Wijck, thans hoofdcommiezen hij dat departement. Tot griffier bij hel kantongeregl te Purmerend is benoemd de heer mr. M. P. Meetboom, advocaat te Broek in Waterland. Aan den 2CD luit. F M. J. Wagner, van het 2* reg. vesting-artillerie, is. op zijn verzoek, eervol ontslag tril de militaire dienst verleend, en de le luit. op non-activiteit H. Broers is weder bij hel ïe reg. vesting-artillerie in activiteit gesteld. Z. R. H. prins Frcderik zal heden avond ten 8 trre uit Durtschland in de residentie arriveren. Ten behoeve van de dienst der sfoompompwerktuigen van de 'sGra- venhaagsclie duinwaterleiding hebben heden burg. én wetli. ten raadhuize de ingekomen biiletlen geopend voor de levering van steenkolen, waaruit bleek dat van de zeven inschrijvingen de levering het laagst was aangebbden van Bartli C". te Rotterdam a ƒ1.05 den hectoliter.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1