LEIDSCHE (I OII tt AIIT. WOENSDAG 15 JULIJ. ST ADS-BERICHT EN. BINNENLANDSCIIE BERiGTEN. 1874. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; niet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p.p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels I.— iedere regel meer 25 cents. Btf-v ••jmjeraaraaa'atr'j^rjTary sacaourjagatryi 'T.tr.TS RaKBgauBMa 1°. 9o SCHUTTERIG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS yan LEIDEN doen te weten, dat de Com missie, volgens ort. 15 der wet op de Schutterijen, van den llden April 1827 (Staatsblad N°. 17), benoemd tot het onderzoeken van en beslissen omtrent de redenen van vrijstellingen uitsluitingzal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 17dcn Juli aanstaande's namiddags te lialfzes. En worden dienvolgens opgeroepen al de zoodanigenwelke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en gebo ren zijn in de jaren 1840 tot 184o ingesloten: 3°. zij, die ambtshalzijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling ver- mecnen te hebben 4". degenen, die na hunne indienst-stelling bij de Schutterij recht op vrijstelling hebben verkregenalsmede die bij het bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld, en 5°. degenen die, volgens art. 3 L. en M. der Wet, als tot de nacht- of brandwacht behoorende, lijf- ot huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bovengemelden dag, al ware het dat bij hen geen oproepings-biljet was ontvangenten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien, overeen komstig art. 16 van Zijner Majesteits besluit van den 28sten Juni 1828 [Staats blad N°. 42), voor zooverre zij dienstplichtige nommers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsclie Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 9 Juli 1874. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 14 Julij. Op de viering van het derde eeuwfeest van Leidens ontzet in de aan staande October-maand begint thans de algemeene aandacht zich meer en meer te vestigen. Gelijk men weel is in de jongste zitting van den gemeenteraad eene feestcommissie geconstitueerd en eene som van 4000 voor de feestviering beschikbaar gesteld. Gisteren avond werd in het hotel den Burg eene algemeene vergadering gehouden van de Leidsclie sclierpschutters-vereeniging. Daarin werd door het bestuur mcdedeeling gedaan van het plan om de festiviteiten bij gelegen heid van bet derde eeuwfeest van Leidens ontzet op te luisteren door hel houden van een stedelijk feest-concours, onder bescherming van Z. Ié. H. prins Frcdcrik der Nederlanden. Die wedstrijd zal plaats hebben te Katwijk en daartoe zullen worden uilgenoodigd het studenten-corps, de dienstd. schutterijde infanterie, de cavalerie en de artillerie alhier in garnizoen, en de kweekschool voor zeevaart. liet bestuur deelde verder mede dat het dagelijksch bestuur der gemeente en de militaire autoriteiten reeds hunne ondersteuning en medewerking hadden toegezegd, en dat in overleg met den heer burgemeester de dag voor het houden van dien wedstrijd was be paald op den 7d,n October. in deze bijeenkomst is verder eene feestcommissie, ter verdere regeling •der zaak zamengesteld. Zij bestaat uit de leden van hel bestuur, benevens de hh P. Somerwil, li. léann en G. J. C. Kramer. Het programma zal nader worden bekend gemaakt. Wij vertrouwen dat het bestuur der scherpschutters-vereeniging ook van de zijde der burgerij de zoozeer gewenschtc ondersteuning zal ondervinden; door het inzenden van prijzen kan zij in deze van hare ingenomenheid blijk geven en veel bijdragen tot het welslagen der zaak. Daar waar de zoo hooggeachte prins, Z. K. II. prins Frederik, voorging, zal zij gewis niet achterblijven getuigenis te geven van hare sympathie. Met niet minder belangstelling vernamen wij dat tusschen de besturen 'van de corporatiën van verschillende vakken hier ter stede een overleg plaats heeft om de bovenbedoelde feestviering op te luisteren door hel hou den van eenen oplogt, grooteiideels van historischen aard; lot medewerking daartoe zouden ook nog andere corporatiën. in ons midden aanwezig, nit- genoodigd worden. Het overleg is reeds zooverre gevorderd dat men daar van een goeden uitslag mag verwachten en het hoofd van het gemeentebe stuur heeft, naar wij vernemen, aan dat plan zijne adhaesie geschonken en ondersteuning toegezegd. Het kan niet anders of dit plan, zoo uit eigen beweging uit den boezem des volks voortgekomenzal door velen toege juicht worden. Is er iets dat het feest ook tot een volksfeest kan maken, dan is het het houden van eenen dergelijken optogt. Wanneer op die wijze meer en meer de handen worden ineengeslagen, dan zal het eeuwleest nog gevierd worden op eene wijze, waardig het groote feit, dat herdacht wordt. Üe uitslag der verkiezing van leden van de eerste kamer der staten- generaal, heden door de provinciale staten van de verschillende provinciën gehouden, is geweest ais volgt: Zuidholland. Herkozen de heer J. van Volienhoven,met 64, de heermL A. J. Duymaer van Twist, met 59, en de heer L. Pincofïs, met 54 van de 73 stemmen. Noordholland. Herkozen de lieer mr. J. Smit, met 54, en de heer A. Prins met 55 stemmen. Utrecht. Gekozen, in de plaats van het aftredend lid, den heer van Golt- stein, benoemd tot lid der tweede kamer, de heer mr. E. du Marchie van Voorthuysen. Gelderland. Herkozen de heer mr. J. Thooft, met 32 van de 58 stemmen. Overijssel. Herkozen de heer mr. J. A. G. baron de Vos van Sleenwijk, met 32 stemmen. Drenthe. Herkozen de heer mr. W. J. Tonckens, met 20 van de 32 stemmen. Friesland. Herkozen de heer mr. G. Schot, met 41 van de 44 stemmen. Noordbrabaut. Herkozen tnr. J. B. Hengst, met 52, en jhr. L. J. B. Sasse van IJsselt, met 48 van de 56 stemmen. Limburg. Herkozen de heer L. F. H. Beerenbroek, met algemeene, 43 stemmen. Blijkens de Staatscourant bevinden zich onder de gewonden, vermeld in het gisteren medegedeeld telegraphisch berigt van den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië, de kapitein de Jongh en de luitenants von Massow, Stappershoef en Zwager. De minister van binncnlandsche zaken heeft hekend gemaakt datvol gens bij hem ingekomen amblsberigten, in de week van 5 tot 11 Julij te Gouda één persoon aan Aziatische cholera is overleden. Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens is tot arts bevorderd de heer D. Mcstingh, officier van gezondheid 2' Ui. Men leest in de Arnh. Cour.-. //Ofschoon wij er ons in geenen deele voor verantwoordelijk stellen, vermelden wij alleen, dat het gerucht loopt dat de ministers van buitenlandsche zaken, oorlog en marine hunne porte feuille zouden behouden, en de heer van Reenen, zelf optredende als mi nister van binnenlandsche zaken, met de aanvulling van het kabinet zou belast zijn." Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Utrecht is beroepen d'. A. W. Bronsveld, pred. te Haarlem. Door de //Commercial Steamship Company" wordt medegedeeld dat liet stoomschip IFijberton, kapt. J. Smith, op de uitreis van Botterdam naar Java, veronselukt is, op 25 mijlen afslands van Suez, ten gevolge eener aanvaring door hel stoomschip Buena Centura. De equipage werd gered. -- Men schrijft ons uit Stolwijk: De hooibouw is in de Krimpenerwaard in vollen gang, begunstigd door heerlijk weder. Qualiteil en quantiteit laten niets te wcnschen over. De hennep, die in den beginne weinig be loofde, staat uitmuntend. Appel- en perenboomen schenken weder het voor- uitzigt op een goeden oogst. Over liet algemeen wordt er zeer sterk naar regen verlangd. Tot hoofdonderwijzer aan de tweede openbare school te Lekkerkerk is benoemd de heer Y. Boershulponderwijzer te Polsbroek. Tol predikant bij de Ned. herv. gemeente te Bcrg-Ambacht is beroepen d'. J. J. van der Weydè, te YVolsuui en Westhemin Friesland. Te Haarlem heelt Zondag namiddag een schuitenvoerder eenige kna pen in de Raamgracht aldaar geworpen, omdat zij met zijne aldaar liggende schuit zonder zijne toestemming speelden. Hoewel de drenkelingen er met den schrik en een nat pak kleêren zijn afgekomen, keerde de woede van bet volk zich toch dermate tegen den schuitenvoerder, dat het niet dan met veel inspanning aan de ter hulp gekomen policie-agenteu gelukt is, den man naar het nabij zijnde policieburean te brengen. c.) Door wijlen den heer P. N. Jut van Breukeier waard, den 24""> Mei jl.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1