LEinSClIE CO I KANT. r. m 1874. MAANDAG 13 JULI J. STADS-DER IC II TEN. BINNENLANDSCUE BEIUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p.p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor '2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs tier Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 21 der Wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week geene personen aan de mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester van Leiden, Leiden, II Juli 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 11 Julij Heden namiddag ten 2 ure werd in de stadsgehoorzaal de jaar-cursus der hoogere burgerschool met de openbare prijsuitdeeling en bevordering besloten. In tegenwoordigheid van de leerlingen en vele belangstellendenherdacht de directeur, de heer dr. D. de Loos, in korte trekken de geschiedenis der burgerschool gedurende het tienjarig tijdperk van haar bestaandal met dezen cursus was volbragt en wees op de gunstige resultatenwelke haar onderwijs had opgeleverd. Niet minder dan driehonderd leerlingen hadden iti dat tijdperk van hel onderwijs partij getrokken om verder tot hoogere inriglingen van onderwijs toegang te verkrijgen of waren met de noodige kennis toegerust een loopbaan als ambtenaar ingetreden, of bij de industrie en den handel geplaatst. Het onderwijs had bij de burgerij, ook in omlig gende gemeenten en zelfs verder, vertrouwen verworven, zoodat, wat het aantal leerlingen betreft, zij met die van de steden Amsterdam en Rotter dam mag vergeleken worden. Splitsing van verschillende klassen in pa rallelklassen was van dat vermeerderende bevolkingscijler het gevolg gew eest, waartoe het gemeentebestuur geen geldelijke offers had gespaard. Spreker wees ten slotte op de mutatie in liet personeel van de leeraren, welke z. i. op den gang van het onderwijs ongunstig moest terugwerken en eindigde zijne rede met tene opwekking tot de leerlingen. De overgangs-cxamens hadden plaats gehad van 7 lot 10 Julij. De uit slag was de volgende: Bevorderd van de le tot de 2C klasse: (Aan hel examen hebben deelgenomen 27 leerlingen) A. Ballego, P. H. J. Persoon, M. 11 Lem, J. A. Endtz, J. A. A. Dool, II. de Vink, B. Smits, M. E. Sepp, V. L. Des Celles, P. Blokzeyl, E. Rijke, D. Lewenstein, W. A. Felix, M. Hoos (enkele vakken). Voorwaardelijk: W. A de Rooy, E. Canter Alia, C. E. Des Celles, II. Grcve. A. J. Levingston, M. Beekman, V. Kamp, J. C. J. Drucker. Bevorderd van de 21' tot de 3S klasse: (Aan het examen hebben deelgenomen 30 leerlingen) J. E. H. Bakhuis. E. Kamp. J. L. Coenen van 'sGravesloot, G. de Waal, G. van der Harst, A. D. J. van 't Hooft, W. Segaar, K. W. van Sandick, H. J. Taverne, J. van Delft, D. J. Braakenburg (enkele vakken). Voorwaardelijk: L. C. van Gumster. O. Hclfrich, J. Zijp, F. F. F. Fulir- hop, B. Li van Raalte, J. A. Hasselbach, T. A. de Neve, J. T. Bornwater, 1). G. Vervoren, T. M. G. de Charon de St. Germain, J. J. Battel de la JRivière, C. J. Goudsmit, J. A. Wilkcns. Bevorderd van de 3C tot de 4e klasse: (Aan het examen hebben deelgenomen 30 leerlingen) W. Ivoopmans van Boekeren. H. Muller, F. J. Wükerlin, J. du Chattel. C. A. Franchimon, A. MontagueJ. Doijer, F. G. Nelscher. W. 11. D. van der Gon, B. J. van Loon (enkele vakken). Voorwaardelijk: A. J. Olivier, II. A. Gabriel, A. F. Rudolph, K. J. Mul ler, G. E. A. F. Rudolph, P. du Rieu, A. Parmentier, J. W. J. Piper, C. Sijthoff. Bevorderd van de 4e tot de 5e kl. (Aan het examen hebben deelgenomen 26 leerlingen) 11. L. Drucker, H. C. A. G. de Vogel, C. GrollJ. van Leeuwen, A. R. Ophorst, H. G. W. Planlenga, C. 11. Brouwer, J. C. H. Fischer, F. G. Goudsmit, L. H. F. A. Faure, C. W. C. M. Stroo, Voorwaardelijk: L. P. ten Cate, W. Vruggink, J. H. van der Zweep, J. C. Zaalberg, J. W. C. van Steeden. De volgende leerlingen voldeden aan de bepalingen van het huishoudelijk reglement, die aanspraak geven op een prijs, als van; 5° klasse: A. Z. Stuten, P. van Romburgh, C. G. NijhofT, J. G. Root, T. A. Bertrand, C. T. A. Werner. 4klasse: II. L. Drucker, II. C. A. G. de Vogel, C. Groll, J. van Leeuwen, A R. Ophorst, II. G. W. Plantenga, C. H. Brouwer, J. C. H, Fischer, F. G. Goudsmit, C. W. C. M. Stroo, L. P. ten Cate, W. Vruggink, J. C. Zaalberg, H. fl. J. Schmier, P. C. de Geus. 3C klasse: W. Ivoopmans van Boekeren, F. J. Wakerlin, J. du Chattel, C. A. Franchimon. J. Doijer, F. G. Netscher. II. A. Gabriel, A. F. Rudolph, G. E. A. F. Rudolph, W. 11. Denier van der Gon, P. du Rieu, J. A. Zaalberg. J. Wilhelmy Damsté 2e klasse: J. E. H. Bakhuis, E. Kamp, G. de Waal, G. van der Harst, L. C. van Gumster, A. D. J. van 't Hooft, K. W. van Sandick, H. J. Taverne. P. tlelfrich, F. F. F. Fuhrhop, T. A. de Neve, J. T. Bornwater, I). G. Vervoren. Ic klasse: A. Ballego, P. II. J. Persoon, M. H. Lem, J. A. A. Dool, II. de Vink. M. E. Sepp, V. L. Des Celles, E. Rijke, C. E. Des Celles, W. A. Felix. -- liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 83 tot 94 volwassen personen en 26 lot 39 kinderen. Men schrijft ons het volgende: Met iederen dag wordt het verlangen naar regen grooter. Soms dreigt de lucht met een donderbui, doch de westewind steekt op en met verschroeijenden zonneschijn, met een dagen achtereen onbewolkten hemel, neemt de droogte steeds toe. De pluk van aardbeziën is ruim, doch zij zijn niet zoo groot en saprijk meer als in het begin. De tuingroenten zijn stug en de aanvoer er van beperkt. Er wor den steeds aardappelen gerooid, doch de struiken zijn niet ruim beladen en de knollen middelmatig van stuk. Naar Engeland gaan aanzienlijke scheeps- vrachten uit het Westland. hoewel ook het binnenland van daar en andere streken voorzien wordt. Een vale tint ligt over het groen van heesters en bloeijende planten verspreid, daar zij het noodige ontberen, terwijl vele bloemen verdorren voor dat zij zijn uitgebloeid. Er is geene groeizaamheid voor al die gewassen. Hieruit volgt dat er schaarschheid van bloemen be staat. Op sommige plaatsen vallen de bladeren van de boomende morellen beginnen rood le worden, terwijl zij nog zeer klein zijn; men vreest dat er vele jonge vruchten van de peren- en appelboomen zullen afvallen. Voor de druiven in de kassen en langs de muren is het weer gunstig. De eerste beginnen rijp te worden, de laatste hebben, met het vooruitzigt op een goeden oogst, vrucht gezet. De snijboonen groeijen, doch verlangen toch naar regen; van augurken zal er eene menigte zijn. Granen, boonen, erw ten en andere producten worden geel en krachteloos. De hooibouw is vlug. voorspoedig en zeer voordeelig geëindigd, maar de weilanden zijn kaal; hel. vee zoekt er overal naar het noodige voedsel. De melk-opbrengst is tol op de helft verminderd. In sommige streken zal men er toe moeten overgaan hooi aan het vee in de weiden te brengen. Bij den hoogsten zonnestand, als veel regen zelfs doorgaans spoedig verdampt is, is er nu in twee maan den geen regen van eenige beteckenis gevallen, liet buitenwater is laag, hoewel er sedert gernimen lijd toevoer van water uit den IJssel plaats heeft. Vooral nu blijkt die toevoer weinig te baten, terwijl de polders overal wa ter inlaten. Sommige putten geven geen water meer. Builen langs de we gen is het overal stol'; graauw van het stof is het gras en het kreupelhout: slof, droogte, dorheid, kleurloosheid overal. Bij hel examen van hen, die zich voor de regterlijke magt in Ned. Indië bestemmen (kon. besluit 12 Februarij 1874. Staatsblad n". 19. art. 1) van 7—10 Julij te 'sGravenhage gehouden, zijn naar orde der cindranglijst de navolgende heeren toegelaten: mr. A. de Vries, mr. II. K. Ilavinga Oor- tuijn, mr. A. D. li. Heringa, mr. Ch. Th. F. Thurkow, mr. G. Aldus, mr. B. II. van Delden, mr. Ch. H. Prins, mr. A. Viëtor Sibenga, mr. J. W. Zuur deeg, mr. J. van Assen, mr. Ch. L. Brevet, mr. J. W. J. IJssel de Schepper, I. B. Burger, mr. II. W. Diephuis, mr. E. Frieswijk, VV. Vincent, mr. P. Blusse', mr. M. Levie en mr. Ch. mr. W. van Assen, mr. mr. J. W. Mees, mr. Samuels. - Bij kon. besluit van 4 Julij jl. zijn vernietigd het besluit van burge meester en wethouders der gemeente Eist van 26 Maart 1874 en dat van den raad dier gemeente van 4 April 1874, een en ander betreflende de

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1