PER TELEGRAAF. opligtingen schijnen le zijn bewerkstelligd door eene bende van afzonderlijk reizende personen, die zicli bedienden van zeer volkomen nabootsingen van credietbrieven van het Londensche bankiershuis Baring Brothers and C". De valsche stukken werden in de verschillende steden langs den Rijn en in het zuiden van Frankrijk zóó gelijktijdig gepresenteerd, dat men vermoeden moet, dat zulks volgens afspraak geschied is, ten einde geen tijd te laten voor een antwoord van het Londensche huis. De watermerken van deze soort van papier werden overigens tot dusver voor onnavolgbaar gehoudenzoo dat het gewoonte was geworden, op de brieven te betalen, zonder zich vooraf lot het huis, dat die uitgegeven had, te wenden; maar ditmaal wa ren zij zoo goed nagebootst, dat de geoefende kassiers er door misleid zijn. FRAK li li Ik. Te Versailles ziet men met spanning de behandeling der interpellatie van den heer Lucien Brun over het schorsen van het legitimislische dagblad l'Union te gemoet. De stand der partijen is van dien aard dat de aanne ming van een afkeurend votum over dien maatregel, waardoor het ministerie gedwongen wordt zijn ontslag te vragen, voor niet onmogelijk wordt ge houden. Onder de loopende geruchten behoort ook dat de maarschalk Mac-Mahon zou te kennen hebben gegeven dat, zoo de nationale vergadering een afkeurend votum tegen het ministerie mogt aannemen en de ministers hun ontslag mogten verzoeken, hij dit verzoek niet zou inwilligen. De staatraad heeft eene beslissing genomen in eene gewigtige quaeslie. Bij de wet van 1837 is aan de gemeenteraden de bevoegdheid gegeven lot het regelen van aangelegenheden van plaatselijk belang en mitsdien ook van de inrigting der gemeentescholen. De vraag was echter gerezen of de gemeenteraden ook bevoegd waren bepalingen te verordenen omtrent de acten en getuigschriften, welke de onderwijzers op die scholen moeten be zitten, waaromtrent de wet het stilzwijgen bewaarde. Die quaeslie was het I eerst ontstaan in sommige gemeenten van het zuiden des lands, welker raden beweerden dal zij het regt hadden te bepalen aan welke voorwaarden van bekwaamheid en geschiktheid de onderwijzers en onderwijzeressen be hoorden te voldoen, welker bezoldiging door de gemeente betaald werd. Zij hadden daarom besloten dat voortaan uit de gemeentekas geene bezoldi ging zou worden betaald aan directeuren cener gemeenteschool, welke niet in hel bezit waren cener acte als hoofdonderwijzer, en aan andere onder wijzers, welke geene acte als hulponderwijzer bezaten. De geestelijke broeders, die aan het hoofd van gemeentescholen stonden, kwamen tegen deze beslui ten in beroep bij de prefecten, en het gevolg was dat de besluiten, op grond van overschrijding van magt van de zijde der gemeenteraden, vernie tigd werden. Tegen deze vernietiging kwamen de gemeenteraden bij den staatsraad in verzet. De staatsraad stelde de gemeenteraden in het ongelijk. Te Parijs is op last van den prefect van policie een kist in beslag ge nomen, die uit België kwam. Het bleek dat zij 10000 pholographiën van de beeldtenis van den keizerlijken prins bevatle. liet Bien Public verzekert, dat het parket bij den minister van jus titie een rapport heeft ingediend van het onderzoek, dat is ingesteld om de handelingen van het Bonaparlistisch centraal-comité te ontdekken. Dat rap port zou in zijn conclusie magtiging vragen tot het instellen eener vervol ging tegen den heer Rouhcr, voorzitter van het comité. Het hotel van den hertog van Brunswijk te Parijs zal weldra met den grond zijn gelijk gemaakt. De nieuwe eigenaar, de hertog van Treviso, wil dat de slooping in een week zij volbragt. En zoo zal hel geheimzinnig hotel van de Avenue Friedland weldra opgehouden hebben te bestaan. Raakte men des nachts maar even het slot van de straatdeur aan, onmid dellijk ontving men een hevigen schok; had men lust die aanraking te herhalen, een geheel carillon van electrieke klokken begon een helseh gelui, met accompagnement van een bende verwoede honden in hun sluimering gestoord. Was men echter eenmaal binnen gekomen, dan stond men voor een blinden muur; die mttur verborg een deur, doch om die deur te openen moest men het geheim kennen. Had men dat geheim ontdekt, dan was men een stap verder, doch ook daar weer geheimzinnigheid; het vertrek was nagenoeg ledig, maar een enkel knopje in den muur was het hoold- ameublement, en als men daarop drukte opende zich de muur en zag men een fauteuil voor zich, niets meer; men nam daarop plaats en onver wacht, door een onzigtbare werking, werd men naar boven gevoerd naar het heiligdom, waar de eigenaar van zooveel schatten gevestigd was. Men kwam in de voorkamer, die in verbinding stond met de slaapkamer van den hertog. Wederom moest men door den muur. Alleen de hertog kende liet geheele geheim van dien wonderbaren toestel. »UITS€!IIiA!VB. De Reichs-Corr. verzekert, dat den heer von Bismarck, vóór zijn vertrek uit Berlijn naar Kissingen, een ontwerp is voorgelegd, strekkende tot het oprigten eener technische hoogeschool ter opleiding van hoofdambte naren voor het spoorwegwezen. De heer von Bismarck heeft zich daarmede vereenigd en de noodige instructiën gegeven aan den president der kanse larij om een wets-voordragt in dien zin gereed te maken. De bedoelde inrigting zal de benaming erlangen van spoorweg-academie. Onderscheidene dagbladen bevatten een schrijven uit Fulda, waarin het volgende voorkomt: In de dus ver duistere geschiedenis van de hier gehouden bisschops-conferentie begint zich eindelijk eenig licht le vertoonen. Naar met zekerheid gemeld kan worden is zoowel de lezing, volgens welke de voorstellen van bemiddeling der bisschoppen reeds naar Berlijn afgezonden zouden zijn, onjuist, als die. volgens welke zij eerst na goedkeuring door den If. Vader aan de regering ingediend zullen worden. De waarheid is alleen, dat de door de meerderheid der bisschoppen geformuleerde ontwer pen ter beoordeeling naar Rome gezonden zijn, niet met het bepaalde oogmerk om ze aldaar goedgekeurd te zien, maar als eenvoudige aanvrage, i na welker beantwoording men eerst in hel geval zou zijn om ten aanzien van andere stappen tegenover de siaalsregering in onderling overleg le I treden. Het antwoord uit Rome is, gelijk bij het korte tijdsverloop van zelf spreekt, nog niet ontvangen en zal ook eerst 11a vele overwegingen omtrent de gesteldheid van zaken kunnen gegeven wordenzoodat men waarschijnlijk eerst in de voorgenomen herfstconferentie der bisschoppen een definitief besluit van hunne zijde te verwachten heeft. Voorts wordt in dat schrijven gemeld dat het episcopaat zich bij die conferentie in drie groepen heeft gesplitst: eene partij van halsstarrig vol houden, eene partij van verzoening en eene midden-partij. De Elb. Zeit. meldt: I11 den Dom te Breisach (Baden) is den 19dï" der vorige maand voorgelezen een schrijven van den waarnemenden aarts bisschop, waarin hij aan de geestelijkheid en geloovigen der stad Breisach bekend maakt dat de reliquiën, in 1871 le Milaan in de kerk van den If. Ambrosius gevonden, de echte overblijfselen van den 11. Gervasius en den 11. Protasius, en mitsdien de sinds 1164 te Breisach aanwezige reliquiën dezer heiligen onecht zijn; zoodat zij dan ook niet openlijk vereerd en bij de processiën rondgedragen zullen worden. KOPENHAGEN, 8 Julij. Prins Alexander der Nederlanden is benoemd tot ridder der Olifants-orde. VERSAILLES, 8 Julij. De heer Lucien Brun ontwikkclke heden in de nationale vergadering zijne interpellatie en las het manifest van den graaf van Chambord voor. De uiterste regterzijde betuigde hem haren bijval De spreker herinnerde vervolgens aan hel manifest van den keizerlijken prins en aan de artikelen van den Figaro. De minister dc Fourtou verklaarde, dat het manifest van Chambord onvereenigbaar is met de wet van 20 No vember. Hij herinnerde verder aan de maatregelen, die het kabinet geno men heeft tegen de Bonapartisten en radicalen; daaruit blijkt, dat het be sloten heeft het gezag van Mac Mahon tegen eiken aanval, van wien ook, le verdedigen. Achtereenvolgens werden nu verscheidene moties voorgesteld, zooals een door Lucien Brun en ecnige anderen, uit naam der legitimisten; door de Kerdrel, uit naam van de regterzijde; door Paris, uit naam van het regter- centrum; door Albert Grévy. uit naam van de linkerzijde. De minister de Cissey verklaarde, dat de regering zich vereenigde met de motie, door den heer Paris voorgesteld, aldus luidende- "De kamer, besloten het aan Mac Mahon, president der republiek, voor 7 jaren opgedragen gezag krachtdadig te ondersteunen en het onderzoek der constitutionele wetten zich voorbe houdende. gaat over tot de orde van den dag." De kamer heeft het eerst gestemd over de motie van Lucien Brun c. s.. luidende: »De vergadering, het debat over de wet van 20 November ter zijde stellende, betreurt den maatregel, door het ministerie (tegen de Union) genomen." Deze motie werd verworpen met 379 stemmen tegen 80. Hierop is de motie van den heer Paris, die door de regering was aangenomen, ver worpen met 368 stemmen tegen 330. De heer Dahirel diende toen de vol gende motie in: "De vergadering, dc partijdigheid afkeurende, waarmede dhei- ministerie in zijne maatregelen tegen de drukpers is te werk gegaan, gaat over tot de orde van den dag." Generaal Changarnier stelde zijner zijds eene motie voorwaarbij de kamer eenvoudig verklaart tot de orde van den dag over te gaan. Deze motie werd aangenomen met 339 stemmen tegen 315. VERSAILLES, 8 Julij. Nadat er heden avond een ministerraad was ge houden, heeft het kabinet zijn ontslag bij Mac Mahón ingediend. De maar schalk heeft geweigerd hel aan te nemen, zoodat het ministerie, gelijk liet thans bestaat, aan het bestuur blijft. Men zegt dat Mac Mahon morgen of overmorgen een boodschap bij de kamer zal indienen. In die boodschap zon hij te kennen geven, dat hij gedurende zeven jaren hel gezag,zal be houden, krachlens de wet van 20 November. Tevens zal hij wijzen op de noodzakelijkheid om zijn gezag le organiseren. De bewoordingen van die boodschap zijn intusschen nog niet vastgesteld. PARIJS, 9 Julij. Het Journ.off. berigt dat. na afloop van de gisteren gehouden zitting, de ministers hun ontslag hebben ingediend, doch maar schalk de Mac Mahon weigerde het aan te nemen. PARIJS, 9 Julij. Het .Journ. des Déb. zegt dat na de verwerping van de motie-Paris het linker-centrum zich van de linkerzijde afscheidde, en de uiterste regterzijde het kabinet in staat stelde staande te blijven 11a de nederlaag welke het geleden had door de aanneming der motie om over te gaan lot de orde van den dag. TOULOUSE, 8 Julij. Bij besluit van den generaalkommanderende de divisie alhier, is krachtens den staat van beleg de uitgave van de Réforme verboden, omdat dit blad heeft opgenomen eene redevoering van Jouin, getiteld: "Den arme het zwijgen opgelegd". MADRID, 7 Julij. Generaal Zabala, die ijverig toebereidselen maakt om den Carlisten slag te leveren, heeft veertien balaillons oudgediende soldaten als versterking ontvangen. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kanlongeregt le Leiden dd. 29 Junij 1874. 4 wegens het maken van nachtelijk burengerucht. 1 wegens het werpen van mest op gemeentegrond. 1 wegens het werpen van vuil in gemeentewater. 1 wegens het builen eene openbare waterplaats (urinoir) verriglen van datgene, waartoe die inrigtingen bestemd zijn. 1 wegens het rijden met een kar met ongemuilbande honden. 3 wegens het visschen met schakels zonder acte. 1 wegens het belemmeren van den vrijen doortogt der rijbaan onder de gemeente Soeterwoude. 3 wegens het baggeren in den Rijn, zonder toestemming van het Hoog heemraadschap van Rijnland,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3