Op liet verzoek van J. de Koning ier bekoming van gemeentegrond werd, overeenkomstig de uitgebragtc rapporten, afwijzend beschikt, en de voor- dragt betrekkelijk de .inrigting van eene onderwijzerswoning in het Noso- comium werd zonder discussie, met 17 tegen 2 stemmen, goedgekeurd. Ook werden eenige kleine wijzigingen in de algemeene policieverordening met algemeene stemmen goedgekeurd. Voor het sluiten der vergadering vestigde de heer Cock nog de aandacht op het artikel der policie-verordeningwaarbij voorgeschreven wordt dat gedurende sommige tijden de honden gemuilband of van muilkorf voorzien moeten zijn. In vroegere policie-verordeningen was alleen voorgeschreven een muilkorf, maar overeenkomstig een model ten stadhuize aanwezig. Thans zag men honden met muilbanden, dat slechts hoofdstelleljes waren, soms wel van zijde als anderzins, eigenlijk slechts een muilhand in schijnzoodat men geene zekerheid had dat de honden niet konden bijten, en het was voornamelijk het doel van het artikel om de veiligheid van personen die op straat gaan te verzekeren. Voor de agenten van policie was het onmogelijk al die muilbanden na te gaan, om te zien of zij wel goed waren. Hij gaf de zaak in overweging aan de commissie voor de strafverordeningen. De voor zitter zeide dat men de muilbanden in het artikel had opgenomen, omdat het geconstateerd was dat enkele honden volstrekt geen muilkorven konden dragen; voor de agenten was het moeijelijk al die muilbanden te inspec teren, maar hij wist toch dat zij op sommige reeds aanmerking hadden ge maakt, die dientengevolge veranderd waren. liet vertrek van het stoomschip Prins van Oranje, van de maat schappij Nederland, is bepaald op 11 Julij aanst. De sluiting der mail Padang-Batavia, met dat stoomschip te verzenden, geschiedt te Helder den I0e° Mij, na aankomst van trein II van den Noordholl. spoorweg, ten 7.30 des avonds. De laatste Iigting der brieven enz. alhier heeft plaats ten 1 uur des namiddags. De minister van financiën, gelet op het kon. besluit dd. I Mij 1874, regelende het port der brieven, die door middel van de booten der Neder- landsch-Amerikaansche stoomvaartmaatschappij lusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika worden gewisseld, heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt. dat de eerste verzending van brieven enz. nit Nederland met de bedoelde booten zal plaats vinden uit Rotterdam op Zaturdag den llden Julij a. s.. en verder des Zaturdags om de veertien dagen. De correspondentie voor de Vereenigde Stalen, die met deze gelegenheid wordt verzonden, is aan de navolgende voorwaarden onderworpen: 1". het port der gefrankeerde brieven bedraagt 15 cent per 15 grammen o( ge deelte van 15 grammen; 2". de ongetrankeerde brieven zijn aan een ver hoogd port van 15 cent voor eiken brief onderworpen; 3". het port der gedrukte si ukken en dat der monsters of stalen van koopwaren bedraagt 7 cent per 40 grammen of gedeelte van 40 grammen; ongefrankeerd lei- post bezorgde drukwerken of monsters worden niet verzonden, maar zoo mogelijk aan de afzenders teruggegeven; 4". de ontoereikend gefrankeerde brieven, drukwerken en monsters worden, behalve met het ontbrekend be drag, bij wijze van boete met een verhoogd port bezwaard, ten bedrage van 15 cent voor de brieven en van 10 cent de gedrukte stukken en monsters; 5". de aangeteekende brieven, drukwerken en monsters zijn, be halve aan het sub 1°. en 3°. vermelde port, hij vooruitbetaling te voldoen, aan een vast regt van 25 cent onderworpen, door de afzenders hier te lande te betalen. Blijkens de rekening en verantwoording, gedaan door den algemeenen penningmeester van het te zamen gehragt fonds voor een nationaal geschenk aan Z. M. den koning, bij gelegenheid van zijne 25-jarige regering, zijn van 980 gemeenten giften te zamen ter somma van ƒ196,891.11 ontvangen. De noodzakelijke onkosten ad ƒ421.50 hebben bes'aan in drukloonen, kos ten voor de vervaardiging cener portefeuille en van het daarin aangeboden document, zoodat een bedrag van 190,469.54% bij 's konings thesaurier is gestort geworden. Uit deze officiële opgaal blijkt, dat van ongeveer 200 gemeenten geene giften zijn ingekomen. Met zekerheid verneemt men dat de luitenant-generaal van Swieten. opperbevelhebber der expeditie in Atchin. de volgende maand (Augustus) hier te lande wordt terugverwacht. De generaal Verspyck wordt reeds in deze maand verwacht. Volgens het li. D. heeft Z. K. II. prins Hendrik het eerelidmaatschap aanvaard van de besturen van het Oranjeweeshuis te Huizen en van het Geuzengeslieht te Brielle. De jaarvergadering van het Ned. Zendelinggenootschap zal plaats heb ben op 22 Julij, des avonds ten 7 ure, in de Groote kerk te Rotterdam. Voorzitter zal zijn d". B. J. Adriani, van Amsterdam, en de opwekkende rede zal gehouden worden door ds. E. H. Lasondervan Leeuwarden. Door de synode der ware gereformeerde kerk in Noord-Amerika, ver gaderd te Chicago, is voor de vorming barer toekomstige predikanten tot hoogleeraar beroepen prol. S. van Velzen, van de theologische school te Kampen. Naar men verneemt, bestaat er een plan, dat uitgaat van den genees kundigen raad van Noordholiand, om in de nabijheid van Hilversum eene inrigting te vestigen op uitgebreide sehaal voor het herstel van zieken. Eene aanzienlijke uitgestrektheid grond zal daartoe aangekocht moeten wor den, ten einde een aantal groote en kleine villa's, woningen voor minder- gegoeden, kosthuizen, logementen, restauratien, koffijhuizen, uitspannings zaal enz. er op te kunnen bouwen. Wanneer dit plan wordt uitgevoerd, j en daartoe bestaat werkelijk uitzigl. dan zullen daardoor niet alleen Gooi- j land in het algemeen en Hilversum in het bijzonder gebaat zijn, maar ook veie menschen daarbuiten, die niet in de gelegenheid zijn, zich naar het buitenland te begeven tot herstel van hunne geschokte gezondheid. Onlangs werd vermeld het vinden van de overblijfselen van een reus- achtig dier, bij het werken aan de aardebaan voor den Oosterspoorweg, j; Het gevondene is afgestaan aan een oudheidkundige te Haarlem, die na onderzoek verklaard heeft, dat het een kies of kaak is van een olifant uit de voorwereld. Het voorwerp heeft nog al eenige waarde, zoodat de arbei der er een aardig sommetje voor ontvangt. Voor het kantongeregt te Deventer stonden Dingsdag 11. teregt zes personen uit de gemeente Holten, onder welke zich bevonden de burgemees ter, diens zoon, de gemeente-klerk en de gemeente-veldwachter, beschuldigd van het in vereeniging van meer dan 4 personen in een open veld op de jagt gaan in gesloten jagttijd. Het gold hier het schieten van een hert, waarvan reeds melding is gemaakt. Na het hooren der getuigen eischte het O. M. voor ieder der beklaagden een geldboete van 40 en bij wanbetaling een gevangenisstraf van 7 dagen, met verbeurdverklaring der geweren en van het geschoten hert, zoomede in de kosten van het geding. De verdedi ger der beschuldigden, mr. J. E. C. D. IJssel de Schepper, trachtte te bewij zen dat, daar niemand der getuigen gezien had wie het hert geschoten had. geen der beschuldigden eenige straf kon opgelegd wordenterwijl hier ook geen sprake kan zijn van een wanbedrijf, als door het O. 51. was omschre ven, wijl pleiter de bewijzen overlegde, dat ieder der beklaagden een con sent had van den commissaris des konings in Overijssel om op schadelijk gedierte te jagen, hetwelk hier ten allen tijde toch geoorloofd is. Hij con cludeerde tot hunne vrijspraak. De uitspraak zal over 8 dagen plaats hebben. Te Meppel zijn onderscheiden ingezetenen de slagtoflers geworden van een bedriegerij, die alleen in dezen tijd van het jaar kan voorkomen, name lijk met den verkoop van zoogenaamde nieuwe haring. De haring direct per spoor ontvangen en in de bekende kleine tonnetjes, meigroen versierd, wordt meestal in den laten avond, na aankomst van den laatsten trein, aan de huizen der voornaamste bewoners aangeboden, die spoedig den indruk kregen, dat de haring dit jaar niet bijzonder frisch van smaak is. Bij een hevige woordenwisseling tusschen den verkooper en iemand, die met hem twist kreeg, kwam het bedrog uit. Gisteren werd in het Asser-bosch het noordelijke zendingsleest gehou den hetgeen in goede orde plaats had. Men begroot het getal aanwezigen op ongeveer 12000. 'sGUAVENHAGE. 9 Julij. De heer J. L. Kuiuders is erkend en toegelaten als consul van Chili te Amsterdam, en door den Nederl. consul-generaal in Portugal is de heer F. Fricke aangesteld tot zijnen vice-consul te Oporto. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Gisteren namiddag werden de bewoners en ook de voorbijgangers in de Parkstraat alhier door een beschonken persoon met allerlei baldadighe den en verwcnschingen bejegend, hetgeen den aldaar surveillerenden policie- agent aanleiding gaf den beschonkene aan te manen zich rustig te houden en zijn weg te vervolgen. In plaats van daaraan te voldoen kreeg de agent ook zijn deel van de scheldwoorden enz. die de ander uitbraakte, waarom de agent het noodig oordeelde den onruststoker te arresteren Dit was echter eene niet benijdenswaardige taak, daar de agent door trappen en schoppen een hevig verzet ontmoette in de vervulling van zijtien pligl en hij bekwam van den door sterken drank opgewonden persoon, met zijn eigen hartsvanger, die hem ontnomen was, een houw op het hoofd, waar door eene hevig bloedende verwonding werd veroorzaakt. Met behulp van twee inmiddels ter hulp opgekomen brigadiers werd vervolgens de dronken, maar toch gevaarlijke persoon naar hel politie-bureau overgebragt. De toe stand van den agent is zoodanig dat hij op last van den geneesheer zijn bed moet houden. BUIT KM, A NOSC11E BKHUÏtKfr ENGEÏiAlVU. LONDEN 8 Julvj. In de Times wordt een overzigt gegeven van de dezer dagen open baar gemaakte uilkomsten van de opmeting en volkstelling in Britsch-Indië. "Britsch-Indië beslaat eene oppervlakte van nagenoeg anderhalf millioen vier kante mijlen en bezit eene bevolking van 238 millioen zielen, welke op sommige plaatsen meer opeengehoopt is dan ergens elders ter wereld. De bevolking van Britsch-Indië kan worden verdeeld in personen onder het directe Britsche bestuur en in indirect onderworpenen, welke onder het bestuur van inlandsche vorsten staan. Het Britsche gedeelte bevat de gansche bevolking van Bengalen, Madras en de noordwestelijke en centrale provin ciën, omstreeks de helft van de provincie Bombay en geheel Oude, Birmah en Assam. Deze geven een totaal van 183 millioen, of 3/4 van de geheele bevolking van 238 millioen. Het getal Hindoes beloopt 127 millioen zielen; daarop volgen de Muzelmannen met een totaal van 41 millioen, en die tal rijke inlandsche stammen, welke tot geen afzonderlijk ras behooren, en te zamen 15 millioen tellen. Het totaal wordt vol gemaakt door Boedisten, Christenen, Parsis en Joden, doch hun getal is hoogst onbeduidend in ver gelijking met dat der drie aangeduide groote groepen. Een groot verschil is op te merken in de toeneming van de cijfers dezer categorien. De be volking van Britsch-Indië vermeerdert over het geheel met 1/2 pCt. 'sjaars: voor de Hindoes, bij welke vroege huwelijken in zwang zijn, is die ver meerdering iets grooler dan bij de JIuzelmannen, doch zonder ver daarbo ven te Ioopen. De katholieken echter nemen veel meer toe, daar hun getal jaarlijks met 11 /5 pCt. vermeerderteene vermeerdering welke voor de in landsche protestanten het nog veel hoogere cijfer van 61/10 pCt. bedraagt. De Parsis sterven regelmatig uit; zij erkennen dat zelve. Hun getal be draagt nog maar 70000, en zij zijn veel minder talrijk dan eenige andere categorie der bevolking, uitgenomen de Joden, welke 8000 zielen tellen, doch waarbij geene vermindering van getalsterkte op te merken is." Onlangs zijn een groot aantal bankiers in verschillende plaatsen i van Europa door valsche credietbrieven opgcligt geworden. Een bankier schrijft daarover, in het belang van het'publiek, aan de Times, dat de

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2