trict van Zeeland de lieer Schneiders van Greyfïenswerlh voornoemd, en in het 3e schooldistrict dier provincie de heer jhr. mr. G. L. Schorer, te Zierikzee. Tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond is benoemd dc heer H. W. Groeneveld, te Groningen. Door den minister van marine zijn, met 1 Sept. aanst.benoemd tot adelborst 3e kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, de navolgende jongelingenin alphabelische orde gesteld, als: W. D. H. baron van Asbeck, E. F. T. Bik. G. Borel, P. van den Broeke, G. F. G. de Bruyn. L. N. de Bruyne, G. A. de Cocq. R. A. Eekhout, P. F. van der Velden Erd- brink, II. G. J. Fundter, P. J. L. de Gijselaar, G. F. G. Gobius, G. 0. van Kuyk, J. M. W. Kuyl, 11. J. F. MichelholT. F. E. baron Mulert, W. Noor- duyn, C. van Rijn, L. Roosenburg, J. Rozendaal, P. Scholten, J. D. van Strijen, E. van Voorthuysen en W. van Voss. Z. K. H. de prins van Oranje is gisteren namiddag gelukkig aan een groot gevaar ontkomen. Het paard van zijn tilbury struikelde in vollen draf tegen een steen, met dat gevolg dat de prins, die het rijtuig zelf bestuurde, over het paard heen viel, zonder noemenswaardig letsel te beko men. Hijzelf hielp het paard dadelijk op de been en reed onmiddellijk door. Z. K. 11. prins Frederik zal binnen weinige dagen uit Duitschland in de residentie terugkeeren. In de zitting van de provinciale staten van heden was aan de orde de benoeming van leden van gedeputeerde stalen. Achtervolgens werden als zoodanig herkozen de aftredende heerenmr. C. van Vollenhoven, met 69 van de 74 stemmen; jhr. mr. II. J. van der Ilcim, met 61 stemmen; jhr. mr. H. A. Steengracht van Duivenvoorde, met 64 stemmen; E. 11. baron Rengers van Warmenhuyzen, met 68 stemmen; jhr. m'. H. A. C. de la Bas- secour Caan, met 39 van de 75 stemmen. Bij de laatste stemming erlangde de heer mr. Verniers van der Loefl 32 stemmen. Tot buitengewoon lid van het collegie van gedeputeerde staten werd be noemd de heer C. Maas Geesteranus. met 41 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld. Al de gekozenen hebben de benoeming aangenomen. Na de zamenstelling der afdeelingen werd door den heer Haentjes Dekker rapport uitgebragt namens de commissie, in wier handen waren gesteld de aanvragen van gemeentebesturen om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs. Morgen zullen de afdeelingen vergaderen. Vrijdag zal er weder eene zit ting worden gehouden, ter behandeling van verschillende onderwerpen. Tegen Dingsdag aanst. is aan de orde gesteld de benoeming van leden voor de eerste kamer en de behandeling der zaak van de benoeming van een hoofd-ingenieur voor den prov. waterstaat. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van gisteren eene afwijzende beschikking genomen op een adreshoudende verzoek dat tot dc' openbare inrigtingen van middelbaar onderwijs uitstekende leerlingen der armen- en lusschenscholen kosteloos mogen worden toegelaten Het door burg. en weth. aan den raad voorgelegde concept-antwoord om heeren curatoren van het gymnasium te bewegen hun verzoek om ontslag terug te nemen, deed ecne levendige gedaehtenwisseling ontstaan. Sommige leden waren van oordeel dat de vergadering zich slechts moest bepalen tot het uitdrukken van haar leedwezen over het besluit der curatoren en niet,; zooals het ontworpen antwoord luidde, daarbij aan te vangen met te zeg gen dat bet een pijnlijken indruk maakte. Ook de uitdrukking daaarin voorkomendealsof het heil van het gymnasium van het aftreden der cura toren zou afhangen, vond bestrijding. Bij al die bedenkingen legen de ver schillende zinsnedenwaarin men door het voorstellen van amendementen wijziging wenschle te brengen, kwam eene andere quaestie. Burg. en weth. hadden in dat antwoord doen doorschemeren alsof het raadsbesluit lot ver hooging van het minerval min of meer dc reden was geweest dat curatoren hun ontslag hadden genomen. Deze meening werd wederlegd door den beer de Pinto, die van oordeel was dat juist de omstandigheid van het niet hooren van het collegie van curatoren over zijn voorstel tot verhooging van het schoolgeld de reden was tot het nemen van ontslag, maar de lieer Polak Daniels trachtte uit den loop der zaak aan te loonen dat burg. en weth. de juiste aanleiding in hun concept hadden aangegeven. Bij al de voorgestelde wijzigingen en gevoerde beschouwingenachtte de burgemees ter, die met betrekking lot deze zaak van oordeel was dat de raad tegen over curatoren niet geheel koud kon blijven, het raadzaam het antwoord aan te houden, ten einde burg. en weth. in de gelegenheid te stellen, het in overeenstemming te brengen met de geuite gevoelens, weshalve de raad besloten heeft eene beslissing te verdagen. Na langdurig debat, waarbij nu en dan het beginsel werd te berde ge- bragt. heeft de raad goedgekeurd de door de commissie voor dc strafveror deningen voorgestelde verordening tot wering der openbare dronkenschap. Zij luidt thans: "Het is verboden zich in kennelijk beschonken toestand op de openbare straat of op andere voor het publiek toegankelijke plaatsen te vertoonen. Overtreding van dit verbod wordt gestraft met eene boete van tot 10. Burg. en weth. alhier hebben heden ten raadhnize aanbesteed: het bouwen van eene school en onderwijzerswoning aan den Zuidwal. Er wa ren elf billetten van inschrijving ingekomen, tiet minst was ingeschreven door den heer J. van Lith Jr. alhier, voor ƒ32475. Zoo men weet is verleden jaar voor de badgasten te Scheveningen onder de leiding van d". Dermout, ecne kapel geopend, waarin, om aan de behoeften van onderscheiden landaard te voldoen, bij afwisseling in ver- schillende talen de dienst gehouden werd. Ook dit jaar zal dit geschieden. Prof. Ooslerzee zal Zondag den 19deo dc inwijdingsrede in de thans vol- j tooide kapel in het Nederlandsch houden. De daarop volgende week zal de heer Quandt in het Hoogduitsch prediken. BUITibNI.ANDSCiiK BEI»IC.TEN. ËNCfiLAIf». LONDEN 7 Juljj. De Daily Telegraph maakt bekend, dat zijne eigenaars met die van den New-Tork Herald eene overeenkomst getroflen hebben tot het uitzen- B den. op gezamenlijke kosten, van eene expeditie naar Centraal-Afrika. Be doelde expeditie zou moeten trachten het werk van Livingstone te voltooi- jen, het Nijl-raadse! op te lossen en de schuilhoeken der slavenhandelaars ter oostkust van Afrika op te sporen. Zij zou ouder de leiding staan van den bekenden Stanley. Aan de Times wordt uit Calcutta gemeld dat de komeet Coggia, thans alhier zigtbaar. ook te Calcutta een grooten schrik onder de inboorlingen heeft verspreid. FRANKRIJK. Het blijkt meer en meer dat het manifest van den graaf van Chambord een gunstigen invloed zal hebben op het lot van het. door de commissie van dertigen afgekeurde, ontwerp van het linker-centrum. De stellige wei gering van den graaf om met parlementaire instellingen te regeren heeft aan zijne kansen op herstel den bodem ingeslagen en de reeds lang bestaande klove tusschen de uiterste regterzijde en de meer gematigde fractiën der monarchale partij onoverkomelijk gemaakt. Aan de Ind. Beige wordt medegedeeld dat de onderhandelingen tusschen de beide centrums terstond hervat zijn op den grondslag van de organisatie der republiek, althans ge durende het zevenjarige presidentschap van den maarschalk Mac Mahon, en dat invloedrijke leden van het regter-centrum onbewimpeld hunne meening hebben geuit dat de graaf van Chambord, door zijn ontijdig publick gemaakte en niet ondubbelzinnige manifestden republikeinen in de kaart heeft gespeeld. - De afgevaardigde Pagès-Dnport heeft het voorstel ingediend, om de grondbelasting en de personele belasting met 5 opcenten te verhoogen, ten einde van staatswege hen, die door hagelslag', overslrooming, brand of andere rampen schade lijden, te ondersteunen. De 8 millioen lr.. lot leni ging van volksrampen en tot restitutie van belastingen op het budget uitge trokken. zijn ontoereikend. SPANJE. Volgens besluiten, in het regeringsblad voorkomende, moeten alle staatsbeambten gedurende drie dagen zwaren rouw dragen, wegens bet over lijden van den maarschalk Concha, en is de overledene tot grootkruis der militaire orde van den H. Ferdinand verheven, met een jaargeld van 10000 pesetas, dat op zijne nablijvenden zal overgaan. Zabala heeft eene wapenschouwing over het leger gehouden en daarna tot de bevelhebbers en stafofficieren eene krachtige toespraak gerigt, waarin hij verklaarde eeniglijk bedacht te zullen zijn op het bestrijden van het Carlismus, en in het algemeen zijne plannen mededeelde. Deze aanspraak jieeft een goeden indruk gemaakt. Don Carlos heeft den generaal Mendiry tot graaf van Abarzuza verhe ven. Aan dien generaal komt, volgens Carlistische opgave, de eer toe van de jongste overwinning op de republikeinen behaald. Bij den algemeenen aanval, die des namiddags door de republiekeinen ondernomen werd, is het Mendiry gelukt, aan het hoofd van 8 bataillons eene omtrekkende beweging uit te voeren en de divisie Martinez-Campos, die het republikeinsche cen trum vormde, in den rug aan te vallen. Omtrent de gruweldaden waaraan de Carlisten zich te Abarzuza heb ben schuldig gemaakt, wordt van hunne zijde het volgende gemeld: De bewoners van het dorp waren woedend over het vernielen van hunne have door de troepen van Concha. Zij eischten van de Carlistische soldaten dat deze de gekwetste republikeinen zouden ombrengen, waartoe deze echter niet waren over te halen. Men hield den eisch vol en voerde tot regtvaar- diging daarvan aan, dat de republikeinen van hunne zijde achttien Carlistische krijgsgevangenen in de vlammen van een door hen in brand gestoken ge bouw hadden doen omkomen. Dit verhaal deed den haat der soldaten ont- gloeijcn: zij dwongen hunne chefs wraak over de gepleegde gruweldaad te nemen. De officieren moesten ten slotte toegeven en er werd alsnn be sloten, dat 18 van de aanwezige republikeinsche gekwetsten, door het lot daartoe aangewezen, zouden gefusilleerd worden. Aan dit besluit werd ge volg gegeven. Onder de door het lot aangewezenen behoorde een Pruissisch kapitein, die, alvorens te sterven, lot het katholieke geloof is overgegaan. Naar men uit Bissavo (Portugeesch Afrika) meldt hebben eenige benden wilden niet minder dan 18 dorpen geplunderd en in de asch gelegd. Zij sleepten ongeveer 300 inboorlingen als gevangenen mede en hebben ook de Portugesche bezittingen aangetast. UVIT8CHLANR. Het Kammergericht te Berlijn heeft den heer Most, lid van den rijks dag, veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden. In eerste instantie was dc aangeklaagde vrijgesproken van de beschuldigingdat hij oproerige geschriften had verspreid met het doelom de troepen lot verzet tegen hunne overheid aan te sporen en tevens om het slaande leger te beleedigen. Ten einde zekerheid te erlangen omtrent de vraag of de Beijersche regering al dan niet aan de bediening van het 11. Vormsel door den oud katholieken bisschop Reinkens, die in Bejjeren niet als zoodanig erkend is, hinderpalen in den weg zou leggen, heeft de commissie der oud-katho lieke gemeente te Kempten zich per request te dier zake tot de districts regering gewend, en daarop het antwoord ontvangen: "dat het aan de wereldlijke regering niet toekomt aan ecnen bisschop eene bepaalde ver gunning tot liet uitoefenen van eenige kerkelijke of godsdienstige functie te verleencn; dat derhalve, indien de heer bisschop Reinkens te Kempten mogt komen om er het Vormsel toe te dienen, hem van den kant der we-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2