courant. uuipscie DONDERDAG 9 JELIJ. ST ADS-BERICHTEN. BIN N EN LA N DSCIIE BERIGTEN. r. 158. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p.p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 sjaars, buiten de expedittekosien. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels I.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien hel adres van Vebvooren Benschop, distillateurs alhier, waarbij zij aan de Gedeputeerde Slaten dezer provincie verzoeken om in het perceel aan de Heerengracht n°. 81a twee distilleerketels te mogen doen plaatsen; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad u°. 19); Doen te weten, dat tot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op liet Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 13de" Juli aanst. 's voormiddags te eZ/uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich legen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELERBurgemeester. Leiden, 8 Juli 1874. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 8 Julij. Bij kon. besluit van 4 Julij jl. is. op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend aan C. van Tiei, als 2d« luitenant bij de dienstd. schutterij te Leiden, onder gehoudenheid tot het volbrengen van de op hemuit kracht der wet, nog rustende verpligtingen als gewoon lid der schutterij bij de reserve. Ter gelegenheid van het concert, gisteren avond op Zomerzorg, onder leiding van den heer Völlmar gegeven, was in de zaal door den heer J. van Leeuwen, opvolger van den heer J. C. Rodbard, bloemist alhier, eene uil gelezen verzameling bloemen en uitmuntend schoon gekweekte kasplanten ten toon gesteld. Hoewel deze schoone bloemen door menigeen van de talrijke bezoekers werden bezigtigd meenen wij deze kleine, maar keurige expositie, ook om het oorspronkelijke denkbeeld, niet onvermeld te mogen laten. Bij de gisteren in het kiesdistrict Amersfoort gehouden herstemming, ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal, zijn ingekomen 2468 stembillelten, waarvan 9 van onwaarde zijn verklaard. Gekozen is de heer mr. W. baron van Goltstein, met 1283 stemmen. Jhr. mr. M. M. van Aseli van YVijck bekwam 1176 stemmen. Naar wij vernemen, is, op aanwijzing van den minister van binnen- landsche zaken, de hoogleeraar P. J. Velh te Leiden, benoemd tot lid van bet //Comité d'honneur" van het internationaal aardrijkskundig congres, dat in den loop van hel jaar 1875 te Parijs zal gehouden worden. (B.C.) Door de staats-commissie voor de geneeskundige examens is tot arts bevorderd de heer A. E. van Nugtcren. -- Het stoomschip Prinses Amalia, van Nieuwe Diep naar Batavia, is den 6d,n te Suez aangekomen en heeft nog op dien dag de reis voortgezet. Den 15dc" dezer zullen van de verschillende garnizoenen de detache menten infanterie naar het kamp bij Millingen vertrekkenom dit voor de ontvangst van de troencu in gereedheid te brengen. Naar men verneemt heeft de collecte, op hel jongste zendingsfeest, omstreeks ƒ900 opgebragl. welk bedrag onder de verschillende zendings genootschappen zal worden verdeeld. Door het kicscollegie der herv. gemeente te Amsterdam is, ter vervul ling der vacerende predikantsplaats, het volgende drietal gevormd: dd. Roedes, te Velzen: Hogerzeil, te Arnhem; van der Flier, Ie Delft. Door den kerkeraad der herv. gemeente te Utrecht is voor de aldaar be staande vacature mede een drietal gevormd, te weten: de bh. Gronemeijer, te Apeldoorn; Renier, te Bergschenhoek, en Bronsveld, te Haarlem. Te Maassluis, waar men het in het vorige jaar reeds als eene bijzon derheid aanmerkte dat op i8 Julij een haringschip met eigen vangst (boven het gestelde minimum) binnenkwam, is reeds gisteren, vóórdat de zooge naamde jagerij uit is, en terwijl van de 5 nog slechts 2 jagers aankwamen, de eerste logger met eigen vangst binnengezeild. Te Rotterdam is eergisteren het nieuwe gebouw, door de vereeniging tot het vcrleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuidholland, opgerigt in de Nadorstlaanin tegenwoordigheid van burg. en weth. en andere genoodigden geopend. De voorzitter van het bestuur sloeg een terugblik op de geschiedenis der vereeniging, die thans reeds meer dan 8000 ooglijders beeft verpleegd, en bragt dank aan allen, die tot de oprigting en instandhouding der inrigting hadden medegewerkt. Hjj besloot zijn rede met een toespraak tot dr. de Haas, den directeur-geneesheer, en bood hem namens vroegere en tegen woordige leden van het bestuur een stoffelijk bewijs van waardering en hoogachting aan, bestaande in een prachtige bronzen pendule met vazen; op het voetstuk der pendule is aangebragt een gouden plaat met toepasselijk inschrift. Dr. de Haas dankte allen voor de hulp, hem op zijne pogingen tot verlig- ting van het lijden zijner medemenschen geschonken, en riep ook de ver dere ondersteuning voor de vereeniging in. De nieuwe inrigting maakt in het algemeen den gunstigsten indruk. Te Amsterdam gaf eergisteren eene hoogbejaarde vrouw, op de Slroo- markt aldaar woonachtig, een zeldzaam bewijs van tegenwoordigheid van geest. Een koopman bood haar zeemlederen lappen te koop. Zij kocht er een van en betaalde den man met een gulden. Naauwelijks was hij vertrokken of zij bemerkt dat hij haar behendig een gouden horoiogie met ketting ont stolen had. Onverwijld begaf het vrouwtje zich naar het station van den Hollandschen spoorweg, in welke rigting hij zich verwijderd had. Daar gekomen vond zij hem echter niet. Terugkeerende ontmoette zij hem ge lukkig nog op den Haarlemmerdijk: zonder bedenken nam zij hem onder den arm, hield hem stevig vast en wist hem zoolang aan de praat te houden, tot dat zij de gelegenheid had hem in handen der politie over te leveren. A.C Te Edam is Zondag nacht een felle brand uitgebarsten in eene brood bakkerij, die een prooi der vlammen is geworden. Volgens de Zw. Cour. is tegen den heer Hasselman, pred. bij de herv. gemeente te Den Ham, bij de regtbank te Deventer eene aanklagt ingesteld wegens honende en lasterlijke uitdrukkingen, gebezigd in de namiddag godsdienstoefening van 21 Junij jl., tegenover een pas gehuwd paar, dat van den predikant de inzegening van het huwelijk verwachtte. Men meldt uit Delden: Met zekerheid kan medegedeeld worden, dat de komst van II. M. de koningin bepaald is op Donderdag den 16dtD Julij. It. M. zal op het schoone landgoed van den baron van Heeckeren van Was- senaer alhier worden ontvangen, en aldaar tot den 18den Julij vertoeven, gedurende welken lijd 11. M. voornemens is de fabriek der heeren Spaojaard te Borne te bezigtigen. Men meldt uit Leeuwarden: Gisteren morgen werd de vergadering van de stalen dezer provincie door den commissaris des konings, in naam des konings, geopend. liet aandeel van Friesland in de ƒ17000 op de rijksbegrooting voor dit jaar. tol verhooging der jaarwedden van de provinciale griffie-ambtenaren aangebragt, bedraagt 1450. Op de rijksbegrooting dezer provincie voor 1875, thans door ged. staten aan de staten van dit gewest aangebodenwordt op nieuw tot verhooging van gezegde jaarwedden eene som voorgedragen, ni. ƒ3400, waarmede men het iniddencijfer tusschen de maxima van eiken rang der ambtenaren wenscht toe te kennen. 'sGRAVENHAGE. 8 Julij. Tot burgemeester der gemeente Winterswijk is benoemd de heer mr. Th. Ph. baron Mackay, onder toekenning van eervol ontslag als burge meester der gemeenten Amarongen en Lecrsum. Aan den heer mr. P. Dijckmeesler is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Tiel. Tot lid van den geneeskundigen raad voor Zuidholland is benoemd de heer dr. F. J. 1. Schmidt, in de plaats van wijlen den heer dr. A. M. Ballot, en tot plaatsvervangende leden van dien raad de hh. dr. 11. van Vollenhoven en dr. J. Vroesom de liaan, allen te Rotterdam. De benoeming van den heer J. Wcissenbruch, lot adviseur voor de monumenten van geschiedenis en kunst, is, op zijn verzoek, ingetrokken, en als zoodanig zijn benoemd de hh. jhr. dr. J. P. Six, te Amsterdam, en J. P. van der Keilen, te Utrecht. De heer P. H. Taddel, thans adjunct-muntmeester, is belast met de tijdelijke waarneming der betrekking van muntmeester aan 's rijks munt. Aan den heer mr. J. W. A. Schneiders van Greyffenswerth js, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het 3e schooldistrict van Zeeland; voorts zijn tot schoolopzieners benoemd: in bet 2' schooldis-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1