LEIDSCHE CIIIIK A X T. W. 157. WOENSDAG 8 JULIJ. STADS-RERICHTEN. BINNEiNLANDSCHE BEiUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p.p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cenls. KSXXg^.tS3SSS. v-utt? .ur nrrirasTrec.: r rr r.-y.ssgqirnnsrora-Tr.-v .♦'f Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 9 Juli 1874, 's namiddags Ie twee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van twee hulponderwijzers aan de school n°. 2 voor min vermogenden. (172) 2". Idem van een Directeur der Stedelijke Gasfabriek. (171) 3°. Idem van een tijdelijk lid van de commissie van Finantièn. 4». Suppletoire staat van begrooLing (Feestviering op 3 October). (164) 5". Benoeming van vier leden uit den gemeenteraad, ten einde met het Dagelijksch Bestuur de commissie uit te maken voor de feestviering bovenvermeld. 6". Voordracht betrekkelijk den verkoop van het Bonhuis op de Langegracht. (46, 152, 163 en 167) 7°. Idem betrekkelijk de verbouwing van het schoollokaal op de Aalmarkt. (148, 168 en 173) 8". Voorstel van Commissarissen der Maatschappij van Toonkunst betrek kelijk het zangonderwijs op de scholen voor meer uitgebreid lager onder wijs en de kweekschool. (166) 9°. Verzoek van J. De Koning ter bekoming van gemeentegrond. (169) 10'. Voordracht betrekkelijk de inrichting van eene onderwijzerswoning in het Nosocomium. (170 en 174) 11°. Idem lot wijziging van de Algemeene Politie-vcrordening. (165) LEIDEN, 7 Julij. Met ingang van September is de waarneming der betrekking van hoog leeraar bij de rijks-instelling voor het onderwijs in de Indische taal-, land en volkenkunde alhier, opengevallen door hel overlijden van prol. lloorda, lijdelijk opgedragen aan dr. 11. Kernhoogleeraar aan de hoogeschool alhier. Voor het natuurkundig examen zijn nog toegelaten de hh.P. J. Hij- mans van Anrooy, E. Brandts en D. Wafeibakker. Voor het lilt. math, gedeelte van het natuurkundig examen hadden zich in het geheel aangemeld 73 candidaten, van welk aantal 1 niet opgekomen is en twee zich hebben teruggetrokken. Van de 70, die geëxamineerd wer den, zijn 39 toegelaten en 31 afgewezen. Voor het natuurkundig examen hadden zich in het geheel aangemeld 29 candidaten, waarvan 11 zich vóór het begin van het examen hebben terug getrokken en 1 niet opgekomen is. Van de 17 overigen werden 14 toege laten en 3 afgewezen. Bij het van 15 Junij tot en met 4 Julij 11. te 's llage gehouden Oost- Indisch ambtenaars-examen zijn naar volgorde der eindranglijst de volgende heeren toegelaten: J. 1'. Swaab (0.), C. A. Hugo Kiihr (D.); J. G. A. Rade- maker (D.); J. tl. F. ter Meulen (L.): Tj. Ualbertsma (D.); D. II. Andeweg (L.)L. Th. Schneider (D.); \V. F. L. Boissevain (L.); tl. de Chauvigny de Blot (L.); G. A. F. J. Oosthout (D.); W. C. E. C. E. Baak (D.); E. M. van den Bergh (L.); F. C. II. Cramer (U.); L. Lok (L.); F. A. Bol (D.); VV. M. II. van Schmid (D.); E. Gordon (L.); O. Nelscher II. J. Post P. J. Voorstad (D.); E. van Assen (D.); J. I'. Th. van der Lilh (L.); 11. 11. Pereira (L.)H. Th. van Steeden (L.); A. de Vulder van Noorden (L.); S. F. Wijnen (L.); J. H. Andeweg (L.); A. de Casparis (D.); P. la Fontaine (L.); L. J. van Elk (D.); J. 0. Barkmeijer (D.); W. A. J. van Davelaar (L.); A. J. R. Koopmans (D.); J. Versteegh (D.); C. A. C. Romswinckel 11. van der Wolk (L.); W. N. Ph. R. van Beusechem (D,); W. R. Adema (L.), en C. A. Bekker (L.). De letters L. (Leiden) en D. (Delft), achter de namen der can didaten gesteld, geven te kennen aan welke instelling voor Indisch onder wijs zij hunne studiën hebben gemaakt. Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens is tot arts bevorderd de heer II. J. Manschot. Voor de dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nedcrl. lndië zijn benoodigd 25 praktisch ervaren opzigters der 3e klasse. Nederlanders van geboorte of door naturalisatie, die genegen zijn zich op den voet en onder de verpliglingen, omschreven in het kon. besluit van 22 JAug. 1873, als opzigter 3e kl. bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederl. Indië te verbindenkunnen zich tot en met 25 Julij 1874, tot het deel nemen aan een vergelijkend examen, bij gezegeld request tot het dep. van koloniën wenden. Vooc de dienst in Nedcrl. Indië zijn alsnog benoodigd eenige onderwijzers, bij voorkeur ongehuwd, die in het bezit zijn eener acte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer, en van eene aanteekening voor eene vreemde taal, hij voorkeur de Fransche. Hoofdonderwijzers, beneden den leeftijd van 30 jaren, en hulponderwijzers, beneden den leeftijd van 24 jaren, die genegen zijn zich als onderwijzer der derde klasse aan 'slands dienst in Nederl. Indië te verbinden, kunnen zich tol nader berigt aanmel den bij een op zegel geschreven, aan het dep. ven koloniën gerigt, en aan den heer dr. M. P. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs in Zuidhol land, te 's Gravenhage, franco in te zenden request. Men meldt ons uit Warmond. Zondag had de inwijding plaats van het nieuwe kerkgebouw der hervormde gemeente alhier, waarbij d\ Osti eene rede hield naar aanleiding van Psalm 84 vers 2. Deze plegtighcid werd door eene zeer talrijke schare, zoowel van hier als van elders opgekomen, bijgewoond. Bij die gelegenheid maakte de geachte leeraar tot groote blijd schap der gemeenteleden bekend dat hij had bedankt voor het beroep naar Engwierumwaarop door de gemeente biddende werd gezongen het laatste vers van den 134slcn Psalm. Het stoomschip Holland, van Nieuwe Diep naar Batavia, is den 4den van Aden vertrokken, en het stoomschip Madura is den 5e° van Southamp ton naar Batavia vertrokken. Te Utrecht is in den ouderdom van 71 jaren overleden de heer dr. J. A. C. Rovers, oud-hoogleeraar in de faculteit der wijsbegeerte en letteren. Te Vorden is Zaturdag 11. overleden de verdienstelijke kunstschilder W. Verschuur. Hij bereikte den ouderdom van 63 jaren. In de op Woensdag den len dezer te Stolwijkersluis gehouden verga dering van hoofdingelanden en hoofdingeland-plaatsvervangers is. ter vervul ling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer T. Huyzer te Krimpen n/d Lek, voor de betrekking van hoogheemraad de voordragt van drie personen opgemaakt. Als candidaten zijn gekozen de hl). B. Slreéfland, A. de Jager en A. Berliouwer, allen woonachtig te Lekkerkerk. Dezer dagen vond zekere S., te Stolwijk, bij het bewerken van den grond een oud Romeinse!) geldstuk. Volgens het randschrift is dit stuk geslagen ten tijde van Vespasianus. liet is van koper en nog geheel gaaf. De persoon uit Sliedrecht, die dezer dagen als verdacht van brand stichting gevankelijk naar Gorinchem was overgebragt, heeft zich in het huis van arrest het leven benomen. Te Aalsmeer had op den lst,n dezer de aangekondigde tentoonstelling van aardbeziën plaats. In het schoollokaal, smaakvol versierd met heesters en bloemen, waren ongeveer een 1000-tal schoteltjes met aardbeziën ten toongesteld. Des voormiddags ruim 11 uur opende de heer D. Vetman, voor zitter der afdeeling, deze tentoonstelling met eene toepasselijke rede. Ge durende den dag tot 's avonds 8 uur viel de tentoonstelling een ruim bezoek ten deel. zoowel van inwoners als van vreemdelingen, 's Avonds ten 9 uur was bij den logementhouder Kaptein gelegenheid om deel te nemen aan een aardbeziën-souper, opgeluisterd door muziek. De belangrijke vangst, meldt het Hbl.welke de Amsterdamsche po litie heelt gedaan in zake het tot dusver geheime speelhuis van de wed. Kaspers, in de Oude-Kennissteeg. is natuurlijk het onderwerp van veler ge sprekken, waarbij men zich niet altjjd aan de juiste lezing houdt. Ter aanvulling van ons berigt kunnen wij intusschen nog mededeelendat de wakkere commissaris van politie der 2de sectie, de heer Vernée. zeer veel bereidwilligheid heeft ondervonden van een onzer medeburgers, die zijn huis voor hem benevens een inspecteur en agent beschikbaar stelde, ten einde door een achterraam zooal niet veel te zien, dan toch des te meer te hooren. Toen de commissaris en zijne beide getuigen op die wijze genoeg hadden vernomen, gingen zij bij verrassing de tapperij binnen, ijlden naar de bovenkamer en legden daarbij beslag op de speelbakdobbelsteenen enz. Dit alles, en wel bijzonder het bezoek aan de bovenkamer, gjng zoo snel in zijn werk, dat degcen, die achter de toonbank stond, geen lijd en besef had cm op den achter de tapkast verborgen schelknop te drukken, ten einde de heeren spelers, als naar gewoonte, te waarschuwen, wanneer men

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1