kregen en elkander met wijn geworpen en vuistslagen gegeven had den, De luitenant kreeg een liouvv over het hoofd, welke niet gevaarlijk was: een diner te Berg-en-Dal bezegelde de bezoening. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken. Op de door de gemeente Leeuwarden uitgeschreven prijsvraag voor ecne te stichten handelsbeurs, tot geen hooger bedrag dan ƒ150,000, zijn dertien plannen ingekomen. Door burgemeester en wethouders zijn tot leden van de commissie van beoordeeling benoemd: de hh. R. Reinders, te Zwolle, J. II. Leliman en J. van Maurik. te Amsterdam. De burgemeester en de voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken zijn regtens leden der Commissie. Te Maastricht is door de policie aangehouden een jeugdig soldaat, die aan den burgemeester een brandbrief had geschreven; bij zijne aanhouding^ verklaarde hij dat hij aan de bedreigingen, in den brief vervat, zou hebben gevolg gegeven. Deze persoon had zijne jeugd in de kolonie Veenhuizen doorgebragt. De Arnh. C. ontving eene mededeeling betreffende de komeet van Coggia, bevattende eenige bijzonderheden, die bij de waarneming van dienst kunnen zijnVolgens de berekening van den ijverigen astronoom Hind had de staart van de komeet op den 23'" Junij jl. reeds een lengte van 40,000,000 Eng. mijlen, welke lengte sedert nog grooler is geworden. Uit de door Hind berekende ephemeride van de komeet blijkt: 1°. dat de komeet snel tot onze aarde nadert en op den 15" Julij zich slechts op een afstand van omtrent 7,000,000 geogr. mijlen van de aarde zal bevinden. Overigens zal zij nog meer tot de aarde naderenen op den 22" Julij zoo digt mogelijk bij onze woonplaats gekomen zijn; zij is dan echter toch nog op een afstand van ruim 0.000,000 geogr. mijlen van ons verwijderd 2". dat de komeet zich in de allereerste dagen van Julij betrekkelijk langzaam, maar vervolgens al sneller en sneller aan den hemel verplaatst, en zich naar het zuiden spoedt, om in de laatste helft van Julij geheel uit onzen gezigtskring te verdwijnen. Deze snelle beweging langs den hemel is niet slechts schijn, maar werkelijkheid; de komeet nadert tot de zon en verkrijgt haar snelste beweging op het oogenblik dat zij zoo nabij dit hemellicht is geplaatst als zij komen kan, m. a. w. als zij in den morgen van 9 Julij door haar perihelium gaal. Voor hen. die zich niet van hemelplcin of globe willen bedienen, en die toch niet geheel vreemdeling zijn aan den hemel, moge nog de opgave strek ken, dat de komeet zich in de eerste helft van Julij in het met weinig sterren voorziene sterrenbeeld van de Lynx zal vertoonen, en dus lusschen de Groole Beer, Wagenman, Leeuw en Tweelingen is geplaatst; dat zij zich vervolgens naar hel laatstgenoemde sterrenbeeld heen beweegt en daardoor, voor ons oog al nader en nader bij de zon zal staan, en dat zij vervolgens met snelheid haar weg naar het zuiden voortzet, lusschen Procyon (Kleine Hond) en Alphat'd (Waterslang) doorgaat, en daardoor voor de betvoners van het zuidelijk halfrond zal zigtbaar worden Omstreeks het midden der loopende maand zal de komeet hare grootste helderheid bereikenmaar ook dan verre achterstaan bij de komeet van Donati (1859) en de komeet van 18C2. De minister van buitenl. zaken heeft aan de tweede kamer eene memo- rie van beantwoording doen toekomen op het voorloopig verslag der com missie van rapporteurs omtrent het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk III der siaatsbegrooting voor 1874 door den aankoop van het huis op den hoek van den Vijverberg en den Kneuterdijk, bestemd tot woning van de opvolgende hoofden van het dep. van buitenlandsche zaken. Omtrent de enkele punten, waarover nog eenige inlichtingen wenschelijk worden geacht, heeft de minister getracht eene voldoende oplossing te geven. Hij verdedigt den voorgestelden maatregel, die inderdaad niet als eene uitgaaf van weelde kan worden beschouwd, aangezien hij voornamelijk ten doel heeft den minis ter in staat te stellen, aan de vercischlcn zijner betrekking te voldoen, zonder hem opofferingen op te leggen. De minister vleit zich de overtuiging te hebben gevestigd, dat de voorgestelde aankoop zich op ernstige gronden aanbeveelt, dat hij wenschelijk is in het belang des lands en niet strekken zal lot bijzondere bevoorregling van een der ministers, maar veeleer tol hel doen ophouden der meer speciaal voor een der ministers bestaande mocijelijkhedcn en bezwaren. "s GRAVENIIARE. 0 Julij. Het heeft Z. M. den koning behaagd onlangs te benoemen tot ridder 3'le klasse der orde van den Gouden Leeuw van Nassau: den luit.-kolonel jh'. K. W. de Koek, den ritmeester V. W. R. baron Bentinck tot Schoon beten, den majoor J. Roosmale Nepveu, den luit.-kol. L. R. J. A. Roosmale Ncpveu en den majoor J. D. A. Barre, allen van den groolen staf, beide cerstgenoemden adjudanten van Z. K. II. den prins van Oranje, den derde ge noemde adj. van Z. M. in buitengewone dienst, gedetacheerd bij den staf van 'Ij. K. H. en de beide laalslgemelden adjudanten van Z. K. H. prins Frederik. Bij kon. besluit van Hi Junij is aan mr. S, G. Snellen van Vollenhoven, gewezen conservator bij 's rijks museum voor natuurlijke historie aan de hongeschool te Leiden, verleend een pensioen ten laste van den staat ten bedrage van ƒ489 'sjaars. Met J Sept. aanst. wordt de luit. ter zee Jc kl. J. W. Visser als offi cier-instructeur in de stoomwerktuigkunde geplaatst bij het kon. instituut- voor de marine te Willemsoord. - De minister van oorlog heeft goedgevonden te benoementot kapitein der le kl., de kapiteins der 2e kl. J. L. Mulder, van het 2J', A. M. van der Heide, van het 4de, en J. C. Palier, van het 5"1' reg. infanterie, H. J. Krantz j en C. L. W. Moorrees, beiden van den staf der artillerie, P. A. Schellus, i instructeur bjj het 2* reg. vest. art. en W. M. Dinaux, van het corps pon- tonniers, tot ritmeester der 1' kl. de ritm, 2e kl. G. J. IJssel de Schepper, en B. J. Couvée, instructeur bij liet le reg. huzaren; tot adjudant bjj het 1 corps, den kapitein II. La Fors en den I"1 luit. P. F. de Kok, beiden van het 2e reg. inf., en den 1" luit. W. G. L. F. F. van Hoogenhuyze, van het reg. veld.-art., zijnde voorlaatstgenoemde in verband daarmede eervol ont heven van de function van instructeur bij den wetenschappelijken cursus der onderofficieren te Maastricht; en tot adjudant van den komm. in de Hol- landsche waterlinie bezuiden de Lek den kapitein M. L. C. Staring, van het le reg. vest.-art., die voorts is overgeplaatst bij den staf der artillerie. De heer van Hecckeren van Keildirecteur van het kabinet des konings, heeft dezer dagen de residentie verlaten, zich begevende naar zijn buitenver blijf, waar hij eenigen tijd zal doorbrengen. Gisteren werd de verjaardag van H. IC. II. de vorstin von Wied. gebo ren prinses Maria der Nederlanden, op de gebruikelijke wijze in herinnering gebragl. Ten 12 ure had eene groole parade van het garnizoen in de -Maliebaan plaats. Gisteren zijn de zonen van Z. IC. II. den kroonprins van Pruissen, te weten prins Frederik Willem 15 jaren, en prins Hendrik 12 jaren oud, uit Berlijn te dezer stede aangekomen. Onmiddellijk begaven de jeugdige vor sten zich per rijtuig naar Schevcningen, waar zij in het gemeentebadhuis hunne apartementen hebben betrokken. Zjj reisden incognito onder den naam van graaf Willem en graaf llenry de Berg en zijn vergezeld van den generaal de Góltberg, adjudant, en dr. llinzpcter. lijfarts. Het besluit van heeren curatoren aan het gymnasium tot het nemen van ontslag heeft burg. en wetli. aanleiding gegeven geene poging on beproefd te laten om heeren curatoren zoo mogelijk te bewegen van dat besluit, in zijne gevolgen voor het gymnasium zoo bedenkelijk, terug te komen. Daarom hebben zij den gemeenteraad aangeboden een ontwerp van antwoordstrekkende om heeren curatoren te verzoeken hun besluit terug te nemen. Aan Scheveningen raogt gisteren weder een druk bezoek ten deel vallen. Zoowel in den voor- als namiddag bewogen zich velen, vooral vreemdelin gen, langs het strand of het terras. De table d'höfe van het gemeentebad huis is door een 300-tal gasten bezocht. BUlTKM.AiNDSCUE BEIilÜ i ËN Ë,\GEL4IQ. LONDEN 5 Julij. Bij de voortzetting der behandeling van het voorstel van den heer Bntt in de zitting van Donderdag van het lagerhuis werden de eischen en denkbeelden der voorstanders van Icrlands autonomie van regeringswege bestreden door den minister voor de zaken van Ierland, sir Marcus Ilicks Beach en den beer Disraeli. Van regeringswege werd uitdrukkelijk verklaard dat zij zich de plaats onwaardig zou beschouwen, welke zij bekleedde, in dien zij niet even openhartig en stellig, als zulks reeds namens de liberale partij was te kennen gegeven, haar vast besluit mededeelde van, al mogt zij daardoor hare plaats, haar gezag en hare populariteit op het spel zetten, zich op alle wjjze te verzetten legen eischen, welke de vernietiging van het 'vereenigde koningrijk en de verbrokkeling van het Britsche rijk ten doel hadden. Met 458 tegen 61 stemmen werd, onder luide toejuiehingenhet voorstel van den heer Butt verworpen. De Duitsche kroonprins en zjjne gemalin zijn hier te lande aangekomen. De hertog en de hertogin de Larochefoucauld Bisaccia hebben te Windsor afscheid genomen van H. M. de koningin. De hertog heeft zijn ontslag als gezant der Fransche republiek moeten vragen, omdat hij, den !5dcn Junij 11., in de nationale vergadering de herstelling der monarchie had voorgesteld. Men ziet hem hier met leedwezen vertrekken. De senaat van de universiteit le Londen heeft het volgend besluit ge nomen op een voorstel, dat bjj stappen zou doen tot het erlangen van een nieuw charter, waardoor de gelegenheid werd geopend, om vrouwen gra den toe te kennen: «Dat de senaat wel gezind is de gelegenheid lot het erlangen van wetenschap voor vrouwen uit te breiden, maar dat hij niet geneigd is tot het aandringen op een nieuw charter, ten einde vrouwen graden toe te kennen." FRiNKUMK. Het dagblad I'Union is voor veertien dagen geschorst wegens de open baarmaking van een manifest, waarin het gezag, den 20sl" November Mac Mahon opgedragen, wat zijn wezenlijk karakter aangaat, wordt miskend. In de nationale vergadering heeft de heer Brun gevraagd, of de openbaar making van het manifest van den graaf van Chambord de oorzaak is van de schorsing der uitgave van de Union. De minister Fourtou antwoordde, dat dit juist is; hij zou aan de waarheid le kort doen, zoo hij het tegen deel zeide. De wet van 20 November draagt aan Mac Mahon voor 7 jaar het gezag op, dit besluit is onherroepelijk. In het manifest nu, door de Union medegedeeld, wordt dit gezag betwist. Wij staan, zeide de minis ter, boven de partijen en zullen geen aanval op het gezag van Mac Mahon toelaten. Te Parijs teekende Donderdag II. de honderddeelige thermemeter ten 2 ure 'snam. 41'. d. i. 106 graden Fahrenheit. Er zijn verscheidene perso nen door zonnesteek getroffensommigen met doodeljjken afloop. Er wer den in de hoofdstad dien dag 161.000 baden in de Seine genomen. iPASJE. Hel hooldkwartier van het republikeinsche leger is nog te Tafslla ge vestigd. Zabala heeft gemeend zijne onderbevelhebbers door anderen te moeten vervangen. De wreedheden door de Carlisten ten opzigte van gekwetsten en gevange- nen gepleegd worden door hen niet ontkend, zoodat men mag aannemen i dat zij hebben plaats gehad. Volgens eene door den Carlislischen opperbe- i velhebber Dorregaray openbaar gemaakte verklaring, zijn die wreedheden niet op last van bevelvoerders gepleegd, maar het werk geweest van enkele opgeruide Carlistische vrijwilligers.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2