LEIDSCIIE COURANT. X°. 150. DINGSDAG 7 JULIJ. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.35. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nornmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 6 Jnlij. In de maand Jtinij zijn binnen de gemeente Leiden geboren 103 kin deren, als: 54 zoons en 49 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling geboorte. Overleden 102 personen, als: 14 mannen, 14 vrouwen, 35 zoons en 39 dochters: daarenboven als levenloos aangegeven 5. Gehuwd: 30 paren. In de vergadering der slemgeregtigde deelhebbers der Nederl. handel maatschappij zijn heden herkozen, als commissaris, de heer P. I. de Fre- mery. en als commissaris-plaatsvervanger, de heer B. F. Krantz, die met 1 Augustus e. k. als zoodanig zouden aftreden. Zondag avond is ten huize van den ZEerw. heer Quant, deken van Leiden, afgestapt ZDHYV. de bisschop van Haarlem, ten einde in het deke naat van Leiden gedurende deze week het H. Vormsel toe te dienen. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 30.00, 5.90 en ƒ2.95. de laagste ƒ29.50, ƒ5.70 en ƒ2.85. Volgens een bij de familie ontvangen telegrafisch berigt is de heer G. baron Sloel van Zwanenburg, eerste luitenant der infanterie, voor twee jaren gedetacheerd bij het O. I. leger, die de tweede expeditie naar Atchin medemaakte, den 27sl"> Junij jl. aldaar overleden ten gevolge eener in het gevecht van 19 Juny bekomen borstwonde. Voor zijne tijdelijke overplaatsing bij bet leger in de overzeesche bezittingen was de overledene luitenant bij het regiment grenadiers, maar was in dien rang bij de mili taire verkenningen te Arnhem werkzaam. Hij bereikté den leeftijd van 27 jaren. De uitslag van het op 12 en 3 Julij te Utrecht gehouden hulp-apo thekers examen (natuurkundig gedeelte) is als volgt: Van de achtcandidalen hebben zich drie gedurende het examen teruggetrokken en zijn vijf toege- laleu, namelijk de bh. P. van Asperen, van Leeuwarden; A. H. Nijdam.van Sneek; K. J. van Riesen, van Grouw; E. Steeuhuizen Hz., van Veendam, en 11. J. Thorbecke, van Zwartsluis. De letterkundige maatschappij //de Olijftak", te Antwerpen, is voorne mens op 16 en 17 Augustus aanst., zijnde Zondag en Maandag der stads kermis. een plegtig feest in te rigten, waarop alle Noord- en Zuid-Neder- landsche letterkundigen zullen uitgenoodigd worden. Bij die gelegenheid schrijft die maatschappij den volgenden prijskamp uit, waaraan alle Neder- landsche schrijvers kunnen deel nemen. 1". Eene beknopte levensbeschrij ving van Marnix van Sint Aldegonde, geschikt om onder het volk verspreid te worden. 2°. Vijf liederen: een volkslied, een werkmanslied, een zee manslied, een gezelschapslied en een minnelied. Het beste van elk dier stukken zal bekroond worden met eene verguld zilveren medaille; de maat schappij behoudt zich het regf voor eenen tweeden prijs toe te kennen. Al de stukken moeten oorspronkelijk Nederlandsch zijn en nog niet uitgegeven. De mededingers moeten hunne werken ongeteckend cn eene kenspreuk dra gende. vergezeld van een gesloten briefje, waarin de kenspreuk van hel stuk herhaald is en naam en woonplaats des inzenders worden opgegevenvoor 5 Augustus aanst., inzenden aan den heer J de Geyter, op de Meir, te Antwerpen. Den l,n Julij is de 29e vergadering der algemeene synode van de Ned. herv. kerk door den president van jaren, dr. B. Glasius, geopend. De synode koos lot haren voorzitter den heer R. J. Koning, pred. te kimmen; tot vice- president dr. B. Glasius, pred. te Geertruidenbergen tot diens secundus dr. F. J. J. A. Junius, pred. te Tiel. Onder leiding van den president werd het reglement van orde herzien en hier en daar gewijzigd. O. a. werd, op voorstel van den secretaris, die reeds met zoovele werkzaamheden belast is, besloten bet stellen van het wekelijkseh verslag in de Kerk. Cour. aan den vice-president op te dragen. Bij de op 30 Junij gehouden vergadering van het prov. Utreehtsch genootschap van kunsten cn wetenschappen is een ingekomen antwoord op de door hel genootschap in 1871 uitgeschreven prijsvraag: over het klooster te Windesheim bij Zwolle en zijne bewoners en den invloed, welken dit gesticht op de algemeene inzonderheid op de zedelijke beschaving heeft uit geoefend," de bekrooning met de gouden medaille van het genootschap waardig gekeurd. Bij de opening van het naambriefje bleek de schrijver daarvan te zjjn dr. J. G. B. Acquoy. pred. te Zalt-Bommel, lid van het ge nootschap. De vergadering verleende een subsidie van ƒ300 voor de voort zetting der rauntgeschiedenis van Nederland en een ander van gelijk bedrag voor de verdere beschrijving en uitgave van de muurschilderijen in de Jakobikerk te Utrecht. Uit 's Ilage meldt men aan de Slidd. C.. dat er noch bij de minis ters, noch bij de gewoonlijk welingelichte kamerleden iets van de oplossing der ministeriele crisis bekend is. Men meent hieruit te moeten afleiden dat die oplossing een andere zal zijn dan eene weigering van den koning om het ontsiag der ministers aan te nemen. Dezelfde beteekenis wordt gehecht aan het in de residentie loopend gerucht, dat de directeur van 'skonings kabinet, de heer van Heeckeren, naar Zwitserland ontboden is. Zeker is het, schrijft men, dat de heer van Heeckeren den Haag heeft verlaten. Naar men uit Katwijk aan Zee meldt was wegens windstilte en mooi weer de kantvisscherij in de laatste dagen zeer schraal: 28 schuiten hebben de kantvisscherij geëindigd, waarvan reeds 12 ter haringvangst zijn ver trokken. Bij genoegzame bemanning worden er 46 schuiten voor de steur en pekelharingvisscherij uitgerust, terwijl de vloot thans is geklommen tot 48 schuiten en 2 zeilbooten. Te Gouda is Donderdag II. zekere J. Schraver, knecht bij den heer J. aldaar, terwijl hij in de open lucht werkzaam was. waarschijnlijk ten ge volge van de drukkende warmte, dood ter aarde gevallen. -- Te Amsterdam is Zondag nacht brand onlslaan in de loodsen, die op de Schans tegenover de Engelsche gasfabriek liggen. Weldra was de ge- heele Schans van de Rozengracht tol de Elandsgracht een zee van vuur. De loodsen waren gevuld met bindrotting, pek en teer, delen, duigen, hoepels enz. Gelukkig joeg de wind de vlammen van de gasfabriek af. Zij sloegen over de Baangracht cn staken aldaar eenige huizen aan, in welken de brand echter spoedig onderdrukt werd. De salmoniakfabriek en de paardenvillerij van Sinck werden een prooi der vlammen. Zoo de wind gekeerd ware en de vlammen naar de gasfabriek had doen overslaan, zouden de gevolgen ontzettend zijn geweest. De stoombrandspuiten en vele handbrandspuiten waren op hel terrein. Om zes ure was de brand onderdrukt. Het llbl meldt: Zaturdag in den laten avond is in een geheim speelhuis te dezer stede huiszoeking gedaan door de politie. De heer commissaris van politie Venice, vergezeld door eenige inspecleuren en agenten, bezochten de tapperij van de wed. Kaspers, in de Oude Kennissteeg, welke verdacht werd een huis te zijn, waar in het geheim hazardspel gespeeld werd. liet vermoeden werd bewaarheid. De politie nam bak, dobbelsteenen enz. enz. in beslag. Merkwaardig was het. dat de honderden burgers, die voor de deur geschaard stonden, hun bijval aan de politie te kennen gaven, door uit te roepen: //dat is ferm", enz. Het is te hopen, dat deze krachtige daad der politie schrik inboezeme aan andere houders van dergelijke huizen en hun indachtig make aan art. 410 van het Wetboek van Strafregt. Vele menschen zijn, indien wij wel zijn ingelicht, reeds ongelukkig geworden iu die huizen. De kanonnier v. d. B. der vesting-artillerie, die voor gernimen tijd door den burgerlijken regter gestraft is met 4 maanden cellulaire gevange nisstraf, wegens het maken van rebellie met eenige burgers in eene ge meente in de nabijheid van Utrecht, had gratie gevraagd aan Z. M. den koningwaarop echter afwijzend werd beschiktzoodat hij zijne straf moet ondergaan. Den dag waarop hij zich in arrest moest begeven, zijnde 29 Junijheeft hij zich echter op eene heimelijke wijze van zijn corps verwij derd en is den 1A,a dezer, zoo men verneemt, in de gemeente Zeist aange houden en naar Utrecht overgebragt. Zijne straf zal door het begaan van dit feit zeker niet verminderd worden, daar hij nu nog voor den krijgsraad zal moeten teregt staan. Dat niet allen, meldt de Arnh. C.. die aan een cirque of eenige an dere inrigting van dien aard verbonden zijn, hun geld verkwisten, zooals algemeen geloofd wordt, bleek dezer dagen. De lieer Krembser, een dei- kunstrijders van den heer Carre, kocht voor eene aanzienlijke som een huis in de Weverstraat te Arnhem. Hij achtte dit de beste geldbelegging en heelt dan ook in andere sleden eveneens huizen gekocht. Effecten kunnen dalen of, wat nog erger is, hij die ze bewaart kan ze verliezen of er mede verdwijnen; met huizen loopt men niet weg. -- Omtrent het tweegevecht, bij Berg-en-Dal geleverd, wordt nog mede gedeeld, dat het heeft plaats gehad tusschen een 2i(,n luitenant der infanterie en een niet-militair, heiden van Arnhem, die aan eene openbare tafel twist

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1