BUITEN La N DSCil E BE BIGT EN PER TELEGRAAF. BIJVOEGSEL, bchoorende lot de Leidsche Courant van Maandag 6 Julij d874lf°. Ó55. raadkamer dergelijk geval als gequalificeerden diefstal beschouwde, was het mogelijk vermetel die leer ie bestrijden, maar het toen gewezen arrest was bijna ongemotiveerd en daarbij was ook niet uitgemaakt of de geleide-buis een deel van de fabriek uitmaakte, ja of neen. Pleiter betoogde vervolgens, dat men door het vrijwillig leggen der buis in het feitelijk bezit van het gas werd gesteld. Ilij geloofde dat onder ons tegenwoordig strafregt het gebruik maken van het feitelijk bezit, waarin men vrijwillig gestel wordt, noch diefstal noch misbruik van vertrouwen daarstelt en alleen door eene civile actie tot schadevergoeding is te vinden. Hij concludeerde tot vernietiging van het arrest en ontslag van regtsver- volging van den requirant. N G E li A N D. LONDEN3 Julij. De bcriglen uit Brilsch-Indië worden gunstiger. De hongersnood in Bengalen schijnt thans als overwonnen beschouwd te mogen worden. Vol gens den correspondent van de Times laten de herfst- en wintergewassen zich gunstig aanzien, dank zij de overvloedige en juist nog tijdig gevallen regens. Overal vertrokken do inlanders van de «relief works", waar zij nu sinds maanden werk en onderstand moesten vinden om zich met hun ge wonen veldarbeid te gaan bezighouden. De rivieren waren gerezen, zoodat zij voor de scheepvaart weder bruikbaar waren. Intusschen moest de rege ring alle behoedzaamheid in acht nemen, en geen der tot heden noodig geachte voorzorgen verzuimen, wijl tot October de bevolking der geteisterde gewesten nog uitsluitend zou moeten teren op den voorraad rijst in de gouvernements-pakhuizen. FRANKRIJK. De constitutionele commissie heeft de art. 12 en 3 van het reeds vermelde voorstel der sub-commissie goedgekeurd. In beginsel is dus het stelsel van twee kamers aangenomen. Omtrent de wijze van verkiezing van den senaat is nog geen beslissing genomen. Bij de budget-commissie is door den afgevaardigde Leon Say een voor stel ingediend, strekkende om het geschil op te lossen, dat ter zake der door de Franschc bank aan de Parijsche Commune verstrekte gelden is opgerezen. De bank heeft destijds, door den nood gedwongen. IC a 17 millioen Ir. aan de gedelegeerden dier Commune afgegeven en tusschen de bank, de stad Parijs en de slaat wordt strijd gevoerd over de vraag, wie hier de schade zal dragen. Volgens de door den heer Say ontworpen schik king zullen de bank 40, en de staat en de stad ieder 30 pCt in het ge leden verlies dragen. Om de aandeelhouders in de bank geen nadeel toe te brengen, zal deze haar aandeel in de 17 millioen kwijten uit ecu zeker in haar bezit zijnde speciaal fonds, waarover eene wet van 1057 haar de be schikking ontzegde. De stad Parijs zal 4% millioen van den slaat terug bekomen, onder voorwaarde, dat zij die som aan de voltooijing der prak tische school van de medische faculteit en aan de oprigting van een gebouw voor eene wetenschappelijke faculteit ten koste zal leggen. Donderdag werd voor het hof van assisen van het dep. der Seine de zaak behandeld van het Bonapartistische blad le Pays, beschuldigd van op wekking tot haat en verachting van burgers tegen elkander, in een artikel waarin de Bonapartistische partij met hevigheid verdedigd werd tegen de aanvallen, door den heer Gambetla in de nationale vergadering tol haar gerigt. en de agenten van policie legen de radicale afgevaardigden werden opgeruid. Nadat de beschuldigde uitgever en redacteur van het blad waren verhoord en hunne verdediger het woord gevoerd had. verklaard de Jury de beschuldigden onschuldig. Deze uitspraak werd door het talrijke publiek, dat de leregtzitting bijwoonde, met luide teekenen van goed- en afkeuring begroet. §PASJE Omtrent het gebeurde met het noorderleger na het sneuvelen van Concha wordt het volgende gemeld: De troepen hebben grootc vermoeije- nissen en ontberingen te doorstaan gehad, en hebben gedurende drie dagen j geen leeltogt ontvangen. De generaal Echague besloot daarop tot den terug- logt, omdat er geene schuilplaats voor manschappen en paarden te vinden was, terwijl er gebrek bestond zoowel aan Ieeftogt als aan ammunitie. Des avonds ten elf ure werd met den terugtogt een begin gemaakt, en wel dooi de artillerie en in de grootste stilte. Tegen den ochtend werden de batail- lons op de hoogte van Jlurillo gereorganiseerd. De infanterie werd in eene stelling geplaatst, van waar zij den altogt der artillerie en der kolonnes met gekwetsten kon dekken. De Carlisten maakten eenig vertoon van ver volging, waarbij echter geene der beide partijen verliezen leed. De artillerie en de gekwetsten trokken naar Tafalla. de cavalerie en infanterie naar Larraga, en bereikten die plaatsen zonder eenig oorlogsmaterieel te verliezen. Het verlies aan gesneuvelden, gewonden en gevangenen bedraagt omstreeks 1000 man. De troepen hielden zich uitmuntend, alleen met uitzondering van twee regimenten. De regimenten van Estella en Valencia leden zeer groote verliezen; van het eerstgenoemde werden 200 man gevangen genomen en, naar men zegt, met de bajonet afgemaakt. De regering heelt, een pensioen toegekend aan de erfgenamen van maar schalk Concha; diens zwaard zal in het artillerie-museum geplaatst worden. ©IIÏTSCHLANB. Het plan om de Noord- met de Oostzee te verbinden door middel van een kanaal door Holstein op zijn Smalst, is voorloopig opgegeven. Thans bestaat het voornemen, om tot bereiking van het beoogde doel een anderen weg in te slaan. Men zal zich beperken, althans voorloopig. tot het Eidcr- kanaal. In de eerste plaats zal Kien een menigte bogten wegnemen en liet kanaal doortrekken. Hierdoor alleen zal men het kanaal 4 uren bekorten. Dezer dagen werden de meubelen, in beslag genomen ten huize van den heer Iüibel. beheerder van het aartsbisdom Freiburg, in het openbaar geveild. Die inbeslagneming had plaats gehad, uithoofde de heer lviibel weigerde de geldboete te betalen, waartoe hij door de regtbank was ver oordeeld. Onder de vrij talrijke menigte, ter veiling aanwezig, bevond zich slechts één bieder, die tevens kooper werd van de ter veiling aangeboden voorwerpen. Nadat alles was verkocht voor 615 flor., 10 flor. beneden de taxatie, werden de voorwerpen in triomf naar de woning van den heer lviibel overgebragt. Aldaar werd een nolariëele acte opgemaakt, waarbij de bedoelde voorwerpen voor onbepaalden tijd in bruikleen aan den beer lvübel werden afgestaan. Bij voorkomende gelegenheid kunnen die meubelen derhalve niet meer bij executie aan den gebruiker worden ontnomen. Het Wochenblatt te Marienbad. van 28 Junij, bevat het volgende: De voornaamste gebeurtenis der week is de aankomst van H. M. de koningin der Nederlanden. In Ilalbmayer's hotel werd eenige dagen te voren alles j voorbereid om H. M. een waardig verblijf te verschaffen; de koningin ver werpt echter alle praal en wil slechts als burgerlijk kurgast behandeld worden. Ik heb niet noodig te berigten, dat aan H. M. de grootst moge lijke beleefdheid bewezen werd door alle aanwezige hooge personaadjes, en dat de aandacht op haar gevestigd was als zij den beker met gratie ledigde. Opmerkelijk is het dat de koningin hare kieeding niet uit Parijs ontbiedt, maar zoowel bal- als statiecostuum laat maken bij een eenvoudigen kleeder maker te Lausann, alsook dat zij een weinig bekend geneesheer koos met terzijdestelling van de alont gerenommeerde artsen. PARIJS, 3 Julij. De Union heeft een manifest van den graaf van Cham- bord openbaar gemaakt. In dat stuk constateert de graaf de monarchale gezindheid van Frankrijk. Langen tijd, zegt hij. heeft hij het stilzwijgen bewaard, daar hij de roeping niet dvvarsboomen wilde van den doorluchtigen soldaat, wiens zwaard allen beschermt. Maar thans is het pligt geworden, den dam van vooroordeelen omver te werpen. Hij protesteert derhalve tegen de meening dat hij het koninklijk gezag op een grondslag van absolutisme zou willen plaatsen. De Christelijke Fransche monarchie, zegt hij. «iseene gematigde monarchie, met twee kamers; de eene door den vorst, de andere door de natie verkozen. Frankrijk wil, als ik, de traditionele monarchie. Deze alleen kan tot degelijke allianlien leiden. Ik wil, voor controle, ver- tegenwoordigers van de natie, als helpers. Geen dorre parlementaire debatten wil ik. Een fictie is het dat de koning zou moeten regeren, doch niet besturen. En wat ik wil, dat wil ook de overgroote meerderheid des Frau- schen volks, lieden, als gisteren, ben ik bereid Frankrijk en mijn huis opregtelijk met elkander te verzoenen. Schaart u rondom hetzelve!" In dit manifest wordt de vlaggen-quaeslie niet aangeroerd. MADRID. 2 Julij. Dorregary heeft geene magtiging gegeven tot den moord der gewonden te Abarzuza, die alleen moet worden toegeschreven aan de opruiijingen van eenige vrouwen, die Carlistische benden volgen. LONDEN, 3 Julij. In antwoord op eene interpellatie van lord Denbigh, heeft lord Derby in het hoogerhuis verklaarddat Engeland de uitnoodiging tot deelneming aan het internationaal congres te Brussel aannemen zou. mits daarop niet gehandeld wierd over internationale wetsontwerpen tot regeling van de verhouding tusschen oorlogvoerenden, noch over aangelegen heden betreflénde marine-zaken of krijgs-operaliën ter zee. Tenzij in den bedoelden zin de stellige verzekering gegeven werd, zou Engeland weigeren een vertegenwoordiger naar het congres te zenden. In geval van deelname, zou Engcland's vertegenwoordiger met geen volmagt hoegenaamd toegerust zijn; hij zon eenvoudig de beraadslagingen bijwonen en aan zijne regering daaromtrent rapport indienen. De regering zelve zou zich volkomen vrijheid van handelen voorbehouden ten aanzien van elk voorstel, dat gedaan of aangenomen zou kunnen worden. De minister hoopte binnen weinige dagen de over dit onderwerp gevoerde briefwisseling te kunnen overleggen. De eigenaars der kolenmijnen en hoogovens in zuidelijk Staffordshire heb- hen tot een nieuwe verlaging van het arbeidsloon ten bedrage van 20 pCt. besloten tengevolge van den weinig bevredigenden staat van den handel. LONDEN, 3 Julij. In enkele gedeelten dezer stad is gebrek aan water. Krachtens de gezondheidswet heeft de regering de wijkbesturen aangeschre ven de vcreischte maatregelen te nemen. BERLIJN, 3 Julij. De bondsraad heeft besloten, dat, te beginnen met Jannarij 1875, de Zuid-Duitsche twee-guldenstukken niet meer zijn een "wettig betaalmiddel; dit geld zal huiten omloop gebragt worden. MUNCI1EN, 3 Julij. De kamer van afgevaardigden heeft met een kleine meerderheid van stemmen verworpen een voorstel van Völk, tot toekenning van 7500 gulden als dotatie voor de geestelijkheid der eud-katholieke ge meenten. Daarentegen heelt zij ten behoeve van de verbetering van het lot der onderwijzers, door verhooging van wedden, 2,023,174 g. toegestaan, zijnde 848,850 g. meer dan door de regering was gevraagd. MADRID. 2 Julij. Bij de lijkstaatsie van maarschalk Concha was een talloozc volksmenigte op de been. Maarschalk Serrano en de ministers gingen achter den lijkwagen. Om Estella zijn 38000 Carlisten bijeengetrokken. Men verwacht niettemin dat Zabala, met zijne 106 kanonnen, de overwinning zal behalen. SINGAPORE, 2 Julij. De heer S. Basilisk is hier aangekomen na zijne ontdekkingsreis langs tot dus verre onbekende kusten ten noordoosten van Nicuw-Guinea. Kapitein Moresby berigt dat het beslaan van een nieuwen en beteren weg tusschen Australië en China thans een ontegenzeggelijk feit is. belangrijk voor velos»! In alle branchen, in het bijzonder echter met betrekking tot de algemeen veel gezochte originele loten, rechtvaardigt zich het vertrouwen eenerzijds door de bekende soliditeit der firma, anderzijds door den hieruit van zelf voortspruitenden enormen verkoop der loten. Het door zijne naauwkeurig- heid bekende bankiershuis ADOLPH HAAS, in Hamburg- kan deswegens iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op het heden in deze courant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. De verfrisschendste drank voor den zomer. i Men neemt een a twee stuk suiker of een a twee lepels, en een glas helder water, giet uit een flacon Eau d'Anvers (Royale) eenige droppels in het glasroert het daarna om en men zal nooit iets heerlijker gedronken hebben. Vooral buiten op het land is deze drank bijzonder aanbevelens waardig en wordt ook zeer veel gebruikt. PiiOVRAMJIA VAK BïïJZIEItüITVOERIKGEK. Zomei7.org. Dingsdag 7 Julij, des avonds ten half zeven ure. directie H. Völlmar. le Afd. 1. Parade-Marsch, Humblet; 2. Ouverture de 1'opéra «Les Diamans de la Couronne", Auber; 3. «Le Retour des Soldats", Intermezzo. Klieken; 4. «Pauline-Polka", (Solo-Piston), Christophe; 5. Fan- taisie de l'opéra de Grisar: «Les Amours du Diable", Lemaire. 2C Afd. 6. Concert-Ouverture, (Die Fingals-Ilöhle), Mendelssohn; 7. Souvenir de l'opéra «Roméo et Juliette", Gounod; 8. «Friihlings Erwachen", Lied, E. Bacil; 9. Fantaisie sur des motifs de l'opéra de Weber: «Eurianthe", Dunkier; 10. Polka sur des motifs de «La Jolie Parfumeuse" de Offenbach, Labery. Te Leiden ter Boekdrukkerij vau J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5