BUITEN LANDSLUIE BEKIGTEN. ling ontrukt en de gezondheidstoestand gaf reden tot dankbaarheid. Het aantal departementen vermeerderde met 1maar het ledental daalde van 2625 op 1 Januarij 1873 tot 2580 op 1 Januarij 1874. Op de voordragt voor een règter in de arr.-regtbank te Groningen zijn geplaatst de hh. Mrs. J. Sluis, subst.-ofl. van justitie te Appingedam; J. J. Ermerins, griffier bij het kantongeregt te Zuidhorn. met het lot tegen C. H. Moens, regter te Winschoten; en E. Feitlisubsl.-griff. bij de arr.-regt bank te Groningen. 's GRAVENHAGE 3 Julij. Het onlangs door de gemengde commissie voor de stenographic tot de beide kamers der staten-generaal ingediend ontwerp tol herziening van het reglement voor de stenographic heelt hoofdzakelijk ten doel, zooveel moge lijk te bespoedigen de uitgave van het Bijblad en voorts tot voorkoming van het misbruik, dat van de bevoegdheid tot herziening der uitgesproken rede voeringen. door de leden, kan worden gemaakt. Wat het eerste betreft, was de commissie bedacht op twee middelen: óf de opneming der redevoe ringen zonder voorafgaande herziening door de leden, óf verpligte revisie, door de leden en de ministersnog denzelfden avondin het gebouw der kamer. Beide middelen stuiten echter al op moeijelijkheden. Het werk der steno- grapben is verre van volkomenzelfs de beste stenographen zijn somtijds door voorkomende omstandigheden niet in staat de gehoudene redevoeringen volkomen terug te geven, en al wordt de gang der redenering getrouw gevolgd, gelukt het den steuograaph niet altijd den redenaar in zijn eigen stijl te doen spreken. Ook bij improvisation vallen de sprekers soms in herhalingen, die weggenomen kunnen worden. Het nazien der redevoeringen op den avond van den dag waarop de zitting gehouden is, in de lokalen der kamers, zou van de ministers niet gevergd kunnen worden, die soms des avonds, na afloop der zittingen, nog met werkzaamheden zijn overladen. De commissie heeft zich dus moeten bepalen tot eene wijziging van het reglement, waarbij wel het aan huis bezorgen der uitgewerkte redevoerin gen gehandhaafd wordt, maar de teruggave op den volgenden dag ten 3 ure moet plaats hebben, met opname der niet teruggezonden redevoeringen zóoals zij zijn opgeteekend. Voorts stelt de commissie voor een nieuw artikel aan het reglement toe te voegen. Dit artikel luidt als volgt: //Indien blijkt, dat in eene uitge werkte of openbaar gemaakte redevoering op in het oog vallende wijze van hel gesprokene is afgeweken, is de afzonderlijke commissie van de kamer, waartoe de spreker behoort, bevoegd om den oorspronkelijken zin te her stellen. De besluiten der commissie te dien opzigte worden niet genomen dan na het hooren der betrokkene personen en niet ten uitvoer gelegd dan nadat een termijn is gesteld, binnen welken daartegen in beroep kan wor den gekomen. Wordt de beslissing der kamer ingeroepen, dan wordt de uitvoering van het besluit der commissie geschorst, totdat de kamer uit spraak heeft gedaan. De 24-jarige zoon van de weduwe v. S., van beroep koetsier, die nog gisteren avond laat de paarden uit den stal naar de renbaan achter het ge meentebadhuis te Scheveningen heeft weggebragt, is lieden ochtend in het weilanddood op den grond liggende, gevonden. Volgens de verklaring van dr. van der Mandele, die den dood constateerde, is de man ten gevolge van eene beroerte overleden. KVGELAM19. LONDEN 2 Julij. In het lagerhuis is üingsdag 11., gelijk reeds met een enkel woord werd vermeldbehandeld het voorstel van den heer Bultuit Limerick, waarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken van het teruggeven aan Ierland van het regt om hare eigene aangelegenheden te behandelen in een Iersch parlement, met handhaving verder van de integriteit van het Britsche rijk. Het voor stel gaf tot uitvoerige beraadslaging aanleiding. De voornaamste bestrijders waren de attorney-general voor Ierland en lord Hartinglon, de secretaris van staat voor de Iersche aangelegenheden van het vorige ministerie. De eerstgenoemde gaf te kennen dat de regering op de meest stellige wijze de vordering der voorstanders der home-rule afwees, en beweerde dat, wanneer de tegenwoordige eenheid tusschen Engeland en Ierland voor eene andere regeling zou moeten plaats makenhel niet te betwijfelen' viel of Ierland zou langzamerhand worden hetgeen het vroeger geweest was, afhankelijk van Engeland namelijk. De minister betoogde verder met cijfers dat de toestand van Ierland onder het tegenwoordige stelsel aanmerkelijk verbe terd was. en dat het verval van het fabriekwezen daar te lande, hetwelk door de geestverwanten van den heer Butt met zoo vele andere zaken op rekening van de uuie werd gesteld, aan geheel andere omstandigheden, onafhankelijk van die unie. was toe te schrijven. De markies van Harting lon gaf zijne voldoening te kennen over den stelligen toon, dien de regering tegenover de home-rulers had aangenomen, daar, volgens hem, die partij behoorde te welen wat zij van de andere partijen te verwachten had. Wat zijne eigene partij, de liberale, betrof, voegde de spreker er terstond bij j dat zij in geene enkele omstandigheid de ondersteuning der stemmen van Iersche afgevaardigden zou koopen met opoffering van een gedeelte der eenheid van het Britsche rijk. Afscheiding van Ierland van dat rijk was het eigenlijke doel waarnaar gestreefd werd, en niemand die de belangen van het Britsche rijk boven locale belangen wist te stellen, kon den weg naar dit doel betreden. Wat den nieuwen vorm betreft, in welken de heer Butt de eischen der home-rulers gestoken had, de zuiver administrative j scheiding voor locale aangelegenheden, zelfs onder dezen vorm verklaarde j lord Hartinglon het voorstel onaanneemlijkomdat er eene geheele omkee ring van het Britsche administrative stelsel het gevolg van zou moeten zijn. Donderdag zal de verdere behandeling van het voorstel plaats hebben. Maandag ochtend werd aan eene vronw van 42 jaren de doodslraf binnen de muren der gevangenis Newgale voltrokken wegens een gruwe lijke wraakzucht. Zij woonde bij haren schoonzoon in. doch gaf zich zóó over aan wangedrag dat hij genoodzaakt werd haar de deur uit te zetten. Hierover verbitterd, dreigde zij openlijk wraak te nemen en de harten harer kinderen even zeer te zullen pijnigen als het hare gepijnigd werd. Bij het verlaten van het huis nam zij het zoontje (haar kleinkind), een kind van 12 maanden, mede; zij zwierf er een tijd lang mede in Londen en liet het toen over de Albertbrug in de wijk Poplar in het water vallen. Zij ont kende dit moedwillig te hebben gedaan, doch bekende later dat zij het kindje in een zeer gevaarlijken toestand op de brug geplaatst en geene po gingen aangewend had om het te redden toen het in het water was ge vallen. De raad der gezworenen beval de vrouw aan tol kwijtschelding der doodstraf, doch de regter-president Blackburn adviseerde den minister van binnenlandsche zaken daartegen. FRANKRU H. Het constitutionele ontwerp, door de sub-commissie van de commissie van dertigen voorgesteld, bepaalt het volgende: 1. Het presidentschap der republiek is voor zeven jaren opgedragen aan Mac-Mahon. 2. De president der republiek bestuurt met de medewerking van twee kamers. 3. De eerste kamer wordt voor de eene helft bij wijze van verkiezing zamengesteld, voor de andere helft door den president der republiek benoemd. 4. Aan den pre sident der republiek wordt uitsluitend het regt toegekend, de nationale ver gadering te ontbinden. 5. Bij ontstentenis van een hoofd van het uitvoerend gezag, komen de beide kamers in congres bijeen, om een nieuw hoofd te benoemen. De minister van justitie heeft aan de procureurs-generaal eene circu laire toegezonden, waarbij hun op het hart wordt gedrukt, om de ter dood veroordeelden hunne straf te doen ondergaan liefst in de plaats zelve waar hun vonnis is uitgesproken en niet, gcljjk veelal geschiedt, zooveel mogelijk in de nabijheid der plaats waar de misdaad is bedreven. De minister wijst er op dat de menschlievendheid gebiedt, niet door een lange reis den angst der veroordeelden te vergroolen. In de Rep. Frang. wordt de klagt dat de regering de dagbladen der republikeinsche rigting stelselmatig vervolgt, gestaafd door de mededecling cener lijst van 44 dergelijke bladen in de departementen, welke door de administratie, hetzij voor goed opgehevenhetzij voor een bepaalden tijd verboden, hetzij met het verbod van uitventing op de openbare straat ge straft zijn. Het blad voegt er de opmerking bij dat het alleen de maatre gelen vermeldt, welke het zich stellig herinnert, doch overtuigd is van de groote onvolledigheid der medegedeelde lijst. De justitie schijnt op het spoor te zijn van de vrceselijke moorden, die in de laatste jaren bij Liinours gepleegd zijn. Zij heelt namelijk vóór eenige weken zekeren Poirier in handen gekregen, die reeds bekend heeft zich aan eenige moorden op andere plaatsen te hebben Schuldig gemaakt, maar die waarschijnlijk ook die van Limours gepleegd heeft. Althans de omstandig- heden, waaronder deze laatste begaan zijn, komen zeer overeen met die, welke bij de andere zijn voorgekomen. Te St. Denis is een bloemist in hechtenis genomen, onder verdenking van zijne twee vrouwen vergiftigd te hebben. De eerste stierf vóór een paar jaren na lang gekwijnd te hebben en voor korten lijd is ook de tweede, met wie hij niet lang geleden gehuwd was, evenzeer gestorven na een sle pende ongesteldheid, waarvan de oorzaak niet kon worden ontdekt. Op haar sterfbed deelde zij aan een vriendin mede dat haar man haar vergif tigd had en aldus kwam de justitie op het spoor. SPANJE. Naar men uit Madrid aan de Times meldt hebben de financiële beslui ten der regering een zeer slechten indruk gemaakt. Op de beurs ontstond den dag waarop zij bekend waren geworden, eene ontsteltenis, en de agent der buitenlandsche obligatiehouders had, even als verscheiden aanzienlijke bankiers van de hoofdstad, een protest bij de regering ingediend. In het algemeen was de indruk zóó ongunstig, dal men dacht dat de regering op hare besluiten zou terugkomen. !.a Bandera Espunola zegt dat in de gegeven omstandigheden de oor log tegen de Carlisten zoo krachtig mogelijk moet worden voortgezet, waartoe twee zaken vereischt worden: soldaten en geld. Soldaten, zegt het blad, kan de regering genoeg vinden, want des noods zal ieder burger de wapenen opnemen tegen het Carlismus: maar door de financiële maatre gelen, welke juist bekend werden op het oogenblik waarop de treurige tij- diug van Concha's sneuvelen te Madrid ontvangen werd, heeft de regering het graf gedolven van haar eigen credict. Wie zal zijne kapitalen toever trouwen aan eene natie, die hare plegtige beloften schendt en haar eigen crediet niet acht? Alleen de ministeriële Iberia maakt de opmerking dal door de regering in de treurige omstandigheden des lands nog de beste maatregelen geno men zijn. De onlangs gedane oproeping van de miliciens van 1875 heeft een betrekkelijk zeer gering getal manschappen geleverd. De geheele ligting bestond op het papier uit 91000 dienstpligtigen. Van dezen hebben er na genoeg 20000 wettige redenen van vrijstelling doen gelden en 7000 hunne mililiepligten afgekocht voor de bij de wet vastgestelde som van 10000 realen; 22573 opgeroepenen hebben niet aan de oproeping beantwoord, en slechts 39183 zijn onder de wapenen gekomen. Bij deze mededeeling wordt de opmerking gevoegd dat deze uitslag niet bevreemdt, vermits de mi liciens uit de door de Carlisten bezette provinciën niet hebben kunnen opkomen. Volgens nadere opgave zou het leger der republikeinen bij het gevecht voor Estella slechts een verlies van 800 man, zoo aan dooden als gekwetsten, hebben geleden. De regering heeft besloten een gedenkteeken ter eere van Concha te stichten en de kosten der begrafenis te dragen.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2