zenden, van alle kanten zamengekomen, bijgewoond. D\ Hogerzeil, pred. te Arnhem, sprak in zijne openingsrede over liet karakter, den grond en de vruchten van het zendingsfcesl. Onder Berg-en-Dal, digi bij Nijmegen, op Pruissisch grondgebied, is den 29!t"i Junij mei de sabel geduelleerd geworden. Naar men zegt waren de partijen heeren uit Arnhem; ook de vier secondanten zijn Arnhemmers. Ken der duellanten heeft eene wond aan het hoofd bekomen. Dooi' het prov.-gercgtshof in Overijssel is klaasje I'il veroordeeld tot 45 dagen eenzame opsluiting, als schuldig aan het stelen van een broodje des nachts uit een bewoond huis. Te Enschede trok Maandag avond ten 7 ure de schutterij de stad uit, naar gewoonte vergezeld van eene talrijke schare nieuwsgierigen en honder den kinderen. Toen reeds een deel van liet corps den overweg van den spoorweg gepasseerd was, zagen de zich nog op de rails bevindende schut ters den trein van Glanerbeck in de onmiddellijke nabijheid aankomen. Ter stond werd alarm gemaakt, 0111 de nog volgende schutters enz. tot staan te brengen, wat slechts met groole moeite gelukte, daar de achtersten, niet wetende wat het beduidde, steeds opdrongen. Boor de tegenwoordigheid van geest van eenige beraden mannen werden gelukkig ongelukken voor komen. Een sleepte nog drie kinderen van de rails onmiddellijk voor de locomotief weg. liet gebeurde wordt toegeschreven aan nalatigheid van den baanwachter, die vergeten had den weg af te sluiten. Bal de bliksem eene zonderlinge en tevens ontzettende uilwerking kan hebben, zag men nog onlangs als gevolg van een laatst plaats gehad heb bend onwedcr. Te Wcssinghuizen werd bij den landbouwer Jan Bessembin- ders uit eene rij elzenboomen er een, die eene doorsnede had van ongeveer 2% dM.zoodanig getroflcn, dat hij omtrent 1% M. van den grond af werd afgesneden. Onmiddellijk daarnaast in eene sloot lag de afgesneden top. Be werking was zoo geweldig, dat spaanders van 1% tot 2 M. lang meer dan 80 M. ver van de plaats werden geslingerd, terwijl door dit vrceselijk uit eenspatten verscheidene hoornen rondom den verslagene in meerdere of min dere mate kwetsuren aan takken of bast bekwamen, liet hout der meest alle naar dcnzelblcn kant geslingerde brokken en dat van den ganschcn boom zijn zoo door en door droog, alsof de boom reeds jaren lang dood ware geweest. Een 20 meter van den vernielde staal een els, die blijkbaar door den terugslag er van geheel van den top lot den wortel is opgereten. Te Njjehorne heeft men een schaap van de wed. Nijenluiis in de weide gcslagt en hel vet met liet vleesch medegenomen. Be vacht heeft men laten liggen. Bc politie doel onderzoek. Te Usquerl is een vreeselijk onheil geschied. Mevr. II., voor ecnigen tijd uit hel krankzinnigengesticht als hersteld ontslagen, heeft in een aan val van razernij en terwjjl haar echtgenoot, lid van gedep. staten der pro vincie Groningenop reis is naar het landbouwcongres te Zie rik zeehare beide kiudcren zoodanig gesneden en verwond, dat een der kleinen reeds is overleden en het andere in hoogst, gevaarlijken toestand verkeert. De onge lukkige vrouw heeft toen zich zïtve van kant willen maken, maar in dat plan is zij verhinderd; z(j zelve verkeert eveneens in levensgevaar. 'sGRAVENIlAGE2 Jul(j. Bc hh. F. Loisel, afdeelings-chcf aan het departement van openbare werken in België, J. van Dimmc. Belgisch consul te Luxemburg, en A. Brasseur, mijn-ingenieur te Brussel, zjjn door Z. M. benoemd tot ridders der orde van de Eikenkroon. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Ilceg is benoemd de lieer J. Abeleventhans in die betrekking te Grocnlo. Op bun verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer M. II. Bceck- rnanals directeur van het postkantoor te lleercnvecn, en aan den lieer A. J. Schrcgardus, als commies der posterijen le kl. Bij het 1« reg. huzaren is tot paardenarts 2e kl. benoemd D. C. Vale- wink, van het corps, thans paardenarts 3' kl. De bij het ministerie van btiileul. zaken bereids uit Japan ontvangen som van circa ƒ330.000 .ter zake van de Simoneseki-indemniteit is eergiste ren gevolgd door een tweede som van geljjk bedrag, eveneens bjj het dep. van builenl. zaken ingekomen. Maandag jl. heeft de hooge raad uitspraak gedaan in de Eindhovensche quaes lie, vroeger vermeld, omtrent het niet vegen der straat en scheppen der goten op Zulurdag door een Israëlitisch ingezeten dier gemeente. Deze was bij vonnis van het kantongeregt Ie Eindhoven van dit feit ontslagen van regtsvervolging, omdat de kantoiireglcr meende dat het woord //feest dag'' in de Eindhovensche gemeenteverordening betcekeiidc den feestdag van ieder erkend kerkgenootschap. Op het beroep in cassatie tegen dat vonnis door den ambtenaar van het openbaar ministerie op grond van schennis der zoogenaamde Zondagswet van 1 Maart 1815 heeft de hooge raad nu beslist, dat die Eindhovensche verordening een bijzonder plaatselijk belang regelt en wel het verrigten van zekere werkzaamheid op bepaald aangewezen dagen, dus iets geheel anders dan de verzekering van de viering der dagen aan de openbare Christelijke godsdienst gewijd, zooals de Zondagswet doel. Men moet dus het woord //leestdag" volgens en uit de verordening zelve opvatten en nu heeft de gemeentewetgevcr dit woord in ruimen zin gebe zigd en daarmede bedoeld in het algemeen de feestdagen van ieder erkend kerkgenootschap voor ieder die daartoe behoort en bij gevolg ook, wat de Israëlieten betreft, den Sabbathdag. Op die gronden is de voorziening ver worpen. De uilslag van de gisteren alhier van wege de afdeeling 'sGravenhage der Hollandsche maatschappij van landbouw gehouden harddraverij is geweest dat de prijs, zijnde een zilveren theeservies van ƒ300, is toege wezen aan W. C. den Bulk, wonende te Leimuiden. met den bruinen bles Snel, bereden door A. Bos: de eerste premie van 100 is toegekend aan G. Barendrecht, uit Barendrecht, met diens bruin genaamd Fiornobereden door J. de Boer, terwijl de tweede premie is behaald door A. Uittenboogaart, te I'azerswoudemet Leon, een zwarte bruin, berijder II. Blonk. BUT F.N La N DSC I i L B K B iG T KK A K S ti TC I, A A' It- LONDEN. 1 Julij. Door de regering is dezer dagen in het lagerhuis mededeeling gedaan van de vastgestelde regeling der Britsche bezittingen op Alrika's Westkust, waarvoor te gelijkertijd een crediet van 35000 werd aangevraagd. Die regeling bestond hoofdzakelijk in de losmaking van de bezittingen van de Goudkust en te Lagos van hel gouvernement van Sierra Leone, waartoe zij tot dusverre behoord hadden. Een afzonderlijk gouverneur zou hetzij te Elniina. hetzij te Akkra gevestigd worden, en daarenboven zou er. geljjk 'I. zulks in Britsch Indië geschied is. ceue tweede residentie voor de ambtena ren gevestigd worden landwaarts in, ten einde aldaar den meest ongezonden tijd van het jaar door te brengen. Er zouden daartoe gebouwen gesticht, wegen aangelegd en telcgraaphdraden gespannen belmoren-te worden. De regering was tot haar leedwezen tot de overtuiging gekomen, dat wegens het uiterst ongezonde klimaat gcene andere troepen aan de kust konden worden gebezigd dan inlandsche; de jongste oorlog met Ashantee had aan den dag gebragt dat zelfs de West-Indische soldaten, hoewel zij uit Afrikaansche stam gesproten waren, evenzeer als de Europesche door ziekte en sterfte waren aangetast geworden. De regering had een sprekend blijk ontvangen van de goede gevolgen van den Ashanlijnschen oorlog voor de zaak der beschaving; de koning van Ashantee had namelijk de vergunning verzocht 0111 zijnen zoon, op eigen kosten, naar Engeland te zenden, ten einde aldaar zijne opvoeding te ontvangen, en levens gevraagd dat hem die opvoeding onder het loezigt der Britsche regering mogt worden gegeven. De minister meende daarin een verblijdend tcckcn te zien van toenadering van de zijde des konings van Ashantee tot de Europesche beschaving, en tevens een voortcckcn dat het Britsche gezag van dien kant in den eersten lijd geene vijandschap en althans gecnen aanval zou te duchten hebben. Na eenige discussie werd het gevraagde crediet verleend. Ongeveer 18000 Engelsche vrouwen hebben aan Disraeli een adres doen toekomen met verzoek, dat hij het ontwerp zal ondersteunen strekkende om ook aan vrouwen stemregt le verleenen. FRANKRIJK. Volgens de dagbladen heeft de door den maarschalk Mac Mahon uit gegeven dagorder aan de bezetting van Parijs bjj alle partjjen, uitgezonderd de legitimistische, een goeden indruk gemaakt. Bij de linkerzijde vooral, omdat de daarin gebezigde woorden in verband worden gebragt met eene verklaring, welke de president der republiek weinige dagen geleden tot een der tot hel linker-centrum behoorendc afgevaardigden zou hebben gerigt, en waarvan de volgende lezing gegeven wordt: //Ik zal le niemands be hoeve een enkelen dag opofferen van de zeven jaren, waarvoor mij het gezag is toevertrouwd. Al dien tjjd zal ik president der republiek blijven. Ik wrl niets welen, noch van een stadhouderschap, noch van den titel van algcmeenen sledehouder des koningrijks. Ik ben de dienaar van de een maal aangcnonicne wet. De nationale vergadering mag bepalen wat zij wil; zjj mag zitting honden, zich ontbinden en zich organiseren naar willekeur. Ik daarentegen mag mijnen post nfet verlaten en zal er op stand houden." De legitimistische Union vindt het ongepast dat de maarschalk zjjn gezag in een zekeren zin als gevestigd beschouwt tegenover de naionale vergade ring, die ten allen tijde bevoegd is het door haar aan den maarschalk Mac Mahon toevertrouwde gezag te wjjzigcn. De commissie, belast met het ontwerpen cener wet tot invoering der vrijheid van liooger onderwijs, heeft de vrjjheid van het openen van een cursus voor ieder Franschman, die meerderjarig is en in het genot der burgerregtcn. enz. gehandhaafd. Zij heeft voorts besloten in haar ontwerp de bepaling op te nemen, dat elke inrigting van hooger onderwijs, die de vcreischle leerstoelen voor twee faculteiten heeft, het regt zal hebben aka- dcmische graden toe te kennenonder nadere bepalingen der wet. j. Volgens, het Journ. de Genève bevindt de graaf van Chambord zich in de nabijheid van Gcnèvc en worden er nog steeds onderhandelingen ge voerd tusschcn hem en de legitimisten te Parjjs en te Versailles. Nabij de Zwitsersche grenzen zal op last der regering een gedenkteeken worden opgerigl. ter herinnering aan de edelmoedige wijze waarop het Zwitsersche volk indertijd het uiteengejaagde leger van Bourbaki heeft ont vangen. liet monument zal eene zinnebeeldige voorstelling vertoonen van «het uitgeputte Frankrijk, hetwelk zjjne kinderen aan Zwitserland toe- j vertrouwt." De Turksche stoomboot Kars is in den nacht van 19 op 20 Junij in de zee van Marmora vergaan. Dit ongeluk was het gevolg van eene aan- I varing door de Egyptische stoomboot Bahare. De schok was zoo hevig, dat de Kars in tweeën spleet en dadelijk zonk; van de 300 passagiers zijn slechts 38 gered. Onder de verongelukten behooren de kapitein en de eerste stuurman van de Kars. De Bahare was zelf erg beschadigd en had boven dien een zware lading in, zoodat slechts weinig hulp aan de Kars kon worden gebracht. Er was echter nog een kustvaarder in de nabijheid en men heeft hoop, dat die nog eenigen der als vermist opgegeven personen 1 zal hebben gered. SPANJE. Uit Madrid meldt men dat de minister van financiën is gemagtigd de I volgende schikkingen te treffen met de houders der buitenlandsche schuld, ten opzigte der drie achterstallige coupons. De regering zal acht //Pagarès" op de Rio Tinto mijnen geven, die eene waarde vertegenwoordigen van 74 millioen piasters, en die gedisconteerd zullen kunnen worden. De staat zal voorts 25 millioen pesetas uit de schatkist verstrekken tot amortisatie dier coupons. Die amortisatie zal plaats hebben bij toewijzing te Madrid en bij de financiële commissiën in het buitenland. Deze 25 millioen zullen gewaarborgd worden door de opbrengst der door de Spaansche bank geïnd

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2