landbouw aangekondigde harddraverij had heden op den rijweg aan de noordzijde van de Maliebaan plaats, in tegenwoordigheid van een talrijk j publiek. 16 paarden namen deel aan den wedstrijd, die, ten 1 ure aangevan gen, den geheelen namiddag duurde en opgeluisterd werd door de hoorn- j muziek der jagers. BUITEN LAN DSCIIE BE BIG TEN. FKASKSIJK. De dagorder, door den maarschalk-president bij gelegenheid van de Zondag gehouden wapenschouwing lot het leger gerigt, luidt als volgt: Ik heb eene wapenschouwing gehouden over de troependie onder de bevelen staan van den militairen gouverneur van Parijs. Ik heb niets dan lof over voor de goede houding en de regelmatigheid der uitgevoerde bewegingen, welke ik daarbij heb opgemerkt. Ik maak van deze gelegenheid gebruik om ti de levendige voldoening kenbaar te maken, welke bij mij opgewekt is j geworden door de verklaringen van alle generaals, bevelhebbers van leger- corpsen, dal gij door een goeden geest bezield zijt. Door mij voor zeven jaren liet uitvoerende gezag toe te vertrouwen, heeft de nationale vergade ring mij voor dat tijdvak ook de zorg voor de orde en den openbaren vrede opgedragen. Dit gedeelte van de mij verleende opdragt gaat u. even als mij, aan. Wij zullen het gemeenschappelijk ten einde toe vervullen, en overal het gezag der wet en den haar versehuldigden eerbied handhaven. In hare zitting van Maandag heeft de commissie van dertigen met 18 tegen 6 stemmen het ontwerp van het linker-centrum verworpen en afwij zend beslist op het voorstel van den heer Dufaure om tot de verkiezing van eencn rapporteur over dat ontwerp over te gaan. Daarentegen heeft zij aan eene commissie uit haar midden, bestaande uit leden der regterzijde, de opdragt gegeven om een bepaald ontwerp van constitutie, niet enkel een besluit waarin de grondslagen eener constitutie werden vastgesteld, op te stellen. Voortdurend hebben te Parijs huiszoekingen plaats bij verscheidene Bonapartistenonder anderen is dit het geval geweest bij Perron, oud-chef eener afdeeling bij het keizerlijk ministerie van staat. Deze persoon moet in ïiaauwe betrekking staan tot Roulier. Er zijn papieren in beslag geno men, die geen twijfel overlaten omtrent hel bestaan van een Bonaparlislisch centraal-comité. waarvan Rouher gezegd wordt voorzitter te zijn. In de Ordre beklaagt de heer Mansard zich over de wijze waarop de huis zoeking bij hem heeft plaats gehad. De policic heeft zich bij hem meester gemaakt van tal van papieren, die bij ontvangen had in zijne hoedanigheid j als bestuurder van de conservatieve drukpers in de provinciën; zoo ook van vijf of zes kladschriften van processen-verbaal van een comptabiliteits-comilc, onder voorzitterschap van den heer Rouher. liet comité komt tweemalen 's weeks bij den heer Rouher bijeen, en liet is de leden nooit in de ge- j! dacbte gekomen zich schuil te houden. Indien dit het centraal-comité van zameiizwering is. dan wil hij het beslaan er van erkennen en er voor uit komen. dal Rouher ongelijk had het te loochenen. Te Parijs zijn enkele personen in hechtenis genomen, die bij een wis- j selaar ccnige ohligatién zochten van de band te doen. Sommigen dier stuk ken bleken te Brussel gestolen, anderen vervalscht te zijn. liet Juurn. de Paria meldt: De graaf van Parijs arbeidde sedert j verscheidene jaren aan eene «Geschiedenis van den burgeroorlog in de Vcr- cciiigde-Slaten". Men herinnert zich, dat hij met zijnen broeder, den her tog van Charlres, aan dien oorlcg. in hoedanigheid van vrijwilliger hij het leger van de Potomac, deelnam. Dit werk is thans voltooid, en zal by den boekhandelaar Michel Lévy het licht zien. In het Journ. de Brux.het officieus orgaan der Belgische regering werd dezer dagen betoogd dat het opvolgen van de voorschriften, door den Paus als hoofd der katholieke kerk gegeven, zeer wel vereenigbaar was met I de betrachting der constitutionele instellingen. Als opregte en overtuigde katholieken, werd gezegd, nemen wij als onbetwistbare waarheid aan, waar van de 11. Vader, «ex cathedra" sprekende en het woord rigtende tot de algcmcene kerk, getuigt dat het behoort lol het geloof, hetwelk hem ter I bewaking is toevertrouwd. Maar ten aanzien van hetgeen verder gaal dan deze beslissingen omtrent leerstellingen en geopenbaarde zedeleer gaan wij alleen met onze rede .en met ons geweten te rade, en maken wij een scherp onderscheid tusscheu de onfeilbare beslissingen en meeniugen over andere onderwerpen en in andere stukken medegedeeld, meeningen, welke wij on getwijfeld met den mccsten eerbied bejegenen, maar welke in geen enkel opzigt inbreuk maken op onze vrijheid van eigen onderzoek noch van eigene beslissing. U Huivers spreekt over die zienswijze eene scherpe veroordeeling uit en zegt: Daags nadat de roemrijke predikatiën van mgr. Mermillod de leerstukken van den syllabus door geheel Belgie hebben laten weerklinken heeft blijkbaar het liberaal-katholicismus het verloren terrein trachten te herwinnen. IJdele pogingen! De syllabus zal meester blijven. Die iu de wieg vervloekte, het kind van den ouderdom der revolutie, dat den naam van liberaal-katholicismus heelt aangenomen, kan den vloek niet overleven welke het getroffen heeft; wij vertrouwen dat het Journ. de Brux. ons er den laalsten snik van heeft doen kooren. De tc Geneve verschenen Lnnterne is niet afkomstig van Rochefort, in den gewonen zin. liet geschrift bevat wel een menigte zaken, die Roche fort betreden, maar deze bestaan slechts uit brokstukken, uittreksels van hetgeen hij in Amerikaansche dagbladen heeft geschreven en over hem is geschreven, doorspekt met allerlei bijvoegsels, geschikt om als lokaas te dienen voor het publiek. 8PAÏJE. Omtrent het gevecht bij Estella worden de volgende bijzonderheden ge meld. Zaturdag werd de algemeene aanval met groote kracht ondernomen, i maar tegen 4 uur in den middag werd de rcgtervleugel van het republi- keinsche leger voor de steilte positie, door de Carlisten zeer digi bij Estella bezet, teruggeslagen. De divisie Campos, verpletterd door het vuur van den vijand, trok in wanorde terug. De brigades Echagtie en Blanco snelden haar te hulp, maar werden tegengehouden door een frontverandering der Carlisten. In dit oogenblik werd Concha doodelijk gekwetst. Daarop volgde eene ontsteltenis. De brigade Blanco en de cavalerie dekten den terugtogt. maar de Carlisten hernamen Abarzuza en Muro, en het republikeinsche leger trok des avonds op Tafalla en Larraga terugmet behoud van zijne con- vooijen levensmiddelen en munitie en van al zijne kanonnen, maar met ach terlating van het grootste deel der gekwetsten. De verliezen van het repu- 1 blikeinsche leger worden op 4000 dooden en gekwetsten geschat. Buiten maarschalk Concha, die gesneuveld is, werden 1 brigade-generaal en 300 officieren buiten gevecht gesteld. Van Carlistische zijde wordt in een rapport gezegd: liet republikein sche leger is verslagen, Concha is gesneuveld, evenals een groot aantal chefs, officieren en soldaten. Het aantal krijgsgevangenen is zeer groot. Het Car listische leger heeft gestreden als nimmer te voren. Zijn geestdrift is onbe grensd. Men vervolgt den vijand. PER TELEGRAAF. LONDEN, 30 Junij. In het lagerhuis heelt de heer Butt zijn voorstel be treffende Ierland toegelicht. Hij zeide dat Engeland's pogingen om Ierland te voldoen nooit zullen slagen, daar het Ierland de ware vrijheden ontzegt. FÜLDA, 30 Junij. Aan twee geschorste geestelijken uit dit district is krachtens de rijkswet, betredende het verhinderen van de onbevoegde uit oefening van kerkelijke ambten, heden aangeschreven, de kreitsen Gersfeld. Etilda en Hunfeld binnen 8 dagen te verlaten, op straffe van 8 dagen ge vangenis. Aan de gemeenten is tevens kennis gegeven dat zij bevoegd zijn voor de bezetting dezer vacatures zorg te dragen. I'ÜSEN, 30 Junij. De regering heeft bij besluit van heden bepaald, dat het tractement van den wij-bisschop Janiszewski van J Juin niet meer zal worden uitbetaald. LONDEN, 1 Julij. Lagerhuis. De advokaat-genraal van letland bestrijdt het voorstel Butt. De heer Harlington verklaart zich tegen de uitdrukking llome-rule-parlij en zegt dat «liberale partij" de ware benaming is De discussie wordt geschorst lot Donderdag. BAYONNE, 30 Junij. Zabala. de nieuwe opperbevelhebber van het noor- derleger, is te Miranda aangekomen. De regering zendt aanzienlijke ver sterkingen met artillerie. Het noorderleger zal op nieuw georganiseerd worden. De Carlisten beweren 700 gevangenen gemaakt en een gedeelte van het konvooi bemagtigd te hebben. NEVV-YORK, 30 Junij. De Herald meldt dat president Grant aan Spanje den peremptoiren eisch heeft gesteld voor het ter dood brengen van de ge vangenen van de Pirginius schadevergoeding te geven ten bate van hunne familiebetrekkingen. De eisch is gelijk aan dien van Engeland. INGEZOMEiï. Mijnheer de Redacteur! In uwe courant van Woensdag den 24[° dezer vind ik een antwoord van den heer burgemeester van Oegstgeest, op het stukje van mijne hand in de courant van den 19e" dezer. Daar de schrijver van dat antwoord zegt een vijand te zijn van te repli ceren aan schrijvers van ongeteekende stukkenis Zijn Ed.om welke reden dan ook, van gedachte geweest voor een enkelen keer die vijandschap niet te ver te moeten drijven. De burgemeester van Oegstgeest zal het wel met schrijver dezes eens zijn dat een dispuut, ook voor anderen, veelal leerzaam en opwekkend is, altijd binnen zekere perken besloten blijvende. Wat doet er dan ook eigenlijk een naam toe als het kardinale punt, en dit is in ons geval merkbaar, zoowel den anoniemus als den vijand van anoniemiieit innig ter harte gaal. Daarom zeg ik dan ook den heer burgemeester hartelijk dank voor het antwoord en zal onder dit schrijven ook eenvoudig mijn naam plaatsen. Het antwoord van den heer Terwce is echter verre van mij te kunnen bevredigen. Laten wc zien, waarom niet. Ik ben met de plaatselijke ge steldheid der gemeente Oegstgeest, met hare finantiën, met hetgeen daar voor onderwijs, volksgezondheid, wegen, enz., enz. gedaan wordt, wel eenigszins. maar toch niet voldoende genoeg bekend, om naar vereischte daarover te kunnen schrijven. Dal zou tian ook jammer kunnen zijn voor de zaak in quaestie, als zulks eene volstrekte noodzakelijkheid was. Wat aan de orde is grondig te beoordcelenblijft hier slechts hoofdzaak. Geen volksgezondheid, geen wegen, geen Leidsche singels, geen Marendijk, geen Poelgeest, geen schommel, geen wipplank, geen hobbelpaard, geen stellen, en bovenal, voor eene gemeente van zulk een' omvang, geen '2000 guld. meer voor onderwijs, komt, mijns bedunkens, hier in cenige aanmerking. Weet ge, mijnheer Terwee! wat ik vooropzet? Voldoend lager onderwijs; overal; ook aan de Morsch. Het allernoodzakelijkste eerst, dan het nuttige, en eindelijk kom ik aandragen niet wipplank, hobbelpaard en stellen. Daar voor dé laatste centen. Om dit een en ander kon ik, onder uw welnemen, die cijfers niet best verdragen, die opgenoemde 2000 guld. meer aan school geld. ioch zoo hoogst noodzakelijk, en dan dat ongelukkige 1/5 (zegge een vijfde) der ontvangsten, en dat voor het openbaar lager onderwijs! Dat kwam mij voor vreeselijk te zijn. En dit wordt ook werkelijk vreeselijk als men met cij/ers gaat omspringen. Van zelve moest ik er immers toe komen hier te vragen: is Oegstgeest in uitgaven waarlijk andere gemeenten vooruit, of staat het verre achteraan? Onder de meeste zaken van Voorscholen (om slechts één gemeente te noemen) die ik niet weet en niet noodig heb te weten, weel ik echter wel wat het onderwijs kost, en lees goed! die gemeente geeft voor haar on derwijs ruim 1/3 (zegge ruim een derde) uit. Dat was de oorzaak waarom ik dat leelijke 1/5 zoo onnoozel zat aan te kijken. Had ik hier het schibbolet niet gevonden? Werd het ongelukstceken hier niet zichtbaar? Is het mij dus wei gemakkelijk mijn hoed af te nemen voor de uitgaven voor het lager onderwijs van de gemeente Oegstgeest? Ernstige vertoogen te richten tot de besturen der gemeenten Voorhout, Noordwijk, Noordwijkerhoiit en Wassenaar, al bestaan met die gemeenten dezellde toe standen iu betrekking tot Oegstgeest als met Voorschoten, wat mij niet ge noegzaam bekend is, en ook in ons geval alweer niet noodig was ten berde te brengen, heb ik geen plan op, omdat die gedeelten der gemeente Oegst geest mij minder aangaan. De belanghebbenden daar moeten zelve hun recht maar doen gelden. Waarom niet Al moest Oegstgeest nog veel meer voor onderwijs ten koste leggen, boven het 1/5 der ontvangsten en de geschatte 2000 guld., dal komt er niet op aan. voor voldoend lager onderwijs moet gezorgd worden. Eindelijk slip ik nog een paar simpele dingen aan wel niet geheel, maar toch wel eenigszins lot de quaestie behoorende. De heer Terwee verbetert een schrijffout van mij, namelijk, dat er voor ieder kind zes guld. 's jaars, dus 50 cents 'smaands, werd betaald en niet, zooals ik geschreven had, 's weeks. Dat vind ik flink en fijn opgemerkt. Al werd ook honderde malen door mij het schoolgeld voor die kinderen overgebracht, toch heb ik misgeschrcven; wat zoo is. is zoo. Ook zegt de heer Terwee, dat ruim twintig kinderen van de Morsch de gemeenteschool te Oegstgeest bezoeken. Daar zag ik letterlijk van op. «Be zoeken", dacht ik «zou dat getrouw bezoeken zijn, aangenomen, waaraan

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2