PER TELEGRAAF. opdat die zouden geschieden volgens de nieuwe kiezerslijsten, op te maken naar de beginselen der thans bij de nationale vergadering aanhangige kieswet. Uit den officiëlen staat van de opbrengst der middelen blijkt dat de belastingen over de maanden April en Mei 1874 bijna 24 millioen beneden het 6/12 der ramingen gebleven zijn. Vrijdag, Zaturdag en Zondag hebben de budgetcommissie, de commis sie van dertigen en die voor hel initiatief vergaderingen gehouden. De eerstgenoemde zette de behandeling voort van de financiële voorstellen van den minister Magne. Na ecne korte discussie verwierp zij met 14 tegen 8 stemmen het voorstel om in het tekort op het budget te voorzien, door de betting van een halven opccnt op dc indirecte belastingen. Een ander, mede door den minister, zelfs onder bedreiging met ontslag, bestreden voorstel werd daarentegen met 12 tegen D stemmen aangenomen, namelijk dat lot dekking van het tekort door vermindering der annuïteit aan de bank van Frankrijk met 50 millioen. De commissie van dertigen hield zich op nieuw bezig met bet ontwerp van het linker-centrumen met de andere ingediende constitutionele wetsvoorstellen, welker voorstellers tot toelichting van hunne denkbeelden door de commissie werden gehoord. De gevoerde gedachten- wisseling liep vooral over den door den maarschalk Mac Mahon te voeren titel, over de zamenstelling der twee kamers, over de benoeming van ecnen vice-president der republiek en over dc op nieuw ter sprake gebragte vraag, of de wet van 20 November al dan niet de indiening van voorstellen tot het herstellen der monarchie buitensloot. Vun de legitimistische zijde wordt deze vraag ontkennend beantwoord. De commissie voor het initiatief maakte ecnen aanvang met de behandeling van het voorstel van de legiti mistische partij tot herstel van den monarchalen, koninklijken, regerings vorm. Zij besloot dat de voorstellers van het wets-ontwerp uitgeiioodigd zouden worden, door middel van gedelegeerden de volgende bijeenkomst der commissie bjj te wonen. SPANJE. De dood van den maarschalk Concha is voor de regering een zware slag. Het leger ziet zich daardoor beroofd van een opperhoofd, waarin liet een groot vertrouwen stelde en die er in geslaagd was dc discipline, die zooveel te wenschen overliet, te herstellen. De maarschalk Concha had, beter dan een zijner voorgangers, de bestrijding der Carlisteu ernstig opgevat, en van hem had men de verwachting dat hij Spanje van den geesel des burgeroor- logs zou verlossen. Door weloverlegde manoeuvres had hij den vijand reeds veel terrein doen verliezen. Wat de invloed van zijn sneuvelen zal zijn op het leger is nog moegelijk te bepalen. Veel zal afhangen van de energie van zijn opvolger; of deze in den geest van Concha-zal werkzaam zijn ol weder in den ouden slender zal vervallen, waardoor het den Carlisteu is niogcljjk geworden een zoo vasten voet in het land te verkrijgen. ITALIË Een lid van het parlement, de afgevaardigde Laporta, heeft in dc dag bladen een open brief gerigt lot den minister van binnenlandsche zaken, waarin hij een treurig tafereel schetst van den toestand op Sicilië. In bijna al de provinciën des eilauds zwerven gewapende benden over de landerijen rond en dringen tot in de dorpen door. Zij nemen personen gevangen, hellen schattingen, rooven, vermoorden burgers en agenten der regering met zooveel stoutheid en strafleloosheiddat menzonder vrees voor de be schuldiging van overdrijving, beweren kan dat de stoornis der openbare veiligheid eene hoogte bereikt heeft, waarop zij in waarheid ecne politieke quaestie voor de natie en de regering wordt. Met kracht dringt de schrij ver bij den minister op voorziening in dezen toestand aandaar de bescher ming van het leven en de bezittingen der burgers de eerste en gcwigtigsle reden is, waarom dezen de belastingen betalen. De Paus heeft op 26 Juuij eene deputatie van den Romeinschcn adel ontvangen. Hij prees bij die gelegenheid de demonstratie van Zondag (toen eenigen: leve de Paus-koning! riepen) en keurde die van Woensdag (toen er: leve de Koning van Italië! geroepen werd) af. Ilij zeide ook, dat men hem schriftelijk verzocht had Rome te verlalen, omdat hij er niet meer veilig was. maar hij zou er blijven, zoolang God en dc omstandigheden het gedoogden. Men verzekert dat de brief, waarin dc Paus uilgcnoodigd wordt Rome te verlaten, naamloos is. Het Vaticaan moet er dan ook geen waarde aan hechten. DUITSC1ILANB. De Pruissische bisschoppen, welke te Fulda in conferentie vereenigd zijn geweest, hebben besloten in den aanstaanden herfst andermaal eene conferentie te houden. Niet aan den bisschop van Paderborn, maar aan den bisschop van Ermland is de redactie van den gemecnschappelijken her derlijken brief opgedragen. Men meent daaruit te mogen afleiden dat in de conferentiën een meer verzoenende geest geheerscht heeft. Zelfs verneemt men dat er bemiddelende voorstellen naar herlijn zijn afgezonden. Van het antwoord daarop zou het afhangen of er al dan niet een gemeenschappelijke herderlijke briei door de bisschoppen uitgevaardigd zal worden. Te Rawitsch. in Fruissisch Silezië. vertoefde dezer dagen de cirque van den heer Meijer. Rij een der voorstellingen, toen men de kooi met de leeuwen in het renperk had gevoerd en de heer John Cooper, de dieren temmer, zich te midden dier dieren bevond, gaven zij blijken van een on gewone prikkelbaarheid. Zonder schromen trad de heer Cooper in hun midden, om hen de gewone kunststukken te doen verrigten, maar elke poging, door hem daartoe aangewendwas vruchteloos. Aanvankeliik slechts ongehoorzaam stug, nam hun booze stemming hand over hand toe, zoodat zij weldra in hevige woede tegenover hun meester stonden. Deze verloor zijne tegenwoordigheid van geest niet; met behulp van de toegesnelde be dienden, die, met ijzeren slangen gewapend, de leeuwen dapper te keer gin gen. werd aan den heer Cooper de gelegenheid geopend, zich ijlings te verwijderen. Hij bragt er wel is waar het leven af, maar een der leeuwen en slag aan den linkcr-b( O S T - I U I JS. BATAVIA. 20 Mei. meldt hel volgende: /'Wij Het Soerab. Dbl. meldt hel volgende: "Wij zijn in staat den geest der voorwaarden mede te deelen, waarop de verschillende staten van Atchin de souvereiniteit van Nederland vrijwillig kunnen aannemen; 1". erkenning van den koning der Nederlanden als souverein en het voeren der Nederlandsche vlag te land en ter zee; 2". het land regtvaardig te regeren, orde en vrede te handhaven met de naburige rijken, handel, nijverheid, landbouw en zeevaart te bevorderenevenzoo het welvaren van de onder danen; 3J. slavernij, menschen- en zeeroof tegen te gaan; 4». hulp aan schipbreukelingen en redding van gestrande goederen; 5°. geen schuilplaats te verlecnen aan gouvernements-onderdanendie schuldig aan misdaden zijn; 6 geen staatkundige betrekkingen met vreemde mogendheden aan te knoopen; 7°. alle zaken, hierboven niet opgesomd, zullen, als ze in de ter men vallen, door den vertegenwoordiger van het Ned. Ind. gouvernement te Atchin en het wettige gezag van dat land geregeld worden, in overeenstem ming met de bestaande orde van zaken en met inachtneming van bestaande instellingen. Voorts wordt aan de regerende vorsten een onafhankelijk be stuur en de bescherming van Nederland verleendzij worden vrijgesteld van alle verpligtingen en van het betalen van «hassie" aan Groot-Atchin, terwijl het Ned. gouv. niets anders verlangt dan opvolging der bepalingen; geene enkele schatting wordt opgelegd. Naar men wil, meldt het Bat. Hbl., zijn door de regering berigten van Atchin ontvangen, inhoudende dat kolonel Pel de bewoners der nabij gelegen kampongs heeft laten aanzeggen, het schieten op onze versterkin gen na te laten, zullende hij, ingeval aan dit bevel binnen 24 uren niet voldaan werdde kampongs beschieten. Daar de Atchinezen zich aan deze bedreiging niet sloordenwerden eenige kampongs in brand geschoten. Omgekeerd zou de kampong van Toekoe Nik, toen deze er zich uit verwij derd had, door de Atchinezen zijn verbrand. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den vctidum. te Makassar H. van Sanlwijk, en aan den 3eD commies bij de algem. rekenkamer Ph. du Mosch. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, de ambtenaar op wachtgeld E. A. Linnenschmidt van Löttelt, laatstelijk com mies 3e kl. bij de postdienst; de mandoor bij 's lands gevangenis te Samarang F. Wielinga; de opzigter bij de in- en uitvoerregten en accijnsen te Korowe- lang (Samarang) C. F. Stekkinger; de klerk op het bureau van den gouver neur van Sumatra's Westkust A. Smith: de klerk op lie. adsist.-resid.-kan toor te Amoenthay (Zuider- en Ooster-afd. van Borneo) L. Jacob: de opzig- ter 2C kl. bij den waterstaat W. El^nbaas, en de controleur 2e kl. bij het binnenl. bestuur in de bezittingen builen Java en Madura W. L. Rogge. Be noemd: tot directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid, de resident van Kediri C. llosscher; tot adsist.-resident van Blora (Rembang), dc adsist.- resident van Brebes (Tagal) J. Muilemeister; tot adsist.-resident van Bredes (Tagal), de ambtenaar op non-activiteit G. R. Lneardie; tot schout van Lon- thoir en den voorwal van hel eiland Groot-Banda (Amboina), de ambtenaar op onderstand L. C. van Sprew. Bij den waterstaat en 's lands burgerl. openb. werken: tot ingenieur le kl.de ingenieur 2e kl. II. J. Roeland; tot ingenieur 2e kl.de ingenieur 3e kl. Ik II. J. Spanjaard; tot ingenieur 3e kl.. de adspir.-ingenieur J. E. de Meijier; tot adspir.-ingenieur. Th. W. C. Ilerc- kenrath. daartoe ter beschikking gesteld van den gouverneur generaal van Ncd. Indië. Door den directeur van onderwijs enz. is benoemd: tot leD hulponderw. aan de openb. lagere school te Buitenzorg (Batavia), J. van der Lof, benoemd 1' hulponderw. aan dc openb. school te Poerworcdjo (Bagelen). Departement van oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, dc le luit. dei- art. A. 11. Benjamins. Ontslagen: op verzoek, van hunne verbintenis jegens hel gouvernement, de tijdelijk, en wel zoolang de krijgsoperaliën tegen het rijk van Atchin zullen duren bij dc milit. geneesk. dienst van het leger in Ned. Indie, respeclivelijk in den rang van majoor en kapt. in dienst ge stelde geneesheeren C. Mayo en John C. Galton. Bevorderd: bij het wapen der cavalerie: tot 1'" luit., de 2' luit. M. W. F. M. van Berkel. Departement van marine. Bij de dienst der knslverlichting in Ned. Indie ontslagen: op verzoek, eervol, de lichtopzigler 2' kl P. G. J. Scholte. Be noemd: tot lichtopzigler 2' kl., de lichtopzigter 3e kl. F. Legel; tot licht opzigler 3' kl., de vaste werkman bankwerker voor de algem. dienst J. C. „van Leeuwen. Ingetrokken: de detachering bij het depart, der marine in Ned. Indie van den dirig. officier van gezondh. bij dc Kon. Ned. marine 11. J. van Wessem. Tijdelijk belast: met de waarneming der betrekking van chef der 5e aid. van het depart, der marine in Ned. Indie, de otticier van gezondh. le kl. bij de Kon. Ned. marine H. L. Koning. Door den komman- dant der zecmagt en chef van het depart, der marine in Ned. Indie is bij de gouv. marine benoemd: tot 2en stuurman, L. J. C. Cocheret de la Moriniere. 'sGRAVEN!!AGE, 30 Junij. In een regcringstelegram van Buitenzorg 29 Julijheden nacht ontvangen, wordt medegedeeld: Den 20sleo dezer zijn bijna al onze etablissementen in Atchin door talrijke Pedirezen beschoten, doch zonder resultaat. De vijand, die zich versterkt had op den regteroever der Atchinrivier tusschcn Pcnajang en de marine-benting, beschoot opvarende sloepen en wondde vier der onzen. Van eene patrouille, op den linker oever in hinderlaag gelegdwerden acht gewond. Des middags werd eene kleine afdeeling uitgezonden, die den volgenden dag werd versterkt. De vijand werd uit zijne sterkten met gevoelig verlies verdreven, terwijl onzerzijds 17 man gewond werden. 11 officieren en 450 man zijn naar Padang en Ba tavia geëvacueerd. Den 22"'D zou Kotta Radja (oostelijk van den mond der Atchinrivier) door de marine beschoten worden. Weersgesteldheid was beter. MADRID. 29 Junij. De Gaceta deelt de staatsbegrooting mede. De ont vangsten zijn geraamd op 708. de uitgaven op 627 millioen pesetas, waar onder 148 millioen voor militaire doeleinden. Er worden verschillende nieuwe belastingen aangekondigd. De minister wordt gemagtigd zich met deschuld- eischers des lands te verstaan over de betaling der vervallen coupons en van die van 1 Julij a. s In ue rentebetaling der builenlandsche schuld zal alsdan worden voorzien door middel van papier op de Rio-Tinto-mijnen, tot een jaarlijksch bedrag van 25 millioen, Zullende voorts een gelijk bedrag worden aangewezen voor de betaling der achterstallige coupons van de bin nenlandsche schuld en 'van de coupon, vervallende 1 Julij a. s.alsook voor andere uitgaven. De minister heeft het plan aangaande eene belasting van 5 pCt. op de rente opgegeven. POSTDAM, 29 Junij. Mevrouw d'Oubril, gemalin van den russischen gezant, is gisteren avond in de Jungfernsee bij den nieuwen tuin in het water gevallen; zij werd er wel levend uitgehaald, doch stierf heden ochtend. MADRID., 29 Junij. Het leger is te Tasalla zaamgetrokken. Zabala is vertrokken. De operatiën zullen onverwijld herval worden. Een nieuw legercorps zal in de provincie Alava werkzaam zijn. BAYONNE, 29 Junij. Berigten van het Spaansche oorlogstooneel. De republikeinen hadden Donderdag en Vrijdag de Carlisten uit de voorste liniën verdreven. Zaturdag beproefde de republikeinsche regtervleugel de hoogten van Estella te bestormen, doch zij werd in wanorde teruggeslagen. De verwarring werd algemeen, toen maarschalk Concha doodelijk getroflen neêrviel. De artillerie redde de divisie Echague, niettegenstaande den alge- meenen aanval door de Carlisten. Gedurende den nacht gelukte hel den republikeinen overijld zich in veiligheid te brengen. Het geschut en de convooijen waren Zaturdag naar Tafalla gezonden. Men gelooft dat de republikeinen 4000 man verloren hebben. De verliezen der Carlisten zijn groot. In Estella heerscht veel geestdrift.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2