LEIDSCIIE COURANT. N°. 151. WOENSDAG 1 JULIJ. BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. MUITENLaMKnCIIE menigten De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Ferslag der Dandelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars. buiten de expeditivkosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 30 Jtinij. Nog 6 candidaleu hebben het litterarisch-mathematisch gedeelte van liet natuurkundig staats-cxamcn afgelegd, waarvan c'én afgewezen is en 5 zjjn toegelaten, te weten de hh. G. J. van de Linde, D. Aletrino, A. H. Coltol, H. E. Herklots, T. 11. Wilkens. Het natuurknndig examen is met goed gevolg afgelegd door den heer L. F. Boekelman. Bij de heden door commissarissen der sludenten-societeit Minerna ge houden herbcsteding van het afbreken en sloopen van het oude en het maken van een nieuw societeits-gehouw zijn ingekomen zes inschrijvings- billettenwaarvan het laagste was dat van den heer Wienhovente Schie dam, ad 81300, aan wien het werk is gegund. De hoogste inschrijver was de heer van den Andel, ad ƒ108.990. In de gisteren avond gehouden ledenvergadering van Musis Sacrum is met bijna algemeene stemmen besloten het gebouw en terrein der vereeni- ging aan het dagelijksch bestuur der gemeente af te staan voor de feestvie ring van 3 October, onder voorwaarde dat het daar te geven vauxhall voor de leden der vereeuiging toegankelijk zal zijn tegen betaling van de helft der entree, die van niel-leden zal worden geheven. Men verneemt dat commissarissen der Maatschappij voor Toonkunst alhier nog dezen zomer de leden der maatschappij in de gelegenheid wen- sclieii te stellen, twee muziekuitvoeringen van harmonie-orchest gratis hij te wonen. Zijn wij wel onderrigtdan zouden deze op Zomerzorg plaats vinden in de maanden Augustus en September a. s. Z. K. H. prins Hendrik heeft den heer D. Beeckman. predikant te Voorschoten, mede eene gift van 50 doen toekomen ten behoeve van een uurwerk op de nieuwe, uit liefdegiften gestichte Kager kerk. Het stoomschip Prinses Amalia heeft op 27 dezer van Napels de reis naar Batavia voortgezet. De senaat der Utrechtschc hoogeschool heeft aan de tweede kamer een adres gerigt, waarin hij de uitkomst zijner overwegingen over het wets ontwerp tot regeling van het hooger onderwijs mededeelt en de beginselen en voorstellen uiteenzet, die hij wenscht overgenomen te zien. De examens B. (art 61 65) der polytechnische school zijn afgeloopen. Van de 44 caudidaten hebben zich 9 vóór of gedurende het examen terug getrokken. Van de 35. die het examen hebben afgelegd, zijn 23 geslaagd, te weten: art. 61—62 (civiel-houwk. ingenieur) de hh. W J. van Hoogstra ten, 11. W. lluender, W. A. Humme, J. de lvoning, A. P. Melchior, J G. Mets, L. J. Schiiller, J. K. E. Triebart, J. A. J. Sibmacher Zijnen; art. 61—62 en 64 (civiel-bouwk. en werktuigk. ingenieur) de hh. J. C. Ileyning, C. R. J. Kallenberg van den Bosch, C. F. Loder; art. 63 64 (scheepsbouwk. en werktuigk. ingenieur) de heer H. Siebers; art. 64 (werkttugk. ingenieur) de hh. T. A. Bertrand, D. Blooker. P. J. Dirks, T. A. Gaymans, H. Enno van Gelder, S. E. Ilaagsma. J. G. Roelofs, R. A. van Sandick; art. 65 (mijnen- ingenieur) de hh. W. Godefroy, J. A. Schuurman. Volgens de Amh. C. bestaat bij den minister van marine het voorne men eene kanonneerboot, onder bevel van den luit. ter zee le kl. C. Bijle- veld, den IJssel, Maas en Waal le doen opvaren, en op dien togt o. a. aan te doen de steden Zutplien, Doesburg, Arnhem en Nijmegen, voornamelijk ten doel hebbende hel aanwerven van jeugdige schepelingen. Een officier van gezondheid zal de knapen, die zich aanmelden, onderzoeken, waarna hunne aanneming in de zeedienst onmiddellijk kan plaats hebben, onder genot eener premie, die voor de jongens ƒ30 en voor ligtmatrozeu ƒ40 bedraagt. Bovendien wordt voor een ligt matroos aan den aanbrenger 16 te goed gedaan. Met het oog op de groote schade, door de nachtvorsten inzonderheid aan boekweit en aardappelen tocgebragt (o. a. is het verlies, in den nacht van Zondag op Maandag te Haulerwijk geleden, begroot op ƒ20000 en dat in de Gron. Veenkoloniën op een half millioen), wordt door den heer J. T. de Haan, te Wolvega, het denkbeeld geopperd, om in ons land eene maat schappij ter verzekering van sommige veldvruchten tegen nachtvorsten in zekere maanden van het jaar op te rigten. Te Borculo is dezer dagen de bliksem geslagen in de woning van den landbouwer Beckciikamp. Een kind in eene wieg en een bond, die er bij lag, werden gedood, terwijl eene oude vrouw aan het been gewond werd. Ook geraakte het huis in brand, welke echter door tijdige hulp spoedig gebluscht werd. Dezer dagen ontlastte zich boven Bergum in Friesland een on weder, waarbij de telegraaf door den bliksem werd getroffen. Deze baande zich door den koker, in den draad een geleider vindende, een weg naar de diepte en ontlastte zich met een vrij hoorbareu knal in het water. Het touwwerk, dat den draad beveiligde, was geheel verbrand en het metaal gesmolten. Men meldt uit Paramaribo van 4 Jtinij: Met de Fransche mailboot van eergisteren verliet de familie van onzen geachten landvoogd (mevrouw van Sijpesteyn, haar zoon en dochters) deze kolonie, om naar Nederland terug te keeren. De gouverneur deed haar uitgeleide tot het lort Nieuw Amster dam. alwaar zij van de koloniale stoomboot Paramaribo op de Cacique overging. 's GRAVEN11AGE 30 Junjj. Bij kon. besluit van 17 Junij II. is aan den heer D. van der Keilen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van eersten stempelsnijder bij 's rijks munt, met dankbetuiging voor zjjne langdurige den lande bewezen diensten; voorts zijn benoemd bij 'srijks munt tot eersten stempelsnijder de heer J. P. Menger, thans stempelsnijder bij 's rijks munt; tot tweeden stempelsnijder de heer J. P. van der Keilen, thans 'srijks stempelsnijder bjj 'srijks munt; tot hulp-stempelsnijder de heer J, P. M. Menger. Bij kon. besluit van 24 Julij jl. is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de heer van der Keilen voornoemd. Tot adjunct-commies bij het dep. van financiën is benoemd de heer G. Monkhorst Frzn., cand.-notaris, thans beëedigd klerk ten kantore van den bewaarder der hypotheken te Assen. Z. M. heeft vergunning verleend aan den luit.-kolonel jhr. W. J. A. Storm de Gravevan den grooten staf, lot het dragen der versierselen van ridder 2e kl. der orde van St. Stanislaus, hem door den keizer aller Russen geschonken. Aan den O. 1. ambtenaar J. Evers, laatstelijk bootsman bij de marine magazijnen te Batavia, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: tot 2°° luit. administrateur van kleeding en wapening, bij het l' reg. infanterie, den sergeant-majuor titn- lair-schrijver G. E. Lubbers, van het 8e reg. infanterie; over le plaatsen als 2' luit.-kwartiermeester bij het 8' reg. infanterie, den 2e» luit. administra teur van kleeding en wapening T. lvley, van het reg. rijdende artillerie, gedetacheerd bij het kol. werfdepot; te benoemen bij het 5e reg. infanterie, tot kapitein 2e kl. den leD luit. J. N. Roelants, van het 6ereg.op non-activiteit te stellen den kapitein E. J. F. Franck, van het 4e reg. infanterie. De luitt. ter zee le kl. F. K. Engebrecht en J. F. M. Lange worden respectivelijk geplaatst in de rol van het wachtschip te Amsterdam, ten einde gedetacheerd te worden aan boord van de stoomkanonneerboot Ever en aan boord van het wachtschip le Hellevoetsluis In de zitting van de eerste kamer van heden is met algemeene stem men aangenomen het ontwerp betreffende voorschotten aan planters in Suriname. Daarna was aan de orde dat tot wijziging der begrooting van Ned.-Indië over 1873 (uitgaven in Nederland). Naar aanleiding van eene zinsnede, voor komende in het aldeelings-verslag, over het omwerp tot wijziging der bc- grooting van Ned.-lndië over 1873 en waarin de oorlog met Atchin regtvaar- dig en onvermijdelijk wordt genoemd, heeft de heer Hartsen als motie van orde het volgende voorgesteld: "De eerste kamer der staten-generaal, van oordeel dal onder de bestaande politieke omstandigheden 's lands belang niet medebrengt, om een gevoelen uit te spreken over den inhoud der medege deelde stukken betreflende den met Atchin gevoerden oorlog, bedankt den minister van koloniën voor de overlegging dier stukken en gaat over tot de orde van den dag." Hierover is eenige discussie ontslaan. De minister van koloniën heeft met kracht aangedrongen op de bespreking van bedoeld onder werp en gezegd, dal de politieke crisis niet belet een objectief oordeel over de stukken te vellen. De kamer moet er prijs op stellen onder alle omstandigheden van de verantwoording der regering kennis te nemen. Hij verlangt lof noch blaam maar is en blijft bereid tot bespreking, zoo noodig in comité. Ten slotte werd de motie aangenomen met 33 tegen 3 stemmen. Daarna is het ontwerp met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens heeft de kamer nog hel ontwerp nopens het pandregt aange nomen met 33 tegen 3 stemmen en een aanvang gemaakt met de beraad slaging over het wets-voorstel van den heer van Houten, tegen overmatigen fabriekarbeid en verwaarlozing van kinderen. Die beraadslaging zal morgen voortgezet worden. Men leest in het Pad.: Zalurdag jl, kwamen ons geruchten ter oore aangaande nieuwe aanwijzingen over den bernchten moord aan de Bogt van Guinea. Wij maakten van die geruchten voorloopig geen melding, omdat wij eerst nog nadere inlormaliën wenschten in te winnen. Thans echter kunnen wij met zekerheid mededeelendat er in de laatste dagen getuige nissen zijn afgelegd, die inderdaad hoop geven, dat men eindelijk de daders dan toch op het spoor is. In het belang eener hoogst wenschelijk ontdek king meenen wij ons echter ook nog heden van het mededeelen van bijzon derheden te moeten onthouden. De justitie schijnt inderdaad in haar arg waan niet zoo geheel misgegrepen te hebben. ER AA' H K 31. De regering heeft in een buitengewonen ministerraad besloten de ver kiezingen voor de algemeene raden uit te stellen lot de maand September,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1