PEK TEL EG SU AF. gehoord. De patiënten werden gedurende den avond op krentenbrood en chocolade onthaald. Te Nijeveen, in Drenthe, is eenc vrouw overleden in den ouderdom van ruim tOü jaren. Zij laat een 76-jarigen weduwnaar achter. Te Uithuizen beging dezer dagen een 6-jarig knaapje de onvoorzigtig- lieid, terwijl de moeder afwezig was. een ketel met kokende chocolade aan den mond te zetten en daaruit eenige teugen te nemen. Inwendig gebrand bezweek het naar een paar dagen lijdens. Te Breda had Vrijdag 11. een treurig voorval plaats. Zekere Vermeu len. arbeider, oud 57 jaren, was in de Reigerstraat behulpzaam bij het opladen eener vrachtkar, toen daar een troep huzaren voorbijreed. Een van de paarden der huzaren schijnt door de kar te zijn verschrikt; althans het bragt den arbeider een hevigen slag in het aangezigt toe. waarbij het hem deerlijk wondde, zelfs zóó. dat hel op dit oogenblik nog niet zeker is, ot V. zijn linkeroog wel zal behouden. De ongelukkige zakte ineen, maar werd dadelijk door een der huzaren opgenomen en naar het naastbij- zijnde garnizoens-hospitaal gebragt, vanwaar hij. nadat hem daar de eerste heelkundige hulp was verleend, naar het gasthuis ter verdere verpleging vervoerd werd. De komeet Coggia, den 12d<,n April 1074 ontdekt, is sedert 23 Junij voor het ongewapend oog des avonds in het noordnoordwest aan den hemel zigtbaar. Volgens het eindverslag der commissie van rapporteurs over het ont werp, strekkende om overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen tegen te gaan. (voorstel van den heer van llonten). vond de strekking van dit ontwerp bijval bij de groote meerderheid der leden, die alzoo loonden geen bezwaar te hebben tegen wettelijke regeling van het onderwerp, De wijze echter waarop die regeling wordt voorgedragen gaf aanleiding tot onderscheidene bedenkingen. De meeste leden waren van oordeel dat eenige maatregelen behooren te worden genomenten einde den overmatigen arbeid en de verwaarloozing van kinderen tegen te gaan. De vraag evenwel of door deze wet dat doel bereikt zal worden, vond bij verschillende leden bepaalde tegenspraak. Het ontwerp verbiedt alleen, maar regelt eigenlijk niets. Ook matige arbeid van kinderen beneden de 12 jaren wordt in het nadeel der ouders en van de kinderen zeiven verboden. Verscheidene leden achtten dit onderwerp onafscheidelijk te zijn van invoering van den leerpligt. Builen dit middel kan er geen wettelijke voorziening tegen verwaarloozing van kinderen zijn De meerderheid der leden loonde zich geneigd deze wet als proef aan te nemen. Het is de eerste slap op een goeden weg, die bij de uitvoering de gelegenheid zal doen ontstaan om deze regeling te verbeteren. 's GRAVENHAGE. 29 Junij. Z. M. heeft, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, aan C. Pelser. Ie Amsterdam, wegens de redding van drenkelingen, verleend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept.. alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. 51. is vergunning verleend aan 11. A. L. van Vesscm, adjunct- interdaut van Z. 51. paleis te' Amsterdamlot het dragen der versierselen van ridder der orde van dc Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem door den groothertog van Saksen? Weimar-Eisenach geschonken. Tot burgemeester der gemeente Schijndel is benoemd de 'heer P. A. Verhagen, secretaris dier gemeente. Door den minister van bimienl. zaken is, benoemd tot opzigter. van dep waterstaat 4' kl. D. Lijscn Pz. De minister van marine heeft zich heden morgen naar Hellevoetslnis begeven lol het bezigtigen van het te Fijenoord aangebouwde stoomschip Sambaswaarmede tevens een proeftogt wordt gemaakt. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verlcenen. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden een tiental wels-ont» werpen met algemeene stemmen aangenomen. Het wets-ontwerp lot wijzi ging der wettelijke bepalingen omtrent de regterlijke tucht lokte eenige discussie uit; het werd ten slotte aangenomen met 29 tegen 5 stemmen. Prinses 5Iarianne is Zaturdag avond met een der laatste treinen van de Rijnspoorwegmaatschappij uit Duitschland te dezer stede aangekomen en is onmiddellijk per rijtuig naar I1D. buitenplaats Rusthof, onder Voorburg, gereden, waar H. K. 11. een zestal weken zal verblijven. De arrond.-regtbank te dezer stede heeft heden den Delftschcn smid. wiens zaak jl. Maandag werd behandeld, schuldig verklaard aan liet niet voorbedachten rade iemand toebrengen van eene kwetsuur, waardoor geen ziekte ol beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is ontslaan. Met aanneming van verzachtende omstandigheden is beklaagde veroordeeld lol een jaar eenzame opsluiting. suUTKlandsciii: HKÜICTI<;N KSfG JL A IV II. LONDEN 28 Junij. De dagbladen van Dublin verzekeren, dal dc ontworpen bijeenroeping eener katholieke synode voor een jaar verdaagd is, ten einde de bisschoppen in staat te stellen vooraf provinciale vereenigingen bijeen te roepen. Dezer dagen werden alhier de ridderkruisen, met juweelen omzet, die liet eigendom waren van wijlen den bekenden hertog van Brunswijk, ge veild. Die collectie bragt 5054 guinjes of ƒ63680 op. F R A IS It B IJ K. De financiële commissie van de nat. vergadering heeft met 12 stemmen tegen 9 het voorstel van den lieir Wolovvski aangenomen, stekkende om bet jaarlijksche bedrag tot kwijting der schuld van den staat aan dc Fran- sclie bank met 50 millioeu te verminderen, en alzoo te brengen van 200 op 150 millioeu. Van de aanneming van dal voorstel maakt de minister van financiën, de heer Magne, eene portefeuiile-quaeslie. De regtbank heeft op grond dat de vernieling der Vendöme-kolom voor een groot gedeelte op rekening van den schilder Courbet moet worden gesteld, hem veroordeeld tot vergoeding der kosten, die het herstel van dit monument na zich zal slepen, te verhalen op dc geldelijke en andgre waarde, aan den genoemden schilder loebchoorende, waarop vroeger door de admi nistratie van het domein beslag is gelegd. In de Times komt een brief voor van Félix Pyat, waarin deze ver- j klaart, dat hij als lid der uitvoerende commissie van de Parijsche Commune het initiatief genomen heeft tot de vernieling der Vendöme-kolom. en dat bijgevolg Courbet, die eerst eene week na het op deze zaak betrekking hebbende decreet tot lid der Commune is verkozen, niet geacht kan wor den de voorsteller van de wegruiming der kolom Ie zijn en dus geene schuld heeft. DUITICHLAND. Gedurende den jongsten Duitsch-Franschen oorlog werd zekere Fritz, uit Wintersburg. kanton Pfalzburg, door de francs-lireurs vermoord. Dezer dagen is door de Fransche regering aan de Elzassische autoriteiten uitbe taald een bedrag van 8000 fr., ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van den vermoorde. Te Breslau kwam dezer dagen een schaar 51ennonilen aan, bestaande uit ruim 50 huisgezinnen. Zij hadden hunne voormalige woonplaatsen, in het zuiden van Rusland, verlaten, ten einde op die wijze te ontgaan aan de wel op den algemeenen dienstpligt en begaven zich naar hun nieuw vaderland, naar Canada. Een groot aantal hunner gcloofsgenooten zou nog volgen. OOST-I NT UI BATAVIA. 20 Mei. De feesten aan de uit Atcliin teruggekeerde troepen gegeven zijn opge volgd door het krooningsfeest. Op de meeste plaatsen heeft men daaraan drie dagen gewijd; te Batavia twee. Ten 7 ure des morgens werd op het Waterloo-plein door Z. Exc. den gouverneur-generaal eene wapenschouwing gehouden over de vereenigde garnizoenen van Rijswijk, Weltevreden en 5Ieester-Cornelis en de llataviasche schutterij. In de Willemskerk had een dank- en bidstond plaats, welke mede door Z. Exc. den gouverneur-generaal werd bijgewoond. Op hetzelfde uur werd in de r. k. kerk eene plegtige dienst gebonden. Ten 11 lire begaf zich dc gouverneur-generaal in plegtigen optogt van het gonvernements-hótel te Rijswijk naar het paleis te Weltevre den. waar zich intusschen in de groote regeringszaal eenc talrijke schare verzameld had. Z. Exc. ontving, als 'skonings vertegenwoordiger, bij monde van den vice-president van den raad van Nederlandsch-Indië, de hulde en de gelukwenschen van al de autoriteiten, departementen en colleges, hier ter plaatse aanwezig, de geestelijkheid, den handelsstand, alsmede een groot aantal notabelen der hoofdplaats, terwijl vervolgens de consul-generaal van Frankrijk, als vertegenwoordiger der consuls van de vreemde mogendheden, namens dezen het woorde voerde. Gedurende den verderen loop van den dag hadden op liet Koningsplein verschillende volksspelen plaats en werden de onderofficieren en manschappen van Zr. 51s. leger en vloot onthaald. Een aantal veroordeelden, die zich door hun goed gedrag deze gunst hadden waardig gemaaktverkreeg te dezer gelegenheid gehcele of gedeeltelijke kwijtschelding van straf. Des avonds werd door Z. Exc. den gouv.-generaal, in het daartoe gedeco reerd .geïllumineerd gonvernements-hotel te Rijswijk, een gala-diner gegeven. Ten 9 ure werd een vuurwerk afgestoken. PARIJS. 28 Junij. De wapenschouwing op Longchamps werd door een ontzaggelijk groote volksmenigte bijgewoond, die met sympathie maarschalk de 5Iac Malion begroette, welke van een schitterenden staf omringd en van de ministers en de militaire attaches vergezeld was. PARIJS, 29 Junij. Het Journ. of. bevat een dagorder aan het leger, door maarschalk de Mac 51ahon gisteren na afloop der wapenschouwing uitgevaardigd. Hij prijst in dit stuk de houding en den geest der troepen, en verzekert op nieuw dat hij het seplcnnaat zal handhaven. 5IADR1D, 27 Junij. De Carlisten hadden gedacht dat de aanval, door maarschalk Concha tegen Eslella gerigl, zou geschieden op den regteroever der rivier Ega. Om hen in deze meening te laten, bleef de maarschalk op den regteroever. Toen Concha het oogenblik geschikt achtte liet hij zijne troepen snel oprukken, en trok naar den linkeroever der rivier Ega. om ten noodoosten van Estella post te vatten. De maarschalk zet zijne voortrukkende beweging voort. De regtervleugel van zijn leger bezet Abarztiza, om aan de Carlisten den aftogt naar 5Ionts-Amescuas af te snijden. Deze beweging heeft te Madrid een goede uitwerking gehad. De toestand der Carlisten is naar het schijnt zeer hagchelijk. Maarschalk Serrano is te Granja aangekomen. MADRID, 29 Junij. 51aarschalk Concha is gesneuveld in een gevecht bij 5Iuro op drie mijlen afstand van Estella. Het leger heeft niets geleden. Zaballa is tot opperbevelhebben van het Noorderleger benoemd en vertrekt nog lieden ochtend. Colonner is tot minister van oorlog, Sagasta lot voor zitter van den ministerraad benoemd. MADIjll), 29 Junij. 1 n. 30 m. namiddernaeht. Maarschalk Concha is gisteren gedood geworden bij den aanval tegen een loopgraaf. Desniettemin zijn de troepen in hunne positie teruggekeerd, zonder wanorde; geen enkel zegetceken is in 'svijands banden geraakt. Ou dei'iieiii inzeil van iedere soort zijn van omstandigheden afhankelijk. Dikwijls in het ge wone leven waagt men groote sommen zonder dat daarvoor naar evenredig heid kansen zijn geboden. Een gelukkig resultaat is aan iedereen welkom! Derhalve zal voor allen welke gaarne aan soliede ondernemingen deel nemen de advertentie van het gerenommeerde huis van S. STEINDECKER C05IP.in Hamburg, in het blad van heden van bijzonder belang zijn, want bier handelt het zich om eene door den Staat gegarandeerde en op dc hechtstc grondslagen gevestigde geiden-verloting welke door hare voordeelige inrigting bij een in verhouding geringe inzet groote gewinkansen aanbiedt. Gehouden Tcrkoopiiig van roerende goederen, in het llecren-Logement aan den Burg. Zaturdag 27 Junij. Notaris A. van Leeuwen. Een Huis en Erf, aan de oostzijde van de Garenmarkt, n°. 34. Sectie E, n°. 319. Kooper J. Rosdorfï. ƒ1950. Een Huis en Erf. aan de westzijde van de Zijdgraclit, n°. 23, Sectie E. n°. 898. Kooper I). de Ridder.ƒ1103. Een Huis en Erf, aan de zuidzijde van de Hoefslraat. n°. 61, Sectie E, n°. 1203. Kooper J. Pieters, te Soeterwoude. ƒ1450. Een Bovenhuis, aan de zuidzijde van de Hoefslraat, n°. 59, Sectie E, n°. 1202. Kooper J. Vermcy. ƒ530. Een Huis en Erf, aan de zuidzijde van de Hoefslraat, n°. 57, Sectie E, n°. 1201. Kooper J. Pieters qq. te Soeterwoude. ƒ1800. Een Huis en Erf, aan de zuidzijde van de Hoe/straat, n°. 55, Sectie E, n°. 1200. Kooper A. van der Heyden. ƒ1030. Notaris J. 51. E. Dercksen. Een Heerenhuis en Erf. aan den hoek van het Korte Rapenburg en Gal gewater, n0. 1, Sectie F, n°. 91. Kooper Not, A. J. Rijshouwer qq. ƒ5500. Notaris Mr. A. J. Wijnstroom. Een Huis en Erf, ingerigt lot Smederij, op de Oude Vest, aan den hoek der Koddesteeg, 11°. 67, Sectie 11. n°. 1621. Kooper J. H. B. Bakker, te Ouwerkcrk a/d Arnste], 1350. Het Pakhuis aan de zuidzijde van de Lange Nieuwst raat, n°. 53, is niet afgeslagen.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2